Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

rezzzy

Seriály standardně hodnotím vysoko, ale tady jsem váhala. Na jednu stranu na mě seriál působil místy až depresivně. Takový ten středoškolský život věčně utrápené a ztracené náctileté duše mi připomněl moji vlastní pubertu a vrátil vzpomínky na pocit, že je všechno tak strašně těžké. Patří to k tomu věku a přežít ve zdraví střední školu vlastně vážně težké opravdu je. Na druhou stranu mi v seriále chyběl smysl pro to, co se Hanna rozhodla udělat. Většinu času mi její počínání přišlo jako snaha na půl cesty, jako by každé její jednání bylo jen nedotažený pokus, kdy nakonec k úspěchu zbývalo jen málo, ale Hanna do svého úmyslu cíleného na osoby v jejím okolí a v úmyslu něco změnit nevložila opravdové úsilí a před branami svého cíle bezdůvodně couvla. Tolikrát byla na dosah cíle, až mi to dralo nervy. Hnusně řeceno - ta holka se trápila příliš málo, nemela skutečně problémy, naopak byla víc na nervy jdoucí sobecký sráč (nebo to jen takhle málo bylo zahrané, nevím) a mohla si za své křivdy sama. Takže ačkoliv ve mě seriál vzbudil lítost nad zapeklitostí pubertálního světa obecně, v konkrétním Hannině případě jsem si několikrát řekla "ty krávo blbá" a chtěla si z pohledu na ni ublížit já, abych se zbavila utrpení její pokřivený záměr sledovat. Ve finále mi její pokusy totiž nepřišly jako 13 možností, které měly šanci zastavit mě před podřezáním se, ale jako 13 falešných důvodů, jak na sebe hloupě upozornit a setsakramensky ublížit lidem okolo za to, že si jí "málo všímali" jako živé. Aniž by ve skutečnosti měla závažný důvod, protože měla tak nějak vše. Mám dojem, že každý její krok byl v její mysli předem motivován k selhání. Jako kdyby selhat vždy podvědomě chtěla, tak aby nemusela nést finální odpovědnost za své rozhodnutí, kterou tímto přehodila alibisticky na druhé. Ač několikrát si zbytečné drama přivodila sama. Ale to je jen jedna část pohledu na seriál, kterou mi přišlo zajímavé vypíchnout. Nemotorný Clay Jensen mi přišel herecky zajímavý a jeho vyjádřením emocí jsem věřila asi nejvíc. A setkat se znovu s Kate Walsh bylo velmi milým překvapením. Atmosféra seriálu byla fajn a obecně se na to vizuálně pěkně dívalo. Ale zase mi ten seriál nebude chybět. Takže tak nějak no... 50% ()

RedRose

Někde v diskuzi k tomuto dílu jsem četl, že je to trefný seriál pro mládež, protože spousta studentů uvažuje nad sebevraždou. To jako fakt?! Tohle je naprosto zcestné tvrzení, které i kdyby bylo jen částečně pravdivé a mládež, potažmo lidstvo už svou rozežraností zdegenerovalo k hromadným úvahám nad sebevraždami, tak si lidstvo už nezaslouží přežít!!! Co se děje tady, je naprosto běžné v teen věku většiny generací. Většina z nás střední školy zažila, spousta trapasů, nepovedených lásek, zpackaných přátelství, podrazů a všeho možného hezkého i nehezkého a nikdo se hromadně o sebevraždy nepokoušel!! Pokud někdo není labilní, nebo nějak slaboduchý, stačí ty 4 roky prožít, přežít, nebo přečkat v ústraní, a potom začít žít normální život. Ano, psychicky slabší jedinci existují v každé době, a nakumulování většího množství takových (relativních) drobností nemusí vydržet, ale drtivá většina lidstva střední přejde a jde v životě dál... První, co mě na seriálu praštilo do ucha a zavinilo negativní postoj, byl hlas Hannah na kazetách. Ty natáčela, podle všeho v době, kdy už věděla, že se zasebevraždí, takže by měla být teoreticky psychicky úplně v prdeli, ale na kazetách má krásně vyrovnaný hlas, mnohdy i ironicky veselý, což k výsledku fakt nesedí! Taky ve flashbacích ve kterých by jí každá drobnost měla dostat bliž a blíž konci, se až moc často směje, zkoumá svou sexualitu a schopnosti přátelství, vtipkuje s rodiči i s jinými... Jednoduše to temně se blížící drama tady prostě nikde není! Taky je tady rozpor v tom, že pokud byla tak psychicky na dně, byla schopna uklohnit takto rozsáhlou pomstu a nahrát téměř 400 minutovou zpověď, ze které se většina zúčastněných hroutí, i když většinou není proč!! Cca 9 dílů se totiž řeší kokotiny typu, pomluvy, lásky a zklamání, kamarádky a tak podobně a nic moc, nenaznačuje blížící se pohromu. Jen pomalu, ale jistě zjišťujeme povahy a motivace jednotlivých postav, i když předem nevíme co se bude dít. Hannah ve výsledku není nijak zvlášť příjemná, přesto, že je hezká, často na všechno reaguje dost přehnaně a vztahovačně, což by se dalo říct později i o Clayovi. Některé jejich reakce, nebo výbuchy jsou často docela zvláštní... V 7-mé epizodě jsem si už byl celkem jistý, že Zach má vlastně pravdu, když za kompliment sklidil výbuch vzteku a řekl ji, že si za všechny potíže může sama a že je cvok. V 11-té epizodě už to Skye vystihla naprosto přesně: Co udělala bylo debilní. Dělo se jí přesně to samý co všem holkám. Zvládáme to! Jenže musím uznat, že v tomto případě se to neskutečně zvrtlo v neprospěch hlavní hrdinky/oběti a přichází 12-tý, zásadně zlomový díl se znásilněním, který to celé převrátí a ony všechny drobné trable, které jsme sledovali do teď, dostávají zcela jiný rozměr! Ano tohle byl opravdu silný důvod, o tom nemá cenu polemizovat, je to prostě fakt! Ale podstatnější je, co všechno vedlo k tomu momentu, proč tam bez pozvání vůbec šla, v prádýlku do vířivky k někomu o kom ví, že nedávno znásilnil její kamarádku?! Naprosto nečekané a nelogické chování, které svědčí o jejím celkově podivném rozpoložení… Aniž bych to chtěl zlehčovat, ta myšlenka, že si za to může sama, se chtě-nechtě vysloveně nabízí. Potom, když s tím už konečně šla za někým kompetentním a dospělým, nedokázala se pořádně vyjádřit, co vlastně chce, nebo o co jde - osobně si myslím, že tady už nebylo návratu a byla už rozhodnutá... Konec série je otevřený pro všemožné úvahy a 14-tá Clayova strana kazety asi k uzavření trochu chybí. Přesto z celkového pohledu bylo 13 epizod moc a bylo to často uměle natahované! Cca 390 minut záznamu by nejeden zvědavec zchroustal za noc, ale tady to natáhli na nekonečno. Clay pořád něco řeší (často není úplně jasné co) a pořád naráží na to, že zbytek kazet ještě neslyšel a je to neskutečně otravné. Byla oznámena druhá série, která mi moc smysl nedává, co chtějí s názvem 13 důvodů proč řešit dalších 13 dílů?! Nevím. První série 71% () (méně) (více)

Najt

Co k tomu psát. Zkrátka tohle pro mě bylo velký překvapení. Když jsem na tenhle seriál narazil, uložil jsem si ho na seznam seriálů a čekal až se dotočí poslední série. Po době jsem se rozhodl ho rozkoukat. Přiznám se, ze jsem měl obavy. Nechtěl jsem nějaký milostný dramata apod. Naštěstí po pár dílech mě to začalo bavit a to hned z toho důvodu, že tenhle seriál je parádně napsaný, natočený i zahraný. Co se dost povedlo tak jsou herci a postavy a zajímavý příběh, který se každým dílem rozrůstal a gradoval v podstatě až do poslední série. Časem se szijete s postavami a prostě chcete vědět, jak to všechno dopadne. Neměl jsem problém to dokoukat a musím uznat, že i když jsou hlavní postavy teenageri, nebo mladí herci okolo 20 let a vše se odehrává na střední škole, tak i pres to se jedná o suverénní čistokrevné a drsné drama. Zkrátka tohle je jeden z nejzajímavějších seriálů na které jsem narazil. Rozhodoval jsem se mezi 4 a 5* bohužel 4,5 nejde l, ale klidně bych dal 5. ()

Switchbackqt

Well that was depresing ... 13 dílů uteklo jako voda, pár dílů sice slabších bylo ale hlavně začátek série a posledních 5 dílů stálo fakt za to ... výborné herecký výkony (hlavně Katherine Langford, u které je to první herecká zkušenost), suprově napsaný, soundtrack ... a zpracování smrti Hannah Baker bylo taky "hustý" ... prostě wow, 96% ()

tension182

Prvej sérií dávam 4*, nakoľko vyslovene nenudila, ale podľa hodnotení som mal asi väčšie očakávania. Niektoré pasáže však boli zbytočné. Seriál dobre vykresluje postavy, po pravde ma však Clay nezaujal až tak veľmi a myslím, že niektorí jeho spolužiaci majú väčší potenciál. Dúfam, že 1.séria nás len mala navnadiť na (dúfam) temnú druhú sériu... ()

DarweyD

Upřímě se tenhle seriál nedá hodnotit jako jakejkoliv jinej. Dobře po vizuální stránce, střihačský atd. Ale o to tady nejde, jde o poselství a zamyšlení se sama nad sebou a proto dávám 5 hvězd, seriál mě zasáhnul jako nikdy nic, scéna kdy si hannah vzala život pro mě byla to nejhorší co jsem kdy viděl, měl jsem pocit že se koukám na svojí kamarádku jak se zabíjí a já přitom nemůžu udělat vubec nic. Nemůžu říct že seriál je dobrej, je hroznej, depresivní ale v tom je celá jeho pointa, opravdu silnej zážitek ()

Mistr_Moon

1. sezóna na mě udělala dojem jako málokterý jiný seriál, film, či kniha. Není to jen další středoškolské dráma. Scénář, režie, herecké výkony všechno je vypiplané do posledního detailu. Možná někdy až příliš. Tvůrci se snaží diváka zaháknout od prvního dílu, informace odkrývají na přesně určených místech tak, aby nezjistil příliš a tak pobízí k tomu se podívat na další a další díl. Vše je podřízeno příběhu, takže se objeví pár nelogičností. Postavy mají nastavené charaktery, každý je trochu jiný, někdo se snaží uchránit své tajemství, někdo si ani neuvědomuje co vlastně udělal a někdo se jen bojí přiznat si pravdu a ze škatulky vychází až právě tehdy, kdy se má příběh posunout předem určeným směrem. A pak jsou tu hlavní postavy Clay a Hannah, kteří jsou ve středu děje mezi všema. I když neprovádějí vždy správné (logické) rozhodnutí, víme důvod, s každým dílem a s každou kazetou prochází malými krůčky vývojem. Hannah jako oběť tedy samozřejmě v minulosti směřujíc k nevyhnutelnému, Clay hrdina v současnosti, který se svým způsobem snaží napravit všechny křivdy. Trochu mi vadily jeho vidiny, které nejspíš měly přiblížit názorně vztah k Hannah, bohužel ho to na druhou stranu i shodilo a udělalo to z něj zbytečně tak trochu blázna. Musím vychválit styl připomínající Life is Strange (velice dobře hodnocená hra ze středoškolského prostředí) a dialogy, které přes svoji chytrost a věcnost nepůsobí nadbytečně ani směšně. Do 7. dílu se jedná o naprostou bombu, později už jsou části nevyrovnané nicméně se jedná právem o jeden z nejlépe hodnocených seriálů tohoto roku. ()

estik97

Seriously? Kdo tohle vymyslel? Pro mě zatím největíší zklamání, co jsem v poslední době viděla. Vím, že to má pomoci lidem, kteří jsou šikanováni a také pozvednout vědomí o tom, jaké to může být.. ale takové nesmyslné situace, za které si většinou může Hannah sama? Když by se sama nechovala jako husa, možná by se k ní i ostatní nechovali, jako k huse. UPRAVENO: První série je pro mě teda hrozivé zklamání. Ke konci (cca poslední dva díly) se to však vylepší. Sledovala jsem dále, jelikož jsem byla zvědavá, jak tohle dopadne. Druhá série je pro mne zcela jiné kafe, seriál se o 100% zlepšil, takže pro mě druhá série moc super! Postavy se nechovají jako kreténi, vše je více racionální, než tomu bylo. Díly jsou napínavější a více vás to vtáhne do děje. ()

Elerond

První série strhující, dramatická, napínavá. Slyšel jsem její poselství a přemýšlel nad ním, takže cíl splněn, gratuluji. Byl jsem tak pohlcen myšlenkami, že jsem neměl čas se zabývat maličkostmi, které mi tak úplně nehrály. Druhé sérii prostě to napětí chybělo. Přílišná snaha o dramatičko (protože se přeci zabýváme vážnými tématy) byla často až ke škodě. Pokud jste chtěli říci, že všichni na amerických školách jsou psychopati a za všechno zlé můžou muži, gratuluji, to z toho docela dobře vyznělo. První série 5*, druhá dost slabé 3* (pokud vás zajímá něco konkrétnějšího, docela jsem se v komentáři k 2. sérii rozepsal). A upřímně mám hrůzu z toho, že se chystá série třetí. Ano, kouknu se na ni. S nadějí, že se tvůrci vzpamatují a vymyslí opět něco hodnotného. Ale velmi pochybuji, protože z toho, co všechno zesrali ve druhé sérii se jen tak lehce nevykroutí. ()

Mkartaylas56

1. série: Kvalitativně to šlo v této sérii vzestupně; ze začátku bylo nasazeno takové pozvolnější tempo a postupně přicházela jedna epizoda lepší než druhá a až na ne úplně (pro mě) uspokojivé zakončení jsem si seriál užíval, bavil mě a už teď jsem zvědav, co mě čeká v druhé sérii. 90% | 2. série: Říkal jsem si, co tady v této sérii chtějí ještě dělat a jak z ní chtějí udělat něco, na co se budu s radostí koukat. No, nakonec i přes ne moc zábavný začátek si mě i tato série svým způsobem získala. Ano, kvalitou sice nedosahuje na tu první, ale i tak to bylo více než fajn. Jinak co mě nejvíc udivuje, je zdejší hodnocení posledního dílu, protože absolutně nechápu, co se na tom lidem nelíbilo, přitom to byl jeden z nejlepších dílů série. No nic, mě tedy nezbývá nic jiného, než čekat na třetí sérii (která by podle všeho měla být), a doufat, že bude alespoň tak dobrá jako tato. 75% ()

Snilek1379

Největší problém na tomto seriálu je v tom, jakým způsobem představuje sebevraždu. Namísto, aby nám ukázal, jak drobné věci a události mohou člověka dohnat k pocitům, jako že se cítí na všechno sám a že už nemůže dál a nemá sílu nadále žít, a tak raději ukončí svůj život, tento seriál nám ukazuje sebevraždu spíše jako formu pomsty. Připadá mi velmi nerealistické, že by zlomená a depresivní dívka před tím, než si vezme život, nahrála kazety kde by obviňovala všechny okolo. Takhle depresivní a zlomení lidé prostě nejednají. Tohle nebyl srdce rvoucí příběh o nemilosrdné společnosti, která dokáže dohnat člověka až k tomu, že se mu nechce dále žít. Hannah spíše budila dojem člověka, kterému se nedostávalo tolik pozornosti, kolik požadoval, a tak se rozhodl za to všechny potrestat. Nemyslím to zle a nesnižuji všechny ty věci, které se jí staly. Seriál nebyl natočen špatně, herecké výkony byly dobré, mělo to napětí i spád, myšlenka byla dobrá, bohužel v něm ale sebevražda byla představená spíše jako návod na to, jak na sebe upoutat pozornost a přimět všechny okolo litovat, že se na vás kdy jen špatně podívali. A vzhledem k tomu, že sebevražednost je v dnešní době i tak vysoká, tak mi to nepřipadá úplně jako dobrý nápad, jak natočit seriál pro teenegery. ()

niska98

Tato school dramedy nezačala špatně. Herci podle mě vybraní dobře. Strašně mi jako spoustě ostatním vadí romantizování mental issues a sebevraždy, falešná dramata. Ale alespoň celkem kvalitní . série se snažila o jakousi osvětu. Dát si pomoct a nebát se pomoct. Ovšem to jak kvalita seriálu jde s každou sérií z kopce.. MOŽNÝ SPOILER: ovšem vývoj postavy Tylera a jeho příběh, hlavně dialog s Clayem ve třetí sérii......cením. Myslím že dost herců by se mohlo uchytit, když budou mít štěstí a vůli. ()

angel.CZ

Proč? 13X proto Ze začátku se mi nelíbila představa, že chlap v nejlepším věku (21-96) by se mohl dívat na americké středoškoláky a nebyla by to komedie 🤷. Výhoda byla dabingu, který jsem využil hlavně v práci, kde titulky nedám. Od prvního, velmi zajímavého dílů jsem si řekl, tohle bude dobrý. Emoce, jsou to co tento seriál provází skoro všemi díly.... První sérii, kdy bylo pár zbytečně ukecanych a delších scén (budou v některých dílech i dalších řad), jsem došla a zhltnul s mírně otevřenou pusou, úsměvem na tváři, zahřátím na srdíčku (vybavil jsem si své první lásky) i slzou na krajíčku. Po první sérii, kdy by se to opravdu mohlo stát, přijde druhá a třetí série, kde jsem si před začátkem říkal, co tam bude jako dalšího?? A ono ejhle, fakt přijde a zase chytí, ne tak jako první, ale chytí. Čtvrtou sérii nebudu moc rozebírat, jelikož ta už s realitou (SNAD) nemá moc společného, ale vygraduje tam opravdu vše !! V mysli jsem si říkal, jak to berou mladí, kam tenhle svět spěje, jak tohle vnímají rodiče apod. Došel jsem k určitému závěru, ale ten si nechám pro sebe. Pokud tímto někoho navnadím, i kdyby to byl jen jeden člověk, budu rád když si posléze vzpomene a bez spoileru napíše svůj názor do komentářů 🙂 Díky za přečtení a případný lajk ()

DandaPiper

Výborně zahrané. Výborně vymyšlené, vše do sebe opravdu hezky zapadá. Avšak nemůžu dát plný počet, protože některé problémy mi přišly až příliš dětinské a nafouknuté. Ale bylo to? Bylo to tak dětinské? Nebo možná už jen můj 26-ti letý zub času, který neušetřil bohužel ani mě, zapříčinil, že nejsem cílová skupina a tak nemůžu zcela objektivně posoudit? Nicméně Selena Gomez (I know!), producentka (I know!!), je téměř a skoro stejný ročník jako já, takže mi to dává naději, že by tam alespon nějáká pomyslná a vzájemná věková nit být protkaná měla. ()

Domislava95

Když jsem poprvé slyšela, že Netflix zveřejnil nový seriál, kde hlavní hrdinka spáchala sebevraždu a v kazetách popisuje 13 Reason Why, byla jsem nadšená. Už po prvním díle jsem ale přišla na jedno - i přesto, že je Hannah Baker šíleně nádherná, je to taky neskutečná drama queen. Na spoustu běžných situací totiž reagovala zbytečně přehnaně a díky tomu si problémy tak nějak vytvářela sama. A proč její rodiče žalovali školu mi vlastně taky uniklo. Zbytečné, ale dokážu si představit, že určité cílovce seriál něco dá. ()

Claire.TJ

Po dokoukání jsem nespala, pak jsem někdy nad čtvrtou ranní bulela jako želva (po slzení u více epizod), a pak teprve usnula, a to jsem prosím člověk, jehož nechal Titanic s pozdviženým obočím. Neskutečně silný, neskutečně drásavý. Kinematografický kvality, jako opravdu neskutečný výkony, neskutečně dobrej scénář a režii, respektive režie (doporučuju zhlídnout i Behind the Reasons – "camera stays on Hannah's face for uncomfortably long" – no to teda) stranou; význam 13 Reasons Why je, že to zvolilo formu, která se rozšíří mezi mladou generací, a že to (doufám, ale pevně věřím tomu) dovede lidi ke stejnýmu zamyšlení a závěru, kterej učinil i seriál. Nikdy jsem moc nemusela Selenu Gomez, ale tohle se jí jako EP opravdu povedlo a opravdu "něco udělala". A to nejen "jen seriál". ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney