13 Reasons Why (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017 - 2018, 24 h 41 min (Minutáž: 50–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian D’Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler, Nina Cheek, Marissa Freeman, Jesus N. Jimenez, Megan Stack, Josh Hamilton, Ajiona Alexus, Bryan Box, Shadia Iman, Tommy Dorfman, Bryan Irwin Thompson, Steven Weber, Sosie Bacon, Robert Gant, Giorgia Whigham, Timothy Granaderos, Mark Pellegrino, Mario Perez, Gabrielle Haugh, Cindy Cheung, Karen Kahn, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Andrea Roth, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Sally Pressman, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara

Komentáře uživatelů k TV seriálu (334)

Zkuste si představit Beverly Hills 90210 jako bezchybně obsazený a bravurně vygradovaný film noir. 13 Reasons Why má nejblíže k tvorbě Gregga Arakiho (nejen díky skvělému soundtracku, komentujícímu to, co hrdinové prožívají), který režíroval dvě epizody. Mezi postavami je zastoupena většina typů známých ze středoškolských filmů přinejmenším od Pomády (z níž jako by se svým účesem a ohozem přímo přifrčel Tony), ale seriál je vykresluje s nezvyklou upřímností a vnímavostí, nakládá s nimi poměrně nepředvídatelným způsobem a jejich rozhodnutí nahlíží v širších souvislostech (sociálních nebo ekonomických), takže u většiny lépe chápeme, proč se chovají tak, jak se chovají. ___Postupné rozplétání pevně propletené sítě sociálních vazeb probíhá paralelně s odhalováním toho, kdo všechno přispěl k sebevraždě Hannah, přičemž vychází najevo, že docela bez viny nebyl vlastně nikdo (včetně outsiderského protagonisty nebo dospělých), byť provinění spočívalo třeba jenom v nedostatku empatie. Rozhodnutí vystavět whodunit vyprávění na melodramatickém, lehce emo podloží funguje i díky tomu, že se Clay nechává pohltit vyprávěním a během „vyšetřování“ prožívá něco podobného jako Hannah. V podstatě se stává jejím avatarem, který dělá to, co ona již učinit nemůže. Propojenost minulosti a přítomnosti na stylistické rovině reflektují bezešvé přechody mezi „tehdy a „teď“ – např. pouze pomocí změny barevného tónování (chladné barvy pro přítomnost, teplé pro minulost) – nebo grafická návaznost dvou přiléhajících záběrů, které od sebe ve skutečnosti dělí několik týdnů/měsíců (dobrým prostředkem k orientaci je taky přítomný/nepřítomný šrám na Clayově čele). Napínavosti vyprávění napomáhá také různá míra informovanosti jednotlivých postav – zatímco jiní si již přehráli všechny pásky a občas odkazují k něčemu, co bude vysvětleno až o několik epizod později, Clay zůstává pozadu (a my s ním). ___Někomu může seriál, zaměřující se primárně na témata jako znásilnění, sexismus, deprese, alkoholismus nebo šikana, připadat až přehnaně temný, ne-li exploatační, ale ve světle toho, že se tvůrci snaží o realismus hlavně v charakterizaci postav, ne ve vykreslení fikčního světa (který je záměrně trochu modelový) a příběh z větší části vypráví a jeho směr určuje hlavní oběť většiny fyzického a psychického násilí, jež se octla za hranou svých možností, dává zvolený tón i naturalismus v zobrazení uvedeného násilí smysl (bez ohledu na to, zda Hannah budete, slovy jedné z postav, považovat za „drama queen“, či nikoliv). ___Uvítal ještě jednu úvodní epizodu, ve které bychom Hannah viděli očima jejích spolužáků, aby následně lépe vyniklo, jak zkresleně ji kvůli neznalosti okolností vnímali. Rozvedeny také mohly být náznaky, že Hannah byla nespolehlivou vypravěčkou a její verze příběhů je skutečně pouze „jednou stranou pásky“. Samozřejmě by se toho našlo víc (občas trochu cheesy dialogy, Hannah jako ztělesnění klukovských fantazií o neobyčejné, sarkastické a sexy dívce), pořád ale jde o stylisticky vyzrálý, vypravěčsky pozoruhodný a v uchopení tématu teenagerské úzkosti dospělý seriál, z jehož zdrcujícího finále (čímž nemyslím posledních pár minut, ale tři závěrečné díly) se ještě chvíli budu vzpamatovávat.(3.4.2017)

Bolavá středoškolská romance, tempovaná přesným soundtrackem, dokonale mapující pouť k sebevraždě cestami, které mnohdy zlehčujeme, anebo (ne)záměrně přehlížíme, o to víc pak zamrzí, že snaha o téměř až mysteriózní atmosféru se tříští o fakt, že důvod, proč si Clay neposlechne všech 13 nahrávek hned a naprosto nesmyslně to odkládá, prostě není racionálně jakkoliv obhajitelný, čímž ani závěr, který chce nechat vyniknout linku všeobjímajícího pokrytectví, tomu nemůže plně dostát; à propos Dylan Minnette je herecký autista, seriálovými tvůrci naprosto nesmyslně protěžovaný, oproti tomu Katherine Langford bude jednou velká hvězda. 4 a ½.(20.4.2017)

Oříšek k hodnocení. Filmařsky relativně nápaditě odvyprávěný příběh (byť scenáristická konstrukce je dost vychtěná), který v epizodách 10, 11 a především 12 a 13 dospěje k silnému závěru. Boha jeho, proč ale to skutečné drama muselo přijít až tak pozdě? Více než dvě třetiny celého seriálu jsou o tom, jak se ufňukaná přecitlivělá kravka snaží přesvědčit příčetného diváka o tom, že si za své problémy může de facto sama. Vzhledem k rozuzlení v posledních epizodách považuju za obludné, že je ten seriál vystavěný tak, že ta idea "může si za to sama" může člověka při sledování vůbec napadnout. Ale opravdu tomu tak je, protože až do těch několika posledních dílů se řeší hrozné malichernosti, které v té či oné (a mnohdy horší) podobě musely na střední potkat většinu lidí. Výsledkem tak pro mě bylo, že jsem velmi brzo začal nesnášet všechny postavy a vůbec nejvíc právě nešťastnou Hannah. Její voiceoverová teenage moudra mě ubíjela, rovněž tak i věčně zadumaný výraz jediného spravedlivého, pane Claye. Ty poslední epizody dojem zlepšují, ale faktem zůstává, že jsem se k nim dostal jen silou vůle. Malichernosti se nabalovaly a nabalovaly, až už z nich malichernosti nebyly, ale antipatie k postavám prostě zůstala. Mimochodem, opravdu si myslíte, že člověk autenticky zdeptaný takovým způsobem, že spáchá sebevraždu, bude v roce 2017 před oním aktem natáčet 13 audiokazet, kde o svém utrpení bude relativně bez emocí a leckdy i s "vypravěčským nadhledem" sáhodlouze vyprávět? A dělat u toho ladné narativní piruety jako "tuhle část příběhu si nechám na potom"? Ten seriál podává sebevraždu jako romantické gesto, a to se mi zdá velmi nebezpečné. Kdyby přišel před deseti lety, kdy frčel emo styl, měli bychom tu, tuším, o pár mrtvých teenagerů víc.(17.4.2017)

1. série - 75% - Stejně intenzivně, jako jsem se na seriál těšil, jsem s ním nakonec i bojoval. Ne snad že by mě nebavil, středoškolské prostředí můžu vidět ve sto a jedné podobě. Ale snad právě proto, že jsem toho v teen žánru viděl hodně, mě překvapilo, jak v první polovině málokdy tne do tématu intenzivně a přesně. V kombinací s Clayovou neuvěřitelnou zdrženlivostí nebo téměř až zabržděností, kdy kazety poslouchá snad výhradně po pětiminutových útržcích, neustále někam padá či něco rozbíjí, jsem občas ve vzteku či rozpacích schovával hlavu v dlaních. Jenže druhá polovina je dramatičtější a v mnoha ohledech i vyloženě nekompromisní a ani týden po zhlédnutí poslední epizody nedokážu některé scény dostat z hlavy. To platí jak o těch finálových a předfinálových, u kterých je jednomu nehezky úzko, ale snad ještě mnohem víc o jedné konkrétní, která v mých očích má největší šanci ukázat sílu celé látky. Právě při představě toho, co mohlo být, při vizi šťastného konce pro ústřední pár, která se nikdy nevyplní. Tam se ve mně spolu s několika soukromými slzami něco zlomilo a došlo mi, že i když mám se Třinácti důvody jeden obří problém, z hlavy mi Hannah s Clayem nikdy nevymizí. Oním problémem je bohužel samotný koncept kazet, promyšleného vyprávění a nenápadného obvinění všech přítomných s jednou logicky vysvětlenou výjimkou. Některá hovada si samozřejmě pocit doživotní viny zaslouží plným dílem, ale s faktem, že se někteří zúčastnění projevili víceméně pouze jako průměrní, do sebe zahledění puberťáci, se vyrovnávám velmi těžko. Právě oni budou muset překonat na páskách výtku o tom, že se stačilo jedinkrát rozhodnout jinak a všechno mohlo být v pořádku. Možná mohlo, ale nikdo, ani hlavní postava, si nezaslouží vynášet takové soudy. Herecky jsou i ty zdánlivě malicherné situace podány dokonale (a ne, žádná situace není malicherná, když se na vás valí jeden malý zářez za druhým tak nepříjemně, že každý kradmý pohled od spolužáka berete chtě nechtě jako osobní útok) a Katherine Langford si zaslouží všechna myslitelná ocenění, jak dokázala sebemenší brnknutí emocí rozehrát k dokonalosti. Ale když Hannah na konci odchází ze školy a na pásce zní výčitka, že ji nikdo nechce zastavit, mrazí mě v zádech při představě, co může podobná scéna způsobit divákům a divačkám, kteří se právě nachází v nějaké hodně nešťastné životní epizodě. Technicky se téhle kolekci dá máloco vypnout, ale hodnotově nad ní kroutím hlavou doteď. 2. série - 90% - The People v. Bryce Walker. Občas mám pocit, že jistá skupina diváků si současnou kvalitní tvorbu ani nezaslouží. A po přečtení další salvy výroků na téma "Hannah se přece nic nestalo" nebo "Bryce je sympaťák, kterýmu by se mělo odpustit" si to myslím ještě víc. Nesouhlasím dokonce ani s tím, že je Třináct důvodů jen povrchní selankou pro přecitlivělé fňukny. Ne, ať má seriál kvality jaké chce, předkládá ve druhé sezóně myšlenky vždy primárně lidské, emocionální a pro každého empatického jedince i pochopitelné. Minnette, Langford a hlavně Alisha Boe navíc herecky vyzráli natolik, že ztotožnění s postavami je tentokrát ještě mnohem hlubší. Zásadní skok nahoru pro mě ale tvoří děj, kterého jsem se po ohlášení nového příběhu tuze bál, ale který už naštěstí neopakuje sporné tvrzení, že Hannah jinou možnost neměla, a místo toho se logicky důkladněji věnuje otázkám, jak jít dál a jak vůbec dokázat pokročit tam, kde nám je alespoň trochu dobře.(7.8.2017)

Existuje opravdu vůbec nějaký důvod, který ospravedlní sebevraždu? 13 reasons why se o to pokouší. Ze začátku tedy absolutně nechápete, proč to Hannah udělala. Vždyť podobné problémy má skoro každý puberťák a máte chuť seriál přestat sledovat, protože byste museli polovinu těch puberťáku profackovat, ale to tajemno, kdo další bude na kazetách Vám nedá.. Nedá Vám až spát, tak sedíte u pc a říkáte si, ještě jeden díl a jdete spát,.. Ale ve dvě ráno, kdy Vám zbývá poslední díl a kdy absolutně nechcete spát, protože se Vám honí milion otázek a střídají se Vám veškeré pocity, které existují, pouštíte další díl. Proč to nikdo neviděl, proč ji nikdo nepomohl, proč si neřekla o pomoc rodičů, proč to neřekla Clayovi? Mraky otázek, na které si ale dokáže i sami odpovědět. Silné téma, skvělé zpracování, výborný výběr herců, hlavně Clay. Kromě Hannah se mi dostal i on pod kůži. Jeho smutný oči Vás vtáhnout, jeho hlas chcete stále poslouchat a hlavně potřebujete vědět, proč on je na těch kazetách, stejně jako on!(3.6.2018)

Netflix a jeho maturitná práca na tému, ako vytvoriť jedinečné dielo. Výborne napísaná, bezchybne zahraná a fantasticky zrežírovaná sonda do života nielen mladých ľudí, ktoré sa musia podieľať so starosťami, akým by sa najradšej vyhol každý z nás. Dokonale podmanivý zážitok bez zbytočného dielu a s unikátnym spôsobom dávkovania informácií, korý buduje napätie šikovnejšie ako poniektoré kriminálky. A hoci vás celý čas pripravuje na zdrvujúci záver, beztak vás nakoniec zanechá nepripravených.(5.5.2017)

3.5 - I po dvou měsících od dokoukání stále nevím, jak to hodnotit a jak se k tomu stavět. Je to drama queen ta Hannah. Ale zároveň je to věrný odraz americké společnosti. Nemůžu říct, že by se mi to líbilo, ale stejně jsem se dodívala do konce.(3.8.2017)

• Rogue

13 reasons why i'm stupid bitch. Filmarsky dobre odvypravene, ale prvnich 8 dilu je zavadejici nuda diky ktere averze k dvema hlavnim protagonistum naroste do obludnych rozmeru. Dospet k dilu 9 chce bud hodne nudy, nebo silnou vuli, alespon ze to tahne dobry soundtrack. Btw Clayova neochota pustit si kazety najednou nedava smysl (krom toho, zeby to znicilo cely koncept) . Plus bod za Joy Division a Arakiho.(20.5.2017)

13 Reasons Why není další z řady bezduchých teenage serialů, ale upřímná, bolestivá skládačka o dospívání a o tom, co se může stát s těmi, které zklameme a necháme stát tam někde v koutě za sebou. Temnější variance na The Perks of Being a Wallflower okořeněná o atmosféru Life Is Strange. Absolutně #nofilter zážitek bez zbytečných klišé a zatím nejsilnější seriálový počin letošního roku.(2.4.2017)

Netflix se dotkl žánru, který je spíše výsadou takové CW a opět natočil seriál, se kterým se nese pověst, že tohle musíte vidět. A s tímto nelze nesouhlasit. 13 Reasons Why je ten typ seriálu, o kterém by se daly vést dlouhé diskuze a pořád ho rozebírat. Naprosto rozumím těm rozdílným názorům na tento seriál. Kolik dokážete napsat o seriálu pozitiv, tak přesně tolik dokážete napsat negativ. Zcela tak záleží, zda se vás seriál dokáže dotknout po emocionální rovině. Pokud už má divák teenagerovská léta dávno za sebou a bude seriál sledovat s již nějakým životním nadhledem, tak zhruba do poloviny nebude chápat důvody, které dovedly Hannu až k sebevraždě, protože přece tohle zažívá každá holka na střední škole. Jenže seriál dokáže v určitých místech zasáhnout přesně to pravé místo, které bolí, a bolí hodně. Čím více se seriál blíží závěru, tím více samozřejmě graduje. Někdo řekne, že ta gradace byla nucená, jiný, že měl depresi ještě týden. Pro mě osobně byl nejbolestivější důvod 11, kdy jsem se skutečně cítila roztrhaná na kusy a u posledních dvou epizod už jsem musela mít otevřenou láhev vína. Pátou hvězdu dávám právě za to, že nemůžu přímo napsat, zda se jedná o výborný seriál, tohle zkrátka buď procítíte, nebo ne. Já, když si pustila druhý den po zhlédnutí soundtrack (mimochodem výborný), měla slzy v očích.(10.5.2017)

1. série - 3,5* 2. Série - 3*(25.5.2018)

To, co se v 13 Reasons Why propírá, není zdaleka problémem jenom na školních pozemcích. Sebedestruktivní pocit méněcennosti neovlivňuje jen mladé lidi, a nelze jej ani škatulkovat v souvislosti k určitému prostředí. Tohle je mnohem plošnější a o to závažnější problém, možnosti k několika mnohým dalším sezónám jsou tudíž nekonečné. Seriál, který by nikdy neměl skončit, a kterým vlastně Netflix dělá světu ohromnou sociální službu.(20.5.2017)

Stále letošní jednička.(1.8.2017)

• Hrabka

Boha jeho, kam jsme to dopracovali... To je tak debilní, až to bolí. Neříkám, že celá první série je sračka, najdou se dobré momenty, ale celý ten koncept a chování postav je tak naivní a blbé, že starším ročníkům nad tím musí zůstat rozum stát. Nicméně je asi potřeba se smířit s tím, že dnešní náctiletí takovéto seriály vyhledávají. Já jsem rád, že za našich mladých let frčelo úplně něco jiného. To, co tady ty postavy předváděly, v čele s věčně ublíženou hlavní nehrdinkou, bylo postupem času čím dál víc na přesdržku. Už jen ten nápad, že se holka rozhodne zabít a natočí o tom sérii kazet, je dost na palici. Jaký kontrast mezi symbolem 90. let - kazetami (walkmanem) a dnešní (zdegenerovanou americkou) mládeží odkojenou tablety. První série: 40% a ještě si hodně rozmyslím, jestli protrpím sérii další...(26.3.2018)

V rámci tínedžerského žánru je tento nový seriál od spoločnosti Netlfix naozaj kvalitnou, hĺbkovou sondou do sveta mladých. Samozrejme uznávam, má svoje negatíva, ktoré sú nepopierateľné a môžu vám miestami skaziť jeho sledovanie. Pravdou ale zostáva, že behom veľmi krátkeho času sa na ňom a na vzrušeniu z toho, čo sa bude odohrávať v ďalšom diele, respektíve na ďalšej prehratej páske, stanete veľmi rýchlo závislý ako na droge. Tak to bolo aj u mňa, a preto 13 Reasons Why dávam s akceptovaním určitého množstvá chýb pomerne slušných7,5/10. P.S.: Oceňujem aj skutočne dobre sa počúvajúci a do seriálu nadmieru pasujúci soundtrack.. Viac-menej (hlavne v rámci teen-genre) veľmi slušná spokojnosť.(25.4.2017)

Show, která se tváří, že toho má hodně co říct k depresi a teenegerským sebevraždám, ale problém je, že po většinu času měla hlavní hrdinka spoustu možností se svojí situací někomu svěřit a něco s ní dělat. Hannah ale raději celou dobu předstírá, že všechno je ok, a dál se chová jako cool holka. Pokud byla v tak hluboké depresi, že nebyla schopna nic dělat, měli nám to tvůrci ukázat. Pokud měla ke svým rodičům příliš odtažitý vztah, měli nám to tvůrci ukázat. Hannah se ale často staví do pozice oběti (všichni kolem mě mi ubližují, a proto o nich natočím kazetu). Jedna z postav dokonce říká: "Víš, za spoustu z těch sr*ček si můžeš sama." Seriál pojednává o hlavně v USA důležitém tématu školní šikany, ale nemyslím, že někomu pomůže, když mu budete říkat "Ty za nic nemůžeš, to všichni ostatní jsou svině." Spíš by jim měl ukázat, jak se s obtížnou situací, do které se dostala Hannah, vyrovnat. Jinak seriál je velmi koukatelný a má zajímavé postavy. A zajímavý náběh na druhou řadu, na kterou se určitě podívám.(30.5.2017)

• Allien.9

!!! BEZ SPOILERŮ !!! No páni. V životě jsem neviděla seriál, který by mě takhle šíleně deptal. Iritace pramenící z myšlenkových (ne)pochodů hlavní "hrdinky" je natolik silná, že zastiňuje všechno ostatní. Herce, výpravu, dobře vypadající "alternativní realitu", zkrátka všechno, co na "13 Reasons Why" za něco stojí. Možná právě proto jsem se rozhodla pojmout tenhle komentář jako výčet "13 Reasons Why I'm Stupid Bitch" momentů. 1x01. „Chce to kuráž, být nerd.“ A důvod? Mimochodem, „nerd“ opravdu není ten, kdo viděl „Star Wars“, Hannah… 1x02. „Důvod, proč tohle pořád posloucháš, je asi to, že chceš vědět, kdo další může za moji smrt.“ Počkat, počkat. Zabila ses sama, na ostatní to neházej.;-) Stejně tak nepokládej blbé otázky typu „jsem hezčí já nebo ona?“, a pak se neurážej, když ti zaskočený kamarád hned neodpoví. Reakce "jsi stejný jako ostatní kluci,“ z tebe dělá akorát ještě větší kravku, než jsi... 1x03. „Myslíš, že to beru příliš vážně? Ty nejsi holka.“ Já jo. A? „Holky by takovej seznam ani nenapsaly.“ Aha, takže ten, co mi leží v šuplíku napsal kdo?:-) To, že na tom seznamu jsi, bys měla brát jako poklonu, ne div neodlévat. Ale klid, i tvoje matka má občas své dny, viz „Každý, kdo Hannah znal, by věděl, že nesnášela růže.“ Já si nepamatuju, že bych kdy s nejlepší kamarádkou rozebírala kytky, natož pak s občasnými kamarádkami. Máte to někdo jinak? 1x04. „Facebook z nás udělal stalkery.“ Ehm, ne?:-) Koukáme na to, co ostatní chtějí, abychom viděli. Pokud nechtějí, abychom některé věci viděli, skryjí obsah nebo provedou zablokování nežádoucího uživatele. Je ti 17, měla bys facebookem žít, divím se, že tyhle základní informace nevíš. I když, možná na facebooku moc nejsi, když tvoje matka tvrdí, že nemáš moc přátel. Sice se „pravidelně“ bavíš s více lidmi, než sem se já bavila za celý gympl, ale OK...xD 1x05. „Kluci jsou kreténi.“ A ty pinda, nikdo není dokonalý.;-) „Nikdo nevěděl, že jsme na té fotce my.“ Tak tuhle větu jsem úplně nepochopila, vždyť to věděla půlka kluků nebo ne? 1x06. „Marcus se mi vždycky tak trochu líbil.“ Spíš mi řekni, kterej kluk se ti nelíbil.xD Ale jsi fakt blbá, nejen, že dorazil na „rande“ o dvě hodiny později, ale ještě si s sebou přivedl kámoše. Není to, já nevím, do očí bijící nápověda, že tu něco nehraje? Njn, tvoji rodiče se holt poznali na střední, tak tady svoji životní lásku musí objevit každý. Ach jo. Jinak, to tvoje naštvání se na Claye, že ti z počítače nevypadl jako ideální partner… Fakt by ses měla jít léčit. 1x07. „Víš, za ty sračky, co se ti dějou, si částečně můžeš sama.“ Díky, Zachu, konečně jí to někdo řekl bez vytáček. „Řekl jsi něco blbýho, Zachu, a já na tebe ječela. To je toho.“ To jako vážně?! Ty mu máš tak co vyčítat, ty hysterko. „Proč já, Zachu?!“ Možná proto, že se snažil bejt milej a tys ho vyřvala jak největšího hajzla?:-) „Ten, kdo ten vzkaz napsal, trpí.“ – „No a, že trpí? Já taky trpím. Střední je utrpení, smiř se s tím.“ Asi tak. Polovina tvých spolužáků má horší problémy než ty (např. Justin). Víš to vůbec? Ne, protože jsi egocentrická jak prase. „Věděl jsi, že jsem to napsala já a nic jsi neřekl.“ A proč by měl? Hodilas to do anonymní schránky, což znamená, žes nechtěla, aby se vědělo, žes to psala ty. Jak řekla Courtney, „osoba, která tohle napsala, touží po pozornosti.“ A i kdyby to řekl, seřvala bys ho pro změnu za to, že to řekl, protože nemáš šajna, co vlastně chceš... 1x08. „Byla to nádherná, sladká dívka.“ Já bych spíš řekla, že to byla holka naivně otevřená blbcům a hnusná na ty hodný. A i když to od jednoho z „těch hodných“ bylo částečně sobecký, měla jsi ve finále úspěch u těch, u kterých to bylo nejdůležitější. Ale tys to opět nedokázala docenit... 1x09. „Chce to změnu. Už nebudu neviditelná, začnu znova.“ Co to zase meleš? Předtím jsi pořád říkala, jak by sis přála být neviditelná. „Justin neudělal nic.“ A ty? Jsi dokonce větší zrůda než on, on se o něco aspoň pokusil. Ty se maximálně tak vymlouváš („nevěděla jsem, co dělat“, bůůů, ty naše chudinko malá...). 1x10. Někdo ti nabídne pomoc, pak kvůli tobě (!) něco zaviní a skončí na tvé kazetě. Ten člověk má přitom daleko větší koule než ty, protože nejen, že se nakonec přizná, ale ještě se to po celou dobu snaží nějak „odčinit“. Cos pro nápravu udělala ty? Aha, tak hlavně, že neustále kibicuješ ty ostatní... 1x11. „Vždycky jsem tě obdivovala. Nezáleží ti na tom, co si lidé myslí. Mně jo. I když se tvářím, že to tak není.“ Tak tohle je vtip roku.;-) „Neprošla si ničím jiným než my ostatní. My to přežili.“ Amen. 1x12. „Páni, to byla rychlost, už za mě mají náhradu...“ No ještě buď dotčená, žes odešla, ne? Kdyby sis radši hleděla toho, cos slíbila rodičům.;-) Jinak OK, uznávám, že to na tý párty nebylo dobrý. Na druhou stranu, i přes to, co se stalo na té poslední, jdeš bez pozvání na další a bez sebemenších výčitek svědomí se bavíš s tím, komu se (i tvou vinou) stalo to, co se vzápětí stane i tobě... 1x13. „Vyšla jsem z kanceláře a doufala, že za mnou půjdete. Ale vy jste nešel.“ Co kdyby sis přestala hrát na něco spešl a prostě jednou řekla, co chceš nebo nechceš?! Na férovku ti řekl, že jsou dvě možnosti. Nelíbí se ti, tvůj problém... Aniž bych se nějak snažila snižovat hodnotu věcí, které se Hannah staly, většina z nich se děje každému druhému teenagerovi na každé druhé škole. Kdyby se měl jít zabít každý, s kým se kamarádi přestanou bavit, nebo každý, koho zahrnou do nějakého sranda-seznamu, tak se počet obyvatel značně zredukuje. Čeká snad, že je nějaká VIP princezna, za kterou bude každý běhat a 100x se jí vyptávat, jestli jí náhodou něco není nebo jestli něco náhodou nepotřebuje? Pokud skutečně měla problém, který chtěla aktivně (vy)řešit, měla zkrátka požádat o radu někoho blízkého (otec, matka, Clay, Tonny, kamarádka, co se přestěhovala...), nebo vyhledat odbornou pomoc (fyzicky, telefonicky). Problém je v tom, že to řešit nechtěla. Zmínit někoho, kdo se se mnou přestane bavit, na posmrtné kazetě a nazvat ho důvodem, proč jsem se zabila, tzn. de facto vrahem, je přeci mnohem víc cool.;-) Jinými slovy, Hannah byla labilní, dětinská, vztahovačná a sobecká drama queen, která vůbec netušila, co vlastně chce. Upřímně? Jak jsem si u důvodu 12 říkala, že s ní konečně aspoň částečně soucítím, tak (ne)důvodem 13 můj soucit opět spláchla do hajzlu a já si říkala "tak už to proboha udělej a mlč". Dojela jsem to jen ze zvědavosti a taky proto, že jsem doufala, že se z toho třeba ještě něco vyvrbí. Tak ne, no.;-) Ohodnotit seriál jen jedním číslem je složitý. Za seriál jako takový slabé 4*, za Hannah maximálně 1*. Už aby byla 2. řada.:-p(1.1.2018)

Hneď na úvod sa priznám, že hodnotím celý seriál iba na základe jednej série. A to hlavne z dôvodov, že si dosť dobre nedokážem predstaviť, čo môže byť v tej druhej. Síce sa to zdá, že ide o pokračovanie, hrajú tam aj rovnakí herci, ale obávam sa, že tá druhá séria mi len zbytočne pokazí dojem z tej prvej. Moju obavu potvrdzuje aj fakt, že titulky sú robené len do siedmej časti, ôsma sa už neprekladá, asi skrátka aj titulkárovi došla trpezlivosť. Čo sa týka teda prvej série, skôr by som ju hodnotil na lepší priemer - je tu pomerne dosť dejových odbočiek od hlavnej línie príbehu, ktoré nie sú až tak zaujímavé (väčšinou banálne stredoškolské pletky), no posledné dve časti pekne vygradovali do zaujímavého finále, ktorý bol podľa môjho gusta a to celkový dojem trocha napravilo. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100(1.6.2018)

Mild spoiler alert Opravdu bych chtěla mít Hančiny problémy. Chudáka ji populární kluk pozval na rande ve školní kafetérii a tak ji "ztrapnil." Chudinka se líbila školnímu fotografovi, tak ji jednoho dne sledoval domů chudinku... A chudinku ji jiný kluk nechal samotnou poté, co na něj několikrát ječela, ať ji nechá bejt... A chudák školní psycholog za ní neběžel poté, co ji prosil, aby mu řekla, co se děje, ale ona se raději sebrala a odešla. Jo, je to chudinka. Už na začátku epizody 5 jsem měla chuť ji proplesknout, ale bohužel je to jen fiktivní postava. Chceš vidět opravdovou šikanu? Běž se podívat na Střední odbornou školu pro administrativu Evropské unie. Nejlépe v letech 2005 - 2009. A pak mi sem přijď něco říct o šikaně. TLDR: Tak na tomhle si verbal smlsne... Tři hvězdičky za snahu poukázat na skutečný problém, který lidé opakovaně ignorují.(7.4.2017)

Za mě opravdu významný seriál, který stojí za pozornost. Má totiž co říct, obzvlášť mladším lidem, ale ve skutečnosti vlastně všem bez rozdílu. Každý z nás totiž v životě dělá chyby a ne vždycky se vůči druhým chováme příkladně a s pochopením. A co hůř, ne vždy si to vůbec uvědomíme - jaký dopad můžou mít naše slova a činy na druhé. Tento seriál nám ukazuje právě ten potenciální dopad a snaží se o jakousi osvětu nás všech, abychom byli schopni žít co nejvíce empaticky vůči ostatním. To všechno navíc tento seriál sděluje napínavou a poutavou formou, včetně výborných výkonů mladých herců. Nemyslím si, že by hlavní hrdinka Hannah byla nějaká hloupá husa, i když to tak možná může působit obzvlášť z počátku seriálu a obzvlášť pokud se na to díváme jen povrchně. Je třeba si uvědomit, že na teenagera mají věci mnohem větší psychický dopad, že je vidí jaksi zveličeněji. A tudíž na ně mnohdy reaguje přehnaně. Sama si vybavuju řadu situací ze svého mladšího věku, které jsem tehdy viděla jako jakýsi srdcedrásající "nepřekonatelný" problém a dnes se tomu všemu jen směju a kroutím sama nad sebou hlavou. :) Co se pak týká konkrétně tohoto seriálu, začne to jako "slabý čajíček" běžných problémů středoškoláků, ale vyhrocuje se to do šokujících mezí, které člověka dokážou zanechat v slzách a v čirém zoufalství a lítosti. A přitom je to celé velmi autentické a podobné věci se bezpochyby dějí. Zkrátka a jednoduše, je to velmi silný seriál, který je třeba vidět. Oceňuju jeho mnohé kvality, které se mi jen potvrdily po zhlédnutí filmu o filmu "Beyond the reasons". Také mě překvapila propracovaná a uvěřitelná psychologie jednotlivých postav. Snad jediné, co mi vadilo, byl neuzavřený konec. Tohle totiž potřebovalo silnou tečku a ne otevřená vrátka do druhé série. Ale to je vše - jinak na mně seriál zanechal hluboký dojem. ~(4,5)~(13.1.2018)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17