Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

hasacisko

Naozaj nechapem to vysoke hodnotenie... ked to clovek hlta bez rozmyslania tak este ok ale ked sa len na chvilu nad tym zamysli, tak su tam take nelogickosti v spravani az to boli... A vadila mi aj prilisna homo propaganda....Ale tak malo to aj niektore dobre momenty ale staci to len na priemerny serial... ()

MT_Y

!!! OBSAHUJE SPOILER!!!! _____ Začnu Hannah, podle mě strašně skvělá postava, citlivá, empatická, milá a vlastně chtěla jen aby ji někdo měl rád, ano následně ve druhé sérii nebyla úplně vyobrazená nejlépe, ale beru to tak že každý je nějaký a ona mi zrovna přijde jako strašně super a přijde mi že akorát se k ní všichni zachovali jako dementi, fakt mi ji bylo líto a její konečný osud si tam zasloužilo více postav jen ne ona... Celek seriálu, beru lehce s nadsázkou, ale princip je tam důležitý a to ten jak děti a všeobecně společnost může být zlá a co dokáže udělat s lidskou psychikou a jak opravdu nebezpečná šikana je. Celkově zpracování, vývoj postav, obsah atp. Já nemůžu jinak než plný počet bodů... 100% 5 hvězd ()

hruska.32

První dvě série jsou naprostá bomba! Sex, drogy, šikana... tohle by si měl pustit každý, aby si o těhle tématech udělal obrázek. Krom toho tu jsou... skvěle, ale opravdu skvěle napsané postavy. Ale co je podle mě ještě lepší, tak seriál ve vás vyvolá určitě emoce. Ať už vztek, smutek či radost. A díky tomu jsem si k seriálu vytvořil neuvěřitelné pouto❤️. Pořád se bavíme o těch ÚŽASNÝCH dvou sériích. Teď už k těm horším kouskům. Třetí sérii jsem ještě dokázal zkouknout. Přestože se z toho stává hrozná detektivka. Ale i tak... tady byla skvělá příležitost to ukončit. Ale tvůrci si řekli, že to budou milkovat ještě jednu sérii... a to je s prominutím odpad. Jediný co tam můžu pochválit, tak jsou poslední dva díly. Je fakt smutný, jak se kvalita fakt snížila s dalšími sériemi. Pro mě je 13 reasons why jen první a druhá série. ()

Nikolas__

Nápaditý seriál, s výborným scénářem a postavami. Pro mě mistrovské dílo a miluju to. První série je nejlepší, není co dodat. Druhá série měla slabší rozjezd, ale vyklubalo se z ní něco, co je první sérii až skoro rovno. Prostě perfektní a rozvleklý epilog o který někdo nestál. Třetí série, aneb nejdepresivnější série která je jen pro největší fanoušky, se mi taktéž líbila. Až na kvalitativní horskou dráhu mezi jednotlivými epizodami a podivnému uchopení děje, třetí sérii miluju, hlavně skrze perfektní finále. Hodně epizod tu bylo výtečných, a hodně zase jen zajímavých. Čtvrtá série je v  rámci samotného seriálu samozřejmě naprostá sračka. Šílené bitky, halucinace střelby, emotivnější vztahy a hádky... To přesně tento seriál nepotřeboval. Hrozná série v rámci svého příspěvku k samotnému seriálu, ale když neberu v potaz předchozí série, tak musím říci že je čtvrtá série, prostě zábavná, kvalitní, badass záležitost. Miluju rozklady kladných charakterů, a ta zápletka kolem Claye, se mi prostě líbila. Čtvrtá sérka má navíc opravdu hodně silných momentů a perfektní závěrečnou epizodu. Takže tak. Ten seriál pořád miluju a řadím to k mým vůbec nejoblíbenějším. Jinak nejslabší série je čtvrtá (vadila mě ta kvalitativní nekonzistence). EDIT: TAK JDU UDĚLAT POŘÁDNÝ ROZBOR SEZÓN: __1 série, 97% - Zajímavé postavy, mezi nejlepší patří Clay a Justin, a hlavně naprosto napínavé zvraty, kamery, nápaditost, hudba, a celkové zpracování. Najdeme tu výborné momenty, ale i epizodu, která je výrazně slabší než ty ostatní, myslím že to byla šestá? nevím to teď jistě, ale všechny jsou dobré. A posledních pět epizod je naprostý masterpiece!__2 série, 96% - Mega velký počet úžasných momentů, skvělé postavy jako Clay, Zach, Justin a hlavně Alex. Jessica je ale furt prostě pitomá puberťačka ostatně jako vždycky, a ze začátku jsou Clayovi halucinace o Hannah mírně dementní. První polovina je plná solidních, ale ani náhodou dokonalých nebo nějak extra zapamatovatelných epizod, a v druhé polovině se objevují ty nejlepší epizody vůbec. Skvělý závěr, který ale nemusel být tak otevřený, a celá zápletka kolem Bryce a soudu je prostě skvělá.__3 série, 92% - trojka je výborná, v rámci seriálu určitě lepší než čtvrtá. Nekonzistence, a otravný šedivý filtr který doprovází vizuál aktuálního dění v přítomnosti, klasicky pak barevná minulost, Nejslabší Clay v seriálu je právě tady, není tam celkově tak důležitej což mě mrzelo, ale například Ani mi tolik nevadila. Zápletka kolem Bryce naprosto prvotřídní, stal se jednou z nejlepších postav a finální dvě epizody jsou naprostá lahoda. Bohužel, sérií se táhne pár epizod které sice nejsou špatné, ale poměrně zastavují její dobré tempo. Pořád se ale velmi bavím.__4 série 55-65% - Absolutní rozbití myšlenky seriálu. Bitvy s policisty, nebezpeční vlci, šílenější humor, bezduchý Zach, šílený Clay, vraždění, tajemný spolužáci co straší Claye, ujeté a velkolepé zvraty, halucinace, šílené sny o Brycovi a Montym, extrémní vandalismus, pitomí učitelé a pravidla, Clay který krade pistol a očividně chce vysírat poldy a vede proti nim války což mu nijak neohrozí prospěch a bez problému odmaturuje - TO JAKO VÁŽNĚ?! Pokud chcete čtvrtou sérii v kostce podívejte se na čtvrtou epizodu. Mimo šestou epizodu a poslední dvě absolutní trash nebo velmi slabý odvar. Třeba začátek první epizody je podle mě extrémně dokonalej, ale potom se to rozsype jako domeček z karet a upřímně nevím co si o tom celém myslet. Poslední epizoda nicméně vážně stojí za to, a mrzí mě to moc, bcs jde podle mého názoru o vizuálně nejnápaditější sérii, jen ten scénář je občas dost katastrofický. Jinak nejlepší postava byl Alex a Clay, u kterého by fungovalo lépe kdyby mu někdo řekl že má reálně schizofrenii, a ještě by potřebovali vyřadit ten fakt, že tam z nějakého důvodu začnou mít halucinace skoro všichni. Těžký. .__4 série  Žebříček všech sérií: Nejlepší: 01, 02, 03, 04 :Nejhorší () (méně) (více)

słezakjkb

Čtyři roky zpět jsem komentoval tento seriál se slovy, že nevidím důvod, proč se vracet se druhou sérií. Tři roky uběhly a seriál skončil, čtvrtou sérií. Zapomněl jsem. Po třech letech se konečně našla šance, pustit si zbytek. Byl jsem tak šťastný, že pokračovali. Vzhledem k tomu, že jsem se ocital v podobných situacích, mne seriál dost zasáhl. Vesměs jsem se s nimi tak zžil, že mi budou chybět. Vracel jsem se k epizodám, protože jsem se cítil o něco víc sám sebou. Že v ničem nejste sami. Ten seriál je pro mě legenda. Ať už to bylo nebo nebylo k závěru přitažené za vlasy. Měl by to vidět každý, je tam dost věcí, co by si spoustu lidí mohlo zvědomit. Bude mi to chybět. Třeba se někdy vrátí s nějakým pokračováním. Děkuju moc! ()

hrumsrt

Děsivě reálné, děsivě aktuální... Výborně zpracované, ale sláva vlezla tvůrcům do hlavy a série od série je více dělaná na efekt, už to není tak precizní práce. Naše hlavní postava Clay má otřesný vývoj. Na Hannah se velmi rychle zapomene a jakýkoli pokus od odkaz je už zoufalý! Z každé hodné postavy se stane divná postava, z každé zlé postavy se stane nádoba lítosti... Nakonec fakt máme litovat a soucítit s gayi, násilníky a šikanátory? 1. série - 80%. 2. série - 85%. 3. série - 75%. 4. série - 65% ()

FemmeFragile

První série skvělá, u druhé to jde od desíti... no, ani ne snad k pěti, ale tak ke dvěma a půl. A u zbytku mám pocit, že jsem musela přeskočit minimálně pět řad mezi tím. V tomto případě je víc než kde jinde vidět, jak moc pravdivé je okřídlené přísloví, že "méně je někdy více". Být to jen ta první série, myslím, že by si divák odnesl přesně to, co má - hluboký dojem vyvolaný skutečností, že se na samém prvopočátku řeší "vážně blbiny", takže to člověka trochu ukolébá v dojmu, že Hannah je prostě jen drama queen, která si trošku moc bere běžné středoškolské trable. Jenže pak přijde ta pravá hrůza, kdy už se opravdu nikdo jejímu činu nemůže divit, a najednou přestane brát na lehkou váhu i ty předchozí drobné příznaky, že se něco děje. Tak to má být, tak to má nějaký edukační charakter - "ty ty ty, neshazuj problémy 'dnešní mládeže', protože nikdy nevíš, jestli nějaký z nich není opravdu velký". Jenže pak přijde druhá řada a veškeré sympatie, které snad bylo možné si k některým postavám vybudovat v první řadě, vezmou za své. Ukazuje se, že i Hannah byla očividně potvora, a najednou už se (navzdory všem morálním kompasům, které v člověku řvou na poplach) její smrt nezdá tak tragická... a to je špatně, protože smrt si nezaslouží nikdo. Ale po téhle řadě to ve vás prostě trochu hlodá, že trochu, opravdu maloučko, si to možná... A taky je tu už opravdu příliš věčně ztrápeného ksichtu jediného spravedlivého Claye, moc duchařiny, moc lží (nakonec tedy ani nevíte, co se vlastně opravdu stalo a co si ti "milí" spolužáci prostě jen vymysleli), moc... všeho. Od druhé řady začíná seriál připomínat Kobru 11 se Semirem na střední škole. Zločiny se stupňují a překombinovávají až do fáze, kdy je to víc kovbojka a kriminálka než seriál, který má někomu v těžké situaci pomoci. ()

Taron

Jeden z těch seriálů, u kterých si říkám, že toto by potřeboval vidět každej, možná by se fakt něco změnilo. Tvůrcům se podařilo vytvořit opravdu nevídaně hluboký dílo, který mi docela změnilo pohled na svět. Třetí a čtvrtá série sice trochu uhýbá povodním pointám, ale otevírá zase zcela nové typy problémů. Seriál určitě není pro každýho schůdnej, protože někdy je až téměř nesnesitelně bolestivej. Za mě má ale určitě 100 %. ()

Drozdo57

Kedysi dávno som na tento seriál napísal niečo v zmysle, že je to o pokryteckom mileniálovi. Moja žena ma to donútila prehodnotiť. Tento seriál nie je čiernobiely. Otvára mnoho komplikovaných tém o ktorých by sa malo diskutovať. Ale nerobí to dobre. Má prílišnú snahu o dramatizáciu. Postavy sa nechovajú rozumne (ja viem, že stredoškoláci sa nechovajú rozumne, ale toto sú vážne veci). A asi najväčší problém, ktorý mám, že som mal dojem, že je tam akási adorácia samovraždy? Nechcem aby to vyznelo nesprávne. Ale celý ten nápad za týmto seriálom môže niekoho labilnejšieho naviesť k nápadu, že ak sa zabije a zanechá za sebou nejaké odkazy, že tak sa najlepšie vyriešia jeho problémy. A to takto nefunguje. Smrť je koniec a po nej sa už nikdy nič nevyrieši. Veci sa dajú vyriešiť iba kým si nažive. Preto je vlastne celý tento seriál nešťastný a nemyslím si, že by sa na neho mali ľudia pozerať. ()

MartCT

Mám rád depresivní seriály a filmy a špatné konce. Ale takdy jsem si pořád přál, aby z toho udělali nějaký mystériozni seriál a Hannah se tam skutečně objeví a všichni budou šťastní a ono to skončilo jak v životě... ()

CarLoSiiin

Mysteriozni serial o teenage problemech podtrzeny skvelou hudebni vlozkou, ktera pridava na tajemnu. Mozna bych si tu dramatickou atmosferu vychutnal vice, kdybych serial nezhlednul za periodu jednoho dne, jenze jsem potreboval znat odpovedi, ktere se skryvaly v dalsich epizodach. Trochu me zklamal otevreny konec naznacujici dalsi pokracovani, ktere v tomto pripade nepovazuji za nutne. ()

Sevin14

Od tohoto seriálu jsem čekal mnohem víc, obzvlášť, když jej dělal Netflix. Docela mě to i bavilo sledovat, ale žádné extra drama to nebylo, navíc opravdu otravná postava Hanny tomu moc nepřidala. Upřímně za většinu problému si mohla sama a plno situací šlo řešit úplně jinak. Nechci to snižovat na lehkou váhu, ale jejími reakcemi si ty problémy přímo vyhledávala i když ostatní "děti" za to mohli samozřejmě taky. Čekal jsem nějaké zásadní zvraty, bohužel se tak nestalo a seriál u mě tedy rozhodně NESPLNIL očekávání, proto musím dát tři hvězdy. Mysteriózní drama si představuji tedy trošku jinak. Další zajímavé komentáře: Mona-Lisa, J*A*S*M, Eywa11, Larrysbride ()

K2.

Moc dlouhé...zbytečně natahovaný, sestříhat to do 5 hodin by tomu prospělo...ty věci, na který ten seriál upozorňuje/řeší jsou skutečně důležitý, bohužel podání seriálu to absolutně zabíjí, otravný hlavní duo, a ta holka je prostě pořád "bů, on udělal, co jsem mu řekla, což neměl dělat" a "bů, on tohle a tamhleto" a bů a bů a bů a jenom bych řekl, že jedna "vedlejší" linka mě zajímala mnohonásobně víc, než ta hlavní. ()

Dawydov

Zpracováním je to pětihvězdičkové. Skvěle to vypadá i zní, herci jsou přesvědčiví (Dylan Minnette má velký talent a ještě o něm určitě uslyšíme), celkově dobrá atmosféra (nejednou jsem si vzpomněl na Life is Strange), emocionálně to funguje dobře, místy skvěle. Dobrá je i premisa a celý koncept, ovšem slabina je v detailech scénáře. Je to občas dost vychtěné a vynucené. Postavy se bohužel ne vždy chovají úplně smysluplně. Kdyby to tedy bylo scénáristicky vytříbenější a možná mělo méně dílů, mohlo to být na pět hvězd. Občas se řeší podružnosti a je to trochu nevěrohodné, ale… dá se to chápat na metaúrovni jako připodobnění celého středoškolského prostředí – studenti berou věci strašně vážně, přehnaně řeší image, dělají nelogičnosti a prožívají všechna ta zbytečná traumata, přitom je to jen pár let života a s mnoha spolužáky se pak už možná nikdy neuvidí. Takže takový je i seriál samotný, nemá cenu to tolik řešit… Má to ale rozhodně silné momenty, které zapůsobí. A v hlavě to zůstane. Takže silné čtyři hvězdy, téměř pět, možná tam ještě jednu přidám. ()

Jana548

Nejsilnější seriál co jsem kdy viděla, doporučuji zhlédnout. Na tohle budu ještě dlouho vzpomínat, donutilo mě to přemýšlet a dobré zamyslet se i nad tím co vše se může stát když někdo z něčeho udělá něco co nebylo. ()

lacerta

Líbil se mi celkovej koncept a první díly mě i bavily. Ale celkově bych to brala spíš jako ukázku, jak může jedna trhlá holka šikanovat spolužáky i po svý smrti. Když bych to měla brát vážně, tak je fakt úlet, že vykresluje svoje spolužáky jako by byla jejich oběť a přitom se většinou chovala ona jako blbka. Vlastně asi jediný, co bylo jakž takž obhajitelný byl stalking, situace se značkou a znásilnění, ale jinak se jí vůbec nic nestalo. Takže trochu reálných obrysů to získává až v posledních dílech, přesto to je celkem osvěžující seriál, kterej je trochu jinej než ostatní a hlavně má výbornej soundtrack. ()

Tris

Mělo to potenciál, bohužel se z toho vyklubal sranec o ubrečené holce, která dělá z komára velblouda. ()

SuzieS

skvele promyslena psychologie postav. Vsichni jednali docela prirozene. vsechny sceny tam musely byt, jak byly, aby si clovek nerekl jenom: sebevrah je slaboch, byla moc precitlivela, nebo rozmazlena, nebo vsichni byli zli. Ne, nebyli. byli to lide. Fakt hezky udelane. Dalsi paradni netflix serial ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney