13 Reasons Why - Série 2 (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman, Ajiona Alexus, Amy Hargreaves, Miles Heizer, Brian D’Arcy James, Justin Prentice, Derek Luke, Steven Weber, Sosie Bacon, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Timothy Granaderos, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Mark Pellegrino, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Cindy Cheung, Robert Gant, Andrea Roth, Steven Silver, Josh Hamilton, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Jesus N. Jimenez, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Nina Cheek, Brandon Larracuente, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Vanessa Ross, Steven Wiig, Sally Pressman, Karen Kahn, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Megan Stack, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson
  • erased

Zbytečné pokračování roku. Takhle roztěkané a od prvního dílu naprosto předvídatelné "zkoumání" rape culture a school shootings si klidně mohlo vystačit s krátkými speciály, a ani ty by s ohledem na málem perfektní první řadu nefungovaly kdovíjak světově. Nedík za zkažení příjemných vzpomínek. Malé dík za duet verzi The Day We Met.(19.7.2018)

Co se týče kvality, je srovnatelná s první sérií. Oproti jejímu sladkému mysteriu se zde setkáváme s postavami více do hloubky a spíš než Hannu, zde řešíme je. Což je velice příjemná změna. Jen kdyby to chvílemi nebylo až tak moc dramaticky přemrštěné a vám nějaký hlásek vzadu v hlavě neříkal "Tohle už je trošku blbost..". Každopádně se mi více než hlavní příběh se soudem, líbila spousta vedlejších linek - Tyler a Cyrus, Alexův příběh a další. Přestože poslední díl je tu hodnocen jako jeden z nejslabších, pro mě je naopak velice silný. Scéna na záchodě a její následky by mohly slibovat mnohem lepší a vzrušující podívanou, i když bez dalšího pokračování už bych se obešla.(4.6.2018)

• santiamén

Možné SPOILERY. Kombinovali, až překombinovali. Z napínavě budované první série zbylo typické pubertální dráma, kde se musí probrat všechno od ubližování si, homosexuálních vztahů, šikany, (zne)užívání střelných zbraní, drogové závislosti, psychiatrické léčebny, vyhrožování, vandalismu, četných znásilnění, násilného napadení, až po femináckovské sekvence, bez kterých už se dneska neobejde jediné audiovizuální dílo z USA. Za vymývání mozků nové generaci bych nejradši dala odpad: "You know, I don't know a single woman who hasn't faced sexual assault, abuse or worse. Not one." Nový level victimhood, k zblití.(22.6.2018)

To, co dělalo seriál tak dobrým je naprosto fuč. Zůstalo je natahování a moralizování. Příběhově to akorát mírně rozvíjí děj první série, místy ho šíleně překrucuje a přidává další za vlasy přitažené dějové linky, které spíše rozbíjejí kompaktní prvotní dojem. Nelze tomu upřít, že to má opět řadu dobrých scén. Režijně i herecky je to pořád solidně zmáknuté, ale absence nosné předlohy a nějaké tvůrčí vize ten seriál táhne ke dnu. Seriál už jednoduše nemá pořádně o čem vyprávět. Místo mysteriozního děje divák dostává moralizující agitku přiživující se na všem, co je momentálně v murice nejdiskutovanější. Některé scény navíc působí, jakoby se tvůrci omlouvali kritice, která se na seriál po první sérii snesla (viz např. dialog o "popularizaci" sebevražd). Kde je sakra ta nekompromisně a bez příkras zobrazovaná realita, kterou předvedla první série? Inu, za mě zklamání. Druhá série 13 Reasons Why je zářným příkladem, že dojení značky za každou cenu je někdy spíše ke škodě. Samo o sobě to není špatné, ale po takřka dokonalé první sérii jsem čekal trochu něco jiného. Finální scénu raději rozebírat nebudu. To už bruslilo na hraně sebeparodie. 2,5*(14.6.2018)

Myslím si, že moja manželka to veľmi trefne povedala, že druhá séria vôbec nebola nutná. A je to skôr pokračovanie keďže prvá séria bola úspešná. A kompletne s tým súhlasím. A hoci sú kritické ohlasy viac negatívne než pozitívne, tak mám pocit, že 13 Reasons Why - season 2" opäť má čo v ponuke. A najviac práve v oblasti postáv. Kým prvá séria nám postavy opísala tak, ako ich vnímala Hannah a mohli pôsobiť viac negatívne než pozitívne, práve druhá séria nám postavy ukazuje viac tak, akí v skutočnosti sú. A niektorí vedia skutočne prekvapiť. Či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. A tým, že dostávajú viac priestor, tak to nie je všetko iba o Clayovi a Hannah. Ale venujeme sa viac Jessice, Alexovi, Justinovi, Zachovi a všetci sa ukazujú ako zaujímavé postavy. So svojimi vlastnými príbehmi, ktoré sme ešte nevedeli, vlastnými problémami, vlastnými emóciami a vedia veľmi dobre ukázať, že vo všetkom je viac. Lebo v prvej sérii sme mali možnosť vidieť pravdu len jednými očami. Kevin Porter je podľa mňa v tejto sérii absolútne vynikajúci. A niektoré jeho slová a scénky sa človeku zaryjú pod kožu. Záver série opäť skvelý. Záleží síce od toho, aký máte vzťah k postavám, no pokiaľ ich máte radi tak ako ja, verím, že vás to uspokojí a nadchne. Za mňa hovorím áno. Možno by sme sa mohli o niektorých dozvedieť trošku viac, no na druhú stranu mám pocit, že sa sústredia na tých, na ktorých je potrebné sa sústrediť. A nepreháňajú to nejako moc a dávajú každému dostatok priestoru. Ak ste chceli vidieť pokračovanie série, myslím si, že budete spokojní. Dokonca by som si vedel predstaviť aj tretiu sériu. Koniec koncov, stále sa to má kam posunúť. A otvára to zaujímavé témy. Nie tak silné a devastujúce ako bola prvá séria, ale stále dobrým seriálom, na ktorý som sa rád pozeral Hodnotenie: A-(27.5.2018)