Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Shaleman

Místy emočně zbytečně vyhrocené, ve scénáři slaboučké rádoby pubertální drámo o partě psychicky nevyvinutých emerických dorostencích, jejichž osudem zahýbá holčina, se kterou v podstatě nesmíte promluvit, protože ať ji řekněte cokoli, buď se urazí a nebo rovnou spáchá sebevraždu. Mohl bych říci, ze3 seriál alespoň reflektuje život emerických středoškoláků, ale neřeknu. Naopak si myslím, že ve všech těch psích očích reflektuje maximálně neschopnost tvůrců vzpomenout si na vlastní mládí, ze kterého by mohli čerpat. To je tak, když o mladých vypráví ti, kdož mladí již dávno nejsou. Možnost ozvat se na webové stránky seriálu v případě osobních problémů je pak morbidně komickým plivancem do tváří psychologů. To určitě. Druhou sérii netřeba. ()

kaza

Teenage drama rozhodně nepatří mezi mé oblíbené žánry, ale jsem rád, že jsem se překonal a první epizodu zkusil - tohle se povedlo. V seriálu má všechno svůj smysl, postavy jsou uvěřitelné, chybí nudná výplň a příběh "příjemně" odsýpá, není snadné se odtrhnout. Neoddiskutovatelnou nevýhodou je, že vám z toho bude smutno. Tíživá atmosféra opravdu připomíná hru Life is Strange. ()

Farley

Už sem komentáře moc nepíšu, ale právě jsem dokoukal poslední epizodu a ... ... neodpustim si ho. Bude obsahovat spoilery, takže spíš se na to nejdřív koukněte. ... ... Tohle je jedno z nejlepších uchopení tématu (nejen) teen úzkosti, co jsem kdy viděl. Každej člověk potřebuje dvě věci. Podporu a nějakou naději v budoucnost. Soutěživá doba občas zaviní, že je lidi ztratí a oficiální způsob, jak se z toho dostat je nechat se zfetovat zoloftem. ...což taky neni nijak pěkná vyhlídka. Když jsou pak důvody dostatečně těžkopádný, zdá se odchod jako jediný řešení. Přitom jediný, co je kolikrát potřeba, je zeptat se, jak se vede. A ta dnešní telefonní a facebooková doba tomu vlastně taky moc nepomáhá. V tom seriálu tohle všechno je. Včetně absence mnou teda chtěnýho, ale nutno uznat nereálnýho obligátního cukrkandlovýho konce. Je to fakt heavy. Moc. Navíc nádherně a nápaditě natočený, se stylovým soundtrackem jako bonus. Nemám co vytknout. Veselí jedinci budou tenhle seriál nesnášet, ale I don't care. Za mě plná. ()

wOOzIe

No, docela mě to vzalo. Brilatně natočené, skvělí herci, ale hlavně jednoduše silný příběh, o čemž svědčí i to, že mi 13 skoro hodinových dílů zabralo přesně jeden den. V polovině je to sice trochu slabší, ale pokud člověk vydrží, stojí to za to. Skvěle napsané postavy a jak už jsem řekl velmi silný příběh, nedá mi to a vidím v tom trochu podobu v Perks of being Wallflower. Nemám moc slov, člověk se na to prostě musí podívat ("just listen") a pokud jste trochu, řekněme dumavější nebo citlivější povahy jako já, určitě Vás to dostane. Mě to emočně dostalo opravdu hodně a jako máloco. ()

Franche

Shlédnuto 8 dílů a musím říct, že za mě zatím 3*. Nejde ani tak o to, že by byl seriál špatný nebo nezajímavý, ale o to, že Hannah je opravdu velice komplikovaný člověk. Její chování a reakce mě díl od dílu irituje víc a víc a musím souhlasit se Zachem, který Hannah jednou řekl, že za plno věcí si může sama. Může, protože přehnané reakce by dostaly do hrobu i mě. V takovém případě je hodně obtížné hlavní hrdinku litovat. High school sucks, thats life. ()

Armageddon

Netflix so svojou produkciou opäť nesklamal. Jedinečný seriál, ktorý zaujal aj staršiu sortu ľudí. Prečo? Lebo každá generácia si zažila niečo podobné a každý sa našiel v nejakej postavy. Aj keď niekedy to bolo teenergersky naivné, celkový dojem to nepokazilo, možno práve naopak. Zaujímavý nápad a jedinečné spracovanie sa k sebe výborne hodia. Aj výkony hercov boli skvelé. Moje naj postavy? Pravdepodobne Hannah a Jeff. ()

Mrs.Vader

J*A*S*M to vystihl přesně, nemusím ani nic dodávat. Jen nějaké subjektivní pocity možná, jakože během prvních tří epizod sem měla docela depky z toho, jaké sračky tam děvčina řeší a jestli ji tohle dohnalo k sebevraždě, tak já už sem se asi měla zabít hodně dávno...postupně sem začala mít chuť všem tam pořádně vyliskat. Skoro všechny charaktery se chovají na přesdržku. Ale po herecké stránce si zase nemůžu stěžovat, to bylo tak to jediné, co mě udržovalo při sledování. Ke konci sem tak trochu doufala, že jich umře víc...a myslím o hodně víc. Přidala bych hvězdička za Kate Walsh a za soundtrack, ale za tu celkovou pitomost ji zase musím odebrat. P.S. čekám, co na to verbal, na to se fakt těším ()

Honzin10

Na seriály jdu většinou s jistotou, je totiž hroznej závazek upsat něčemu někdy i desítky hodin života, pak skončit zklamanej a pochopit, že ten čas jsem mohl strávit třeba koukáním do zdi. Když už si teda něco pustím, očekávám, že když mě seriál naprosto nedostane, budu se u něj alespoň bavit . Nemusí to být naprostá trefa do černého, ale ještě se mi nestalo, že bych seriál, na který slyším ze všech stran chválu a jehož námět mě vlastně dost zaujal, nedokoukal. Ne tak u 13 Reasons Why. Zvládl jsem přesně 3 episody a 6 minut k tomu. A proč? Tady je mých 13 důvodů! Ne spíš asi tak dva, protože tolik se k tomu snad ani říct nedá. Už od začátku jsem měl dojem, že tady bude něco špatně, nedá se na to přesně ukázat prstem, ale jakoby tu jednoduše nic nefungovalo tak, jak autoři zamýšleli. Už od začátku mě naprosto iritovalo iracionální chování snad všech zúčastněných. Proč si proboha ten týpek nepustil všechny kazety, než se vydal na svou dráhu pochopení nepochopitelného? Jasně, scénář to vyžadoval, protože o čem by pak takhle série (která má mít prý víc než jednu sérii?!) byla? Ale když není závažným problémem seriálu to, že je od základu vystavěný na naprosté nelogičnosti, tak co? S tímhle formátem kazet mrtvý holky a děním v seriálové současnosti se táhne spousta dalších problémů, ale to uvidíte sami (pokud se teda necháte jako já polapit tou hype vlnou, která se ozývá napříč celým vesmírem). A co měla ta holka za problém? No, kvůli tomuhle asi nemůžu potopit celý seriál, viděl jsem ostatně jenom tři díly a ženská taky nejsem, ale musí být ta holka na umření z toho, že s ní nemluví její kámoška? Že někdo na papírek napíše, že má super zadek? Tohle už nechám za sebou. Možná jsem prostě naladěnej na špatnou vlnu a jaksi jsem se, přesto, že jsem sám nedávným spoluúčastníkem středoškolského vzdělávacího institutu, nedokázal ztotožnit s jakoukoliv z postav a nechápal počínání kterékoliv z nich. Co musím ale seriálu s naprosto čistým svědomím vytknout je způsob, jakým byl celý seriál - no, vlastně ty tři episody, co jsem viděl, možná jsem se unáhlil a pak je to neskutečná jízda? - podáván. Možná jsem viděl až příliš středoškolských coming of age filmů, takže nejsem tou správnou demografickou skupinou pro tohle dílo, ale tolik klišé na jedný hromadě jsem dlouho neviděl.Fešácký nerdí kid, co je neustále sám a nemá kamarády - check. Přistěhovala dívka, do které se nerdy kid zamiluje - check. Drsná partička hochů oděná v barvách svojí školy, kterou zároveň jako vrcholový sportovci reprezentují v (vyberte basket, americký fotbal nebo baseball) a natropí našemu hrdinovi pořádnou neplechu - check. Hrdinovi rodiče, kteří se zajímají o to, kam po nocích mizí, jen na oko - check. Nerdův podivnej kámoš, kterýho nikdo nezná, potvrzující pravidlo - check. Melancholická hudba ze 70., která nesmí chybět v žádným depresivním příběhu (existujou i jiný kapely než Joy Division a The Cure, plebs) - check. A celý je to zaobalený do typickýho americkýho předměstí. Vždycky, než nějaký seriál odsoudím, snažím se dodržet pravidlo tří dílů - Dej tomu aspoň tři díly šanci a když tě to ani po tom nechytne, tak ruce pryč. Tyhle tři díly byly utrpení, to si radši po desátý pustím The Perks of Being a Wallflower. () (méně) (více)

DjangoDoe

Už dlho som nevidel žiaden teen story a tak som si povedal, že práve Netflix by mohol ponúknuť niečo zaujímavé, neklišové a dramaticky zvládnuté. V prípade 13 reasons why sa moje očakávania naplnili a tak som sa celkom zažral do príbehu Hany Bakerovej. Všetko je to skvelo vykalkulované, hrajúce na city s veľmi dobrým kastingom a samozrejme s originálnym pojatím príbehu trpiacej teenagerky. Avšak nad toto všetko sa aspoň v mojom prípade povyšuje fakt, že doslova umelé naťahovanie deja do 13 častí bolo zbytočné, aj keď vzhľadom na názov seriálu pochopiteľné. Ide mi však o to, že minimálne polovica častí je recyklovaná a varí v podstate z vody, neustále rozbroje medzi skupinkou a Clayom, matkine otázky ala čo je ti? a hlavne Tonyho mentorstvo je časom iritujúce. No ak prekonáte pár tých tvorcovských preklepov, dostanete nadpriemerný seriál s fakt okúzlujúcou hlavnou hrdinkou. Preto by som rád dal plné hodnotenie, hlavne kvôli nej, ale fakt, že ide znova "chodí sa po vodu pokiaľ sa džbán nerozbije - seriál (myslím pokračovanie 2. sériou) tak je moje hodnotenie dostatočne vysoké na úkor mojich pocitov z finále. ()

morfas

„Přemýšlet o smrti, znamená přemýšlet o životě.“ Ta slova jsem někde četl, když mi bylo 13 a tento seriál je právě o tom. Líbilo se mi, že jsem si při jeho sledování pokládal nejrůznější otázky a chtěl o nich přemýšlet (a přemýšlím). ()

fellaZ

Spoilery. Průměrný nadstardart, kterého táhne vzhůru akorát brutální hype. Ten brutální hype donutil i mě, abych tuhle blbost dokoukal a to i přesto, že mě to moc nebavilo (když mě něco nebaví = auto vypnutí). Díly mají slušné tempo, jenže děj se vlastně vůbec nehne a to až do desátého dílu. Abych pravdu řek - ani jeden z těch "důvodů" mě nepřišel TAK drsný, aby se musela zabíjet. Situace, kterým se vystavuje mi totiž nepřijdou neřešitelné... Vykašlal se na mě kamarád? Můj bejvalej je s kamarádkou, která se na mě vykašlala? Hovno. Někdo mě znásilní - půjdu domů a rozhodnu se, že bez váhání sepíšu seznam lidí, kvůli kterým se plánuju zabít a nikomu to neřeknu? Bože můj. Na kazetách zní, jako kdyby si ještě sepsala scénář a svůj příběh vypráví s 0% emocema v hlase. Děcka kvůli kterým se zabila se bojej, že to nějakej Clay vyzradí, i když ty kazety mohly prostě zničit a pak už se s tim nesrat, tak to pošlou dál. Oukej. Prostě mě to nedávalo smysl... Seriálu bych si i vážil, že si dokázal sehnat tolik fanoušků, ale jakmile byla oznámena druhá série, tak mi bylo jasné, že tvůrci jsou prostě parta arogatních kreténů. 5/10 ()

vetsinezobri

To, co mi na seriálu vadilo nejvíc, bylo, že v něm ani jednou nezaznělo, že sebevražda je jednou z nejsobečtějších věcí, kterou člověk může udělat. Prvních devět dílů jsem hlavní hrdince nadával, jaká je to sebelítostivá husa, a i když se v závěru přiostřilo, stejně se nabízela spousta jiných možností než ta jediná, fatální. Hodnocení kladně ovlivňuje neskutečně realisticky natočená koupelnová scéna z posledního dílu, uvěřitelné vedlejší postavy a zajímavý nápad odvyprávění příběhu. 2,5* ()

boo-boo

Ale hej, napriek dosť pokrivkávajúcemu konceptu rozprávania (také rozostupy medzi kazetami by proste nedal) a z toho vyplývajúcim dejovým čudesnostiam a nelogickostiam je 13 Reasons Why vo výsledku veľmi ľudský a citlivý príbeh, ktorý vo finále až nečakane pritvrdí a z tej úvodnej stredoškolskej limonády spraví plnokrvnú drámu. Byť inteligentným outsiderom ešte nikdy nebolo také cool a mladá láska ešte nikdy tak nebolela. Ku castingu toľko, že Katherine Langford je do tejto roly absolútna trefa. ()

Don82

V záplavě nudných seriálů posledních let, kdy jsem hodně skepticky mnohé ignoroval, stojí 13 Reasons Why určitě za shlédnutí. Prvně je třeba říci, že je potřeba aby divák občas upustil od svého racionálního hodnocení a logického souzení postav a snažil se vidět svět očima zmatených teenagerů. Ano, ano, jsou tam taková ty moudra o životě a že všechno je špatné. Ale! To je právě, dle mého, devíza tohoto seriálu. Ukazuje jak malicherné mohou být důvody k naprosto strašlivým rozhodnutím. Ukazuje, jak malé, neřešené problémy vedou k větším a ještě větším problémům. Postavy jsou hodně vyškatulkované, to jsem měl někdy problém, kdy se občas chovali dost křečovitě a uměle. Na druhou stranu Clay, byl skutečně prokreslenou postavou, se kterou jsem se mohl ztotožnit. Hannah byla určitě hodně diskutovaná, jako postava, ale nevidím na její úloze v podstatě žádný problém. Ostatní byli, jak už jsme psal, lehce umělí a neměli moc velkou hloubku. Trochu tedy vyčítám scénáristovi, že si s postavami více "nevyhrál", protože prostor na to určitě měl. Jinak, režisérsky nadprůměrné: občas dobrá kamera, ale nic výjimečného. Soudtrack: velmi povedený, dokresloval melancholickou náladu celé série. Podstata 13 Reasons Why tkví v tom, jak moc uvěříte celému příběhu, jak moc ho budete považovat za reálný a ne jen jako další teenagerskou pohádku. ()

tynuska37

No, kde tohle sebralo tak vysoký hodnocení, to fakt nemám tušení. Výborný je soundtrack, to jo, a taky kamera a střih, prolínání současných a minulých událostí, na to se taky moc pěkně koukalo, ale tím to asi tak končí. Postavy si snad člověk ani nemůže oblíbit, buď jsou samy o sobě protivné (Clay) nebo se chovají jako děsně moudří chytrolíni (Tony) nebo se prostě chovají naprosto pitomě a iracionálně. Hlavní hrdinka, kolem které se celý tenhle kabaret točí, to je škoda slov. Za prvé si absolutně neumím představit, že by holka, dohnaná na hranici sebevraždy, s chladnou hlavou nahrála třináct kazet pro lidi, co jí tohle způsobili, rodičům nenechala ani tu poznámku s pitomým "čau" a podřezala si žíly. Za druhé, až na těch posledních pár epizod, kdy příběh eskaloval, se jí děly věci, které sice nebyly hezké, ale bohužel si jimi ve škole projde spousta děcek. Za celou sérii se slečna nebyla schopná postavit sama za sebe nebo si najít pomoc (a že kolem sebe očividně měla lidi, co by pomohli), místo toho jen brečela na magnetofon, jak je osamělá a jak ji nikdo nemá rád a asi ani nikdy mít nebude. No, já bych s ní taky asi jen těžko hledala společnou řeč. Vydržela jsem do konce, protože jsem pořád čekala na ten moment, kdy seriál dostojí svému hodnocení a ohromí mě. Ohromil mě ale leda tak odpudivý americký kolektivismus (ty věčné schůze a porady a poradny a společné řešení všeho, no to potěš, ne, díky), hloupost postav a celkově za vlasy přitažený koncept. Taky by mě zajímalo proč. A stačil by prosím pěkně jediný důvod... ()

departed

Emocionální promluva do duše každého člověka. Citlivě podané téma sebevraždy skrze mladou dívku, která toho od svého okolí schytala dost natolik, aby udělala onen čin, jemuž předcházelo nahrání třinácti kazet, které vysvětlí proč to udělala a donutí se každého jednotlivého zakomponovaného individua se nad sebou a okolím zamyslet a učinit rozhodnutí, která zabrání tomu, že se tohle někomu v budoucnu stane znovu. Avšak má to svá pro a proti. Někdo si stojí za tím, že to není ani zdaleka jeho chyba, někdo si stojí za tím, že za to může částečně a jsou tu i tací, kteří na sebe berou veškerou vinu. Jistý teenager, který nemohl její rozhodnutí pochopit a smířit se s ním, se vydal na svůj osobní "manhunt" a rozjel své soukromé vyšetřování, aby tomu přišel na kloub a mohl ulevit své mysli. Odpovědi se nakonec dostanou všichni, ale částečně bych chtěl upozornit, že určité díly nemusejí být pro slabší povahy. Nejde nutně o explicitní scény, jenže občas se můžou dostavit i části, které zapůsobí víc psychicky, než fyzicky. Lidé její důvody budou chápat, pokud budou mít pochopení a uvidí dál, než jen tam, kam jim to seriál dovolí. Z technického hlediska bych rád ocenil hrátky s filtry, kdy přítomnost se vyznačuje našedivělo-modrým filtrem, jenž představuje smutek a depresi, který střídá světlý, nažloutlý filtr z minulosti v podobě flashbacků, kde vše bylo ještě jaksi v pořádku. A z hereckého hlediska nemám nejmenších výhrad. Zde se casting povedl na výbornou u každé postavy. Budou tu tací, které budete mít rádi, budou tu i ti, které budete nesnášet a budou tu i tací, s kterými budete eventuálně soucítit. Ať už jde ale o dospělou či mladou skupinu herců, všichni to sehráli bravurně natolik, aby vás vtáhli do děje a pomohli vám prožít s nimi to, co zrovna prožívají oni. Výběr melancholických skladeb do jednotlivých dílů, které utváří pochmurnou atmosféru se též vyvedl. ___ Se čtvrtou sérií jsem si myslel, jestli si scénáristi jen nedělají prdel a nekurví hodnoty celého seriálu jen tak ze srandy. Tohle byl akorát tak kvalitní výblitek, který v sobě začal kombinovat tolik žánrů a tolik nesmyslů, že to s třinácti důvody už nemělo vůbec nic společného. Nejlepší postavou tak byl Zach, který měl v piči, stejně jako já, a taky měl dobrý repliky a aspoň to uměl zahrát, aby to nepůsobilo kýčovitě. Budu mít hezký vzpomínky na první sérii, možná něco málo i z druhé, ale to je vše. Hodnoceno: 4 série. ()

lepik

Hezky zpracované, natočené, hrané... až na logicky (To by pak asi nefungovalo na 13 epizod že :-P) nelogické CLAYovo rozhodnutí nesjet všechny kazety na jeden zátah. Zprvu pozvolný náběh čehokoliv, hezky to graduje až tak od 8 dílu, velmi emotivní finish. ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney