Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

IZFNP

Je to seriál, ktorý vyčnieva z radov seriálov o mladých? Áno. Je to seriál, ktorý je kvalitne spracovaný? Áno. Je to seriál, ktorý napína diváka? Áno. A čo viac? Dobré obsadenie, dobrý námet, dobrý soundtrack a dobrá réžia. ----- 1. séria (80 %) ----- Seriál, ktorý vypovedá o kritickom stave americkej mládeže (krutej i precitlivenej), a pri tom sa nesnaží svoje postavy odsúdiť v očiach diváka - necháva práve na pozorovateľovi, nech si mienku urobí sám, nakoľko väčšina postáv nie je zlá ani dobrá, je skrátka reálna vo všetkých dôsledkoch, ktoré to prináša. 13 Reasons Why je seriál úprimný, bolestivý, smutný a k tomu remeselne dobre spracovaný. Núti diváka otvoriť oči pred problémamy, podňecuje ho k úvahám a inšpiruje ho k tomu, aby nevidel veci čiernobielo. Dostáva sa mu do hlavy a pri tom ho naplňuje neistotou. Od záveru by som síce chcela trochu viac, plus mi tam viac chýbalo upozornenie na rozdiel odlišných pohľadov na vec, nie len ten Hannin. Avšak tento seriál je moc super vec a jeho soundtrack patrí aktuálnľ k jedným z naj. Občas sa teda čudujem, ako sa k takému hypu niektoré seriály dopracujú, nakoľko ani tento jeden nie je zas taký unikát, každopádne ako moje vysoké hodnotenie napovedá, rozhodne je to seriál, ktorý stojí za pozornosť. ----- 2. séria (65 %) ----- U seriálu dochádza k tomu, že piliere, na ktorých bola vystavaná prvá séria, sú zrazu nahradené úplne iným podporným systémom. Musím povedať, že kým niektoré zmeny mi boli sympatické (väčší dôraz na ostatné postavy a ich náhľad na vec), druhá séria stráca body tam, kde prvá bodovala - v koncepte. Prvá séria bola nádherne rozvrhnutá do 13 dielov, z ktorých každý podával dôležitú výpoveď nielen o motíve trápiacej sa tínedžerky k radikálnemu ukončeniu života, ale vypovedal i o tom, ako sme každý iný a každý máme svoje problémy, ktorými sa viac či menej nechávame utvárať. Druhá séria prepletá minulosť s prítomnosťou v prostredí súdnej siene a vlastne tak robí vcelku umne. Taktiež psychológia (najmä mladých) postáv je stále extrémne podarená a nemyslím, že je aktuálne na televíznych obrazovkách seriál, ktorý by na svoje postavy nahliadal tak láskavými, no zároveň realistickými očami. Bohužiaľ skutočnosť, že scenár už nemá moc čo viac ponuknúť, bola tým očividnejšia, čím bola druhá séria dlhšia. Skrátenie o polovicu by vôbec nezaškodilo, seriál ma síce bavil vďaka postavám a vďaka scenáru, ktorý dokázal u každej postavy vyvolať pocit diváckeho záujmu - ale objektívne treba povedať, že tempo kolísalo a logika príbehu dostávala zabrať. Najväčším sklamaním boli posledné dve diely, v ktorých mal príbeh vrcholiť, avšak tie boli naopak vyslovene nudnou záležitosťou. Neviem ani zhodnotiť ten koniec. Sú to snáď otvorené dvere do tretej série? Alebo scenáristom nedošlo, že takéto ukončenie 13-epizódneho honu za zadosťučinením rozhodne uspokojivé nie je? Seriál je kvalitný, stále hovorí a ukazuje dôležité veci, ale druhá séria nenecháva divákovi absolútne žiadny priestor na pochyby a na vlastné úvahy - pri čom to bolo niečo, čo prvá séria zvládla bravúrne. () (méně) (více)

Eywa11

3 hviezdy, ale v podstate len preto, že šikana je hrozná vec a páči sa mi to, že niekto na to upozornil. Soundtrack bol klasicky úplne úžasný....ALEEE.....jediná postava, ktorá mi bola po dopozeraní toho celého sympatická a bolo mi jej skutočne ľúto bol Jeff.... v podstate som pozerala ďalšiu a ďalšiu časť iba preto, že som čakala, čo také sa chúďatku Hannah stane, že sa rozhodne pre samovraždu........čo ma priviedlo až k tomu, že mi časom sama Hannah začala byť skôr až nesympatická a liezlo mi na nervy ako každý problém nafukuje a dramatizuje (pričom kamarátke, ktorú znásilňujú nepomôže a len sedí v šatníku ako zbabelá píí...ehm, chalana, ktorý ju miluje od seba odoženie a ešte mu spôsobí výčitky, tým že mal nejakým telepatickým spôsobom vedieť, že má ostať, ale samozrejme všetci ostatní sú zlí :D ..... nechcem to nijak zľahčovať, ale ani jeden z dôvodov mi neprišiel dostatočne silný na to aby sa rozhodla tak ako sa rozhodla.....a tak seriál, ktorý mal vážne krásny potenciál v duchu nerob druhým to, čo nechceš aby druhý robili tebe a poďme sa k sebe správať ohľaduplne a bla bla bla...skončil úplne debilne...poďme ľutovať jednu sebestrednú puberťáčku AKA neskutočnú pizdu, ktorá sa ide posrať keď za ňou nevybehne školský poradca ( kto videl pochopí) ...WTF WTF to ma zabilo!!!!! :D jediný koho mi bolo ľúto, keď si rezla žilou boli jej rodičia........... a dúfam, že to nebudú pozerať nejaký nepríčetní puberťáci, lebo prudko vzrastie počet samovrážd, nakoľko seriál oslavuje holčinu, ktorá to vzdala kvôli....sorry ale somarinám......úprimne nechápem tie vysoké hodnotenia, ja som dosť citlivá osoba a aj som pri tom pustila žilou...ehm sorry slzou :D ( nie kvoli hannah FUJ TO! ) :D ale vôbec sa mi nepáči ten štýl akým sa podarilo seriálu urobiť zo samovraždy akési romantické gesto, východisko z problémov, ktoré máme ale všetci..... všetci sme občas na sračky, každého z nás súdia aj neprávom, áno ľudia sú hovadá, ktorým robí dobre trápiť druhých, ale to neznamená, že to treba vzdať ......... keď si toto pozrie niekto kto nemá upratané v hlave, môže z toho akurát tak chytiť depku a rozmýšľať ako aj jeho život stojí za figu.....celé zle...Adios...... ()

TomasB

Chce to odvahu natocit serial o dnesni mladezi, ktera nesnese trochu postuchovani a kritiky a hned to resi nejak extremne. Smutne:// ()

matolos1

Najabsurdnejšia, ale zároveň najlepšia americká stredoškolská dráma, ktorá svojou rozprávačskou štruktúrou a snahou podať zložitý a súvislý príbeh miestami zlyháva. Nejde iba o to, že nám naša hlavná aktérka svojimi všetkými udalosťami ukazuje jej ubitý a hrozný život ale zároveň aj keď človek nechce sa stále zamýšlať nad tým, že to nerobila kvôli zvýšeniu svojej pozornosti čo vlastne v konečnom dôsledku je aj pravda, stále to ten seriál dosť často naznačuje v prvých 9-tich častiach. Jej vnútorné rozpoleženie, ktoré nechápe aj Clay, ktorý sa iba presúva po jednotlivých vrstvách príbehu a zaťahuje do toho ostatných s ktorými to súvisí, to iba potvrdzuje. Jeho motív sa odkryje až v 2. polovici seriálu, dovtedy je to iba také motajúce sa trdlo s kopou neštastia na hlave, čo všetko všetkým vyčíta. Čo sa ale musí nechať, je vierohodnosť vzťahov a ich fungovania. Aj keď je epizóda zameraná na 1 osobu (čo je asi tak iba z tretiny pravda), je zručne poukázané ako sa dokáže napätie a atmosféra zhustiť, keď sa nám vysvetlí daľšia a daľšia postava, ktorá bola iba dovtedy normálny študent. Pridá sa tam nová emócia, názor, postoj k veci. K tomu totálne úžasná hudba. A čo podla mňa chcel tento seriál povedať? Clay to povedal pánovi Porterovi v poslednej epizóde tesne pred jeho odchodom z kancelárie. ()

Ados12

Takže moje 1100 hodnocení. Původně jsem měl v plánu podívat se na The room, Oh hi Mark. Zpět k seriálu. Boží hudba, suprově vybraní herci a zahrané postavy, zápletka taky nemá chybu, až na to, že má. Pokud to chápu správně, tak Hanka Pekařová, která měla ráda jednoho kluka, tak místo toho ho poslala doprdele a randnila se samýma fuckbojema? A pak z toho byla smutná protože se s ní kamarádka nekamarádila? Tak proč si rovnou nepodříznout žíly (aspoň to udělala správně). Třešničku tomu dali staří Pekařovi: Naše dcera se zabila? Pojďme zažalovat školu - Fuck yea 'Murica! (Všemu se dalo předejít kdyby panic Hlína nebyl uplný mama's boy a řekl tě miluju. Každopádně jsem to shlédl bez námahy vše, vtáhlo mě to do děje a nejvíc pobavilo, jak by se vše dalo vyřešit pár dobře mířenýma fackama americkým rozmazleným fakanům a všichni mohli bez problému pokračovat na výšku. Ps. Těším se na druhou sérku, která se asi bude jmenovat 13 reasons why - killing spree. ()

Luckyboy

Chvílemi trochu scénáristicky nelogické a přitažené za vlasy, se snahou o to být co nejvíce angažovaný. Jinak je to dobré, líbilo se mi to, ač prostředí na amerických (a současných českých) středních školách neznám, a nevím, jak moc to je aktuální. Vykreslení (možná až moc archetypálních) jednotlivých charakterů a sociálních problémů (nejen) dospívajících je dobře udělané, ale ne úplně uvěřitelné. A to hlavně u hlavního hrdiny. ()

anetd1

Originální nápad zabitý příliš dlouhou stopáží dílů často nenaplněných vlastně vůbec ničím zajímavým. Závěrečný drama už tak originální není, ale ok, pěkný. Přetrpět to, co k němu vedlo? Dost náročný. Kouzlo originálního nápadu brzy vyprchá a většina postav začne značně lézt na nervy, i přesto, že spousta z nich dostává pěkný background příběh. Potenciál náhledu do hlavy, v které vládne chaos, je víceméně pohřbenej už zpracováním samotné hlavní postavy a sonda do života člověka se suicidal tendencemi se nekoná (v tomto ohledu je mnohem zajímavější sledovat postavu Alexe). Jedná se o typický american high-school drama, který možná zaujme, ale zas až tak nevybočuje. I díky velkým ohlasům jsem tomu dávala větší ambice, než příběh má, špatně odhadla cílovou skupinu, v jejímž věku už asi nejsem, a opomenula fakt, že jde o počin Netflix Original, jehož špatné zpracování skvělých témat mě nepřestává udivovat. ()

rolf14

Tento seriál z diváka nakonec dělá zrůdu, protože i byť jen na okamžik pomyslí na to, že si to Hannah zasloužila. ()

ESNYR

Každým dalším filmem a nebo seriálem který vidím, je mi čím dál větší záhadou proč je ta neuvěřitelně stupidní amerika celému světu vzorem. Hannah mi byla úpně ukradená a kdyby měla větší IQ než 30 tak by nad tímhle vším mávla rukou a bylo by po problémech. V 80% si za svoje ublíženecké stavy mohla sama a tak je docela problém s někým takovým soucítit. Neřekl bych že je to na odpad ale taky nevím kolik hvězd by si to mohlo reálně zasloužit. Takže to hodnotit nebudu. Nejzvláštnější mi potom přijde situace kdy naprosto zdeptaná holka která nemá žádný smysl života, v naprostém klidu nahraje xy hodin záznamu na kazety a pak si to hodí. Hmmm ... asi tak v prdeli nebyla ne ? A pokud chtěla tímhle činem demonstrovat co se děje a jak to může končit, tak se ji to moc nepovedlo a stát se tohle v reálném světě tak by stejně nikdo z těch zúčastněných podle mě neprojevil jedinou emoci. ()

maverick080

Na 13RW som sa tešil dosť dlho, pretože sa tento seriál ukázal vo väčšine zoznamov s najlepšími seriálmi roku a ja som si celú sériu pozrel za 1 deň, keďže sa z toho nedá vynechať ani jedna sekunda. Dej je zaujímavý a herci dokonalý, celý seriál je perfektne prepracovaný a naozaj sa je na čo pozerať. Na druhu stranu mi vadilo preafektované chovanie postav, ich charakteristika jednoducho celý scenár, akoby scenáristi ani nevedeli čo napísať a tak tam len nahadzali nejaké kocky. Čo je rozhodne škoda pretože toto som naozaj nemohol vystáť. ()

dudo24

Prvá séria. Nebudem asi hodnotiť objektívne lebo som čítal knihu, ktorá sa mi neskutočne páčila a tento seriál je proste niečo iné. Rozdiel je v tom, že v knihe je v prítomnom čase iba jedna hlavná postava Clay a celý dej počúvania sa odohrá počas jednej noci. Vpodstate sa to celé točí iba okolo Hannah a Clay. Žiadne odbočky. Zdrvujúca atmosféra. A rozhodnutie Hannah spáchať samovraždu dávalo zmysel. Tento seriál nie je iba o Hannah Baker ktorá sa zabila a Clayovi ktorý počúva jej nahrávky. Je to o ďalších X postavách ktoré dostali rovnakú stopáž, rozoberajúcu ich vyrovnávanie sa s touto udalosťou. Scenáristi si teda strašne veľa povymýšľali aby zaplnili minutáž trinástich dielov. Hannah sa tým pádom objavuje v scénach strašne málo a výsledný efekt je ten, že jej trinásť dôvodov prečo je iba postranný šum v pozadí drámy a tragédie vedľajších postáv. Celé toto rozťahanie spôsobilo nekonzistenciu jej príbehu, čo drasticky degradovalo kredibilitu a celkovú emotívnu atmosféru jej dôvodov. Keď ale prestanem porovnávať, tak som spokojný aj keď vynechal by som väčšinu pasáží s dospelými mimo školských pracovníkov. Depresívna atmosféra ktorá vrcholila v jedenástom a trinástom diely. Poznamenal by som ešte zo zaujímavosti, že kniha bola vydaná v roku 2007, čiže Jay Asher ju písal ešte nejaký čas predtým, možno roky. Moja pointa je, že kniha bola technologicky tesne za prelomom tisícročia a spoločensky konzervatívna. Zatiaľ čo seriál sa odohráva v dnešnej dobe sociálnych sietí a riadi sa populárnou, liberálnou spoločenskou politikou. Preto mi zopár hercov do svojich postáv absolútne nepasovalo. A takisto to lepšie ozrejmuje výber kaziet ako zvukové médium. Najradšej by som hodnotil silnými troma hviezdami ale ohodnotím slabými štyrmi lebo mám pocit, že to zo mňa hovorí iba môj predsudok kvôli knihe. ()

Maxa123

Inu, tohle je určitě jeden z nejlepších seriálů co jsem měl tu čest shlédnout. Prvních pár dílů je trochu slabších, ale na konci si uvědomíte tu genialitu, že těch prvních pár dílů vás spíše uvede do děje a pak se to ohromným způsobem rozjede a nakonec vás ten seriál tak zasáhne, že určitě několik minut po dokoukání nebudete moci mluvit, obzvláště pokud chodíte na střední. Skvělý je také vývoj vašeho pohledu na určité postavy. O některých si od začátku myslíte, že jsou v pohodě a o některých zase, že to jsou fakt ti nejhorší z nejhorších, ale nakonec vám dojde, že to je přesně naopak....neuvěřitelný zážitek. 95% ()

holka218

Skvělý seriál. Celá jsem ho viděla asi za dva dny. Katherine Langford předvedla skvělý herecký výkon. Myslím si, že ztvárnit roli Hannah Bakerové muselo být velice depresivní a těžké. Opravdu si myslím, že tento seriál je jeden z nejlepších seriálů současné doby. Téma seriálu je velice zajímavé a v této době reálné. ()

TinyMartina

"13 Reasons Why I'm Stupid Bitch" Haha. Geniální. Bohužel musím souhlasit. Nařknout někoho, že je důvodem, proč jste se zabili a tím pádem je nepřímo označit na vraha je dost vážná věc. Většina těch lidí, si to fakt nezasloužila. Jako kdyby se každý zabil pokaždé, co ho potká, to co jí, tak polovina z nás nepřežila devátou třídu. Jeden důvod, který dával smysl tam byl. Možná dva, ale nemůžu si pomoct, kdyby zasáhla, nestalo by se ani jedno z toho. Mohla a měla to vyřešit a ne nafňukat 12 kazet, obvinit ze svý smrti 11 nevinných lidí a následně se zabít. Fak s ní nemůžu soucítit. Nicméně to jsou námitky k příběhu,takže na vině je samozřejmě předloha. Zpracování jako takové nebylo špatné, hudba se mi líbila moc. ()

lhrstka

Pro mnohé je tento seriál (i dle recenzí zde na csfd) docela rozporuplnou hříčkou, která se dle mého názoru nedá hodnotit hned po zhlédnutí. Dal jsem si tedy pár dní na "rozdýchání", ale překvapivě se můj náhled na tento seriál více utvrdil. Zajímavě odvyprávěný, silný příběh, který se nám po kouskách odkrývá a ukazuje jak je to s námi lidmi špatné. Postavy které se ti zdáli být hodné, jsou rázem špatné i když se snaží neztrácet nic na své vybudované středoškolské masce. U některých věcí jsem samozřejmě také mávl rukou, že je to jen maličkost, která by mě nedokázala rozhodit ani na den, natož mi přivedla černé myšlenky na ukončení všeho. Ale všichni nejsme stejní, že? Můžete brát Hannah jako "drama queen", ale z vlastní zkušenosti vím, jak jsou děti (jsem) někdy zlý. Seriál mi dal myšlenku, že by jsme měli více přemýšlet nad tím co děláme, jaké můžeme vytvořit nepříjemné následky, nebo jen zhoršit prostředí. Každý totiž není takový "citový kámen" jako například já, takže si různé věci může brát k srdci úplně jinak. A to je i cíl tohoto seriálu! Nic víc, nic míň! Nemusíte být osoba se zlými pohnutkami, ale stačí jen nějaká ošklivá maličkost, která člověka už jen dorazí a zbortí mu jeho chatrný domeček z karet který držel už na té jedné, poslední... přemýšlejme více... ()

AndrewNewman

Ani neviem čo teraz napisať. Hodnotim seriál po prvej sérii, ktorej hviezdou bola Hannah samozrejme. Proste to správne dievča od vedľa ktorej sa stalo niečo zlé. Všetky tie problémy sa daju riešit. Vždy si poviete, že mala aj iné riešenie až kým nepride kazeta 12. Áno aj vtedy mala iné riešenie, ale prestanete sa čudovat tomu, prečo urobila to čo urobila. Uverite v to, že na svete je viac zlých ľudi než dobrých a najviac je tých, čo sa boja tým zlým postaviť. V 13 reasons why je svet krutým miestom, ale nelutujem ani jednu minutu, ktoru som tomu obetoval, aj ked seriálu nedavam plné hodnotenie pretože nie vždy som mal takéto pocity ako teraz. ()

hwnd

S01: Mňo, tak další věc, kterou prostě nemohu hodnotit úplně jednoznačně. Jedná se o jakýsi vhled do americké dospívající mládeže. Hannah spáchá sebevraždu, před smrtí nahraje 6.5 kazet a na každé straně kazety uvádí jeden důvod, proč to udělala. K pozitivům musím jasně zařadit, že seriál (vesměs) nenudí, je velmi dobře udělaný, skvěle obsazený a odehraný. A že jsem tu první sérii lupnul za dva dny, takže španý a podprůměrný není. Zbytek budu bohužel spíše kritizovat. Seriál má ukazovat šikanu, vnitřní deprese, kdy třináckrát nic vede až k sebevraždě. Ale "důvody" jsou asi až na jeden naprosté prkotiny. To by se musel sebevraždit každej druhej školák. Jako starší generaci mi unikají poměry na americké střední tak jakože obecně (kroutím hlavou prakticky kdykoli se to v nějakém filmu či seriálu prezentuje). Bez studu přiznám, že jsme byli na střední banda telat a vrcholem bylo, že jsme si v lese narazili bečku a sešlo se nás málokdy víc než 10. Děti se zde chovají ale velice dospěle, vedou nepubertální dialogy. Vždycky mě bere klasické klišé "ten a ten doma pořádá párty", což podle filmařů znamená, že se minimálně 100 lidí sejde u toho kohosi doma a ten kdosi je všechny nakrmí a opije (na množství lidí je to taková spíš větší svatba, takže ten kdosi zřejmě vytáhne z kapesného 2 a více tisíc dolarů a pozve domů všechny kamarády). To je na střední přece normální. Prezentace střední školy, kde vládnou sportovci a jediným cílem děvčat je roztleskávat bude asi reálná, pro nás ale většinou nepochopitelná a jestli ty sebevraždy a útoky se zbraní v amerických školách nebudou mít v tomto kastovacím systému svůj původ. Předlohu jsem nečetl, takže je klidně možné, že se tam čtenář postupně dostává Hannah do hlavy a více to chápe. Jestli se něco filmařům nepovedlo, tak právě tohle. Hannah je povětšinou v naprosté pohodě, má milující rodiče, kamarády a ve škole se jí stalo pár prkotin. Nic zajímavého. Do obrátek se to dostane až v díle se snásilněním a to je další nezvládnutá věc, protože jí sice bylo ublíženo, ale prezentovali to spíše tak, že si pro to sama došla (vím, že je násilník, vím, že znásilnil kamarádku, vím, že je to hajzl, ale já přejdu město, nepozvána vlezu na jeho párty, v prádýlku mu vlezu do vířivky a pak se jako divím, že to hovado, co vojelo půl školy chce vojet i mě a "ne" mu neřeknu, ikdyž by nejspíš nefungovalo). Poslední kazetou to pak korunuje, protože "dá životu novou šanci", vyrazí za poradcem, ale neřekne, co se vlastně stalo a pak ho na kazetě obviní, že jí sakra nepomohl. Přitom - v rámci jeho možností a pravomocí - udělal prakticky maximum. A ona si najednou druhou šanci rormyslí, obejme se s úsměvem s mámou a klidně si jde šmiknout žíly. Pomíjím, že prakticky každej, kdo by se pro něco takového chladně rozhodl a pak doma klidným hlasem vyprávěl do mikrofonu 13 promakanejch příběhů, by měl tolik času k zamyšlení, jestli není jiná cesta, že by to pak stejně nedal. Možná hodnotím cynicky, možná dnešní mladé generaci už nerozumím, chápu, co autoři chtěli, podle mě se to prostě nepovedlo. Přečetl jsem si pár komentářů k druhé sérii, určitě ji postupně dám, ale moc od toho nečekám. () (méně) (více)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney