Jeden z mála filmů co se přesně drží knižní předlohy a proto co se týče obsahu, tak je to opravdu dokonalé. Vůbec tomu neškodí to, že film je dlouhý víc jak tři hodiny. Ten kdo četl knihu musí být filmem nadšen. Já určitě, protože většinu věcí jsem si při čtení představoval naprosto stejně. Samozřejmě, že kniha je lepší, ale tak už to většinou bývá. Považuji to snad za nejlepší film podle knižní předlohy (z těch co jsem viděl). 80%(15.3.2009)

Ačkoliv nemám rád válečné filmy, posuzuji tento jako film historický, natočený víceméně dle pravdivých událostí a dle románu Henryka Sienkiewicze. V tomto směru jde skutečně o velkolepé filmové dílo (není bez zajímavosti, že Jerzy Hoffmann je v Polsku veden v seznamech Židů a komunistů). Co se ale týče vlastního filmu: ó, kdyby tak Češi dokázali natočit alespoň něco podobného např. na téma Bílé hory (ale podle pravdy, ne ideologicky v duchu masarykovském, nebo komunistickém či současném liberálně - relativistickém)!(30.5.2009)

Na jedné straně skvělá výprava, na straně druhé těžko stravitelná, přepálená stopáž. Vydržel jsem, nelituju toho, ovšem pro příště si výběr takto dlouhého filmu radši pořádně promyslím. Navíc si myslím, že scén, které divákovi utkví v hlavě je na pětihodinový velkofilm poměrně málo, ale nic to němění na tom, že poláci ve své době točit uměli. Proto, kdo má výdrž a rád si vychutnává historické eposy, vřele doporučuji.(12.7.2009)

Nádherný Románový epos a jeden z nejlepších historických filmů všech dob s všudy přítomnou špínou a krví, omračující výpravou, epickými bitvami, krásnou hudbou, perfektní kamerou ( Jerzy Wójcik), dokonalou Scénografií a famozními hereckými výkony v čele s nepřekonatelným Danielem Olbrychskim v hlavní roli rozpolceného šlechtice Ondřeje Kmicice a neméně Tadeuszem Lomnickim ve vedlejší roli plukovníka Michala Wolodyjowského přezdívaného "Nejlepší šavle Polska". Býti Polákem, tak se dmu pýchou. Velká škoda, že Čeští filmaři okrem Husitské trilogie nikdy nenatočí snímek, který by se alespoň částečně přibližil velkoleposti této Polské trilogie (Pan Wolodyjowski, Potopa, Ohněm a mečem). // Viděna remasterovaná, širokoúhlá, dvou dílná verze z roku 2013. Trailer 95%(20.4.2016)

Polská kinematografie se koncem 60. a počátkem 70. let vyznačovala především výpravnými historickými eposy. Potopa mezi nimi zaujala jedno z nejpřednějších míst, a zcela po právu. Výborné herecké výkony, skvělá práce s kamerou, realisticky zobrazované bitvy, hold, tehdy to ještě polským filmařům šlo.(3.4.2003)

• - Většina bitevních scén byla točena v dněperské oblasti blízko Kyjeva, dnešní Ukrajina. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ušito bylo asi 23 tisíce kostýmů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - O hlavní roli Oleńky se ucházelo 9000 kandidátek. Zvítězila Malgorzata Braumek. (Zdroj: ČSFD.cz)