Topkapi

Předloha:

Eric Ambler (kniha)

Henri Alekan

Roger Dwyre

Asi tak, ako napisal uzivatel Matty, tiez mi pocas filmu behali myslienky k filmom Mission: Impossible a Dannyho partaci :-) Len skoda, ze prve dve tretiny boli tak trosku natiahnute a tym padom aj nudne, pretoze ani humornych scen tam prilis vela nebolo a tiez som bol zvedavy, za co dostal Peter Ustinov Oscara. Vysledok je skor prekvapujuci, pretoze na Oscara sa mi to nezdalo. Posledna tretina bola pri kradnuti diamantovej dyky napinava, zaujimava, nastastie bez hudby, ale aj humorna pri panickom Simpsonovom strachu z vysok. Inac grecke melodie su vo filme prijemne a dobre sa pocuvaju. Vidiet, ze hudbu vo filme zlozil alebo prebral Grek Manos Hatzidakis... 04.09.2008 _____ Melina Mercouri - (Elizabeth Lipp) +++ Maximillian Schell - (Walter Harper) +++ Peter Ustinov - (Arthur Simon Simpson) +++ Robert Morley - (Cedric Page) +++ Jess Hahn - (Hans Fisher) +++ Hudba: Manos Hatzidakis +++(4.9.2008)

Oproti dnešným prešpikovaným a premodernizovaným vykrádačkám pôsobí tento len ako malá chudinka. Aj keď musím uznať, že v tej dobe sa muselo jednať o perfektnú zábavičku. Pár scén doteraz dokáže zaujať, hlavne ak sa jedná o tie, ktoré sú v poslednej polhodinke. Tá mala ten správny spád, ktorý keby si držala počas celého filmu, by mu určite zvýšila obľubu u divákov. 60%.(27.9.2007)

Za najlepsie filmy rezisera Lues Dassina povazujem Brute Force 1947 a Ryfyfy /u nas znamy ako Rvacka mezi Muzi/. Tento film je nudny. Namet o kradezi je utopeny v nudnom a nezazivnom prevedeni, turecke realie az samoucelne, a v strede sa toho deje len minimum. Peter Ustinov /Quo Vadis/ dostal za toto Oscara za rolu tusim vedlajsi herec? No tak to mne do hlavy nejde vobec. Skoda, no, tato komedia Dassinovi velmi nevysla : 50 %(23.8.2016)

Scénář: Monja Danischewsky .. Tak i naši televizní diváci se dočkali uvedení. Mnoho smíchu tohle dílko zrovna nevyvolá a sladkohořký závěr opravdu není komediální. Ale podívaná je to zajímavá a místy napínavá. Partička zlodějíčku pracuje pěkně postaru s grácií a jejich fígle fungují i dnes. Nejviditelnější člen-nečlen této zajímavé party je excelentní Peter Ustinov, jenž svojí kreací nejednou pobaví. 75%.(8.1.2006)

Kromě v té době ještě nepříliš ohraných zlodějských fíglů ničím zvláštním zajímavá a nijak zvlášť vtipná komedie z prostředí tehdy (i díky Jamesu Bondovi a jeho Srdečným Pozdravům z Ruska) tak populárního Istanbulu. Film dnes působí poněkud věkem přešle, stejně jako jeho hlavní hrdinka Elizabeth, které bylo v době natáčení 44 let (to jest o deset více než jejímu hereckému partnerovi Schellovi) - nicméně se jí musí přiznat, že i tak dokázala občas působit opravdu velmi přitažlivě. Peter Ustinov a jeho kreace sprostého podvodníčka Simpsona zaujme, ale Oscar je přece jen trochu silná káva...(8.1.2006)