Proč? 13x proto - Série 2

(série)
Drama / Mysteriózní
USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman (více)

Epizody(13)

Obžaloba školy končí před soudem a při výpovědích studentů vychází najevo znepokojivá tajemství. Claye pronásledují vzpomínky na Hannah. (Netflix)

JetDryerFan

Druhá série se hrozně vleče, myslím, že to mohlo být klidně o polovinu kratší. Dobrotu nedělá ani "rozšiřování věcí minulých", díky kterým vznikají prapodivné nesrovnalosti především v chování postav. Nejraději bych dala jenom 2 hvězdy, ale potom je tu několik zajímavých linek a okamžiků, díky kterým si to tu třetí přece jenom zaslouží (Justinův příběh, loučení se s Hannah), nicméně třetí a čtvrtou sérii prozatím nechávám ladem. Víc zkrátka vidět nepotřebuju. Ta prapůvodní myšlenka, která měla zářivý potenciál je totiž dávno pryč a stává se z toho jen přehnaná přehlídka bizárů ze života americké mládeže. ()

simellei

SPOILERS!!! Nějak nevím, co si o tomhle počinu mám myslet a doufám, že to třetí série osvětlí. První série ve své naturálnosti zajímavým způsobem odvyprávěla bohužel poměrně běžný příběh, upozorňovala na problém, v odporných detailech vylíčila struggles mnohých (nejen) žen a i přes to, že divák od začátku věděl, kam se příběh ubíral, byl konec překvapivě drsný a emotivní. První polovina druhé série byla maximálně nudná, do druhé poloviny se soustředil veškerý (neuvěřitelně, anebo bohužel uvěřitelně) pesimistický děj, konec to všechno ještě překombinoval a nakonec je z toho guláš, který se snažil být inovativní, pak upozorňovat na problémy společnosti a (asi) pomoct jejich obětem, a nakonec nezvládl ani jedno z toho. Tvůrci by asi mohli ještě více zdůraznit, že sledování není vhodné pro oběti znásilnění, osoby uvažující nad sebevraždou a/nebo vystřílením školy atd., protože co z tohoto seriálu vyplývá, je následující: 1) Jste-li obětí znásilnění, radši o tom nikdy nikomu neříkejte, jinak si prožijete další peklo v podobě nekonečných výslechů, snahy o pošpinění vaší osoby a prokázání že "si za to můžete sami", 2) pokud má viník čehokoli dostatek prostředků, žádná spravedlnost neexistuje, takže se radši asi rovnou utopte ve vaně, než byste cokoliv řešili, 3) máte-li tendence vystřílet celou školu/ kantýnu v práci/ metro, pravděpodobně jste v právu, protože ¨(viz bod 2)) na světě neexistuje spravedlnost, která by vaše problémy vyřešila jinak a většina zúčastněných si to vlastně zaslouží. Neříkám, že to tak na světě nefunguje, ale nikomu se sklonem k depresím bych tenhle seriál raději nepouštěla, aby těch sebevražd a mass shootingů náhodou ještě nepřibylo. ()

Mouchal

Bylo to po první sérii nutný? Ne. Podkopává to většinu událostí a jejich vyznění z první série? Bohužel ano. Skouknu to s mírným skepticismem co si to na nás tvůrci vymyslí za bláboly s tím, že mě to po pár dílech naprosto pohltí a nebudu se moct dočkat další epizody? ANO! Neberte mě špatně. Občas to opravdu byly bláboly a některé nové "informace" (proč v uvozovkách? Protože si dost věcí tvůrci prostě vycucaly z prstu, když se jim to hodilo) opravdu podkopali celkové emotivní vyznění první série. Nicméně když se od tohoto člověk odprostí, dostane přesně to pokračování, který si tento seriál zaslouží. Divák dostane zcela novou perspektivu, co se týče příběhu Hanny a spoustu zajímavých příběhových linek i ostatních postav, na které člověk mnohdy změní svůj názor. Není to tak silné a určitě to pro mě osobně nepřekonalo první sérii (což asi ani nešlo), ale je to mnohem lepší, než v co jsem mohl vůbec doufat a při zahrání "The night we met" v poslední epizodě budou mít kapesníčky opět co dělat. Příjemné překvapení letošní seriálové sezóny. 85% ()

GTS_PUNK

Druhá séria 13 Reasons Why rozpútala vášne hneď, keď bolo oznámené, že sa na Netflixe vôbec objaví. Väčšina divákov zrejme bude súhlasiť, že všetko sa malo skončiť po prvej sérii, s mierne otvoreným koncom a príbehovým potenciálom stať sa tým najlepším, čo v roku 2017 uzrelo svetlo sveta. Tvorcovia sa však, na prekvapenie mnohých, rozhodli s projektom pokračovať, aby divákom v druhej sérii ponúkli takmer všetky "staré známe" postavy, avšak tentokrát z iného uhla pohľadu. Dominantným príbehovým pilierom celej série je tentokrát súdny proces rodičov mŕtvej Hannah (Katherine Langford) proti školskému okrsku. Podobne ako je tomu v prvej sérii, aj v tomto prípade čaká na diváka 13 epizód, pričom každá z nich sa znovu viac menej zameriava na jednu postavu, zväčša tú, ktorá v danej epizóde vypovedá na súde. Divák tak dostáva šancu vidieť jednotlivé postavy z inej perspektívy, rovnako ako má možnosť vidieť "backstory" takmer každej z nich. Rúško akéhosi tajomstva tak okolo niektorých postáv mizne, vysvetľujú sa isté skutočnosti a na povrch vyplávávajú nové. Či je to dobré alebo zlé, to už musí posúdiť každý divák sám podľa toho, či chcel, aby táto séria vôbec uzrela svetlo sveta alebo nie. Väčšina sa pravdepodobne bude prikláňať k tej druhej možnosti, ale zo zvedavosti si pokračovanie pozrie asi každý. Je však jasné, že druhá séria sa tej prvej nemôže rovnať. Tá prišla v roku 2017 ako blesk z jasného neba, má originálny námet, spracovanie a popri novodobých seriáloch ju môžeme radiť naozaj vysoko. Prvá séria má skutočne potenciálu na rozdávanie. Druhá je už o niečom inom. Z druhej sa stala dojná krava značky 13 Reasons Why. Hoci neponúka zlý príbeh, už to celé akosi nie je to pravé orechové. Postráda ten správny punc, originalitu, v niektorých chvíľach zachádza do extrémov čo sa konania postáv týka, vštepuje im až vysoko iracionálne správanie a nasilu sa snaží vytrieskať zo všetkého maximum. Prílišná snaha je však, ako vieme, niekedy skôr na škodu. 13 Reasons Why - Season 2 je toho jasným dôkazom. To, čo malo skončiť trinástimi strhujúcimi epizódami v roku 2017, tu už menej strhujúco pokračuje ďalšími trinástimi epizódami, ktoré vo vzťahu k divákovi pôsobia veľmi rozporuplne. Nie kvôli ich kvalite či námetu, ale vôbec kvôli tomu, že vznikli. Ako už bolo spomenuté, pokračovaniu dajú šancu aj skeptici, ktorí túžili po tom, aby sa všetko skončilo smrťou Hannah Baker a konklúziou, ktorú by si každý mohol domyslieť sám podľa seba. Ak ste dopozerali prvú sériu a nechcete prísť o pocit kvalitného diváckeho zážitku, do druhej série sa veľmi nepúšťajte. Ale to je, koniec koncov, na vás. Čo viac sa dá ešte dostať z tohto seriálu, je otázne. Tretia séria, ktorá, bohužiaľ(?), nasleduje, hrotí skepticizmus mnohých na maximum. Ešte viac ako séria táto. Jedno je však isté. Oznámenie tretieho pokračovania možno označiť za zbytočnosť, ktorá pochováva celú značku 13 Reasons Why pod zem a necháva zabudnúť na atraktivitu prvej série. ()

Forty-

Tak ako mnohi ini som aj ja bol skepticky voci pokracovaniu, pretoze povodny pribeh bol dobre rozvinuty a a vychadzali z neho jasne zavery. Autori mali potrebu rypat sa v tom a natocit dalsich 13 dielov. Po prvych dvoch som to odlozil a nevratil sa k tomu asi 2 mesiace s vedomim, ze je to len stroj na peniaze, ktory stavia na uspechu prvej serie. Nemal som pravdu. Nakoniec som vsetky diely dopozeral, pekne sa to odstupnuje a je to podobne navykove ako prva seria. Tentokrat sa pozrieme na hlavnych akterov v inych poziciach, niektore veci sa vyhrotia, odkryju, dovysvetlia atd. Fanusikom prvej serie urcite odporucam. ()

Hashirama

Z emocionálně devastující a dramaticky vyhrocené první série, která se po právu zařadila do netflixáckého zlatého fondu, se tímhle závažím stala hlásná trouba "kalifornské kavárny" a rozhlasová stanice pofidérních amerických hodnot a liberalismu. Nedivím se, že má v Americe každý psychiatra, trauma jim evidentně vyvolává i ranní sraní. V třetí sérii očekávám černou lesbickou transgender feministku bojující za práva hispánských gayů. ()

neo93

Druhá řada dramatického seriálu z teenage prostředí. Byl jsem rozhodně zvědavý, jak se bude dále odvíjet tato následující série, jelikož první zanechala některé nezodpovězené otázky kolem sebevraždy Hanny Barker. Celá druhá řada se zaměřuje na soudní jednání mezi rodiči Hanny, Olivia a Andrew Baker, a střední školou Liberty High. Téměř každá jednotlivá epizoda je pak vyprávěna z pozice jedné postavy, která poté svědčí u soudu. Škoda, že jsem se na tuto řadu nepodíval o něco dříve, nebo si alespoň více nezopakoval první sérii, protože jsem spoustu informací zapomněl a musel jsem si vzpomínat nejen na události konce posledního dílu, ale i na všechny postavy a jejich různorodé vztahy. Na jednu stranu bylo dobře, že úvodních asi pět, šest epizod víceméně opakuje některé dějové linky týkající Hanny a dalších postav, ale na druhou stranu se nic moc neděje a tudíž se nikam v příběhu neposouváme. Je nutné, se tím to prokousat, poněvadž od sedmého dílu se děj konečně posune kupředu a seriál značně nabírá na otáčkách. Jednak se objevují výpovědi důležitých svědků, čímž se zvyšuje atmosféra nejen na škole, a jednak se dozvídáme další podstatné skutečnosti z minulosti, ačkoli některými si nemůžeme být jistí, zda jsou pravda. Závěrečné epizody jsou znovu skvělé jako v případě minulé řady a vylepšují tak dojem z celé série. Tak uvidíme, kam seriál bude směřovat ve třetí řadě. ()

mirak2

13 Reasons Why there should not be a 2nd season. Umele, ocakavatelne, prekombinovane a zbytocne. Zaverecna scena je uplne smiesna a vyzera, ze bola na rychlo prepisana a natocena. Zanechava za sebou ovela horsie dosledky ako udajne glorikovanie samovrazdy v prvej serii. Nechcem pisat o konkretnostiach kvoli spojlerom, pevne verim, ze vacsina divakov bude vediet o com pisem. ()

MFloyd

Série plná fňukání a vzpomínání, zakončená dílem o nekonečně dlouhém fňukání a vzpomínání. Nic víc jsem nedostal, nic co by bylo napínavé, šokující, nepředvídatelné. A na úplný závěr samozřejmě náznak pokračování... děkuji, už nechci. ()

Aragorn

Sice to už není tak dobré jako první série, která mě na několik dní rozesmutněla, ale je to docela příjemné doplnění Hannina příběhu. Samozřejmě bylo tu několik věcí, které mi hodně vadily - poměr Hanny a Zaca, který do příběhu nezapadal a nedával smysl, ale za to se mi hodně líbila dějová linka Tylera a jeho přátel, prohloubení Tonyho charakteru, seznam důvodů proč NE, připomenutí mé oblíbené písně The night we met, soudní procesy a podlé intriky té nesympatické právničky, nespravedlnost soudních procesů, Clayovy halucinace a jeho city k Hanně, Porterova lítost a pocit, že mohl udělat víc, Alexův příběh, myšlenka pastora, že Bůh má i pro sebevrahy pochopení - naprosto s ním souhlasím, a taky fakt, že Hannah Bryce odmítla a brala ho jen jako přítele, díky tomu divák snadno pochopí, že si ji Bryce chtěl prostě urvat pro sebe. Je zde tedy naprostý závěr Hannina příběhu, který považuji za to nejlepší seriálové dílo. Bohužel jsem slyšel o čem jsou 3. a 4. série, a proto jsem se rozhodl se na ně nepodívat. Nebudu podporovat ubohou vykrádačku geniálního díla. Vykrádačku, která navíc už není o Hanně. Pro mě tedy série skončila se závěrem Hannina příběhu. Jsem rád, že jsem toto dílo přinášející mnoho zajímavých myšlenek a emocí mohl sledovat. ()

Najt

První série byla o chlup lepší, co se zajímavostí týče a druhá byla zase drsnější a emočně ještě více napjatá. Obě byly super, ale přecejen v té druhé to bylo všechno ještě mnohem silnější. První řada byla o sebevraždě, tady už vidíme jak to všechny ovlivnilo a důsledky vzniklé z rozhodnutí z první řady. Seriál nabral daleko vice na dramatičnosti postavy se mnohem více prohloubily některé se stmelily a celkově to gradovalo. ()

Mkartaylas56

Říkal jsem si, co tady v této sérii chtějí ještě dělat a jak z ní chtějí udělat něco, na co se budu s radostí koukat. No, nakonec i přes ne moc zábavný začátek si mě i tato série svým způsobem získala. Ano, kvalitou sice nedosahuje na tu první, ale i tak to bylo více než fajn. Jinak co mě nejvíc udivuje, je zdejší hodnocení posledního dílu, protože absolutně nechápu, co se na tom lidem nelíbilo, přitom to byl jeden z nejlepších dílů série. No nic, mě tedy nezbývá nic jiného, než čekat na třetí sérii (která by podle všeho měla být), a doufat, že bude alespoň tak dobrá jako tato. 75% ()

AgnesDee

Prvně jsem se bála druhé série tohoto seriálu, protože jsem si nedokázala představit, co z takového materiálu, který je kompletně uzavřen, mohou ještě vytěžit. Ukázalo se, že jsem se bála zbytečně, protože druhá série je v mnohých ohledech dokonce lepší, než ta první. Nejen, že odhaluje některé momenty v Hannině životě, které nám na kazetách zatajila, ale také nám pomohla pochopit chování a jednání některých charakterů a ukázala nám jejich život poté, co Hannah zemřela. Už první série řešila velmi těžké a vážné problémy některých teenagerů, které se dějí, ale tentokrát se scénáristé nebáli nám je hodit do ksichtu a uvědomit si, že je opravdu těžké někdy s dospělými mluvit o tom, co se v našem životě děje, a že ne vždy existuje spravedlnost. To ale neznamená, že bychom měli vzít spravedlnost do našich rukou. ()

estik97

Pro mě byla druhá série překvapením asi stejně, jako ta první. Cítila jsem obrovské zlepšení v chování postav, vývoji postav a celkovém ději. Je cítit napětí a pomalu vás to začíná vtahovat do děje. Zatímco byla pro mě první série obrovské zklamání, druhá série byla super a jsem zvědavá, kam tohle povede! ()

Elerond

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!! Když objektivně porovnám první a druhou sérii, asi nebyly zas tak odlišné kvalitou. Jenomže tu první provázelo napětí, kdo bude dál, co dalšího se stane. První sérii jsem doslova hltal, tuhle jsem pouze sledoval. Děj byl rozvláčný, první půlku série se téměř nic nedělo, druhá polovina se podstatně zlepšila, byly tam skvělé momenty připomínající atmosféru první série, ale také, bohužel, věci, které se až tak nepovedly. No a některé věci mě opravdu, ale opravdu vytočily. Tak jen několik pro představu: 1. Hannah mluví. PROČ MLUVÍ??? Proč nezůstali u Clayových vzpomínek na ni jako v první sérii? To mi opravdu nesedlo 2. Tohle je i v první sérii, ale jen víceméně okrajově. A to celá žaloba Bakerových vůči škole. I když mi nedávala smysl, překousl bych to, rodiče prostě chtěli najít viníka, zkusili to se školou. Ale to, jak byli ÚPLNĚ VŠICHNI strašně zdeptaní a rozhození tím, že škola vyšla z procesu nevinná? Jako vážně? Asi jste si to popletli vážení, Bryce není škola, jemu to mohlo bejt absolutně ukradený, kdo ten proces vyhraje. A nebylo to všechno o tom, aby Bryce zaplatil za to co udělal? Ale jo, buďme všichni nasraní, že škola vyšla jako nevinná... 3. Je mi líto, ale jsem kluk, takže mě fakt vytáčí, jak úplně všichni úplně všechno házejí na kluky, oni jsou přece ti špatní, za všechno můžou oni. Jen jedna citace za všechny (která mě fakt zvedly ze židle s myšlenkou, že si už fakt musíte dělat prdel). "You're gonna blame the girls? Girls just dont get into bad situations. Guys make the situations bad.You dont know what that feels like, to be a girl in that room." Tak tam kurňa nelez, když se ti nelíbí atmoška v Clubhouse, a přestaň se furt opíjet jako totální kravka, možná by to pomohlo. 4. Chápu, že jedním z hlavních témat seriálu je zneužívání žen, ale co je moc to je příliš. Další citace za všechny (z úst paní Bakerové): "I dont know a single woman who hasnt faced sexual asault, abuse or worse. Not one." Tak já teda nevím, buď máš fakt talent na to, vyhledávat znásilněný ženy, v Americe jsou opravdu všechny ženy znásilňovány nebo (a to je asi daleko pravděpodobnější) jste fakt zbytečně přestřelili. A ty výpovědi málem všech ženských postav v seriálu o tom, jak opravdu byly někdy znásilněny? Oh please... jo, to téma není k smíchu, ale zveličili jste ho maximálně, jak to jen šlo. Příliš jste tlačili na pilu, až jste se sami pořezali. Podtrženo, sečteno, druhá série se dle mého moc nepovedla. Snažila se zuby nehty zůstat "dark and full of terrors", až to bylo často dost nucený a přemrštěný. Chtěli jste poukázat na to, že i studenti na střední mohou mít vážné problémy? Gratuluji, udělali jste z každé jednotlivé postavy psychopata. Tak jsem si tu postěžoval, ohodnotil na 3* (protože zas tak zlý to nebylo) a jdu si pustit písničku The Night We Met (a ne jednou, jsem prostě cíťa). ()

IZFNP

U seriálu dochádza k tomu, že piliere, na ktorých bola vystavaná prvá séria, sú zrazu nahradené úplne iným podporným systémom. Niektoré zmeny mi boli sympatické, najmä väčší dôraz na ostatné postavy a ich náhľad na vec. Druhá séria však stráca body tam, kde prvá bodovala - v koncepte. Prvá séria bola nádherne rozvrhnutá do 13 dielov, z ktorých každý podával dôležitú výpoveď nielen o motíve trápiacej sa tínedžerky k radikálnemu ukončeniu života, ale vypovedal i o tom, ako sme každý iný a každý máme svoje problémy, ktorými sa viac či menej nechávame utvárať. Druhá séria prepletá minulosť s prítomnosťou v prostredí súdnej siene a vlastne tak robí vcelku umne. Taktiež psychológia (najmä mladých) postáv je stále extrémne podarená a nemyslím, že je aktuálne na televíznych obrazovkách seriál, ktorý by na svoje postavy nahliadal tak láskavými, no zároveň realistickými očami. Bohužiaľ skutočnosť, že scenár už nemá moc čo viac ponuknúť, bola tým očividnejšia, čím bola druhá séria dlhšia. Skrátenie o polovicu by vôbec nezaškodilo. Séria baví vďaka postavám a hercom, ktorým sa darí vyvolať pocit diváckeho záujmu. Ale objektívne treba povedať, že tempo kolísa a logika príbehu dostáva zabrať. Najväčším sklamaním sú posledné dva diely, v ktorých mal príbeh vrcholiť, avšak oni sú naopak vyslovene nudnou záležitosťou. Neviem ani zhodnotiť ten koniec. Sú to snáď otvorené dvere do tretej série? Alebo scenáristom nedošlo, že takéto ukončenie 13-epizódneho honu za zadosťučinením rozhodne uspokojivé nie je? Seriál je kvalitný, stále hovorí a ukazuje dôležité veci, ale druhá séria nenecháva divákovi absolútne žiadny priestor na pochyby a na vlastné úvahy - pri čom to bolo niečo, čo prvá séria zvládla bravúrne. 60% ()

dudo24

Druhá séria už išla úplne mimo knižnej predlohy a zdá sa mi, že táto voľnosť seriálu prospela. Kompletne pretočili veľa postáv zo „zlých“ na „dobré“ a prekrútili veľmi veľa, keď nie väčšinu príbehu. Ale fungovalo to oveľa viac ako v prvej sérii. Problém bol s klesajúcim tempom. Začalo to skvele, boli sme predstavený do nového zasadenia pár mesiacov po prvej sérii a veci išli rýchlym spádom. Bohužiaľ, príbeh sa začal naťahovať, intenzita nových informácií dosť klesla a ani to moc nevygradovalo v posledných epizódach, v porovnaní s koncom prvej série. Nemyslím si, že druhá séria je horšia, ale ani lepšia. Paradoxne postava Hannah Baker dostala viac času na obrazovke ako v prvej sérii, pritom aktuálna bola ešte menej o nej ako tá prvá. Tak sa mi aspoň zdalo. Celkovo ma seriál stále bavil a dostalo sa mi pri ňom emočnej úľavy. Hodnotenie nechávam na slabých štyroch hviezdach. ()

Marcas

8/10. Je pravda, že po první sérii kvalita upadla, ale myslím, že stále je se na co koukat.Je zde spoustu emočně silných momentů, ale bohužel mezi nimi není zase tak kvalitní výplň. Většina druhé série stále čerpá ze smrti Hannah do doby, než se do centra dění posune Bryce. Uvidím, jak bude vypadat 3. série, snad to nebude propadák. ()