Poslední kondor

Eastern Condors

Akční / Válečný

Hong Kong, 1987, 93 min

• Big Bear

Asijské béčko každým coulem, zdatně sekundující Slyho Rambovi a Chuckově Missing in Action. Konec osmdesátek v tomto snímku jasně podtrhuje elektronický syntetizátorový hudební doprovod jak od Jeana-Michela Jarre. Tady se navíc jedná i o jakýsi mix žánrů. Nalezneme zde odkaz na Tucet špinavců, jsou zde nezbytné kung-fu souboje, nepřátelský Vietcong je kosen po stovkách, ale na rozdíl od Ramba či Braddocka to zde občas někdo z týmu hrdinů schytá. Oproti jiným a vážněji míněným pozdějším snímkům je zde však nasazena autentická vojenská technika i zbraně, což i béčku dodává na důvěryhodnosti. Asiaté samozřejmě přehrávají co to dá, gesta hrdinů jsou afektovaná a je sem vložen i nezbytný humor - často do bojových scén. Milovníci filmů Olivera Stone tohle mohou v klidu obejít. Tohle je kapslíkový Vietnam. Nejsem si však jist, že to bylo bráno jako parodie... Čtyřhvězdičková hodnocení nechápu. U mne je to za 2. * *(9.12.2011)

Východní kondoři, to je odpověď na otázku, jak by vypadal Rambo II, kdyby uměl kung-fu. Ale nejedná se jen o Ramba II, film je kombinací stealth akce ala první Rambo, kung-fu filmů a klasických vojenských filmů z Vietnamu. A kupodivu to funguje výborně, na jedničku. Vlastně mě překvapuje, že je tenhle válečný/kung-fu film takovou raritou. Některé vtipy jsou až přehnané, například koktavý parašutista - to si mohl Sammo Hung odpustit, ale jinak sem zapadá i ta komická stránka, kterou zastoupuje především Biao Yuen a Woo-ping Yuen. Režisér/scenárista asi hodně koukal na americké filmy, protože některé scény jsou doslovné citace z Ramba II nebo Lovce jelenů. Hongkongská kinematografie je zase zastoupena výbornými kung-fu scénami, u nichž je vidět, že herci skutečně dostávali do těla, což je dobře. Dnes už to vůbec není běžné, s výjimkou filmů jako je Ong-Bak. Celkově je to hrozně badass macho film, ačkoliv se mezi tím tuctem špinavců najdou i chrabré ženy.(13.9.2010)

Geniální ZLO které osmdesátkovým akčňákům z ameriky dokazuje že jsou to jen zoufalecké pokusy jedoucí na půl plynu. Tucet ramboidních špinavců v totální válce proti všem co smrdí vietcongem, napruzené amazonky poskakující okolo a mrtvoly na každém kroku. Rozstřílené, podřezané, vybuchující, probodané bambusem nebo překopnuté vejpůl, prostě co jen si duše zvrhlého milovníka béčkových rubanic ráčí přát. A k tomu si z toho všichni dělají nehoráznou srandu. 8/10(15.12.2010)

Nejsou to až zas takový válečný jatka, jak to vypadá podle legend, co kolem různě kolujou, sice mrtvol se nastřádá pěkná hromádka, ale ještě se to dá spočítat a vejde se to do stovky, nicméně i tak akce brutální, příběh solidní a herci v čele s Sammo Hongem, kterej to ještě celý zrežíroval, dobrý a hlavně těžce ozbrojený, což je to nejzásadnější. Trošku mi to připomnělo Woo-ovu podobnou brutální akci Ying xiong wei lei(1.8.2009)

• Fr

„VLÁDA SPOJENÝCH STÁTŮ POTŘEBUJE POMOC. PRODĚLÁTE MĚSÍČNÍ TRÉNINK, PAK SE SPOJÍTE DO JEDNÉ JEDNOTKY SE SPECIÁLNÍM KOMANDEM, A PROVEDETE PŘÍSNĚ TAJNOU OPERACI…“ /// Vosumdesátkovej trapnej akční maglajz. Deset (asi) žluťáků (určitě) jede zachránit (zjednodušeně řečeno) Ameriku. Do Vietnamu. Během výpravy se dějou věci, že by Rambo zbledl závistí. Všudy přítomnej humor je ještě horší, než si dokážeš představit. Kladem je množství akce, tedy střelby a kung-fu, kterou ovšem nepřeceňuj. Možná jde vo kus pro fajnšmekry, což já v tomhle případě nejsem. Mně se to zdá spíš retardovaný. I když to má v pazourách sám velkej Sammo Hung Kam-Bo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tucet špinavců nesnáším, páč tam není žádnej žluťák. 2.) Hledám slaboduchou píčovinu s haldama mrtvejch vietcongů. 3.) Thx za titule „Panda, Mipix“ a „pablo_almaro“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ ne(14.2.2016)

• Wah Yuen

• - Sammo Hung (Ming-Sun Tung) si v rámci prípravy na natáčanie najal osobného kondičného trénera, aby mu pomohol schudnúť. Urobil tak preto, aby mohol ľahšie zvládnuť pripravenú bojovú choreografiu. (m.a.t.o.)

• - V originálním kinotraileru je mnoho scén, které se do výsledného sestřihu nedostala. Lze tak dedukovat, že úvod filmu měl být o poznání delší a měl vyobrazit pobyt hlavních postav ve věznici. (tequilla)

• - Choreografiu bojových scén vytvárali Sammo Hung, Biao Yuen, Corey Yuen, Hsiao Ho a Ching-Ying Lam. (Michal123)