Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Silencia90

Trochu mi vadila zbytečná zdlouhavost. Spoustu scén jsem přetáčela dopředu, protože se tam nic nedělo. Klidně by to zvládli za poloviční čas, ne-li jako film. Jinak myšlenka je to dobrá. Jen nevím, jestli se budu dívat na druhou sérii, nejspíš si jí jen nechám převyprávět. ()

Warhorr

Tak si to shrňme. Máme tady jednu středoškolskou kundu, která dá každýmu druhýmu. Samozřejmě i těm největším kreténům, o kterých to každý ví. A ona chuděra má z toho takovou depku, že si podřeže žíly ? Asi bych tvůrcům doporučil zkouknout Ondskan nebo Zkaženou mládež aby věděli, co je to šikana. Opravdu nechápu takovej hype po první řadě s naprosto stupidní zápletkou. Dále zde máme v hlavní roli afektovanýcho, vytěkanýho, psychicky labilně infantilního pablba, který by nepříšel o panictví ani kdyby to dostal rozkazem a dostal za to nejvyšší cenu v milionáři, a který se nám zrovna zabouchne do téhle naší šlapky. K nepochopení všeho a všem přichází pomalejší vyvrcholení celé první řady kdy zjišťujeme, že tahle kráva si dobrovolně vleze sama do bazénu k tomu největšímu zmrdovi v celé škole a asi není třeba říkat, co se stane. Jestli se snaží rejža poukázat na lidskou demenci v té nejvyšší míře, tak v téhle scéně se mu to opravdu povedlo. Ještě však nekončíme a představíme si další gender postavy. Proč ? No přece 13x proto. Máme tady nejzbytečnější a nejdebilnější postavu asi v celé seriálové historii a to středoškolskýho poradce, kterého byste nejraději otečkovali svou pěstí pokaždé když vleze na scénu. Dále třeba černošku, jenž má bílou matku ( a ve skutečnosti somálskýho fotříka ), japonku, která ma dva teplý otce a ona sama je lesba, pár gayů, korejce, mulaty, tady je prostě úplně všechno. Krásná gender correct reklama. Přichází druhá série a velký pozor. Z nejneschopnějšího niggy se stává velice schopný nigga, který má koule a dokáže si na hajzlíku podat i ty největší sráče. Takže to bylo docela příjemným zpestřením. Také dávám velké plus za prima zábavnou bitku na chodbě školy. Asi nejlepší scéna z celého seriálu, která mě vlastně i přikovala k telce, abych se dodíval do konce. No a jak už to tak bývá, máme tady zvláštní zvraty a člověk vždy čeká, jak se bude celý děj odvíjet. Nastává tak ke konci série ten největší střípek děje, to jasné světlo na konci tunelu co se příbližuje a příbližuje, kdy nabylo na grádách když někomu strčily koště na hajzlu do prdele a konečně si říkáš, že to žačne být alespoň konečně k něčemu. NE ! Von ten infantilní psychouš to musí všechno posrat. Jaká to škoda, už jsem doufal že uvidíme Masakr na Liberty High a ono šlo všechno k hovnu. Přichází nová série a s ni i nové útrapy a noví herci. Největší hajzl v kosmu dostane konečně na frak. JENŽE oni toho přitloustlýho násilníka proměnili v panu Marii, která chuďátko za nic nemůže. A ano...přesně teď přichází na řadu další mulatka, která se do něho co jiného než zabouchne. A chudák infatilní Dylan má znovu po ptákách. Ještěže bydlí se svým adoptovaným feťáckým bráchou, který mu zprve klovnul jeho první podřezanou lásku, no co už. Jdeme dál do poslední série a zde nastává genderový festival pro všechny LGBT příznivce, pro fanoušky upír, vílů a vlkodlaků, pro transky, nomády a poustevníky protože takovou odpornou reklamu na korektnost jsem snad ještě nikdy neviděl. Z heteráků se stávají homosexuálové. Tuhle zhovadilost může vymyslet jen Netflix. Když jsem doma doma otevíral konzervu, čekal jsem, kdy tam na mě vyskočí nějaký takový ten gay mušketýr. '' Cože ? ten učitel je gay ? Cože ty už jsi taky gay ? Cože ten prodavač je gay ? No prostě neuvěřitelný humus. Zato, že jsem musel koukat a trpět u takových sraček, bych dostal rád zaplaceno, protože to se opravdu jen tak nevidí. No naštěstí to ale vše dobře dopadlo. Všichni se sešli v kavárně a 13x si pogratulovali jak všichni tvoří krásnou komunitu těch největších píčůsů v netflixovskej galaxii. () (méně) (více)

Jeremiah

Snad ještě nikdy se mi nestalo, že bych nějaký film či seriál tolikrát odložil, abych se k němu opět vracel. Tento  seriál je tímto případem. Je to zřejmě tím, že se vidím očima Claye, ztotožňuji se s jeho chováním a chvíli bych řval, chtěl vše rozbít a křičet PROČ !!! Vím, že nic není tak jednoduché jak vypadá, že vše je ovlivněno spoustou okolností, a že každá osoba je originální, jedinečná a nepředvídatelně reagující. Teprve čas však ukáže, jestli správně a nebo ne. Jestli jde to co jsi spáchal ještě napravit, nebo ne, jestli není lepší udělat něco čeho můžeš litovat, nebo se vinit za to, že jsi neudělal nic.  Pokud se spojí touha po pravém přátelství a lásce spolu s citlivou a empatickou duší, dokáže to vytvořit strašlivě výbušnou směs, kterou ne každý zvládne přežít. Moje hodnocení je po první sérii - možná doplním po další. Po dokončené 1.sérii  zbylo jen ticho, z kterého jsem hodně zmatený, ale zároveň rozhozený, až rozbitý .  Slabších, ale 5ˇ* !!! ()

Marykus

No. Jak tohle popsat slovy. Pokud tady někdo vůbec čte, co píšu o filmech, říkám si, že mě asi ani pořádně nezná. Zkusím si tedy dát práci s touhle recenzí. Už jenom proto, že tenhle seriál mi nějak přirostl k srdci. Možná, protože jsem se v něm mohl najít i sám? Koukat na to jsem začal se dvěma názory. Super seriál/glorofikace sebevraždy. No nějak mi to jako glorifikace nepřišlo. Ze seriálu bylo podle mě, jednoznačně vidět, že to co ona udělala, byla blbost. A ano byla, každopádně jí 100% chápu proč to tak udělala. 100x jsem se cítil stejně. Ten seriál je tak soupeřově natočenej a poskládanej, že už nemá cenu to nějak dál rozvíjet. Moje slova to nedokáží popsat a jen bych ten seriál urazil. 100% doporučuji ()

Faila

S hodnocením tohohle díla jsem měla trochu problém a už dlouho jsem nad něčím nemusela tak dlouho přemýšlet. 13 Reasons je samozřejmě výrazné dílo, ať už způsobem vyprávění nebo svým tématem. Po formální stránce nemám moc co bych mu vytkla, ačkoliv někdy šla gradace příběhu na úkor logiky (postavy, které od začátku věděly všechno, se tak nechovaly – asi proto, aby nám neprozradily něco, co mi ještě nevíme, jistě, ale po zjištění dalších informací působilo jejich chování trochu nelogicky, stejně jako Clayovo "zdržování" na mě už ke konci nepůsobilo moc důvěryhodně). A za mě se zde tvůrci naprosto trefili s výběrem představitelů - osobně jsem Hanu nemohla dlouho dostat z hlavy už pro ni samotnou. Téma 13 Reasons je ale natolik závažné, že musím hodnotit, jestli z mého pohledu bylo uchopeno „správně“, a zde mám právě největší pochyby. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, co mi vlastně na seriálu tak vadí. Vadila mi především absence nějakého pořádnějšího „řešení“. Ačkoliv nemůžu s ničím souhlasit více, než s tím, že bychom se měli k druhým chovat dobře už jen proto, že nevíme, čím si prochází, tady mi to nestačilo. Zvláště poté, co v seriálu samotném šlo vidět, jak komplexní problém Hanin život byl, jaké „drobnosti“ ji někdy rozhodily, kterým se není lehké vyhnout a nedělat je a ukázalo se, že není lehké přistupovat stále ke každému tak, jako kdyby byl potenciální sebevrah, křehký člověk, kterého může postrčit i sebemenší drobnost (z našeho pohledu). Ale to, že mi chybí „řešení“ podobných „problémů“ není chyba seriálu. A to ani další věc, která mi zde nesmírně vadila, a to, jaké věci se svým způsobem upozaďovaly – jednak další sebevražda a především znásilnění. U znásilnění se mi „líbilo“, že zde bylo poukázáno na něco, co je v dnešní době velký problém, a to, že i oba případy v seriálu zobrazené prostě jsou znásilněním a tečka, ačkoliv to tak kdekdo dneska nebere. Měla jsem ale pocit, že se nad těmihle věcmi v seriálu svým způsobem mávlo rukou, ale nakonec to beru jako tvůrčí záměr, kdy chtěli tvůrci ukázat právě to, jak se dnes podobné případy ve skutečnosti dostatečně neřeší. A tak jsem nakonec usoudila, že ten seriál není to, co mi vadí, ale právě ta realita, kterou odráží. ()

Eluin

Těžké hodnocení. V podstatě se jedná o takové Beverly Hills okořeněné atmosférou Life is Strange. S přibývajícími díly je to lepší, nicméně podobné "teen" příběhy nejsou úplně mým šálkem piva.. Ale když hned v prvním díle zazní Joy Division, tak to hodně potěší :). ()

Sorry

Napadity strih a zajimava metoda vypraveni pribehu. Hlavne ke konci vyvolaval serial vseljake emoce, z nemale casti diky skvelemu soundtracku. Osobne si myslim, ze valna cast serialu bude povedoma komukoliv, kdo odchodil stredni. ()

lemonova

Zaujímavý seriálový počin, ktorý vás relatívne nenápadne vtiahne do svojej atmosféry napriek tomu, že príbeh je dosť vykonštruovaný. Oveľa viac v ňom ide o romancu než o reálne vykreslenie života, ale vďaka zvláštnemu spôsobu rozprávania je táto romanca pútavá. Rozhodne nenechá chladnými minimálne také citlivé filmové dušičky, ako som ja ;) Herecky ma zaujal najmä Brandon Flynn, hoci väčšina teen age predstaviteľov bola jednoducho dobrá. Naopak otravoval ma výkon Kate Walsh, hoci som jej celý čas fandila... tomu konštantnému výrazu tváre som však akosi nedokázala uveriť. Podobne je ťažké uveriť, že niekto tak zúfalý ako Hannah dokáže byť zároveň tak systematický.. avšak beriem tento zádrhel ako obeť špecificky poňatému scenáristickému stvárneniu, bez ktorého by seriál nedržal tak krásne pohromade. Každopádne patrím k tým, ktorí by ho pustili svojim študentom a viedli by o ňom dlhé a intenzívne rozhovory... ()

skeptic

Séria 1: Rozprávačsky je to fakt výborne (aj keď v jednej časti to už bolo s Clayovimi subjektivnými "víziami" dosť na hrane) . V niektorých častiach dosť emotívne. Škoda len že niekedy sa postavy správajú trochu hlúpo, tak že to tam nesedí aj keď ich berieme ako "naivných" tínedžerov. Problém ale ani nie je v tom, že by si to scenáristi sami neuvedomovali (často sa ospravedlňujú skrze postavy, niečo v zmysle: "naozaj neviem prečo som to spravil/a"), len jednoducho nevedia prísť k tým zásadným momentom inou cestou, preto to pôsobí niekedy trochu umelo, neuveriteľne. Ale inak veľká spokojnosť. 85%___ Séria 2: Nie je to nejaký obrovský kvalitativný zostup oproti sérii prvej. Musel sa zmeniť rozprávačský koncept (ktorý už nemá také "kúzlo" ako ten pôvodný) a sú nám prezentované informácie týkajúce sa Hany, ktoré nám Hana samotná neposkytla (v konečnom dôsledku sa vám ale uhol pohľadu na ňu asi veľmi nezmení). Svedkovia na súde sú často používaný aj ako voiceover, a tým čo vypovedajú nepriamo opisujú situáciu, pocity konkrétnych ľudí, ktorý sú práve v zábere a mimo súdnej siene (t.j. v rámci súdu hovoria viac-menej všeobecne, ale nám sú v obraze poskytované konkrétne osoby). Hanin duch/vidina je pre mňa skôr rušivý element a pôsobí len ako zúfalá snaha nejako zachovať postave Hany väčší priestor v seriáli. Najväčším kameňom úrazu je pre mňa posledná časť, ktorá je z veľkej časti zbytočne naťahovaná super-patetická blbosť, jediná zaujímvá vec je SPOILER Jessica a Bryce na súde. Napr. taký Clay pri pohrebnej reči prednesie že sa Hany každý deň pýta prečo urobila to čo urobila, ale odpovede neprichádzajú...(Clay by si asi mal pustiť tých 13 nahrávok prečo, aby mal aspoň zhruba predstavu prečo to urobila, oh počkať, nebola práve o tom celá 1. séria?). Ani neviem čo mám povedať nato zakončenie poslednej časti, asi radšej nič... 75% ()

merigieren

co dodat k filmu, kde se hlavní hrdinka podřezává vertikálně, nejspíš proto musela zkusit obě ruce :-) První 3 díly mě celkem nadchly, pak to, ale začne být takový monotónní, hezká holka, který každý ubližuje, nesmělý kluk, co se s ní občas střetává. Vykreslení různých postav a jejich těžkého života. Poslední díly mě už nebavily vůbec, jen hrnuli další a další blbiny a znásilňování. Myslím že tu sebevraždu nedokázali racionálně zdůvodnit. Čekal sem, že vyskočí živá ze skříně, ale ne, oni to mysleli vážně :-) ()

Radek.SCH

Něco mezi odpadem! a *****. Na jednu stranu extrémně návyková záležitost, která vás nutí dívat se dál a dál (mnohdy hodně pozdě do noci). Ale je to strašně otravné a místy dost přehnané. Každá epizoda by se v pohodě vešla do 30 minut a mělo by to mnohem silnější tah na branku (více by tomu slušel formát celovečeráku nebo minisérie). Až příliš se to snaží z člověka ždímat emoce, ale musím uznat, že i když tu hraje spousta neznámých mladých herců, umí to podat velmi dobře. ()

Nikkilee

Tak já nevím..právě jsem dokoukala první sérii a mám pocit, že jsem koukala na úplně něco jiného, než zbytek lidí tady!Jako pardon, ale nejradši bych se z tý nudy a dementní americké společnosti zabila taky! Všichni říkají, že později, to začne gradovat, ale já mám opravdu problém pokračovat, jak moc mě to nebaví! Špatný casting, nezajímavý scénář, blbé dialogy a to vše v podání americké psychózy, která sama o sobě už je dost jetá! "Oh my gooooooood" Já se fakt nedivím, že v tý Americe tam každou chvíli někdo nějakou školu vystřílí, já tam být tak je asi také postřílím do jednoho! ()

Warlukyn

První série super, druhá už je trošku přehnaná a jestli bude třetí a furt tam Hanička bude, tak je to totálka na palici... ()

SidneyP

No, jak jsem ze začátku byl ze seriálu nadšený, tak na konci první série to už na můj vkus bylo až moc zamotané. Taky jsem zjistil, že dvě hlavní postavy kecaj každej díl jedno a to samé a začíná mě to dost otravovat. Jinač řemeslně zpracováno dobře, k tomu dobré poukázání na to, jak dokáže být středoškolský život krutý. Zatím 4 hvězdy, ale to jen pro to, že jsem zvědavý, jak to dál bude pokračovat... EDIT: po 4. sérii snižuju na tři, protože je to prostě už sračka :) 60%. ()

stepankoby1 odpad!

Ono vlastně stačí při sledování trochu přemýšlet, možná si dohledat odbornější pohledy na věc, abyste zjistili, že tohle nebyl dobrý nápad. První série i přes všechno špatné na konceptu ještě tak nějak zvládala odvyprávět souvislý příběh a z určitého úhlu pohledu i měla potenciál pomoct, avšak série další ji úspěšně podryjí, z už tak sporné myšlenky udělají nesporně odpornou dojnou krávu a všechno berou za špatný konec. Ta poslední už je pak totálně neschopná ve všech ohledech a ze sledování se stává chytání se za hlavu a trousení nadávek na obrazovku. Za sebe v žádném případě nedoporučuji. ()

Rockerman

Tak a dost! Tohle není seriál pro mne! Protože však jsem tolerantní, tak jej nebudu hodnotit, abych " vám " nekazil průměr. Svůj názor na něj ale napsat mohu. Mě se prostě ty " háj skůl " filmy nebo seriály nelíbí, ať už se jedná o komedie (většinou trapné a nevtipné) nebo dramata, jako v tomto případě. Připadá mi to všechno umělé, škrobené nepřirozené! První část jsem vydržel, aby mě druhá část navnadila a byl jsem zvědavý, co tak hrozného Alex Hannah provedl, aby to byl začátek dalších důvodů, proč si vzala život. No, představte si dopustil se něčeho zcela neuvěřitelného a odpudivého! V legraci sestavil seznam, ve kterém vychválil Hannahin zadek, jako nejhezčí na škole! Dovedete si představit něco ještě horšího? Ano, to jsou ty pseudoproblémy, které se v takových filmech řeší a které se mi nelíbí. Parta zhýčkané a rozežrané mládeže prostě řeší problémy, které neexistují. Štvou mě ty sebestředné, přeemancipované a drzé holky a neméně mě štvou ti ušlápnutí, zakoktaní a nesebevědomí kluci. Celé to perfektně zapadá do kampaně " me too ". Jestli se americká mládež opravdu takto chová, tak je ta naše Amerika, ke které jsme (tedy aspoň já) vzhlíželi, jako ke vzoru, totálně v prdeli!!! (10.6.2018) Může za to pan J*A*S*M, že jsem se na to dodíval! Přečetl jsem si jeho komentář a v něm slibuje v posledních čtyřech dílech silný závěr. Ano, měl pravdu, teprve podle těch událostí popsané možná už od čísla 9, by se dalo pochopit, proč si mladá a hezká dívka vzala život. Přesto si za slovy napsané výše stojím a druhou sérii už ani otvírat nebudu. Na Serialzone jsem se dozvěděl, že se bude točit i třetí pokračování! Tak to už je fakt mimo! Takže koho to baví, nechť se těší na další "silné" díly. P.S. Sorry, ale ten průměr jsem vám přece jenom pokazil. ()

UniqueNett

Dobře. Řekněme si narovinu, že Hannah byla sice hezká holka, ale taky vlastně tak trošku sebestředná kráva a že si o spoustu věcí, co se jí staly, sama řekla svým chováním. Nicméně musím říct, že herci byli podle mě zvolení perfektně. Ti co mají být sympatiční, ti prostě jsou a ti co hrají šmejdy, jsou prostě šmejdi od pohledu. Well done. První série mě bavila a druhá je dokonce o ždibec (-hodně divný slovo) lepší. A poslední díl.. what the fuck?! Kdo jste to neviděl, tak si to pustťe. Ono to možná působí jako klasickej teen seriál, ale.. jakoby ne no. Takže.. třetí série c'mooon! ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney