poster

Ohněm a mečem

 • Polsko

  Ogniem i mieczem

 • anglický

  With Fire and Sword

 • Slovensko

  Ohňom a mečom

Dobrodružný / Drama / Válečný

Polsko, 1999, 175 min

Režie:

Jerzy Hoffman

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Alexandr Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat, Marek Kondrat, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Feldman, Andrzej Grabowski, Bartosz Obuchowicz, Robert Więckiewicz, Jacek Rozenek, Andrzej Pieczyński, Adam Ferency, Leszek Teleszyński, Ben Talar, Maciej Kozłowski, Joanna Brodzik, Jerzy Bończak, Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Eugeniusz Priwieziencew, Krzysztof Łukaszewicz, Jan Jurewicz, Anna Majcher, Marek Frąckowiak, Rafał Cieszyński, Lech Dyblik, Stefan Szmidt, Jerzy Cnota, Krzysztof Kołbasiuk, Jerzy Karaszkiewicz, Mieczysław Janowski, Andrzej Żółkiewski, Andrzej Grąziewicz, Ryszard Jabłoński, Zdzisław Szymborski, Jerzy Braszka, Czesław Lasota, Tomasz Grochoczyński, Krzysztof Gosztyła, Dariusz Gnatowski, Bernard Ladysz, Andrzej Haliński, Janusz Zerbst, Jerzy Dukay, Andrzej Szczytko, Piotr Komorowski, Michał Konarski, Paweł Kleszcz, Tomasz Konieczny, Dimitrij Mirgorodskij, Ruslana Pysanka
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (156)

 • Radyo
  ****

  Na historické velkofilmy měli Poláci vždycky talent, ostatně jejich "dvorní spisovatel" Henryk Sienkiewicz jim k tomu svým dílem z velké míry sám přímo nahrává. Ohněm a mečem je po delší odmlce další z velkolepých pohledů do polské historie, do časů, kdy Rzeczpospolita ještě obsahovala i velkou část Ukrajiny. Opět je zde plno efektních soubojů, národního hrdinství, romantiky...(15.10.2003)

 • T2

  Rozpočet $8miliónov(10.7.2009)

 • Fr
  ****

  ,,REBELIE SE HASÍ KRVÍ, NE DOHODAMI“...... /// To bylo tenkrát, než přišel mor a Švédové..... Seriál (4 díly), v němž se historie míchá s dobrodružstvím, nesází ani tak na rozborku vztahů mezi pány a rody, jako spíš na čest, chrabrost a romantiku rytířský lásky. Odpadá tak spousta keců o politikaření, z boje kozáků o svá práva se nedělá takový drama a místo toho tu je spíš vtipnější postava pana Zagloby, jehož ,,klika“ dostat se z problémů je obdivuhodná. Mám slabost pro (historický) charisma M.Zebrowski i pro sexistický zjev I.Scorupco stejně jako pro (dodržený) slovo šlechtice. A tak závěrem přemejšlím, jakej je rozdíl mezi tímhle a opěvovanou Hrou o trůny. Tady není fantasy svět. Nikdo nemůže říct, že Henryk Sienkiewicz je horší pisálek než George R. R. Martin. Anglie nebo Polsko – to je fuk. A tady jsem se dočkal i pořádný davový válečný scény! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) 787 stránek románu ,,Ohněm a mečem“ od Henryka Siekiewicze je na mě moc. 2.) Jsem čestný muž a šlechtic. 3.) Jdu k holiči a potřebuju zjistit, jakej je rozdíl mezi účesem pankáče a kozáka. 4.) Potřebuju v rychlosti zbavit někoho ďábla. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ *(12.8.2011)

 • B!shop
  ****

  Dlouho mi trvalo, nez sem si film pustil, protoze to jednak neni jeden film, ale ctyri 50 minutovy dily a jakmile ma film takle dlouhou stopaz, je mi jasny, ze to bude nuda. Jenze nebyla. Samozrejme se v kazdem dilu najde slabsi chvilka, ale ty silne jednoznacne prevladaj a celej film dokaze skvele zaujmout. Ale je fakt, ze velkolepe pusobi jen bitvy, ty jsou skvele natoceny, se spoustou lidi a skvelou hudbou, ale zase misty film pusobi dost levne, to kdyz se dej odehrava nekde v lese, protoze to vypada jak u nas na chalupe. Co se tyce hercu, tak ackoliv ani jednoho neznam, zahrali to slusne. Nejvic me zaujal Wiktor Zborowski v roli rytire, kterej prisahal, ze sejme tri hlavy jednou ranou. 5* nedam z jednoho duvodu a to je ten, ze jsem se obcas ztracel ve vztazich mezi nekterejma postavama a u nekterejch jsem vubec nevedel jak se jmenujou a ani sem nevedel o co ze to valci, protoze o tyhle casti polskejch dejin nic nevim a ty jejich jmena byly desne slozity a taky jsem za chvily musel prepnout na dabing, ta polstina se neda poslouchat.(4.3.2007)

 • CheGuevara
  ****

  Není to dokonalé. Naštěstí. Film sází především na příběh, na silný příběh přímo z pera Sienkiewicze. Ach ta romantika udatných hrdinů, kteří se bijí bez bázně a hany pro své unesené vyvolené. A právě touto romantikou je prodchnut celý film. Místy na nás kouká papundeklové dekorace, hodně slabý rozpočet (i když i ten je na evropské poměry celkem vysoký) a taky místy amatérské a prkenné herectví, ale já říkám díkybohu. Minimálně to dělá ve filmu větší pocit reálnosti (ano zní to, že si protiřečím, ale na mě to tak působilo) a taky to má své kouzlo. Aneb doted se oklepu, když si uvědomím že to mohli natočit Američani. Draze, efektně, se spoustou triků, s hollywoodkými stár, ale přesto jako úplný kýč.(21.7.2006)

 • Kulmon
  ****

  Polská historie a Henryk Sienkiewicz, to je silná kombinace. A pokud se přidá i filmové plátno je nejeden důkaz, že funguje i toto. Ohněm a mečem je zatím asi posledním zfilmovaným počinem a jako vždy velmi dobrým. Obávám se, že nic podobného v české kinematografii nenajdeme, maximálně Vávrovu historickou trilogii a ta zavání spíše ideologickým přizpůsobením historie než romantickým vybájením. S tímto filmem mám však problém, že se příliš neorientuji v ději a pletou se mi jednotlivé postavy. Nevím, nakolik je to mou chybou a nakolik tvůrců.(20.9.2010)

 • flanker.27
  ****

  Mně určitě bližší než většina obdobné západní produkce. Podobně jako Rusové i Poláci rádi točí příběhy ze své historie a často si za materiál berou klasiku a nedopadá to tragicky. V porovnání a Panem Wolodyjowskim (Potopu jsem neviděl) je znát i pokrok techniky natáčení. Jedna výtka. Není to vina autora předlohy, dané je to pochopitelně dobou vzniku, ale místy je to takové moc čisté, archaické. V pohádce nebo ve fantasy bych to pochopitelně neřešil, tady si toho všimnu spíš. Je to na lepší tři, ale dám čtyři, protože to, že se k historii vracejí, Polákům závidím. To když se podívám na běžnou skladbu českých filmů nimrajících se v hhh-loupostech...(6.4.2014)

 • gudaulin
  ***

  Pokud si někdo chce zopakovat definici romantismu z období školní docházky, doporučuju zvolit právě tento snímek, který v sobě dokonale soustředí všechny znaky příslušného stylu. Velké city, gesta, láska, vášně, válečná střetnutí a souboje, troška mystiky, v takových 15-16 letech bych byl z výše uvedeného nadšený, v té době jsem hltal Waltera Scotta nebo polské klasiky. Dnes už mi to přijde trošku přehnané, nicméně uznávám, že na to, s jakým rozpočtem Poláci pracovali, vznikl slušný historický velkofilm pro nejširší diváckou obec. Navíc dobře obsazený. Celkový dojem: 55 %.(22.10.2007)

 • Brouk
  *****

  Chtěl jsem napsat něco jiného, ale ať dělám co dělám, nic jiného než komentář, který napsal RADYO nevymyslím.(3.2.2004)

 • sportovec
  *****

  Fakt, že polská kinematografie bývá neprávem podceňována, prokazuje i tento velkolepý filmový epos režiséra Hoffmana. Srovnání se Sienkiewiczovou předlohou pro něj dopadá víc než dobře. Dostatečně velkorysá výprava umožnila nejen kvalitní bitevní scény, průhledy do soukromí šlechtických rodin, ale i nádherné záznamy zejména ukrajinského folkóru a strhující záběry dněperských, polských i ukrajinských krajinných reflexí. Oproti knize získává film navíc i svým pojetím, které se snaží obrušovat staleté hrany polsko-ukrajinských antagonismů. Víc než věrohodné je jak zachycení Siče, tak krymských Tatarů a Turků. U nás ne dobře známá mozaika východoevropských vztahů včetně ještě méně známé postavy-osobnosti kozáckého atamana Bohdana Chmelnického je tak postižena beze zbytku. Vědomí, že toto Polsko za vlády Jana III. u Vídně r. 1683 zastavilo v rozhodné chvíli turecký tlak na střední a možná i západní Evropu, zde získává významnou oporu ve skutečnosti odlišných, ale blízkých historických kontextů. Kvalitě scénáře odpovídá i výběr postav a výkony výkvětu polského herectva. Dotvářejí přesvědčivost a podmanivost tohoto mimořádného nadčasového polského filmu.(28.8.2007)

 • troufalka
  *****

  Když vám někdo řekne, že vydržíte sedět tři hodiny a zírat, nebudete mu věřit. Pak si pustíte Ohněm a mečem a zjistíte, že je to pravda. Ojedinělý snímek. Nesouhlasím s názorem, že si nezadá britsko-hollywoodskými středověkými klasikami. On je předčí. Našlapaný film, drsný, křupanský a syrový - tak jako epocha, kterou popisuje. Má ostré tempo, ale i příjemné momenty, je plný krásných postav (vědma s úžasnou Rusłanou Pysanka, Jan Onufry Zagłoba, muž diskutující s vepřem a bojující s vlajícím praporem, charismatický Adam Ferency jako chán) zdaleka se nesoustředí pouze na hlavní postavy. Dalo by se říct, že jde o plejádu skvělých polských herců několika generací. I když má milostnou zápletku, je tu s romantikou nakládano velice jemně, slouží k oživení, ale nesklouzává do kýčovitého klišé. To hlavní se odehrává v bitvě. Film skončí a vy litujete, že nemá pokračování. scénář: Jerzy Hoffman, Andrzej Krakowski kamera: Grzegorz Kędzierski Výstižný komentář: sportovec(6.11.2014)

 • Dan9K
  ***

  Velkolepý film, který je při té správné náladě na regulérní plný počet, bohužel nálada úplně nepřišla. Jsou tu postavy, se kterými se člověk sžije (Bohun nejvíce tedy). Až budu mít dost času, tak mi tahle literární trilogie snad neunikne. A za pozornost jistě stojí hudba, soundtrack, existuje-li, si chci určitě sehnat, abych mohl zodpovědně srovnávat třeba s Prokofjevovým Alexandrem Něvským...(22.5.2008)

 • gogo76
  ****

  Úvod, kde rozprávač hovorí o temnej oblohe, kométe a premiešanom počasí ma pohltil a behom niekoľkých sekúnd som bol naladený na výlet do histórie. Poliaci vedia robiť filmy a aj keď sa k nám dostáva iba zlomok toho, čo by sme možno chceli, treba to oceniť. Tento historický film znesie i tie najprísnejšie požiadavky. Vzťahy medzi postavami fungujú a kozácky záporák Bohún je správne nevypočitateľný. Podiel love story je primerane odhadnutý a myslím, že jej tu je na historický film tak akurát. Režisér i celý štáb veľmi dobre využili exteriéry, či už lesy, rieky, skaly i hrady, jednoducho všetko slúži filmu. Davové i akčné scény majú podstatne bližšie k Statočnému srdcu, než k historickým filmom z posledných rokov a krvou sa tu tiež nešetrí. Množstvo všemožných postáv s holými hlavami i dlhými fúzmi spája ešte niečo - medovina. Tej si tiež užijeme, aspoň naoko. Jeden z hudobných motívov mi dosť pripomína hudbu B. Poledaurisa k Barbarovi Conanovi. Celkovo veľká spokojnosť, aj keď k plnému hodnoteniu niečo málo chýbalo. 80%.(4.4.2013)

 • Arkos
  ****

  Výborný polský historický velkofilm, při kterém, i při jeho delší stopáži, jsem se ani chvilku nenudil. Kozácké povstání, několik bitev, neustálé popíjení medoviny, do toho trocha romantiky, tomuhle filmu opravdu nic nechybí.(14.3.2009)

 • sheen
  ****

  Krásná evropsko-vojensko-historická výprava, už se ani nedivím proč Michal Zebrowski hrál Zaklínače.(17.1.2013)

 • Boogeyman
  ****

  Polský historický velkofilm, který si v ničem nezadá s britsko-hollywoodskými středověkými klasikami z 80. let - což je kompliment, protože podobné filmy už se zkrátka netočí - zábavné, naivní, špinavé, trochu natvrdlé, ale hlavně poctivé.(5.1.2014)

 • Madsbender
  ****

  Predĺžená 4-dielna televízna verzia: Żebrowski!(1.4.2013)

 • Stegr
  *****

  90% - Nádherný historický film, kéž by všechny ostatní historické filmy vypadaly jako tento...(10.5.2007)

 • salahadin
  *****

  Rzeczpospolita szlachecka dostala krásný filmový příběh. Výborné ztvárnění polské národní látky, vynikající atmosféra, herecké výkony a geniální hudba z pera Krzesimira Debskiho. Kam se hrabe nějakej Gladiátor, pche. Herci jako Michal Zebrowski, Bohdan Stupka, Alexandr Domogarov nebo Daniel Olbrychski jsou jako stvoření pro tyto role a vůbec si nedokážu představit, jak by se v roli Bohdana Chmelnického vyjímala nějaká hollywoodská superstar. Zaplaťpánbů že to natočili Poláci a především že to natočil Jerzy Hoffman (který mě oslovil i filmem Stara Basn. Kiedy Slonce Bylo Bogiem). Tenhle film má vše, co od velkofilmu očekávám. Výprava + skvělí herci + hudba + atmosféra kozácké rebelie + humor + epický rozměr = Ohněm a mečem. Hrdě vlastním oba vyšlé soundtracky, které patří do TOP mé sbírky. Poláci si vesele točí "své vlastní" historické fimy a v ČR vznikají jen debilní hořkosladké komedie/dramata...to je k pláči.....(23.5.2006)

 • Aky
  ***

  Co je platná velkolepá výprava, injekce peněz, až jimi film viditelně přetéká, když mi na každém záběru vadí přepjatý nacionalismus, heroismus, které to ženou až na pokraj kýče.(8.7.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8