Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jsou zloději, kteří kradou jen pro peníze. Jiní lupiči - požitkáři, si při své krádeži chtějí vychutnat i její náročnou přípravu a uskutečnění, nejspíše proto se často zajímají hlavně o cennosti, pro jejichž získání je potřeba vynaložit neobyčejný důvtip a vynalézavost. K těm druhým patří elegantně vystupující zlodějka Elizabeth Lippová a nepolapitelný, důmyslný lupič Walter Harper. Za vzácnou dýkou obloženou diamanty se společně vydávají do Turecka, cíl jejich tajného zájmu je přitom pečlivě střežen v muzeu Topkapi v Istanbulu. Od počátku nechtěji nic ponechat náhodě, pro realizaci krádeže vymyslí složitý plán a ještě si přizvou na pomoc vynálezce Cedrica Page, akrobata Giulia, siláka Hanse a dementního kuchaře. Elizabeth a Walter chtějí oklamat podezíravou tureckou policii, která vidí nebezpečné špióny doslova na každém kroku. Proto nakonec také zaměstnají jako svého řidiče svérázného mluvku a průvodce turistů Arthura Simona Simpsona. V každém plánu se ale občas objeví nečekaně slabé místo... Komedii, která možná některým divákům připomene slavný film Jak ukrást Venuši, natočil klasik světového filmu režisér Jules Dassin (Obnažené město, Noc a město, Rvačka mezi muži, Ten, který musí zemřít). Při realizaci se opřel o jasné herecké typy, úlohu Elizabeth Lippové ztvárnila jeho tehdejší životní partnerka Melina Mercouriová, jejího komplice Waltera Harpera hraje Maximilian Schell. Peter Ustinov, který ztělesnil Arthura Simona Simpsona, získal za svůj výkon Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Pokud se sličné dámě zalíbí drahé kamení, tak se vždy najde dostatečný počet mužů, kteří rádi pomohou s jejich zcizením. To je v pořádku. Zvlášť pokud je k dispozici chirurgicky přesný švýcarský plán. Jenže on není. Ten Walterův by možná uspěl při vykradení muzea v Kalkatě v roce 1814, ale do druhé poloviny dvacátého století zkrátka nepatří. Nicméně styl lupičů je celkem zábavný a tak není třeba film zatracovat, ale o geniální zločince typu Ruperta von Kratzmara se rozhodně nejedná. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Monja Danischewsky .. Tak i naši televizní diváci se dočkali uvedení. Mnoho smíchu tohle dílko zrovna nevyvolá a sladkohořký závěr opravdu není komediální. Ale podívaná je to zajímavá a místy napínavá. Partička zlodějíčku pracuje pěkně postaru s grácií a jejich fígle fungují i dnes. Nejviditelnější člen-nečlen této zajímavé party je excelentní Peter Ustinov, jenž svojí kreací nejednou pobaví. 75%. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Kromě v té době ještě nepříliš ohraných zlodějských fíglů ničím zvláštním zajímavá a nijak zvlášť vtipná komedie z prostředí tehdy (i díky Jamesu Bondovi a jeho Srdečným Pozdravům z Ruska) tak populárního Istanbulu. Film dnes působí poněkud věkem přešle, stejně jako jeho hlavní hrdinka Elizabeth, které bylo v době natáčení 44 let (to jest o deset více než jejímu hereckému partnerovi Schellovi) - nicméně se jí musí přiznat, že i tak dokázala občas působit opravdu velmi přitažlivě. Peter Ustinov a jeho kreace sprostého podvodníčka Simpsona zaujme, ale Oscar je přece jen trochu silná káva... ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Oproti dnešným prešpikovaným a premodernizovaným vykrádačkám pôsobí tento len ako malá chudinka. Aj keď musím uznať, že v tej dobe sa muselo jednať o perfektnú zábavičku. Pár scén doteraz dokáže zaujať, hlavne ak sa jedná o tie, ktoré sú v poslednej polhodinke. Tá mala ten správny spád, ktorý keby si držala počas celého filmu, by mu určite zvýšila obľubu u divákov. 60%. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

První hodina filmu připomíná něco mezi francouzskou komedií Smolař a dokumentem o krásách Turecka. Docela nuda, několikrát jsem měl nutkání to vypnout. Ale chtěl jsem zjistit, za co propánakrále dostal Peter Ustinov Oscara a vydržel jsem to. Dobře jsem udělal, protože když dojde k realizaci loupeže, o níž se do té doby pořád jen mluví, film nabere druhý dech, začne být skutečně zábavný a hlavně napínavý. Škoda, že to kazí ta první,delší část a nepopsatelně nesympatická, křivohubá hlavní herečka. Jinak by to mohla být podvodnická komedie formátu Jak ukrást Venuši. 60% ()

Galerie (39)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama