Poslední v Aleppu

(festivalový název)
  • Dánsko De Sidste Mænd i Aleppo (více)
Trailer 2

Syrský režisér Feras Fayyad zachytil každodenní úsilí, se kterým se dobrovolníci ze skupiny Bílé přilby vrhají do ostřelovaných čtvrtí měst, aby v troskách pátrali po známkách života. Sýrie se již osm let zmítá v občanské válce. Města se proměnila v ruiny, miliony obyvatel jsou na útěku. Lidem, kteří uvázli ve válečné zóně, pomáhají také dobrovolní záchranáři z organizace Syrská civilní obrana, známější pod názvem Bílé přilby. Tito dobrovolní záchranáři se nacházejí v začarovaném kruhu – po bombových náletech co nejrychleji vyrážejí k zoufalé záchranné akci, po níž přicházejí chvíle odpočinku vyplněné hovory o budoucnosti a čekáním na další nálet. Snímek sleduje tři dobrovolníky, Chálida, Subhího a Mahm'úda, lapené ve věčném dilematu – utéct a zachránit tím sebe a vlastní rodinu, či zůstat a pomáhat ostatním? (Jeden svět)

Trailer 2

Lischai

Je to hrozné, ale stejně jako otupí hrdinové, otupěl jsem i já. Film začíná děsivou scénou vytahování dětí z trosek zříceného domu a úplně to mnou pohnulo. Pak se ale podobné scény vrací znovu a znovu, až se z nich nějak vytratí síla. Trefně píše quarte: historicky cenné svědectví, ale filmařsky slabší. ()

Majkak

Na dokument dost dlouhé, ale neuspávající. Neutuchající víra v město, kam patřím, a zoufalost každodenního bombardování. Promítla bych všem, který tvrdí, že se mladí muži měli bránit se zbraněmi v rukou. Schválně, kdo z těch chytráků sestřelí ruský bombardér. Civilní obyvatelé mizí v troskách a dobrovolníci z bílých přileb se snaží vytáhnout, koho můžou. Někteří zázrakem přežili, některým není pomoc a někteří zemřou posléze v nemocnici. Hrdinství ve městě odsouzeném k zániku. Protože se Asadovi zachtělo. ()

Marze

Pro mě to jsou hrdinové když neutekli do Německa, ale brání svoji komunitu, pomáhají se zásobováním, vyprošťování zasypaných apod. Podle průzkumu provedeného tento měsíc chce 40% Arabů ve věku 18-24 let emigrovat. Když je EU v tomto nefunkční, možná by nás ochránila komunistická "železná opona" na hranicích. Politologicky lze dělit voliče na tři základní názory - na migraci, na otevřenou společnost (např. gayové, lesby apod.) a otevřenost zahraničního obchodu. U nás to na jedné straně podporuje Pirátská strana a druhém konci spektra odporuje SPD Okamury. Zelení nejsou takoví Piráti, ale mají problémy s otevřeným obchodem kvůli ekologii. Příznivci Pirátů a migrace by si měli tento dokument povinně pustili. Během druhé světové války také nikdo v Evropě neopouštěl své domovy. ()

PanCitron

Samozřejmě, že je to propaganda, protože upřímně, co dneska není? Stále se však jedná o svědectví. Svědectví z města, které trpí. A je jedno, kdo za to může a kdo ne. Kdo říká pravdu a kdo lže. Kdo vyhraje, jestli vůbec. Vidíme, jak tam pod těmi troskami jsou lidská těla a v doslova ruinách jedné metropole stále žijí tisíce lidí. Tenhle dokument nám dovolil nahlédnout do toho všeho. Velká škoda, že ta potenciální síla obrazu nedokáže udržet pozornost po celou stopáž. Přesto, historickou hodnotu to stále má a bude mít. ()

Forsberg11

Dnes už existuje až príliš veľa pochybností a výpovedí svetových expertov, ktoré nasvedčujú, že White Helmes nie sú nič iné, ako len falošná organizácia pracujúca v prospech radikálov a islamských extrémistov. Tento dokument je s najväčšou pravdepodobnosťou len ďalšia západná propaganda. Tentokrát však až prekvapivo priehľadná. V určitých momentoch som nevedel či sa mám smiať alebo plakať. Zle nakrútená demagógia. 15 %!! ()

Související novinky

23. Ji.hlava je tady

23. Ji.hlava je tady

10.10.2019

Třiadvacátá Ji.hlava je za dveřmi. Mezinárodní festival dokumentárních filmů letos nabídne premiéry českých snímků, přehlídku ukrajinského režiséra Felixe Soboleva, filmy žen o ženách i dosud…