Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Cappuccino

V rámci tínedžerského žánru je tento nový seriál od spoločnosti Netlfix naozaj kvalitnou, hĺbkovou sondou do sveta mladých. Samozrejme uznávam, má svoje negatíva, ktoré sú nepopierateľné a môžu vám miestami skaziť jeho sledovanie. Pravdou ale zostáva, že behom veľmi krátkeho času sa na ňom a na vzrušeniu z toho, čo sa bude odohrávať v ďalšom diele, respektíve na ďalšej prehratej páske, stanete veľmi rýchlo závislý ako na droge. Tak to bolo aj u mňa, a preto 13 Reasons Why dávam s akceptovaním určitého množstvá chýb pomerne slušných7,5/10. P.S.: Oceňujem aj skutočne dobre sa počúvajúci a do seriálu nadmieru pasujúci soundtrack.. Viac-menej (hlavne v rámci teen-genre) veľmi slušná spokojnosť. ()

Allien.9

!!! BEZ SPOILERŮ !!! No páni. V životě jsem neviděla seriál, který by mě takhle šíleně deptal. Iritace pramenící z myšlenkových (ne)pochodů hlavní "hrdinky" je natolik silná, že zastiňuje všechno ostatní. Herce, výpravu, dobře vypadající "alternativní realitu", zkrátka všechno, co na "13 Reasons Why" za něco stojí. Možná právě proto jsem se rozhodla pojmout tenhle komentář jako výčet "13 Reasons Why I'm Stupid Bitch" momentů. 1x01. „Chce to kuráž, být nerd.“ A důvod? Mimochodem, „nerd“ opravdu není ten, kdo viděl „Star Wars“, Hannah… 1x02. „Důvod, proč tohle pořád posloucháš, je asi to, že chceš vědět, kdo další může za moji smrt.“ Počkat, počkat. Zabila ses sama, na ostatní to neházej.;-) Stejně tak nepokládej blbé otázky typu „jsem hezčí já nebo ona?“, a pak se neurážej, když ti zaskočený kamarád hned neodpoví. Reakce "jsi stejný jako ostatní kluci,“ z tebe dělá akorát ještě větší kravku, než jsi... 1x03. „Myslíš, že to beru příliš vážně? Ty nejsi holka.“ Já jo. A? „Holky by takovej seznam ani nenapsaly.“ Aha, takže ten, co mi leží v šuplíku napsal kdo?:-) To, že na tom seznamu jsi, bys měla brát jako poklonu, ne div neodlévat. Ale klid, i tvoje matka má občas své dny, viz „Každý, kdo Hannah znal, by věděl, že nesnášela růže.“ Já si nepamatuju, že bych kdy s nejlepší kamarádkou rozebírala kytky, natož pak s občasnými kamarádkami. Máte to někdo jinak? 1x04. „Facebook z nás udělal stalkery.“ Ehm, ne?:-) Koukáme na to, co ostatní chtějí, abychom viděli. Pokud nechtějí, abychom některé věci viděli, skryjí obsah nebo provedou zablokování nežádoucího uživatele. Je ti 17, měla bys facebookem žít, divím se, že tyhle základní informace nevíš. I když, možná na facebooku moc nejsi, když tvoje matka tvrdí, že nemáš moc přátel. Sice se „pravidelně“ bavíš s více lidmi, než sem se já bavila za celý gympl, ale OK...xD 1x05. „Kluci jsou kreténi.“ A ty pinda, nikdo není dokonalý.;-) „Nikdo nevěděl, že jsme na té fotce my.“ Tak tuhle větu jsem úplně nepochopila, vždyť to věděla půlka kluků nebo ne? 1x06. „Marcus se mi vždycky tak trochu líbil.“ Spíš mi řekni, kterej kluk se ti nelíbil.xD Ale jsi fakt blbá, nejen, že dorazil na „rande“ o dvě hodiny později, ale ještě si s sebou přivedl kámoše. Není to, já nevím, do očí bijící nápověda, že tu něco nehraje? Njn, tvoji rodiče se holt poznali na střední, tak tady svoji životní lásku musí objevit každý. Ach jo. Jinak, to tvoje naštvání se na Claye, že ti z počítače nevypadl jako ideální partner… Fakt by ses měla jít léčit. 1x07. „Víš, za ty sračky, co se ti dějou, si částečně můžeš sama.“ Díky, Zachu, konečně jí to někdo řekl bez vytáček. „Řekl jsi něco blbýho, Zachu, a já na tebe ječela. To je toho.“ To jako vážně?! Ty mu máš tak co vyčítat, ty hysterko. „Proč já, Zachu?!“ Možná proto, že se snažil bejt milej a tys ho vyřvala jak největšího hajzla?:-) „Ten, kdo ten vzkaz napsal, trpí.“ – „No a, že trpí? Já taky trpím. Střední je utrpení, smiř se s tím.“ Asi tak. Polovina tvých spolužáků má horší problémy než ty (např. Justin). Víš to vůbec? Ne, protože jsi egocentrická jak prase. „Věděl jsi, že jsem to napsala já a nic jsi neřekl.“ A proč by měl? Hodilas to do anonymní schránky, což znamená, žes nechtěla, aby se vědělo, žes to psala ty. Jak řekla Courtney, „osoba, která tohle napsala, touží po pozornosti.“ A i kdyby to řekl, seřvala bys ho pro změnu za to, že to řekl, protože nemáš šajna, co vlastně chceš... 1x08. „Byla to nádherná, sladká dívka.“ Já bych spíš řekla, že to byla holka naivně otevřená blbcům a hnusná na ty hodný. A i když to od jednoho z „těch hodných“ bylo částečně sobecký, měla jsi ve finále úspěch u těch, u kterých to bylo nejdůležitější. Ale tys to opět nedokázala docenit... 1x09. „Chce to změnu. Už nebudu neviditelná, začnu znova.“ Co to zase meleš? Předtím jsi pořád říkala, jak by sis přála být neviditelná. „Justin neudělal nic.“ A ty? Jsi dokonce větší zrůda než on, on se o něco aspoň pokusil. Ty se maximálně tak vymlouváš („nevěděla jsem, co dělat“, bůůů, ty naše chudinko malá...). 1x10. Někdo ti nabídne pomoc, pak kvůli tobě (!) něco zaviní a skončí na tvé kazetě. Ten člověk má přitom daleko větší koule než ty, protože nejen, že se nakonec přizná, ale ještě se to po celou dobu snaží nějak „odčinit“. Cos pro nápravu udělala ty? Aha, tak hlavně, že neustále kibicuješ ty ostatní... 1x11. „Vždycky jsem tě obdivovala. Nezáleží ti na tom, co si lidé myslí. Mně jo. I když se tvářím, že to tak není.“ Tak tohle je vtip roku.;-) „Neprošla si ničím jiným než my ostatní. My to přežili.“ Amen. 1x12. „Páni, to byla rychlost, už za mě mají náhradu...“ No ještě buď dotčená, žes odešla, ne? Kdyby sis radši hleděla toho, cos slíbila rodičům.;-) Jinak OK, uznávám, že to na tý párty nebylo dobrý. Na druhou stranu, i přes to, co se stalo na té poslední, jdeš bez pozvání na další a bez sebemenších výčitek svědomí se bavíš s tím, komu se (i tvou vinou) stalo to, co se vzápětí stane i tobě... 1x13. „Vyšla jsem z kanceláře a doufala, že za mnou půjdete. Ale vy jste nešel.“ Co kdyby sis přestala hrát na něco spešl a prostě jednou řekla, co chceš nebo nechceš?! Na férovku ti řekl, že jsou dvě možnosti. Nelíbí se ti, tvůj problém... Aniž bych se nějak snažila snižovat hodnotu věcí, které se Hannah staly, většina z nich se děje každému druhému teenagerovi na každé druhé škole. Kdyby se měl jít zabít každý, s kým se kamarádi přestanou bavit, nebo každý, koho zahrnou do nějakého sranda-seznamu, tak se počet obyvatel značně zredukuje. Čeká snad, že je nějaká VIP princezna, za kterou bude každý běhat a 100x se jí vyptávat, jestli jí náhodou něco není nebo jestli něco náhodou nepotřebuje? Pokud skutečně měla problém, který chtěla aktivně (vy)řešit, měla zkrátka požádat o radu někoho blízkého (otec, matka, Clay, Tonny, kamarádka, co se přestěhovala...), nebo vyhledat odbornou pomoc (fyzicky, telefonicky). Problém je v tom, že to řešit nechtěla. Zmínit někoho, kdo se se mnou přestane bavit, na posmrtné kazetě a nazvat ho důvodem, proč jsem se zabila, tzn. de facto vrahem, je přeci mnohem víc cool.;-) Jinými slovy, Hannah byla labilní, dětinská, vztahovačná a sobecká drama queen, která vůbec netušila, co vlastně chce. Upřímně? Jak jsem si u důvodu 12 říkala, že s ní konečně aspoň částečně soucítím, tak (ne)důvodem 13 můj soucit opět spláchla do hajzlu a já si říkala "tak už to proboha udělej a mlč". Dojela jsem to jen ze zvědavosti a taky proto, že jsem doufala, že se z toho třeba ještě něco vyvrbí. Tak ne, no.;-) Ohodnotit seriál jen jedním číslem je složitý. Za seriál jako takový slabé 4*, za Hannah maximálně 1*. Už aby byla 2. řada.:-p () (méně) (více)

misterz

Hneď na úvod sa priznám, že hodnotím celý seriál iba na základe jednej série. A to hlavne z dôvodov, že si dosť dobre nedokážem predstaviť, čo môže byť v tej druhej. Síce sa to zdá, že ide o pokračovanie, hrajú tam aj rovnakí herci, ale obávam sa, že tá druhá séria mi len zbytočne pokazí dojem z tej prvej. Moju obavu potvrdzuje aj fakt, že titulky sú robené len do siedmej časti, ôsma sa už neprekladá, asi skrátka aj titulkárovi došla trpezlivosť. Čo sa týka teda prvej série, skôr by som ju hodnotil na lepší priemer - je tu pomerne dosť dejových odbočiek od hlavnej línie príbehu, ktoré nie sú až tak zaujímavé (väčšinou banálne stredoškolské pletky), no posledné dve časti pekne vygradovali do zaujímavého finále, ktorý bol podľa môjho gusta a to celkový dojem trocha napravilo. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

Tsuki

1. SÉRIE: Za mě opravdu významný seriál, který stojí za pozornost. Má totiž co říct, obzvlášť mladším lidem, ale ve skutečnosti vlastně všem bez rozdílu. Každý z nás totiž v životě dělá chyby a ne vždycky se vůči druhým chováme příkladně a s pochopením. A co hůř, ne vždy si to vůbec uvědomíme - jaký dopad můžou mít naše slova a činy na druhé. Tento seriál nám ukazuje právě ten potenciální dopad a snaží se o jakousi osvětu nás všech, abychom byli schopni žít co nejvíce empaticky vůči ostatním. To všechno navíc tento seriál sděluje napínavou a poutavou formou, včetně výborných výkonů mladých herců. Nemyslím si, že by hlavní hrdinka Hannah byla nějaká hloupá husa, i když to tak možná může působit obzvlášť z počátku seriálu a obzvlášť pokud se na to díváme jen povrchně. Je třeba si uvědomit, že na teenagera mají věci mnohem větší psychický dopad, že je vidí jaksi zveličeněji. A tudíž na ně mnohdy reaguje přehnaně. Sama si vybavuju řadu situací ze svého mladšího věku, které jsem tehdy viděla jako jakýsi srdcedrásající "nepřekonatelný" problém a dnes se tomu všemu jen směju a kroutím sama nad sebou hlavou. :) Co se pak týká konkrétně tohoto seriálu, začne to jako "slabý čajíček" běžných problémů středoškoláků, ale vyhrocuje se to do šokujících mezí, které člověka dokážou zanechat v slzách a v čirém zoufalství a lítosti. A přitom je to celé velmi autentické a podobné věci se bezpochyby dějí. Zkrátka a jednoduše, je to velmi silný seriál, který je třeba vidět. Oceňuju jeho mnohé kvality, které se mi jen potvrdily po zhlédnutí filmu o filmu "Beyond the reasons". Také mě překvapila propracovaná a uvěřitelná psychologie jednotlivých postav. Snad jediné, co mi vadilo, byl neuzavřený konec. Tohle totiž potřebovalo silnou tečku a ne otevřená vrátka do druhé série. Ale to je vše - jinak na mně seriál zanechal hluboký dojem. ~(4,5★)~ 2. SÉRIE: Nepopírám, že i druhá série je dobře natočená a výborně zahraná (všechny palce nahoru pro talentované mladé herce!!!), ale proč proboha Netflix tak moc ničí to zásadní vyznění příběhu! Po zhlédnutí první série jsem si přečetla předlohu a ta mě o to víc utvrdila, že jde koneckonců o to trefně poukázat na to, že oběti šikany či znásilnění mají naději na překonání těchto hrozných zkušeností a že se nemají bát požádat o pomoc (plus samozřejmě že i druhá strana se má snažit o pochopení a empatii vůči nim). Kniha podává jasný, čistý a především uzavřený příběh a právě v tom tkví jeho síla. Seriál se ovšem vydal cestou natahovaného příběhu, kde se oběti a postavy nedokážou ze všech těch srač*k vyhrabat a vším tím donekonečna trpí. A já se ptám, kde je ta "naděje", která je pro příběh tak důležitá? První sérii jsem ještě odpustila otevřený konec, protože nebyl otevřený natolik, aby si divák nebyl schopný představit, že by tohle všechno mohlo nakonec dopadnout dobře (tedy že Bryce bude nakonec při soudním řízení potrestán a ostatní postavy se postupně srovnají s minulostí a se životem na střední škole). Jenže druhá série to všechno rozryla do neúnosných mezí a nejenom že přidala spoustu událostí z minulosti postav, které se nám nově odkrývají, ale už nezapadají dobře do celkového obrazu (spíš někdy i škodí obrazu, jaký jsme si o postavě vytvořili), ale především všechno spěje do neuspokojivého a opět otevřeného konce, který většinu postav zanechává buď ve stejných nebo ještě větších srač*ách, než ve kterých byli předtím. Tak moc jsem si přála, aby druhá série minimálně uzavřela linku s Brycem a aby byl řádně odsouzen za to, co provedl. Jenže ono ne. A do toho přihodíme ještě spoustu dalších problémů a bolestivých věcí, které zaručí materiál do další série! Vypadá to pak, že i když se oběť brání, sebere odvahu vypovídat a postavit se čelem jak svému trýzniteli, tak třeba i soudnímu systému, tak zkrátka nemůže vyhrát! A to mi přijde jako hodně špatné a necitlivé vyznění, které reálným obětem sdělí tak akorát to, že svět je hrozný a nespravedlivý. Zkrátka nulová katarze. Tohle mě opravdu zklamalo. Myslím, že druhou sérií už to mohli opravdu ukončit a dopřát divákům onu katarzi. Neříkám, že nově nakouslá tématika držení zbraně a s tím spojeným násilím není zajímavá. Ostatně spoustu z těch nových věcí v seriálu jsou svým způsobem zajímavé, má to i hrozně moc skvělých momentů a scén, i spoustu světlých míst (konkrétně celý 9.díl vidím jako ten nejpovedenější), jenže ten konec to prostě zabíjí. Stačilo to jen směřovat jinam a minimálně uzavřít pár věcí v dobrém a byl by z toho maximálně povedený seriál. Takže v kostce musím říct, že jsem sice spokojená s kvalitou seriálu, ale mrzí mě ono vyznění. Zdá se, že postavy donekonečna opakují stejné chyby a jsou nepoučitelné. To si nezaslouží ani ony ani příběh, kerý už je tak jako tak bolestný až nad hlavu. Vidím v tom jen ambice vyhrotit příběh natolik, aby diváci s napětím čekali na další sérii, ze které bude možné vytřískat další peníze. Možná to u některých seriálů funguje, ale tomuhle příběhu to nesedí. Měla by se ctít hlavní myšlenka díla, která má vyznít na maximum a ne ji neukončeným děním a nově nastolenými problémy zašlapat do země. ~(4,2★)~ CELKEM: ~(4,4)~ () (méně) (více)

HoneyBunny

Show, která se tváří, že toho má hodně co říct k depresi a teenegerským sebevraždám, ale problém je, že po většinu času měla hlavní hrdinka spoustu možností se svojí situací někomu svěřit a něco s ní dělat. Hannah ale raději celou dobu předstírá, že všechno je ok, a dál se chová jako cool holka. Pokud byla v tak hluboké depresi, že nebyla schopna nic dělat, měli nám to tvůrci ukázat. Pokud měla ke svým rodičům příliš odtažitý vztah, měli nám to tvůrci ukázat. Hannah se ale často staví do pozice oběti (všichni kolem mě mi ubližují, a proto o nich natočím kazetu). Jedna z postav dokonce říká: "Víš, za spoustu z těch sr*ček si můžeš sama." Seriál pojednává o hlavně v USA důležitém tématu školní šikany, ale nemyslím, že někomu pomůže, když mu budete říkat "Ty za nic nemůžeš, to všichni ostatní jsou svině." Spíš by jim měl ukázat, jak se s obtížnou situací, do které se dostala Hannah, vyrovnat. Jinak seriál je velmi koukatelný a má zajímavé postavy. A zajímavý náběh na druhou řadu, na kterou se určitě podívám. ()

AppleCore

13 Reasons Why nestíhá nudit ani ve chvílích, ve kterých se nic moc neděje. PROČ? 1. Scénář je naprosto ukázkově vykonstruovanej 2. Obsazení je přesný a herecký výkony nikdy nejdou za hranice reálií 3. Obsahuje spoustu postav se kterými se divák může ztotožnit 4. Parádní soundtrack 5. Temná, smutná a bezvýchodná atmosféra 6. Chytrá režie, která si hraje s divákovou pozorností (kolikrát jste ztratili přehled v časových liniích?) 7. Silnej příběh o dospívání, ve kterém má jedna pomluva potenciál měnit celej život 8. Ve finále vyplyne vážný - ač trochu naivní - poselství 9. Ani na chvíli nemáte pocit, že sledujete hloupej teenage flák typu 90210 10. Všechno z toho lze ve skutečném životě zažít 11. V žádnym ohledu se nemůže divákovi znelíbit 12. Absence zbytečností 13. Jede pevně na jistotu! (to je zároveň největší mínus, nečekejte žánrové experimenty, nebo šokující zvraty.) ()

MikeCool

TV-seriál. Miluju tyhle melancholické, napínavé záležitosti. Nevím proč, ale prožíval jsem stejnou nostalgii, jako při hraní PC hry Life Is Strange. Seriál je zároveň propojen úžasnou hudbou. Ovšem přikládám se k zdejší většině, s názorem, že 13 důvodů proč mělo skončit hlavní zápletkou seriálu, a to po 1. sérii! Druhá série má ještě co nabídnout a stále dokázala strhnout mojí pozornost. 3. série je podle mě už moc (zatím jsem viděl jen 1. díl a upřímně, se mi do dalších dílů moc nechce). | 1.série (95%), 2.série (85%), 3.série 1/13 (65%), 4.série (??%) > Průměr: 82% (4*) | ()

DwayneJohnson

Začíná se mi to nějak přejídat, k čemuž mne nutí hlavně chování hlavní hrdinky a také herecky, naprosto prkenný výkon Dylana, jenž mě děsně irituje. A zbytek za mě napsala naprosto výstižně Larrysbride, pod jejíž komentář se hrdě podepisuji, jen s tím malým rozdílem, že mi k té její trojce chybí větší kousek. I přes koukatelný závěr. ()

Larrysbride

Mild spoiler alert Opravdu bych chtěla mít Hančiny problémy. Chudáka ji populární kluk pozval na rande ve školní kafetérii a tak ji "ztrapnil." Chudinka se líbila školnímu fotografovi, tak ji jednoho dne sledoval domů chudinku... A chudinku ji jiný kluk nechal samotnou poté, co na něj několikrát ječela, ať ji nechá bejt... A chudák školní psycholog za ní neběžel poté, co ji prosil, aby mu řekla, co se děje, ale ona se raději sebrala a odešla. Jo, je to chudinka. Už na začátku epizody 5 jsem měla chuť ji proplesknout, ale bohužel je to jen fiktivní postava. Chceš vidět opravdovou šikanu? Běž se podívat na Střední odbornou školu pro administrativu Evropské unie. Nejlépe v letech 2005 - 2009. A pak mi sem přijď něco říct o šikaně. TLDR: Tak na tomhle si verbal smlsne... Tři hvězdičky za snahu poukázat na skutečný problém, který lidé opakovaně ignorují. ()

Arsenal83

Nebudem tu vypisovať 13 dôvodov, prečo ušetriť čas a nepozerať to, ale na tomto seriáli nie je nič výnimočné z hľadiska šikany ako hlavnej témy, ani nič dych berúce pri pohľade na postavy, kde je takmer každý imbecilný, od riaditeľa školy až po takzvanú obeť a hlavného predstaviteľa, nejakého Freestylera, čo spí so sluchátkami. So skutočnou šikanou to fakt nemá nič spoločné a na to si pozrite film Class a potom k nemu sedemdielny seriál. Film nie je o odsúdení šikany ale skôr návodom k ospravedlneniu samovraždy tupej kravy. ()

rikitiki odpad!

"Hele, Pekařová, ty seš taky ledovec. A moc mě neštvi, mužskej si vždycky ví rady!" A to, i když je to ženská, jak by se mnou asi souhlasil Mach, Hanko. ___ Lidi se k sobě občas chovaj hnusně, ale tvoje reakce na to? Podříznout si žíly a vykrvácet ve vaně kvůli pár nepříjemným poznámkám? A nahrát to na kazety a kreslit k tomu mapičky, což je asi tak pravděpodobné, jakože neandrtálci přistáli na Marsu? Být děsně cool retro a hipster, nenávidět tenhle svět, odmítat všechna ta záchranná lana, která ti hází a vydávat to za normu? Co vlastně chceš, Hanko? Aby se všichni nešťastní puberťáci zabili, když se jim něco malicherného stane? Proto tomu dávám odpad. Nejenom, že je to zoufalá nuda plná přiblblých dialogů, kde hlavní hrdina hraje maximálně tím, že pootevře pusu - a ostatní zoufalí /ne/herci jsou na tom podobně - ale hlavně protože mi to připadá nebezpečně návodné. Tvé důvody k sebevraždě jsou, až na jeden případ - ale i tam by se dalo diskutovat o tvém řešení - nicotné. Vážně je tohle poselství, které chce seriál vyslat dospívajícím? Že je děsně sexy zabít se? Běžte s tím do háje! __ Pronudila jsem se všemi 13 díly, protože jsem doufala v zvrat, který tady někteří komentující popisují. Marná snaha. Už nejsem puberťák, ale byla jsem. Ty dialogy jsou naprosto zcestný! "Myslíš, že jsem dobrý člověk?" Který teenager kdy použil taková slova? ____ Ježiš, ten seriál mě tak štval. Všichni tam byli dotěrní až vlezlí. Když se člověk jen na chvíli zastavil na školní chodbě, tak ho hned chytli a dotíravě se ptali: "Jsi ok? O čem jste se bavili?" Bylo to jako by se Stepfordské paničky protkaly s eticky méně oceňovanými postavami z Nebezpečných známostí. ___ Když to shrnu: je to nudná kravina. ()

Thomick

Nesmírně důležitý projekt. Na 13 Reasons Why by se imo mělo nahlížet minimálně jako na generační seriál, jehož sdělení s přesahem do veškerých věkových kategorií se mělo přinést už dávno předávno. Nakonec je jedině přiléhavé, že ten průlom činí seriál o teenagerech, jakoby vrchem křičící do světa "Hej... hej... HEJ! I zdravá, čilá mládež má vaše dospělý problémy, kapiš?". Dle mnohých "nevinný, lichotivý" catcalling nutně potřebuje vymýtit na všech možných úrovních a 13 Reasons Why tomu mohou napomoci. Stejně tak obhajoba bohapustého znásilnění ve stylu "ale ona mi neřekla, abych toho nechal!" nutně potřebuje vymýtit a 13 Reasons Why tomu mohou napomoci (protože zobrazení scény ve vířivce udeří jako máloco na televizních obrazovkách a myslím, že leckomu pomůže si uvědomit, že v některých situacích holt člověk ztrácí řeč). A takhle bych mohl pokračovat... --- Byla by určitě škoda, kdyby veškerá ta zásadní poselství, resp. veškeré ty hlasité apely, přehlušila - byť zcela zasloužená - chvála střihu a kamery či soundtracku, jenž si věru nemohl vysnít lepší vlajkovou loď než The Night We Met. Stejně tak mi v tomhle bodě přijde škoda jakkoliv navazovat druhou sérií. Na druhou stranu, pokud to pomůže k dalšímu etablování Katherine Langford jako objevu loňského roku, potom s chutí do toho. Vážně odzbrojující výkony v jejím podání; tolik kontrastující s prkenným Dylanem Minnettem aka jedinou výraznou slabinou seriálu. ()

veru_needy

Když jsem si tento seriál poprvé pustila, nečekala jsem, že mě chytí až natolik, že projedu několik epizod za den. Už dávno jsem věděla o knize (kterou jsem teda nečetla) ale vzhledem k tomu, že jsem přeci jen něco málo o této knize už věděla, řekla jsem si, že by nebylo špatné vyzkoušet i zfilmovanou verzi. Určitě toho nelituji. Líbí se mi jak je seriál originální a na úrovni. Také určitě dávám velké plus za to, jak je vše zpřeházené do různých časových useků a nechává to tak diváka přemýšlet o tom, kde se v čase nachází a co se asi tak stane dál. Když už jsem zmínila časové úseky, musím tento seriál určitě pochválit i za Clayovu jizvu na čele, protože nebýt této jizvy, asi by byli diváci dost zmatení a nevěděli by, zda se nachází v přítomnosti nebo minulosti. Co se týká symboliky - nápad se starými nostalgickými kazetami byl rozhodně skvělý, když se vezme v potaz to, že hlavní hrdinka mohla klidně všechno nahrát na novodobé přenašeče. Jinak výběr herců pro hlavní role a soundtrack mě také samozřejmě potěšil. Nemůžu jinak než hodnotit 100% protože mě už dlouho nic tak nenadchlo. Tento seriál se určitě dá řadit mezi mou TOP desítku. - "Take me back to the night we met." ()

ARI50

Ano poprvé jsem tomu nedával tolik pozornosti asi jako tet a dost sem na sebe i naštvaný protože tohle si zaslouží velkou pozornost. Ani možná nejde slovy vyjádřit jak tenhle seriál je depresivní. emoční, vypjatý..... Ani nevím jestli na to dokážu najít ty správná slova nebo to více popsat každý by si měl udělat obrázek nejspíš sám , vžit se do toho a rozhodnout se co vtom uvidí jak to vezme jak to prožije, pro mě byl díl co díl nezkutečný maraton pocitu. 2 série byla výborná jako její předchůdce, 3 série byla kapek pro mě jiná ale opět dokonalá, napětí a emoce jsou neustále vidět a to je důležité, spojitost příběhu skvělá. 4 Série byla totálně zbytečná, tak jak jsem měl rád Claye tak tentokrát to byl uřvaný magor, příběh 4 série málem potopil takhle skvělý seriál, Od začátku dokázal seriál hodně nabídnou ale poslední série byla zbytečná ve všech ohledech, totálně bez emoci, drama čehokoliv pozitivního obrovská škoda. ()

Mikah

Knižní předlohu jsem sice četla, ale nepamatuji si ji natolik, abych ji dokázala srovnat se seriálem, který na mě však v každém případě udělal daleko větší dojem. Je to temný příběh zobrazující, jak silný vliv může mít naše chování na druhé, ačkoli si toho nemusíme být vědomi, byť to jen zřídka vyústí v sebevraždu, pro niž se rozhodla hlavní ženská hrdinka. Tu k ní dohnaly jak činy, které se na první pohled nezdají tak významné a s nimiž se v nějaké míře setkáváme všichni, jako jsou pomluvy či ignorance, ale i závažné zločiny. Nebýt zanechaných vzkazů, mnozí by si nikdy neuvědomili, jaký dopad měly na dívku jejich činy, a dál by žili v nevědomosti – čili tak, jako my v běžném životě. Musím vyzdvihnout i zajímavé prolínání přítomnosti s minulostí a výbornou hudbu. ()

Morholt

Nápad výborný, zpracování dobré. Nemůžu si pomoct, ale těch důvodů mělo být tak o šest méně a nebo měli tvůrci jednotlivé epizody alespoň o dvacet minut zkrátit. Vyhnuli by se pak hluchým místům, některým iracionálně vykonstruovaným linkám a hlavní hrdinka nemusela občas působit jako zbytečně hysterická kráva. Ale vzdor všem těm nedostatkům mě to bavilo, protože jestli něco vyšlo, tak je to casting. A upřímně řečeno nevzpomenu si na seriál, který by byl do puntíku takhle bezchybně obsazen. Zejména neznámá Katherine Langford mě bavila, ale absolutorium zaslouží i vlastně již osvědčený Minnette a další. 70% a docela by mě zajímalo, co chtějí autoři narvat do druhé řady. ()

mrkt

mam z toho hrozně smíšený pocity. ukaž mi středoškoláky, co se takhle chovají. (a na školním plese si pouštějí Eagulls, jasný, ftw) snaží se to bejt hrozně trendy, ale nevěřim tomu skoro nic. jsou tam momenty, který jsou strašně lame a prvoplánový, že se jim spíš směju než se do nich snažim vcítit. nicméně si vážim toho, že někdo natočí seriál týkající se tohohle tématu (a nemyslim sebevraždu) a zaměří se na to, jak se s tim perou středoškoláci. jako celek to pro mě bohužel ale nefunguje a mam s tim spíš problém. (ALE dát do posledních minut Angel Olsen a Boba Moulda? za mě dobrý!) ()

Sawy

Nepopírám, 13 Reasons Why je tematicky cenný seriál otevírající ožehavé otázky, o kterých je třeba mluvit (v americkém kontextu už teprv). Tím spíš je škoda, že od perfektně šlapající a chytlavě odvyprávěné první série, která má natolik funkčně vystavěný koncept, že se pohlcený divák ani nestihne zamyslet nad vykonstruovaností a problematičností některých postav, se postupně dostáváme někam, kde jsme vůbec být nechtěli. Především série číslo 3 už je více než cokoliv jiného mechanická a natolik zahleděná do snahy vymyslet zajímavý narativní koncept, až v ní všechno od pohybu a konfrontací postav v ději po principy diegetického světa přestávají fungovat. Pořád to má trefné momenty, které se dotákají podstatných témat. Nicméně to všudypřítomné bahno středoškolského života bez náznaku optimistického východiska, které by nebylo poznamenáno morálně nepřijatelným rozhodnutím, působí s každým dalším dílem úsměvněji a úsměvněji. Ve chvíli, kdy si divák uvědomí, že se kolem něj pohybují VÝHRADNĚ patologicky nadobro poznamenané postavy, z nichž i ta nejnormálnější je schopná v záchvatu vzteku zmlátit člověka do bezvědomí, přesvědčivost se logicky vytrácí. 1. série: 85%, 2. série: 70 %, 3. série: 50 % ()

Handle

1. SÉRIE (55 %): Bacha, spoilery. Tak kde začít... Asi tím, že mě to celkem (hodně) zklamalo. Když jsem si před sledováním četl obsah a nadšené komentáře, jaká je to emotivní jízda alá The Perks of Being Wallflower, tak jsem se seriálem neotálel. Jenže ne. Hned ze začátku můžu říct, že opravdu nechápu ty pozitivní ohlasy. Jak je to silný, depresivní a filmařsky skvostný. Jak se to dostane pod kůži. Někde jsem snad četl, že 13 reasons why je ukázkový příklad šikany natočený jak podle příručky krizové intervence. Jako pardón. Ať se snažím o objektivitu, jak chci - řemeslně je to naprosto seriálový standard, se zavřenýma očima možná lehký nadprůměr, ale rozhodně jsem v tom neviděl nějakou filmařskou invenci, genialitu nebo cokoli, co bych měl potřebu nějak vyzdvihovat. Ani režie, ani scénář, ani střih, ani nic jinýho, co se tak vychvaluje mi nepřišlo nějak výjimečné. Možná trochu hudba. Herecké výkony celkem v pohodě, ale vyloženě sympatickou postavu, aby člověk pohledal. Celou dobu mi přišlo, že se postavy chovají naprosto nedůvěryhodně, absolutně jsem nevěřil, že by se něco takového mohlo stát. Ale někde v půlce sledování jsem zase četl, že na konci to do sebe všechno zapadne. Tak jsem se to dokoukal a... nic. Při nejmenším jsem očekával alespoň nějaké vypointování, ale ani to nepřišlo. No a teď konečně ty spoilery. Co se týká hlavní postavy Hannah, celkem by mě zajímalo, jak je vůbec možný, že někomu ta holka mohla být sympatická. Budu asi trochu zlej, ale fakt na mě od začátku působila jako protivnej spratek. Nejvíc mě ničily ty její patetický moudra o životě. Strašně se mi líbilo, jak to všechno vyprávěla jakože nejvíc "kůl grl" - jako víte co, život je bla bla, ale pak přijde rána... ale to si nechám na potom, to není předmětem týhle kůůůl pásky. Omg. Už vidím člověka, který je v kritickém stavu - tedy nahrává na kazety důvody, proč chce spáchat sebevraždu - a mluví takhle. A ještě mám jednu věc - kromě znásilnění mi snad každý další její důvod přišel jako naprostá malichernost, kterou zažil snad každý třetí (no možná druhý) člověk na planetě. Promiňte, ale po zhlédnutí seriálu jsem někde četl "kompletní soupis" důvodů, jakože co se chudince Hanně stalo, a docela jsem se musel smát. Dostala facku. Objevila se na seznamu nejhezčího zadku. Aha no. Tak, vykreslení šikany teda dobrý, ale mě to nezasáhlo ani omylem. Ostatní postavy mi jinak nepřišly taky moc zajímavé. Většina z nich neměla ani příliš propracovanou psychologii a když už tam někdo zajímavý byl, tak nedostal příliš prostoru (třeba Skye). No, a o nelogičnosti chování jednotlivých postav radši pomlčet. Dost věcí v tomhle seriálu asi nikdy nepochopím. A těch dalších otázek, co mám po finále! Vždyť to nejzajímavější jsme se ani nedozvěděli! Jak kdyby tomu pár dílů ještě chybělo. Co se stane s lidmi z pásek? Co se stalo s Alexem, proč to tam vůbec bylo? Jaký význam měly Tylerovi zbraně? Co udělají rodiče? Respektive jak to celé řízení dopadne? Ufff... No nevím, pokud mám zhodnotit těchto 13 dílů tak asi hodně SLABÉ tři. Dvě hvězdy jsem ale dal větším brakům, což 13 reasons why určitě není. V podstatě jsem jen kritizoval, ale nechápejte mě špatně. Mně to svým způsobem celou dobu děsně zajímalo a drželo si to moji 100% pozornost. Pořád jsem si říkal - ještě pár dílů a pak už to určitě přijde, to epický finále! Jako kdybych pořád věřil v něco zajímavého, ale v závěru nikdy nic. Jsem si ale naprosto jistý, že pokud by byla druhá řada, tak bych se stejně díval, protože pokud by se to teď chytlo za správný konec, potenciál by tam opravdu byl. () (méně) (více)

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney