Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Recenze uživatele TomX2 k tomuto seriálu (15)

Série 1 (2017) (S01)

Najsilnejšími stránkami filmu sú bezpochyby technické spracovanie, soundtrack a zaujímavý námet, ktorý vás usadí do stoličky už od prvého dielu. Herecké obsadenie v čele s Dylanom Minnette je tiež fajn, tak prečo som film ohodnotil len troma hviezdami? Môže za to scenár. Ten obsahuje množstvo zbytočných trhlín, nezmyslov, blbých dialógov, no najmä zbytočne prehnaná vážnosť a postavy. Žiadna z nich nie je sympatická, niektoré sú zbytočné a na niektoré sa už nevydržíte ďalej pozerať. Štart: Priemerný. Stretávame sa s postavami a zatiaľ nám toho seriál veľa neponúkne. Žiadna epizóda nenadchne a ak príde na scénu nejaký zvrat, v ďalšej epizóde to tvorcovia spackajú. Po štvrtej epizóde začína mať dej grády, no postavy sú stále viac a viac nesympatickejšie a ich správanie je deprimujúce. K tomu má divák pocit, že to je dosť presladené. Stredisko: Tu sa už dostávame do čosi závažnejšieho deja, seriál pre nás má niekoľko zamotaných twistov a po emocionálnej stránke je to tiež slušne natočené. Bohužiaľ, scenár (predovšetkým konanie postáv) sa dostáva do stále viac deprimujúcej časti, to hlavne keď sa na scénu dostane jedna z kľúčových postáv Jessica, s ktorou má divák akože ozaj súcitiť? Od siedmej epizódy sa dozvedáme, že Hannah si za svoju smrť vlastne môže sama. Chová sa ako hus, na čo sa vo vani podreže a predtým stihne nahrať nahrávky? Z pohľadu Claya to je však o čosi zaujímavejšie, pretože sa na scénu dostáva paranoja a seriál siaha trochu po psychológii. Po ôsmej epizóde sa nám začínajú rozplietať zvraty, čo je len zle a zle, pretože všímavejší divák si podstatu veci uvedomí už v prvých dieloch. Scenár začína byť stále menej reálny a celé to začína pôsobiť trápne. Koniec: Najsilnejšie epizódy celej série. Dostávame veľký nával emócií, prichádzajú už o čosi reálnejšie zvraty, ktoré chytajú za srdce. Jessica Yu ako režisérka sériu dosť zachraňuje, no znovu nám je len dokázané, že Hannah si za svoje utrpenie môže sama - A záverečná epizóda? Tá mohla dopadnúť oveľa, oveľa lepšie. Súhrn: Technická stránka je výborná, soundtrack taktiež a herci sú dosť uveriteľní. Scenár je však príliš preplácaný a prekombinovaný, až to z celej série robí paródiu. Ďalšia séria bude zbytočná.. Priemer prezretých epizód: 68% (Dokončené 30.8.2017) ()

První kazeta, první strana (2017) (S01E01)

Celkový dojem: Na seriál 13 Reasons Why som sa chystal už dlhú dobu, možnosť pozrieť si úvodný diel som ale mal až dnes, a ako mi tento diel ako celok páčil? No, priznám sa že som od toho čakal oveľa viac. Námet je zaujímavý, herecké obsadenie je fajn, po vizuálnej stránke tiež milé prekvapenie, avšak ako celok to na mňa pôsobí dosť priemerne. K záveru sa to lepšie vygraduje a film dostane lepší spád, no zatiaľ ma tento seriál veľmi neoslovil. Som zvedavý na ďalší diel. Moje hodnotenie: 58% ()

První kazeta, druhá strana (2017) (S01E02)

Celkový dojem: Druhý diel mám za sebou a bohužiaľ, som sklamaný. Postavy sa chovajú ako totálni dementi, k tomu majú úplne priblblé ksichty a je len otázkou času, kedy sa to zlepší. Záver tejto epizódy celkom presvedčil, som zvedavý na epizódu tretiu. Moje hodnotenie: 43% ()

Druhá kazeta, první strana (2017) (S01E03)

Celkový dojem: Ako predošlý diel určite lepší a väčší zážitok, avšak seriál ešte zatiaľ stále nemá čím nadchnúť a v podstate sa toho ani moc nedeje. Záver zaujímavý, ďalší diel by mohol byť zhruba pre mňa. Moje hodnotenie: 50% ()

Druhá kazeta, druhá strana (2017) (S01E04)

Celkový dojem: Po dopozeraní celej série som si všimol, že som zabudol napísať a ohodnotiť štvrtý diel, tak sa skúsim krátko a vystížne podeliť o svoje názory: Priemer, herci znovu previedli slušnú prácu, páčilo sa mi, ako má hlavný hrdina paranoju a tým to seriál robilo tak psycho, avšak scenár mi prišiel dosť prehnaný svojou ,,dojemnosťou" Moje hodnotenie: 60% ()

Třetí kazeta, první strana (2017) (S01E05)

Celkový dojem: Zatiaľ mi tento diel sadol asi najviac - krásna hudba, zaujímavé twisty a po emotionálnej stránke slušne natočené, avšak ešte stále nie plnohodnotné. Slabé 4* Moje hodnotenie: 70% ()

Třetí kazeta, druhá strana (2017) (S01E06)

Celkový dojem: 13 Reasons Why je čím ďalej, tým viac lepší. Nie je to zásluha len hercov (ktorí sú mimochodom v tomto prípade dosť kvalitní a v budúcnosti im môžeme držať palce), ale aj po vizuálnej a emotionálnej stránke. No aj cez to mi stále vôbec nesedí scenár, ktorý môžem každým novým dielom vystáť vždy menej a menej. Postavy sa chovajú ako vyplatané hovädá a to najmä Jessica, ktorá si rozhodne zaslúži porážku a utrpenie v živote (ne-li viac) - chová sa ako kurva, neváži si žiadneho priateľa, neberie ohľad na nikoho, chlastá a hádže špinu snáď na každú postavu bez ohľadu, či je kladná alebo zlá. A my ešte máme tejto postave priať úprimnú sústrasť a v seriáli je zobrazená tak, aby ju každý divák ľutoval? Pričom jej chovanie sa nedá vôbec vystáť a je ešte horšie ako v hl. záporákoch? Dúfam, že si scenáristi v ďalších dieloch dajú väčšiu prácu v charakteristike postáv, pretože takto môžem celý seriál len zahodiť do koša. Moje hodnotenie: 75% ()

Čtvrtá kazeta, první strana (2017) (S01E07)

Celkový dojem: Po niekoľkých epizódach začínam mať dojem, že Hannah si vlastne za to všetko môže sama a ja sa divím, že Clay sa ešte o ňu zaujíma. Chová sa ako dievka, keď jej niekto chce pomôcť, slovíčkami toho človeka naserie a potom si ide nahrávať kazetové nahrávky. Nuž, so scenárom mám v tomto seriáli vždy problém, ale ako celok sa mi tento diel páčil zatiaľ najviac a to najmä kvôli posledným 10 minútam a paranoje hlavného hrdinu. Nuž, Clay v záveri zabodoval a až teraz sa začne seriál rozbiehať v pravom. Moje hodnotenie: 80% ()

Čtvrtá kazeta, druhá strana (2017) (S01E08)

Celkový dojem: Zatiaľ najhorší diel. Nemám rád, keď sa scenáristi snažia takto chytať za slovíčka a po ôsmych dieloch prísť a vysvetliť niečo, čo normálny človek pochopí už v prvej epizóde. Divné mi je aj to, že Clay hneď takto zmenil názor, nuž scenár toho seriálu nemá čím prekvapiť. Moje hodnotenie: 30% ()

Pátá kazeta, první strana (2017) (S01E09)

Celkový dojem: Tvorcovia nám znovu do deja dávaju to, čo sme vedeli už niekoľko epizód predtým, postavy sa chovajú znovu ako totálni čuráci a ja si len môžem píliť nervy nad totálne preflaknutým scenárom. Nuž emotívne je tento diel fajn a herci opäť ukázali slušný výkon, avšak ako celok je tento diel priemerný. Moje hodnotenie: 60% ()

Pátá kazeta, druhá strana (2017) (S01E10)

Celkový dojem: Jeden z lepších dielov 13 Reasons Why a možno zatiaľ aj najemotionalnejší - skvelá hudba, dojemná scéna, úžasný záver a skvelé herecké výkony, diky ktorým sa jednoducho musí hneď pozrieť ďalší diel. Moje hodnotenie: 70% ()

Šestá kazeta, první strana (2017) (S01E11)

Celkový dojem: Rozhodne najlepší diel (teda aspoň zatiaľ) - áno, Hannah a Jessica sa stále chovajú ako úplne pi*e, ale to by potom nebolo ono. Som rád, že tu konečne máme plnohodnotný diel a že Jessica Yu to zatiaľ ako jediná žena režíruje najlepšie. A.. ja som mal z tejto epizódy zimomriavky po skoro celú montáž a aj mňa, hroznú bytosť to chytlo za srdiečko. Dúfam, že sa dočkáme aj epizódy z pohľadu súdnej siene, ako v Klass. Spokojnosť. Moje hodnotenie: 90% ()

Šestá kazeta, druhá strana (2017) (S01E12)

Celkový dojem: Po vizuálnej a hereckej stránke sa je naozaj na čo pozerať, je to jedna z lepších epizód. Ale zas a znova, a budem sa opakovať ešte viac krát - tento seriál má naozaj zlý scenár. Nie len že chovanie postáv je úplne nereálne, k tomu sú napísané tak otrasne, že človek ani neverí, že sú vôbec kladne a že to vlastne Hannah je tá, ktorá za všetko môže - nie Bryce, nie Justin, ONA.. Moje hodnotenie: 70% ()

Sedmá kazeta, první strana (2017) (S01E13)

Celkový dojem: Jedno z najhorších zakončení sérií - postavy sa znova chovajú ako totálni dementi, dialógy otrasné (Kevin Porter má svojim prístupom neskutočne iritoval a každý spravný chlap by mu najlepšie mal dať niekoľko výchovných) a scenár mi opäť prišiel spackaný. Po emotionálnej stránke je to ale dosť emotívne, dokonca som aj mal zimomriavky a áno, posledných zhruba 20 napínavých minút má čo ponuknúť a díky ním sa určite môžme tešiť na ďalšiu sériu, avšak ako celok je tento záverečný diel priemerný Moje hodnotenie: 50% ()

První polaroid (2018) (S02E01)

Už prvú sériu som počítal ako priemernú - primitívny scenár, primitívne postavy atď. Zachraňovalo ju herecké obsadenie (hercom naozaj nemám čo vytknúť) a sympatická vizuálna stránka. Pilotný diel druhej série sa mi nepáčil vôbec a jediné, čo som za tú hodinu nudy očakával bolo, že Brycovi niekto vrazí, čo sa nestalo. Žiadna postava (mimo mami Hanny) nie je sympatická, žiadna nie je zaujímavá a myslím, že 13RW mali ukončiť tam, kedy skončila posledná epizóda prvej sezóny. K čomu to vlastne je? ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney