Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Recenze uživatele Terezinka198 k tomuto seriálu (27)

Série 2 (2018) (S02)

Pamatuji si, že první série mě "až tak moc neuchvátila"... prostě příliš rozebírali, proč se jedna holka zabila.. Hannah mi byla nesympatická až běda, takže jsem se nemohla vcítit do její situace, za to jsem si hodně oblíbila Claye, což je opravdu skvělý kamarád - citlivý, věrný, chtěl vědět pravdu, protože nevěřil tomu, co mu říkali jiní. A byl to on, kdo mě přiměl se podívat na druhou sérii. A ve výsledku? Pořád je hlavním důvodem pro mě, abych pokračovala i ve třetí sérii jednou. Ale druhá série byla bezpochyby mnohem lepší než první. Proč? Ano, slabší začátek... ale cca od 8. dílu jsem ty díly hltala jeden po druhém, začínala jsem přemýšlet nad postavami více... a zjistila jsem, že Hannah pořád nemůžu vystát, že Clay je pořád jediným důvodem, proč tuhle sérii neodsoudit, soudní tahanice mě moc nezaujala... až do toho 8. dílu, až do chvíle, kdy se ke slovu dostali dospělí, především pan Porter, jehož herec si ode mě vysloužil obdiv za skvěle sehranou scénu.. a překvapivě - herec Brycea Walkera je hrozný, až běda.. jak ho mohou všechny "tolik chtít"? Nechápala jsem a pořád to nechápu. Ale jedno se mu musí nechat; sehrál tu postavu tak odporně, že mi ji zhnusil. A za to ho obdivuji a mám i svým způsobem ráda. V první sérii to byl frajírek, tady to byl vypočítavý hajzl, který mě nepřestával udivovat. Dalšími postavami, které si mě překvapivě získaly, jsou určitě Tyler a Cyrus. Ti dva mě pobavili svým výkonem na hřišti, střílením, vtípky, a samozřejmě konkurující dvojce Justin a Clay coby jako parťáci a bratři :D to bylo prostě super… Jak mi Justin nic moc neříkal, na konci si ke mně cestu našel (teda kromě jisté negativní vlastnosti, ale tu mu odpouštím, protože té se zbavuje těžko „jen tak“, když člověk opravdu nechce). „Byl to tvůj nápad, že si vezmeme kravaty.“ :DD Na výrazy v jejich tvářích jen tak nezapomenu. Scéna s Clayem na večírku měla taky své jisté kouzlo. Byla to hezká, silná scéna. Ale ten konec - I feel fucking betrayed! Další cliffhanger… proč sakra ne… (představa, že bych musela čekat celý rok na nějaké další zprávy, mě děsí už teď). Neměla bych jen chválit, tak trochu i těch negativ, hehe. Změna v minulosti je povolena, vše, co doposud víte o některých postavách, se může změnit, protože oni to viděli jinak. A Hannah zapomněla poznamenat pár drobností, které se ZROVNA V TU DANOU CHVÍLI hodily do seriálu, tak to tam tvůrci narvali. To mě hodně zamrzelo. Co mi hodně vadilo, bylo že „sport je zde vším, tým je všechno, tak si navzájem pomalu vylížeme i-..“. Jasně, je to America, takže sportovní stipendium je NUTNOST… (pro mě zbytečnost, ale whatever) učili je, aby brali tým jako rodinu. Ale… come on, ffs. Když to budete pořád omílat dokola, člověka to rychle unaví. Kryjte si záda, jak chcete, ale nemusíte to věčně opakovat, už to víme. Znásilnění? Jistě, pojďme to omílat dokola, vůbec nám to nedělá problém vybavovat si to. No logic here at all. Šikana? Check yeah. Ta se tam musí objevit, jinak by tady nebylo to drama. Ale ten poslední díl, kdy na chudáka samotného Tylera (už klidného a napraveného, cuz we needed someone to throw out… a nemohl to být někdo z týmu, proboha, to ne!! *převrací oči v sloup* jen tu poslední část si mohli odpustit – i když z hlediska reálnosti by „to“ poslední asi jen tak neudělali tak snadno… ale je tady i více věcí, nad kterými si lámu hlavu zbytečně) přišlo těch pár sportovních goril, tak mi jen potvrdilo myšlenku, že ten sport jim všem vypatlal mozek. Nebo příliš podkuřovali Bryceovi, netuším a je mi to jedno. (Spíš to druhé, když jsou ta „rodina“ hehe) Pak se nemusíme divit, že někomu „rupne v bedně“ a podobné šašky jde vystřílet. Ale střelci v tomto seriálu to odpouštím. :) Co více říct? This is America! Nebo možná spíš: „Welcome to Liberty High!“ Rozhodně silnější 4* než u první série, některé díly byly totiž sakra dobré, jiné bohužel slabší. () (méně) (více)

Krabice polaroidů (2018) (S02E12)

Fun fact: 17. minuta, půlka, spíš k jejímu konci - Hunger Games Catching Fire books spotted :D ()

Série 3 (2019) (S03)

Chci si Brycea zapamatovat jako tu vypočítavou svini, která byla nechutně realistická, až mě děsila, ne svatouška, co se všem snažil pomáhat, jak ho tady vyobrazili. Velké zklamání po úžasné druhé sérii... Když vypočítám průměrné hodnocení všech dílů, vyjde mi 2,7*... a ono to tak nějak i je. Horší průměr, spíš podprůměr, protože je to výsměch předešlým sériím, kdy série popírá i sebe samotnou. Ale whatever. Už mi zbývá jen 10 dílů - co ještě mohou posrat? (Ano, odpovím si sama - Hodně toho ještě můžou posrat.) ()

Jo, jsem ta nová holka (2019) (S03E01)

Nechávám si rezervu, protože poslední díl druhé série byl fakt pecka a tohle je jeho velmi slabý odvar. Začalo to zajímavě, ale i zmatečně... Tak uvidíme, co se z toho vyklube. Ani jako nová postava nezaujala, ale třeba se to ještě změní.. ()

Lež je neodmyslitelnou součástí života (2019) (S03E02)

Oficiálně tímto pasuji Ani za nejzbytečnější postavu všech dob. Postava Brycea je mi nyní bohužel k smíchu. To "hovado", které působilo tak realisticky, a právě proto mělo můj "obdiv" za ono realistické podání, je bohužel pryč a máme z něj jen dalšího z mnoha, co se utápí v depresi, alkoholu a jiných sračkách. Ne. Opravdu ne. Aspoň, že ten konec to zachránil a navnadil na další díl, jinak bych se už dál nestarala. ()

Dobrého člověka od špatného nerozeznáš (2019) (S03E03)

Tento díl smrděl po "bělošsko-černošské otázce" až příliš... a Ani poradkyně v sexu? No, thank you, imma dip out of here really fast.... Takže celou druhou sérii řešíme, jak je Jessica traumatizovaná ze znásilnění... a pak si to rozdává s Alexem, sama se sebou a ještě s Justinem? Opravdu?! Někomu asi docházely nápady při psaní scénáře. Aneb nacpěte tam co nejvíce sexu, aby to mladý bavilo? Ne, mě to opravdu znechutilo. Keňská restaurace v nějakém malém městě? Seriously... A z Jessicy se stává - mno... better no comment on that. Ale naštěstí to Tyler tak trochu zachránil... mozaika se nám zase trochu komplikuje. A aspoň něco mě udržuje v pozornosti. Za mě ale průměrný díl... i se všemi klady, které jsem tam našla. Převažují totiž negativa. ()

Rozzlobený, mladý a muž (2019) (S03E04)

Asi zatím nejlepší epizoda vůbec. Kdyby vystřihli Ani, dala bych klidně 5* bez váhání. Tylera jsem si v druhé sérii hodně oblíbila. Konec epizody opět zaujal a navnadil na pokračování. Aneb opět nic není tak, jak se zdá. A i když všichni podezřívali Tylera, já jsem ho jako vraha neviděla. ()

Nikdo není čistý (2019) (S03E05)

Ředitel feminista? No comment on that. Monty je gay? Well... kdo by to čekal, že? Musíme tam nacpat zase něco, co je "in". A Bryce a Alex nejlepší kamarádi, co fetují a dohazují si šlapku? (Aneb Bryce nejlepší přítel všech? Wtf, vždyť ho přece měli "nenávidět"? Série popírá předešlé dvě série i sebe samu..) A Alex nyní jako feťák? Wtf?! Opravdu, co tvůrcům zase jeblo, že z toho dělají něco, co už nedává ani pomalu smysl? Aspoň, že Clay a Justin momentka se jim povedla. Na Ani nebudu ani plýtvat dechem. A pokud o záhadu s Tonyho autem? Bruh, na to mě to až tak moc nebaví. ()

Člověka poznáš podle jeho zármutku (2019) (S03E06)

Vymažte Ani a bude to opět super seriál. Nějak nemám náladu už ani ty její kecy a "myšlenky/domněnky" poslouchat, protože pohřbívá celý seriál. Jsem alergická už jen na to, že slyším její hlas, při scénách s ní mám nutkání vyhodit počítač z okna. ()

Clay Jensen má spoustu problémů (2019) (S03E07)

"Do you know what, Annie? Fuck off." Děkuju, Justine!!! Konečně to někdo té krávě řekl. Ale na druhou stranu - ty feministky jsou už fakt otravné. Twl, opravdu si myslí, že když někoho znásilní, tak to furt bude omílat dokola a dokola a "všem to musím sdělit protože whatever reason" a samy přitom budou v pohodě? Nebyla celá druhá série o tom, jak Jessica není v pohodě? A Ani s Brycem? Whatever, tohle už je stejně kravina na druhou, tak tam nasereme ještě více hovadin, však divákům je to stejně u prdele. A Clayovi se začne zjevovat Bryce - to ho snad skrytě miloval, nebo co? Ztrácím víc důvodů s každou epizodou, proč se na to dívat, opravdu.... ()

Na střední škole těžko poznáš, kdo vlastně stojí na tvojí straně (2019) (S03E08)

Vymažte Ani z povrchu zemského, prosím, už mě ty její kecy opravdu vytáčí, když jednu chvíli tvrdí to a o pár dílů později si vlastně vzpomene, že to bylo celé jinak. Jinak Tylera obdivuji za sílu se svěřit. Clay má tendenci se všem hrabat ve věcech, ale zase je to přítel k pohledání, co vás vyslechne a neodsoudí a snaží se vám i pomoct. Jsem taky ráda za zlomek scény s Cyrusem. On a Tyler mi předešlou sérii hodně zpříjemnili, tak mi bylo líto, že se "jen tak" vypařil. PS: Proč se pořád snaží Bryce vyobrazit jako oběť? Pořád mi připadá jako vypočítavý hazjlík, hlavně po tomhle díle. ()

Smyčka se utahuje (2019) (S03E10)

Drž už konečně hubu, Ani. Nikoho nezajímají tvoje myšlenky nebo názory a jsi neskutečně otravná. :) A Bryce se šel omluvit paní Bakerové? What an actualy flying fuck? Tvůrci si snad nasrali do hlavy navzájem, že vytvářejí taková hovna? Dost se obávám, jak to bude pokračovat. Chtějí "postrašit" konečnou scénou, ale bohužel - když je celý díl o ničem a vlastně o tak "skvěle vymyšleném alternativním příběhu, který se mohl stát, ale určitě nestal" a teď nám ten alternativní příběh cpou, jako že je původní - ne, tohle Vám nežeru. Kde je ten Bryce, kterého jsem měla ráda za to, jak byl popsaný tak realisticky (aneb hledejte fakt dobrého herce, který vám tu svini zahraje tak dobře, že budete nenávidět jen tu postavu a herce svým způsobem obdivovat, že umí tak dobře toho sviňáka hrát). Ještě jednou, pro jistotu: Drž už konečně hubu, Ani. Kazíš celý seriál jen tím, že existuješ. ()

Pár věcí, které jsem ti neřekla (2019) (S03E11)

Takže "tohle" se stalo a kvůli tomu byl takový bordel? Vždyť to bylo směšné a odsouzené k záhubě od počátku. A pochybuji, že by "oběti" něco takového VEŘEJNĚ udělaly. Nebyla celá druhá série o tom, jak to je PŘECE TĚŽKÉ o TOM mluvit?! Whatever, I don't give a fuck anymore. Bryce jako "svatoušek", co všem promlouvá do duše? Ale no tak, tohle mu fakt nesežeru. Kde je ten vypočítavý hajzlík, který byl až děsivě realistický? To je Bryce, ne tahle smažka. A ten konec - to byla minulost nebo přítomnost? Protože už to fakt neumím rozeznat, nebo už je mi to úplně jedno. PS: Ani, umři už konečně, prosím. Lezeš mi krkem. ()

A pak se strhla mela (2019) (S03E12)

Zavři hubu, Ani. Děkuju. Kecy, kecy, kecy. "Já to udělal." "Blbost, já to udělal." "Ne, já jsem vrah." Ani: "Víte, já vím kdo to udělal, ale jsem kráva, co podezřívá každého a každý měl přece motiv. A taky budu mít pořád debilní kecy, aby to vypadalo zajímavě, protože jinak jde tenhle seriál do prdele." Ffs, ať už tahle telenovela skončí. Hnusí jméno úžasné, druhé série a první série, která byla stonásobně lepší, než celá tahle fraška (pardon, sračka). ()

Ať mrtví pohřbívají svoje mrtvé (2019) (S03E13)

První scéna: Monty kráčí chodbou ve vězení. Moje myšlenky: "To má v kalhotách hovno, že chodí jak připosraný?" Ale jako na druhou stranu, když vidím jeho fotra, tak se mu ani nedivím, že je takové hovado. Aneb obrácená strana mince, ne všichni mají jen jednu tvář. Ale stejně je to hajzlík. Ani zase vymýšlí své ujeté teorie, škoda, že ji mám někde u prdele a její scény opravdu přetáčím, protože jsem alergická na její hlas i ksicht. Spoiler? Kinda? Bryce s nahrávkou mě rozesmál, protože to opravdu byl výsměch oběma předešlým sériím. A další výsměch je jejich "pokus" s Montym. :) Nepopírám, že si to zasloužil, ale prosím, snažte se příště aspoň tisíckrát více. Tylerova přehlídka fotek - jo, dobrý pokus, ale ve finále jedna velká fraška (rozhovor se Zachem hlavně), ale plusové body za Cyruse. :) Co říct na závěr? Konečně tahle shit série skončila. Chci viděl čtvrtou? Má jen 10 dílů... Will I survive more shits? Who knows. ()

Série 4 (2020) (S04)

Měla jsem obavy, když jsem se pouštěla do poslední série a bohužel se naplnily (a možná byly ve finále i děsivější, než jsem čekala). Za mě seriál mohl skončit druhou řadou (nebo mohla být jenom druhá řada, která byla - asi se opakuju, ale whatever, tato série se opakovala ve svých nesmyslech už dost dlouho - TOP). Je to škoda. Promarněná šance i materiál. Ale už to máme za sebou a "zbývající" studenti z Liberty High School taky. To mohli rovnou natočit nějakou survival game se studenty. Bohužel, závěrečná řada byla pro mě větším zklamáním, než ta třetí. ()

Vánoční prázdniny (2020) (S04E01)

Takže z Claye udělali 100% schizofrenika? Super. Teď bude vidět zase Montyho? A Ani bude vidět Bryce? WTF. Proč se na to pořád dívám. A jo, chci vidět, jak hluboko tohle ještě může klesnout. (A podotýkám, že druhá řada byla TOP, co se týče svých zakončení jednotlivých dílů. Tady už se neví, o čem by měli dál mluvit, tak vaří z vody...) ()

Prohlídka univerzity (2020) (S04E02)

Tvůrci během poslední sezóny: "Pojďme udělat z Claye psychopata a schizofrenika úplně. Co vy na to, kolego?" "Ano, ano, to je výborný nápad, však si toho prošel hodně, tak mu z toho začalo trošku hrabat." "Ale ne jen trošičku, s každým dalším dílem přitvrdíme." "Ale co když to pak bude sračka, kdy lidi bude bavit jenom opilý Zach, co má všechno u prdele?" "No, tak to lidi budou sledovat kvůli Zachovi a my tím krásně pohřbíme Claye." "Moc se mi to nelíbí, kolego, ale asi to zní fantasticky. Co takhle tam přihodit ještě jedno z LGBT skupiny, protože už tak tam mají málo prostoru?" "Super nápad a bude to někdo, kdo tam je od počátku, i když to nebude vůbec dávat smysl." ..... :) aneb Jak zkurvit zajímavý seriál, epizoda druhá. ()

Valentýn (2020) (S04E03)

Ta jedna hvězda je za opilého Zacha. Já ho normálně začnu mít ráda jako opilce. :D Scéna z horroru zajímavá, ale spíš směšná. Kde je štítek komedie, prosím? ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney