Panic in Year Zero!

The End of the World

End of the World

Sci-Fi / Thriller

USA, 1962, 93 min

Baldwinovi (čtyřčlenná rodina, otce hraje Ray Milland) prchají před atomovou válkou do odlehlé horské oblasti, kde se rozhodnou přečkat několik týdnu v jeskyni. Harry Baldwin už od začátku tuší, že jde do tuhého a razí názor: civilizovaná společnost je teď na určitou dobu v troskách, naším úkolem je přežít a být u toho, až se zase bude obnovovat. A tomu podřídí vše. Nasyslí zásoby jídla, benzínu, zbraní a munice a mizí s rodinou do hor. Tam poslouchají rádio se zprávami o vývoji války a brání svůj úkryt před případnými útočníky. Sice je kravina (vlastně neuvěřitelná náhoda:), že úkryt Baldwinových ohrožují stejní týpci, se kterými měli potíže už při odjezdu z města, ale což, to neřeším…Herecké výkony (občas toporné, ale jinak OK) i dialogy (občas nechtěně legrační + pár dobrých hlášek) řadí film mezi lehce nadprůměrná béčka. Musím ale dát 4 hvězdičky, protože takhle pojaté téma „přežití v postkatastrofickém světě“ mne hodně bavilo. Ray Milland přestavuje hrdinu, který v kritické situaci nezpanikaří (jako zde většina obyvatel USA) ale chladnokrevně si naplánuje cestu, po které je třeba jít, aby zajistil přežití své rodiny. Docela jsem mu fandil:)(11.4.2007)

Rodina se vydá na výlet do přírody a po třech hodinách cesty se objeví záblesky na nebi. Brzo zjistí, že USA a nejen to, bylo napadeno jadernýma bombama. Nečekejte žádné záběry na výbuchy, rakety nebo postapokalyptickou krajinou. Tento filmek jenom krásně ukazuje, jak se okamžitě v takové situaci mění povaha lidí a co jsou všecko ochotni udělat, aby na tom vytěžili co nejvíce. Popřípadě aby si zachránili vlastní život. Pro mě obrovské překvapení. 80%(22.10.2010)

Žánrovka, ktorá aj napriek ´´made in American International Pictures´´ nevyzerá ako béčková sračka, ale ako Áčkový produkt, plný serióznych situácií a následkov z nich plynúcich. Uvedený pár mesiacov pred kubánskou krízou, film musel rozhodne zapôsobiť. Snáď sa už nikdy nedočkáme snímku, ktorý by tak blízko a reálne vystihoval momentálnu ( vojnovú ) situáciu vo svete.(2.12.2016)

Prvy akt je super, ale postupne to straca dych. Navyse ked uz teraz existuju megapecky ako war game, day after a threads je to zaujimave iba optimistickejsim vyznenim 6/10(30.5.2018)