Reklama

Reklama

Clint Eastwood obohatil svou režijní filmografii o další film podle skutečné události. Snímek nazvaný podle hlavního protagonisty Richard Jewell se vrací do roku 1996, kdy se během XXVI. letních olympijských her v Atlantě podařilo pracovníku bezpečnostní agentury, Richardu Jewellovi, zachránit tisíce životů nálezem batohu s výbušninou. Z prvotně oslavovaného hrdiny se však později, kvůli manipulativním a zavádějícím informacím z médií, stává hlavní podezřelý. Odstartovaná mediální kampaň pak pomalu ničí hrdinství jednoho muže v očích národa a to spolu s vysilujícím vyšetřováním ze strany FBI činí z jeho doposud poklidného života doslova peklo na zemi. (Vertical Ent.)

(více)

Recenze (321)

Tosim 

všechny recenze uživatele

Těšil jsem se hrozně, film shledávám natočeným trochu rutinně, ovšem tak důležité společenské téma (jedinec pod palbou médií a státních úřadů), zasáhne mnoho diváků, takže pokud tvůrci nejsou úplný dřeva, snímek se povede. Parádní obsazení, trochu staromilská forma, co s tím mají společného demokraté a republikáni, ví Bůh. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood tyhle příběhy umí nádherně odvyprávět, prakticky nemám co vytknout, dotklo se mě to velmi. Jen trošičku jsem nevěřil třeba té novinářce co hrála Olivia Wilde, jako je to sexy holka, ale na té tiskovce jsem jí ty slzy fakt nevěřil a právě to bere Clintovi tu pátou, on zbytečně moc někdy přitlačí, kdyby to nechal volnější bylo by to ještě lepší, ale to je opravdu jediná výtka co mám. Ovšem jsem si jist, že pokud by režisér chtěl, aby jste v Richard Jewellovi viděli viníka dokázal by to v pohodě. A ještě jedna věc Sam Rockwell už potřetí těžkej pohodář a sympaťák, ještě jednou nějaká taková postava a já se do Sama asi zabouchnu, jdou mu totiž skvěle. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Podobné týpky, jako je Richard Jewell, dokáže vyprodukovat snad jenom USA. Nejhorší na tom všem je ale fakt, že americká tajná služba ty nadšence, teoreticky, fanoušky konspiračních teorií a pošuky v jednom bezmezně podporují tím, jak se na veřejnosti chovají. Pak se není čemu divit, že průměrný Američan radši uvěří tomu, co jim vláda zastírá, než tomu, co jim oficiálně představí. Clint Eastwood si tu opět našel skvělý námět. Navíc ho ale natočil tak poctivě, že upřít se mu nedá nic. Od atmosféry počínaje, přes skvělé herecké výkony konče. Paul Walter Hauser, Sam Rockwell, Kathy Bates, Jon Hamm. Ti všichni se tady skvěli úžasnými výkony. Řekl bych, že i Olivia Wilde, ale k mojí škodě se tu skoro neobjevila. Richard Jewell je poctivý kus americké filmařiny, té filmařiny, které je vidět čím dál tím méně. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $45miliónovTržby USA $22,345,542Tržby Celosvetovo $35,645,542▐ Pravá tvár tej krásnej demokratickej slobodnej ameriky, no neutekaj tam za slobodou. Chudák chalan snaživý, od huby by si takmer všetko okrem jedla odtrhol len aby bol prospešný pre spoločnosť. Eastwood nie v úplnej famóznej forme ale príbeh zaujme a čo to ponúkne, skôr také kľudnejšie tempo. Olivia Wilde teda pekná mrcha. /70%/ ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Vynikající film o (zhoubné) síle médií i státu a jeho složek... Clint má bezesporu cit pro silná témata no a taky je to prostě výborný režisér a na jeho filmech je to znát...nevím, jak to dělá, že ho nedostihl věk a senilita, tenhle člověk a jeho tvorba prostě odolává zubu času a asi bude točit i jako stoletý...klobouk dolů! Prostě stará poctivá filmařina... ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Dobrý příběh, jak mediální mrdky a líné FBI téměř zničily život přemotivovanému dobrákovi. Paul Walter Hauser opět jede a ústřední tlouštík díky němu není stále jen pro smích. Sam Rockwell klasicky megasympaťák. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„VĚŘÍM V ZÁKON A POŘÁDEK. JEN JSEM DĚLAL SVOJI PRÁCI…“ /// Co může být zajímavýho na chlápkovi, kterej našel v parku bombu a nahlásil to? Zachránil životy, ALE bude to stačit na celovečerní film? Na začátku jsem prostě nečekal, že toho je na tom příběhu tolik k vyprávění. Prostě Amerika. Země, kde se z každý kraviny okamžitě rodí národní hrdinové, nebo vyvrhelové společnosti. Jestli máte rádi Eastwoodovskou vypravěčskou poetiku, zajímá vás, jaký to je, když vám do života vlezou federálové, tak tohle musíte vidět! Ten příběh je totiž dobrej a on je výbornej vypravěč! Víc jsem se rozepsal TADY! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Článek od novinářky Marie Brenner s názvem „Americká noční můra: Balada o Richardu Jewellovi“ jsem nečetl. 2.) Furt nevím, co všechno se dá získat za kus prochcanýho masa. 3.) Thx za titule „tomik1976“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Pravidlo č. 1: keď pyrotechnik zbledne, je zle.“ Pre mňa určite jeden z najlepších filmov roka. A to podotýkam, že môj postoj k Eastwoodovi ako režisérovi je veľmi chladný (posledný jeho film, ktorý sa mi vyložene páčil, bola Výmena z roku 2008). V tomto smere ale musím kapitulovať a priznať, že je to fakt dobre natočené (Makarena). Hoci treba pre poriadok duše dodať, že ten príbeh (podľa skutočných udalostí!) je natoľko absurdný, že by ho asi nepokazil ani oveľa horší režisér, ako Eastwood. Paul Walter Hauser je v titulnej úlohe svojím spôsobom veľký sympaťák, ale paradoxne zároveň mu občas to elektrické kreslo prajete, ale nie za to, že by to snáď naozaj spáchal, ale za jeho, hm, nazvime to blbosť. Ak to však v mojich očiach niekto povyšuje na nekompromisný nadpriemer, tak báječne bezvadný Sam „ponožky a sandále“ Rockwell. Pozorne ho sledujem pri práci od roku 1999 (Zelená míľa) a môžem s čistým svedomím povedať, že veľakrát bol fantastický, ale takýto dobrý nebol azda nikdy. Produkcia: Jonah Hill a Leonardo DiCaprio. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Sebejistý Clint Eastwood servíruje další působivý příběh dle skutečné události, který je intenzivní a napínavý od začátku do konce a Sam Rockwell má další perfektní vedlejší roli! ( Po Jojo Rabbit letos už podruhé). Skvěle zahrané, zajímavě natočené, ke konci emocionální a celkově velmi zábavné dílo, kde jsem držel ruce v pěst celý film. Pochvalu si zaslouží i nepříjemný detektiv John Hamm, mrcha reportérka v podání Oliwie Wilde a neznámý Paul Walter Hauser to podal také skvostně. Snad to není poslední Eastwoodovka. 8/10. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Jen čistě lidsky vzato je to velmi smutná podívaná a krásný příklad zhoubný moci médií. Casting nabušený a přesný, Hauser jako natvrdlý dobrácký tlouštík budí ty největší sympatie. Neuvěřitelný, že si ten Clint prostě pořád nedá pokoj <3 ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Skvostná pozdní Eastwoodovka. Dojímavý příběh dle skutečné události teroristického útoku na OH v Atlantě, geniálně natočený. Clint umí i v 89 letech. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Film devadesátiletého republikána, který má samozřejmě mnoho technických kvalit, ale náhodou zrovna jeho vztah k médiím a jeho potenciál být využit v proti-mediální kampani konzervativců je jak vecpaný z jiného žánru. Najednou se nekouká na iluzi autenticity, ale co nejefektnější vytvoření nepřítele - bez ohledu na historické skutečnosti. Z novinářky, která v realitě podlehla už před lety rakovině, je tu udělána kariéristka, co vyměňuje sex za informace, pro což není žádné podložení, ale ona už se bránit nemůže, že jo. Vyšetřovatelé to schytali jen o kousek míň. Rozhodně zajímavý kus politické propagandy pro 21. století - kvalitní víceméně realistické oscarové drama prodávající potřebný narativ o zlých médiích a neschopných vyšetřovatelích honících nevinné muže. Film o němž nejde říct, že je příšerný a že na něm hodně lidí neodvedlo dobrou práci. Stejně tak nejde říct, že naprosto lže, protože některá média se vůči Jewellovi očividně zachovala špatně - na druhou stranu jde o unikátní anekdotu a ten film ani zcela nezastírá, jak moc dávalo smysl myslet si, že Jewell je vinný. Nepochybovala o tom řada lidí, co se s ním a jeho policejní fetiší v minulosti osobně setkala - šlo zkrátka o souhru nešťastných náhod, která musela vést k momentálnímu selhání systému. Upřímně řečeno tenhle případ není ani moc ilustrativní a nefunguje příliš dobře jako metafora nějakého zásadního systémového problému, naopak od nich implicitně odvádí pozornost. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Další pečlivě odvyprávěné, napínavé a dojemné eastwoodovské drámo podle skutečných událostí, tentokrát se zajímavě nejednoznačným hlavním hrdinou. Aspoň já si až do konce filmu nebyl jistý, jestli Jewell je nebo není vinnen, což tomu dodávalo napětí. Jewell - kombinující v sobě dětskou naivitu a neškodnost s lehce zlověstnou chytrostí, ambicemi a frustrací - je plastický charakter a neznámý Hauser ho zahrál skvěle. A s prostořekým Rockwellovým právníkem jsou dobře kontrastující a sympatickou dvojkou. Zaujalo mě, že frustrující pocit "mám na víc" tu neměl jen Jewell, ale vlastně všechny postavy. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kmet Clint měl dvě možnosti. Nechat diváky neznalé faktů alespoň trochu v nejistotě, jestli v tom ten duchaprostý mamánek nemá své tlusté prstíky, nebo se o to ani náznakem nepokusit a zvolit jednodušší cestu, která má prvoplánově vyvolat rozhořčení nad činností Federal Bureau of Idiots a vzbudit lítost nad obětí mediálně-úřednické štvanice. Zvolil to, co zvolil, ale pak měl mít mnohem lépe napsané záporné postavy (žurnalistická mrcha Wilde, které máte přát, aby oštěp Honzy Železného opustil výseč olympijského stadiónu a našel si ji, je toho příkladem) a neservírovat některá sentimentální fiaska (tiskovka). Díky patří Rockwellovi, který to tahá z bryndy buldozerem.. ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

Ako kultúra, tak i jeho dnes už neoddeliteľná súčasť vo forme médií je z velkej časti zbierkou inštantných kvalít, bezobsahovosti a povrchnosti. Presne vďaka tejto konštalácií vyvráteých hodnôt môže skončiť ktokoľvek ako ľuďská troska vďaka médíím. Nie náhodou sa médiá označujú ako štvrtá hybná sila moci. V dobe, keď má zdelovaciu silu takmer každá osoba na svete, je rozoznateľnosť relevantnosti a bezpredmetnosti husárskym počinom. Aj o tom je Richar Jewell. Nenápadný film so žiariacou aurou aktuálnej problematiky z rúk majstra citlivého filmového prístupu, Eastwooda. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Další Clintova vyladěná pecka. Hladce klouzající příběh ještě podtrhují herecké výkony. Tahoun Sam Rockwell podporuje Housera v každé společné scéně. Chvíle Richardova rozčilení tak nádherně vynikají. Olivia Wilde jako tvář médií mohla velmi snadno spadnout do klišé, ale nakonec překvapivě válí a Hamm jako amorální zmrd z FBI je ztělesněním všeho co na represivním aparátu nesnášíte. Ve finále jde o další bitvu člověk vs vláda a média, ale natočenou s takovou grácií, že tam tu pátou hvězdu vlepím. Příběhy o tom, že ani vláda, ani média nemají vždy pravdu se neomrzí. Zvlášť v této době. ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Balada o Richardu Jewellovi, prostém týpkovi, který tak perfektně seděl jistému profilu, až to z něj udělalo obětního beránka, i přesto že byl v realitě hrdinou. Stejně jako u Pašeráka má Eastwood řemeslo v malíku, když pak ještě zvážím, za jak krátkou dobu to celé natočil a poslal do kin, klobouček. Jenže stejně jako u Pašeráka, a možná tady ještě o něco víc, tomu prostě něco sakra chybí. Eastwood je zkrátka takový profesionál, až se ta jeho bezchybovost stává sama o sobě trochu nudnou. Film s ničím neriskuje, o nic převratného se nesnaží, prostě jen... existuje. Chtěl bych víc a nestydím se za to. Pod 7/10 bych nešel, vejš ale bohužel taky ne. ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood (89 let) je workoholik jako blázen a v důchodu ho to evidentně nebaví. Je skutečně obdivuhodné, jak nejen na tomto filmu není nikterak absolutně znát, jakého věku tento obdivuhodný režisér je a kolik energie stále má. Mimochodem jsem si Richarda Jewella užil více než poslední Clintovo filmy (The 15:17 to Paris, The Mule i vlastně Sully), stále je to jeden z těch tvůrců, jež se vyplatí kompletovat, jelikož si vybírá zajímavé náměty. Konkrétně o tomto, v Americe tolik propíraném případu, jsem vůbec nic nevěděl a to je pro jistou nepředvídatelnost příběhu vždycky ku prospěchu...těch 80% je bezpochyby zasloužených a k tomu všemu je tu můj velký oblíbenec Sam Rockwell, byť s ponožkami v sandálech. A to to přitom tak prošumělo kiny, že jsem to ani extra neregistroval... PS : Paul Walter Hauser loni převedl jednu z nejpůsobivějších proměn a měl být vyslyšen na Oscarech...8/10 ()

Reklama

Reklama