Reklama

Reklama

Zaklínač

Dobrodružný / Fantasy
Polsko, 2001, 130 min

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Hrají:

Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Duryasz (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie vytvořil Michał Żebrowski (Pan Tadeáš), jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski (Plukovník Kwiatkowski, Ohněm a mečem, Ahoj, Terezko). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (122)

Fr

všechny recenze uživatele

HODNOTÍM SERIÁL !!!!!! Povoláním zaklínače je ochrana lidí před netvory. Geralt je jedním z dětí osudu, prošel výcvikem, při kterém mu byla odepřena láska, aby zůstal nezávislý na citech a nenechal se ovládat emocemi, které jsou jen primitivními reflexi lidí a také aby byl asexuální. Tak jako ostatní bez záruky na spokojené stáří vyráží vstříc svému poslání a na cestu za dítětem osudu. Jenže on je jiný. Nejenže po něm touží ženy různého věku, ale používá i jiný způsob boje. Je totiž stále napůl člověk. Pohádkové příběhy, někdy míň, někdy víc, kouzelníci, čarodějnice, nestvůry, rytíři ...., to já můžu. Honosné triky a záběry na efekt nečekejte. No a co. Vše je postavené na solidním scénáři a roli charismatického Michala Zebrowského, který si vás svým přímým jednáním musí získat. Příběh v sobě skrývá spoustu ponaučení a s každým dalším dílem rostl můj zájem. Tak to má u seriálu být. Postupně se zjištěními, že osud není, ale jsou jen naše rozhodnutí, dostává více prostoru i umění meče. A když budete potřebovat pomoci, nikdy neslibujte to, co najdete po návratu domů a nečekali jste to. Nikomu. Pro jistotu. Film jsem neviděl a ani po tom netoužím. Proto nehodnotím. Seriálu dám klidně 4 hvězdičky. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Když se filmem probíjím, napadá mě, že je to zahozená šance. Stačilo vymyslet scénář méně megalomanský a více uzavřený, přizvat šikovného režiséra s nápady (neboť originální nápad není ve filmu ani jeden) a počkat, až vypukne horečka Společenstva prstenu. Pak by určitě distribuční společnosti na slovo fantasy film slyšely a Zaklínač snad mohl dopadnout lépe, čímž by otevřel cestu pro další filmy tohoto ražení. Bohužel, pokus selhal, film je beznadějně průměrný, reakce velmi chladné a popravdě, není se čemu divit. Výborný autor potřebuje výborné interpretátory. Interpretátory, kteří uchopí podstatu příběhu a přetaví ji organicky do řeči filmu. Štábu Zaklínače se povedlo vytvořit ukrutnou slátaninu bez hlavy a s několika achillovými patami. Musím se ale přiznat, že i přes všechny mouchy jsem rád alespoň za ten pokus. Dívat se na to při troše dobré vůle lze s decentním zaujetím a bez žaludečních obtíží. Snad je seriál více hoden jména nádherné Sapkowského ságy ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Neviděl jsem zatím seriál a tak to s ním nemohu porovnat. Vím jen že tento dvou a půl hodinový mišmaš je jakýsi sumasumárum celého seriálu a fakt je, že sestříhané je to opravdu otřesně a celkově je to nesnesitelný blábol s pár ne příliš povedenými triky. Na druhou stranu je Zaklínač legenda, kterou Poláci dokázali ožít v plné parádě, ne sice jak by se od ní očekávalo, ale přeci jenom. Škoda toho, že se to také snažili patřičně zpeněžit.--- Co je to za parchanta? – Bílý lidoop! ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Tohle se stane, když do dvou hodin nacpete desetihodinový seriál a protože tím žijete, nedokážete si vybrat, co nechat, co částečně odstranit a co smazat úplně. Epizodnost seriálu je velice jasně patrná a láme příběh na kouštíčky, z každé části sem strčili aspoň drobínek. Je to škoda, seriál je v dnešní seriálové tvorbě nadprůměrný. Předloha byla dobrá, tedy hlavně povídky, ostatek (těch pět knížek) jen natahovaná nudná vata, ale za vrchol fantasy jsem to ani bez nich nikdy nepovažoval. Film chtěl ruku nezúčastněnýho střihače, který nepracoval na seriálu. Někoho zvenčí, kdo by oddělil zrno od plev jak se říká, kdo by neměl k materiálu citový vztah. Není tu výjimkou, že rozhovory najednou končí jakoby uprostřed, nedokončené, že v jednom záběru jsou hrdinové celí špinaví a v druhým už je všechno v cajku. Líbil se mi Zebrowski, hudba a výprava a taky že lidé vypadají mnohem skutečněji, než v amerických blbinách posledních let. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

V našich končinách již dávno zklasičtělá série skvostných povídek byla Markem Brodzkim a jeho štábem dokonale zprzněna již v desetidílném seriálu. Ten nebyl v jistých ohledech zcela marný, ale celkově je své literární předlohy těžce nedůstojný. A nyní si představte, že tento seriál bez náznaku koncepce sestříháte do podoby celovečerního filmu. Co vám vznikne? Ano, děsivě nudný a trapně směšný paskvil, který svému obecenstvu způsobuje až fyzickou nevolnost tím jak moc je špatný. Již na poli seriálu byla výprava hodně chudá, ale v rámci regulérního snímku to snad tvůrci ani nemohou myslet vážně. Hodnocení nejnižšímu se Zaklínač vyhl jen díky dobře obsazenému Zebrowskému. Škoda, že nemá co hrát. Zbytek ansámblu nestojí ani za zmínku... Mimochodem toto intro ke stejnojmenné počítačové hře je přesně tím, co vám filmový Zaklínač nedokáže nabídnout byť jen v jediném momentu své stopáže, natož pak v nějaké celé scéně. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama