"Chci-li, aby mé dítě mohlo žít, musím usmrtit jiné dítě!" Před tímto tragickým rozhodnutím stojí mladý německý lékař v západoněmeckém filmu "Manželství dr. Danwitze". Filmu, který otevřeně odhaluje špatnost systému, v němž mladí a nadaní lidé šestnáct let studují aby nakonec, po dosažení lékařského diplomu byli rádi, když dostanou místo neplacených volontérů v nemocnici. Jak však mohou žít bez peněz? Některý z nich má vedle své lékařské činnosti ještě vedlejší zaměstnání (v našem případě je dr. Hauser řidičem nočního taxíku), jiní se musí nechat živit manželkou nebo opustit lékařské povolání. Je přirozené, že tento stav na nich zanechává stopy fysické i mravní. Jen zoufalá bída a strach o vlastní dítě, které se má narodit, přiměje dr. Danwitze, aby vůbec uvažoval o provedení nedovoleného zákroku a teprve v posledním okamžiku v něm zvítězí jeho smysl pro lékařskou čest. Dítě manželů Danwitzových se narodí do prázdného bytu, z něhož byl odvezen nezaplacený nábytek, ale jeho rodiče se dík své lásce dívají neohroženě do budoucna a věří, že i jejich hmotné podmínky se zlepší. (Filmový přehled)