13 Reasons Why - Série 2 (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman, Ajiona Alexus, Amy Hargreaves, Miles Heizer, Brian D’Arcy James, Justin Prentice, Derek Luke, Steven Weber, Sosie Bacon, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Timothy Granaderos, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Mark Pellegrino, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Cindy Cheung, Robert Gant, Andrea Roth, Steven Silver, Josh Hamilton, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Jesus N. Jimenez, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Nina Cheek, Brandon Larracuente, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Vanessa Ross, Steven Wiig, Sally Pressman, Karen Kahn, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Megan Stack, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson

Zbytečný. Ano, první série nechala hodně cliffhangerů, ale proboha proč tohle? Začátek byl hroooozně pomalýýýý, až to tahalo za všechny audiovizuální údy (připadala jsem si znásilněná tím umělým background story, co chvíli byl a chvíli nebyl pravda, a Hanninou přítomností inspirovanou Šestým smyslem). Když pak děj konečně nabral nějaké tempo, tak ten konec takhle doje*ali... Uznávám ale, že mají tvůrci koule poukazovat dost otevřeně na aktuální kontroverznější témata i mimo hájskůl a zas se jim docela povedl soundtrack. Jsem zvědavá, co se s tím bude dít dál.(22.5.2018)

Druhá série je minimálně dobrá v tom, jak reflektuje dvě velká témata, které hýbou současnými Spojenými státy, a hlavně jdou i nad rámec teen problémů. Zatímco první série po celou dobu skrytě budovala paralelu k tomu, co se stalo s Hannou, ve druhé je "vedlejší" linka se zbraněmi dávána na odiv a celou dobu k ní vše spěje. Otisk reality nácházíme i v jakési přehnané toleranci ke zbraním, coby součásti americké "kultury. Je to otevřeně velmi liberální seriál, který nebudou mít republíkáni příliš v lásce (a vtípek o republíkánských senátorech tomu zrovna nepomáhá). I styl vyprávění má něco do sebe, kdy se jede přesně podle stanovené šablony - jedna epizoda, jeden vypovídající (s vyjímkou dvou epizod se dvěmi vypovídajícími). To otevírá možnost pro nelineární vyprávění, kdy každý říká pouze věci, o kterých ví, a tudíž není možné se příliš orientovat v časových pořádcích. Narace navíc používá díky výpovědím i nespolehlivého vypravěče, tudíž není vždy jasné, co je pravda a co lež. Není s tím ale pracováno příliš chytře, jelikož je lživá informace vždy ještě během stejné epizody divákovi odhalena a je nahrazena skutečností. Tím se boří divákova pozornost, ale v časových pořádcích a souvislostech to nijak nepomáhá. Skrze postavu Claye pak je pak divák konfrontován s nejasnostmi a je vidět, že je tu snaha vytvořit i v hlavě diváka pochybnosti, stejně jako u Claye. Bohužel, znovu, na vytváření hypotéz není místo. Nepomáhá ani fakt, že Bryce, coby hlavní nebo druhý hlavní padouch je největší sympaťák, a ačkoliv to může znít hnusně, tak jste mu z pozice diváka schopni odpustit (nebo jen já). Vlastně mám pocit, že se snažili Bryce posunout do trochu jiné pozice a ukázat, že sexuální predátor může být i ten nejmilejší kluk od vedle a je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Pro všechny tyhle důvody shledávám druhou sérii do jisté míry inspirativní i důležitou, ale až příliš teatrální a kostrbatě vyprávěnou. Navíc, kdyby tam z ničeho nic začal zabíjet Red Devil, tak je to pomalu svojí povrchností jen potemnělá verze Scream Queens, a to s takto důležitými tématy nejde příliš dohromady. Ale pokud bude třetí série, zase budu u toho.(20.5.2018)

Patrím k ľuďom, ktorí si 1.sériu zamilovali a aj napriek tomu, že som chcel, aby to 1.sériou skončilo, tak mi zvedavosť nedala a pozrel som si samozrejme aj túto druhú. Bohužiaľ som sklamaný a to veľmi. Potenciál tu síce bol...rozprávanie udalostí z pohľadu osôb, ktorí boli na páskach sa zdal byť dobrým ťahákom. Ale bohužiaľ je to veľmi slabé.. Navyše najviac času na obrazovke je najmenej sympatická osoba z 1.série(rozumej Hanina matka), ktorej absolútne nefandíte.. monológy a myšlienky postáv chcú byť múdre a hlboké, ale skôr sú bezduché.. a nedá mi to.. v prvej sérii mi homosexualita vôbec nevadila, nebola samoúčelná. Ale táto séria je sprostou propagandou homosexuality. Hnevajte sa ako chcete, ale aby každý druhý človek v seriáli bol homosexuál, nemal problém si nájsť na každom rohu ďalšieho s kým sa môže dať dokopy.. k tomu príhovory ako je dobré že sa Chloe priznala a blá blá, to už je cez hranicu.. prahsprostá propaganda..(11.7.2018)

Tato série se mi líbí více než první, i když má o něco nižší hodnocení. Bohužel byla místy nudná a celkově to bylo smutné a nechtělo se mi na to někdy koukat. Prostřednictvím soudního líčení "lidí z kazet" se dozvídáme souvislosti o tom, jaká Hannah opravdu byla. Mnozí zjistí, že si ji zidelizovali, a že byla prostě jenom člověk. Tahle část už se tak nezaměřuje na šikanu jakou takovou, ale speciálně na znasilnění. Poselství série mi přijde jako: "Nezabíjejte se, ublížíte hlavně lidem kolem sebe", je to na zamyšlení. Přesto doporučuji.(11.10.2018)

Nejvíce tomu ubližují flashbacky, které sice rozšiřují druhou řadou další příběhy Hannah, ovšem silně podkopávají první sérii, která byla dokonalá jako taková uzavřená minisérie. Ovšem podobně jako u Sedmilhářek jsem si po oznámení druhé řady řekl, že se do tohoto světa rád vrátím. A ačkoliv to ze začátku několik dílů trvalo, nakonec jsem do toho dostal a děj druhé série mě pohltil. V závěrečném díle bylo vidět, že tvůrci mohli dupnout ještě víc na plyn, ale to by se pak posunulo zřejmě někam úplně jinam. Za mě kvalitativně nevidím zhoršení od první série, poměrně značně ale pošramotili dojem, jaký jsme měli v první sérii o Clayovi a Hanně. Třetí řada už bude bez rodiny Bakerových, tak snad tvůrci přijdou opět s něčím novým a zajímavým.(8.6.2018)