Zraněná srdce

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / USA / Německo, 2019, 109 min

Českej název smrdí červenou knihovnou, ale je to jen taková laciná cesta, jak nalákat lidi do kin. Film je ve skutečnosti takový pečlivě zahraný tíživý drama o smutku a snaze najít cestu ven a dál. Pražskej Hlavák tam asi poznal každej, ale že se většina děje natáčela kousek od mýho bydliště, to mě vskutku zaskočilo. Hezky pomalejch poněkud nepříjemnejch osmdesát ze sta.(7.4.2019)

Tuctový romantický příběh o tom, že sex spojuje národy. Pokud bylo v knize něco víc, do filmu se to nevešlo. Keira Knightley se sice snaží, ale moc jí nepomáhá scénář ani režie. Jason Clarke tu bohužel nemá moc prostoru a Alexander Skarsgard je tu prostě jen za fešáka, o kterém by mohly divačky snít. Ale některé záběry na rozbombardovaný Hamburk byly opravdu působivé.(25.3.2019)

Já se řadím do fronty, která chválou nešetří. A to jsem na škleb Keiry vysazená. Proběhl však jenom jednou, když vystoupila z vlaku a pak se už haltovala. A byla výborná. Stejně jako oba sympatičtí chlapíci. Psychologická dramatická romance, ve složitém historickém období, ve zdevastovaném městě, se zlomenými srdci všech hlavních představitelů a do toho všeho jeden nádherný velký dům... Film se bude více zamlouvat ženám, ale to neznamená, že nestojí za vidění. Výprava, kamera, kostýmy, scénář, v podstatě komorní, chvílemi až divadelní pojetí, vše se mi líbilo. Osobně příběh nevnímám jako červenou knihovnu, jelikož (pozor tématický spoiler) ústředním tématem je neštěstí manželského páru, který válka připravila o malé dítě. Takové tragédie mění nebo ničí vztahy... Mám za to, že se Kiera role nešťastné maminky bez dítěte, ( račte si povšimnout, že dítě bez rodiče je sirotek, ale rodič bez dítěte je buď stále rodič nebo nikdo, kdo by stál za slovní výraz), zkrátka své role se zhostila důstojně. Na mě osobně smutek ústřední dvojice i smutek ostatních postav dopad měl a jejich počínání mi připadá pochopitelné.(27.3.2019)

Skvěle zpracované emoce, naprosto úchvatné. Dobré herecké obsazení a boží kamera. Podobné zpracování jsem v životě neviděl! Film má však nějaké nepřesnosti (sníh v říjnu?, nevyrabovaná chata s čistým povlečením, pidi kufr na ohromný šatník) a občas je zbytečně natahovaný (zbytečná scéna s chatou v lese).(4.4.2019)

Neměl jsem žádná očekávání, proto asi je výsledek o to příjemnější. Ačkoli trailery tradičně vyzradí takřka všechno, stejně jako snad prvních 15 minut filmu, nemůžu říci, že by se jednalo až tak prvoplánovitý počin. Docela mě potěšilo, že období krátce po válce není pouhou kulisou. Nepříjemné (i když spíše osobní) události z druhého světového konfliktu zásadní měrou ovlivnily a také stále ovlivňují hlavní protagonisty příběhu. Je pravda, že všechno nakonec směřuje k milostnému kosočtverci, každopádně motivace, proč se tak postavy chovají, jsou na poměry žánru poměrně neotřelé. Zároveň oceňuji, že charaktery na vás od začátku nepůsobí zrovna příjemným dojmem, přesto si vás v průběhu sledování získají. Nabízí se i srovnání s nedávným Skleněným pokojem. V obou případech sledujeme romantický snímek, který se odehrává v prostředí úchvatné historické stavby. V případě Aftermathu máme slapský zámek, který má představovat luxusní sídlo na okraji rozbombardovaného Hamburku. Ve srovnání s výše uvedeným filmem ovšem komentovaný počin má o několik tříd lepší scénář a působí mnohem uvěřitelněji. Hlavně všechny repliky nepůsobí jako výstřely do tmy. Tuto komparaci musím nyní ukončit, abych se přesunul k hercům. U Keiry je to snad už stý film, kde nosí historický oděv. Každopádně je vidět, že je v dávných dobách velmi dobře ukotvena, a zároveň je možné tvrdit, že film spolehlivě utáhne. Alexander a Jason pak představují dobré mužské protějšky. Jen musím upozornit, že mě velice překvapil výkon Clarka, zvláště ke konci filmu. Snímek se může rovněž chlubit nostalgickým soundtrackem, o který se postaral Martin Phipps. Na závěr se musím vyjádřit nad nesmyslným českým překladem. To nemohl být použít původní (a výstižnější) název Následky války? No nic... Snímku uděluji 4 cigarety z 5.(31.3.2019)

• - Film se natáčel v České republice. Hlavní nádraží v Praze, nástupiště 1 představuje Gleis 6 Hamburg Hbf. Byly použity lokomotivy a vagony z ČD muzea v Lužné. Natáčelo se i v okolí trati 120 Rakovník - Praha. Točilo se také v Ústí nad Labem, na zámku ve Slapech a v areálu rozbouraného cukrovaru v Lenešicích u Loun. (Frontie)

• - Po Everestu (2015) se jedná o druhý film, ve kterém jsou Keira Knightley a Jason Clarke partnery. (raikonen16)

• - Točilo se v lednových mrazivých dnech roku 2017. Mráz činil menší potíže herečce Keiře Knightley (Rachael Morgan), která byla oblečena v dobovém poválečném kostýmu. Aby se nenachladila, byl vždy v pohotovosti štáb s čerstvě nahřátou zahřívací lahví. (Eomer1)