Proč? 13x proto - Série 2 (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman, Ajiona Alexus, Amy Hargreaves, Miles Heizer, Brian d'Arcy James, Justin Prentice, Derek Luke, Steven Weber, Sosie Bacon, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Timothy Granaderos, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Mark Pellegrino, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Cindy Cheung, Robert Gant, Andrea Roth, Steven Silver, Josh Hamilton, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Jesus N. Jimenez, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Nina Cheek, Brandon Larracuente, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Vanessa Ross, Steven Wiig, Sally Pressman, Karen Kahn, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Megan Stack, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson, Jake Hanson, Brett Baker, Michael Sadler, Brandon Black, Hank Greenspan

2. série, ač jsem na ní čekala s rozpaky nedopadla až tak hrozně. Sice tam, kde mě dokázala první řada nalákat svým rozjezdem, mě druhá řada spíše ze setrvačnosti nutila pokračovat dál ve sledování. Postupem epizod se tento faktor ale začal vytrácet a já se do příběhu dokázala více ponořit. Je sice škoda, že Hannina minulost se musela znovu otevřít a my se tak dozvídáme úplně nové útržky z jejího života, o kterých se v první řadě ani nespekulovalo. Nějaký rozvoj to ale prostě mít muselo a tak se na úkor Hanniny dobré pověsti vydáváme k soudu, kde se opět ukazuje pravá tvář každé z postav. Postavy se vyvíjí nejen u soudu, ale i v soukromí a já opět zjišťuju, že Jessica mě trochu štve svou afektovaností, stejně tak Clay a Skye. Na druhé straně je tu skvělý vývoj sympatického Zacha, Alexe a Justina. Jak jsem již zmínila, začátek pro mě byl trochu slabší, nicméně asi tak od druhé poloviny jsem každý díl doslova hltala a nemohla se dočkat finále, které je však pro mě tentokrát zklamáním a nervózním nájezdem na potencionální třetí řadu, která by snad prý už měla být bez Hanny, což mi příjde vzhledem k faktu, že jsem přistoupila už na řadu druhou, docela nemyslitelné a mělo se to prostě zahrát do outu. Protože už u první série jsem si říkala, že tento seriál nepotřebuje víc řad.(25.6.2018)

Největší problém je, že se seriál neposunul ani o píď, startovací čára je totiž přesně tam, kde byla po první sérii. Už ta totiž ukázala, že se nepodařilo vše bezproblémově vyřešit, že se naopak chystá další tragédie, a taky nakousla nedůvěryhodnost výpovědí Hannah. Technická zručnost zůstala, ale přišla o nejvýraznější aspekt, kterým byly prostřihy mezi dvěma časovými rovinami. Zůstávají tak jenom postavy, které naštěstí stále působí jako lidi. A taky se tedy občas objeví scény, které dokáží emočně zasáhnout nebo šokovat. 3,5* (Netflix)(26.8.2018)

• erased

Zbytečné pokračování roku. Takhle roztěkané a od prvního dílu naprosto předvídatelné "zkoumání" rape culture a school shootings si klidně mohlo vystačit s krátkými speciály, a ani ty by s ohledem na málem perfektní první řadu nefungovaly kdovíjak světově. Nedík za zkažení příjemných vzpomínek. Malé dík za duet verzi The Day We Met.(19.7.2018)

Druhá série je minimálně dobrá v tom, jak reflektuje dvě velká témata, které hýbou současnými Spojenými státy, a hlavně jdou i nad rámec teen problémů. Zatímco první série po celou dobu skrytě budovala paralelu k tomu, co se stalo s Hannou, ve druhé je "vedlejší" linka se zbraněmi dávána na odiv a celou dobu k ní vše spěje. Otisk reality nácházíme i v jakési přehnané toleranci ke zbraním, coby součásti americké "kultury. Je to otevřeně velmi liberální seriál, který nebudou mít republíkáni příliš v lásce (a vtípek o republíkánských senátorech tomu zrovna nepomáhá). I styl vyprávění má něco do sebe, kdy se jede přesně podle stanovené šablony - jedna epizoda, jeden vypovídající (s vyjímkou dvou epizod se dvěmi vypovídajícími). To otevírá možnost pro nelineární vyprávění, kdy každý říká pouze věci, o kterých ví, a tudíž není možné se příliš orientovat v časových pořádcích. Narace navíc používá díky výpovědím i nespolehlivého vypravěče, tudíž není vždy jasné, co je pravda a co lež. Není s tím ale pracováno příliš chytře, jelikož je lživá informace vždy ještě během stejné epizody divákovi odhalena a je nahrazena skutečností. Tím se boří divákova pozornost, ale v časových pořádcích a souvislostech to nijak nepomáhá. Skrze postavu Claye pak je pak divák konfrontován s nejasnostmi a je vidět, že je tu snaha vytvořit i v hlavě diváka pochybnosti, stejně jako u Claye. Bohužel, znovu, na vytváření hypotéz není místo. Nepomáhá ani fakt, že Bryce, coby hlavní nebo druhý hlavní padouch je největší sympaťák, a ačkoliv to může znít hnusně, tak jste mu z pozice diváka schopni odpustit (nebo jen já). Vlastně mám pocit, že se snažili Bryce posunout do trochu jiné pozice a ukázat, že sexuální predátor může být i ten nejmilejší kluk od vedle a je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Pro všechny tyhle důvody shledávám druhou sérii do jisté míry inspirativní i důležitou, ale až příliš teatrální a kostrbatě vyprávěnou. Navíc, kdyby tam z ničeho nic začal zabíjet Red Devil, tak je to pomalu svojí povrchností jen potemnělá verze Scream Queens, a to s takto důležitými tématy nejde příliš dohromady. Ale pokud bude třetí série, zase budu u toho.(20.5.2018)

Nepopírám, že i druhá série je dobře natočená a výborně zahraná (všechny palce nahoru pro talentované mladé herce!!!), ale proč proboha Netflix tak moc ničí to zásadní vyznění příběhu! Po zhlédnutí první série jsem si přečetla předlohu a ta mě o to víc utvrdila, že jde koneckonců o to trefně poukázat na to, že oběti šikany či znásilnění mají naději na překonání těchto hrozných zkušeností a že se nemají bát požádat o pomoc (plus samozřejmě že i druhá strana se má snažit o pochopení a empatii vůči nim). Kniha podává jasný, čistý a především uzavřený příběh a právě v tom tkví jeho síla. Seriál se ovšem vydal cestou natahovaného příběhu, kde se oběti a postavy nedokážou ze všech těch srač*k vyhrabat a vším tím donekonečna trpí. A já se ptám, kde je ta "naděje", která je pro příběh tak důležitá? První sérii jsem ještě odpustila otevřený konec, protože nebyl otevřený natolik, aby si divák nebyl schopný představit, že by tohle všechno mohlo nakonec dopadnout dobře (tedy že Bryce bude nakonec při soudním řízení potrestán a ostatní postavy se postupně srovnají s minulostí a se životem na střední škole). Jenže druhá série to všechno rozryla do neúnosných mezí a nejenom že přidala spoustu událostí z minulosti postav, které se nám nově odkrývají, ale už nezapadají dobře do celkového obrazu (spíš někdy i škodí obrazu, jaký jsme si o postavě vytvořili), ale především všechno spěje do neuspokojivého a opět otevřeného konce, který většinu postav zanechává buď ve stejných nebo ještě větších srač*ách, než ve kterých byli předtím. Tak moc jsem si přála, aby druhá série minimálně uzavřela linku s Brycem a aby byl řádně odsouzen za to, co provedl. Jenže ono ne. A do toho přihodíme ještě spoustu dalších problémů a bolestivých věcí, které zaručí materiál do další série! Vypadá to pak, že i když se oběť brání, sebere odvahu vypovídat a postavit se čelem jak svému trýzniteli, tak třeba i soudnímu systému, tak zkrátka nemůže vyhrát! A to mi přijde jako hodně špatné a necitlivé vyznění, které reálným obětem sdělí tak akorát to, že svět je hrozný a nespravedlivý. Zkrátka nulová katarze. Tohle mě opravdu zklamalo. Myslím, že druhou sérií už to mohli opravdu ukončit a dopřát divákům onu katarzi. Neříkám, že nově nakouslá tématika držení zbraně a s tím spojeným násilím není zajímavá. Ostatně spoustu z těch nových věcí v seriálu jsou svým způsobem zajímavé, má to i hrozně moc skvělých momentů a scén, i spoustu světlých míst (konkrétně celý 9.díl vidím jako ten nejpovedenější), jenže ten konec to prostě zabíjí. Stačilo to jen směřovat jinam a minimálně uzavřít pár věcí v dobrém a byl by z toho maximálně povedený seriál. Takže v kostce musím říct, že jsem sice spokojená s kvalitou seriálu, ale mrzí mě ono vyznění. Zdá se, že postavy donekonečna opakují stejné chyby a jsou nepoučitelné. To si nezaslouží ani ony ani příběh, kerý už je tak jako tak bolestný až nad hlavu. Vidím v tom jen ambice vyhrotit příběh natolik, aby diváci s napětím čekali na další sérii, ze které bude možné vytřískat další peníze. Možná to u některých seriálů funguje, ale tomuhle příběhu to nesedí. Měla by se ctít hlavní myšlenka díla, která má vyznít na maximum a ne ji neukončeným děním a nově nastolenými problémy zašlapat do země. ~(4,2)~(21.2.2019)