• Finsko

Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Dome Karukoski

Aleksi Bardy

Lasse Frank

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Dähn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, Siim Maaten, Jarno Pimperi, Matthew Way, Taisto Oksanen, Martin Bahne, Annika Sucksdorff, Eric Rusch, Christian Sandström, Matti Hirvi, Haymon Maria Buttinger, Jesse Fryckman, Rich Lyons, Erich Silva, Ida Koski, Ksenia Lelesh, Manfred Böll, David Nolden, Jouko Hokkanen, Jussi Ojansivu, Paavo Pyykkönen, Anders Sanzén, Jan Böhme, Timo Vehviläinen, Petteri Parkkila, Niklas Hogner, Seumas F. Sargent, Mattias Kindberg, Roope Karisto, Virpi Velin, Janne Nokkala, Mikko Autio, Alf Myreen, Martin Bergmann, Lassi Mölsä, Amelia Høy, Markus Sauvola, Sampsa Hyvämäki, Nils-Philipp Kutzner, Lawrence Dolkart, Wlodzimierz Kostrzewa, Stefan Merkt, Karri Soppi, Joona Haavisto, Kalle Tulander, Topi Hämäläinen, Timo Voipio, Yrjö Koski, Olexandr Ševčenko, Thomas Olausson, Henri Boeck, Alessandro Sparapani, Henri Keränen, Matias Kari, Leif Edlund Johansson, Challenge Gumbodete, Aki Kivirinta, Leevi Kähkönen, Tuomas Poutanen, Mikko Lindqvist, Jari Tolkki, Christian Thorsén, Juan del Pozo, Juho Hirvinen, Max Jansson, Lauri Pelander, Veli Toppinen, Lauri Kuukka, Edith Fryckman, Janne Puustinen, Jori Jämsä, Yves Pierre, Steven Stewart, Mikko Kuivalaien, Mikko Rantonen, Jari Forsman, Elias Werne, Norbert Braun, Timmy Tattari, Niko Wirtanen, Erwin Bruhn, Conrad Eichner, Joonas Vartiainen, Milen Stojnov, Harald Stroedecke, Pessi Peura, Petri Peltola, Edvin Fryckmann, Antti Pursiainen, Markus Niemi, Emanuel Claesson, Harriet Pastemak, Fred Baube, Niklas Grusell, Yves Kervoelen, Iiro Myllymäki, Timo Kinnunen, Janne Tainio, Artturi Ylinen, Santiago Ferreira, Jouni Lepistö, Esa-Matti Loukola, Pekka Kauhanen, Dirk Simm, Fabian Puregger, Dani Söderling, Diego Requena Reyes, Christian Hanft, Victor Skancke, Michael Edlund, Alexander Rawlins, Frank Michael Jork, Mark B. Odom, Izabell Makiela, Janne Alanko, C. T. Brauner, Jochen Bitugov, Leena Asp, Maksim Somelar, Andreas Kson Edman, Celina Callahan, Alexander Andersen, Torsten Jost Richter, Horst Lohan, Sophia Albow, Mikko Silvennoinen, Ari Niemensivu, Peter Julius, Simon Lindberg, Karsten Grosser, Olli Pöllänen, Aino Pursiainen, Raymond Gannon, Jussi Kajovaara, Liliana Lindner, Matthew P. Browning, Patrik Rybedrant, Fritz Finne, Toni Antinluoma, Hermano da Costa Silva, Jörg Becker, Mika Makslahti, Jens Engelberg, Julian Herrig, Emil Rissve, Roy Saaristo, Asmo Noronen, Alexander Rhedin, Konrad Kloshek, Fabian Kallerdahl, Ella Fryckmann, Simon Boji, Josef Kallerdahl, Panu Korhonen, Viktors Gruncevs, Antti Ketola, Ersen Kesci, Melcher Sjöman, Cornelia Stewenhag, Nellie Strand, Simo Karhula, Gunnar Klack, Bruno Baatz, Atte Hänninen, Olli Siitonen, Michael Siebert, Jimmy Phi Hoang, Mika Rossi, Margit Trennedal, Olafur Sigurvinsson, Chris Myland, Henrik Jansson, Joas Siqueira Lima, Pontus Wonkavaara, Tom Cubbins, Sten Sture Olander, Aviad Arik Herman, Nina Natri, Jimmy Raussi, Marco Astolfi, Karel Mäntynen, Angelica Holmberg, Franco Giorgi, Jan-Anders Bjerger, Felix Germaneau, Antero Vanhala, Adam Natale, Lauri Parkanmäki, Lorito di Stefano, Olrik Neubert, Jean-Michel Wächter, Edvin Matthiese, Wolfgang Hofmeister, Daniel A. Chirinos, Jere Rouhiainen, John R. Rosario, Rikard Karlsson, Patrik Rimaka-Hinnenberg, Lucas McGowan, Risto Hämäri, Victor Luque Cerezo, Pekka Immonen, Jakob Karlsson, Jari Himanen, Jonny Herrmann, Anna-Bella Vuolanen, Lutz Korth, Iska Strang, Alexander Raiski, Sebastién Pyykkönen, Timo Leppälä, Timo Pursiainen, German Pinazo, Georg Kroneis

• xxmartinxx

Nudný a ještě k tomu dost nepřehledný a blbě natočený film. Neumí to vykomunikovat situaci, volí to často nevhodné filmařské prostředky (montáž, která neposouvá děj) a hlavně se tomu nedaří najít na své postavě nic jen vzdáleně zajímavého. Jo a jakkoliv nejsem hnidopich a dokonalou kontinuitu záběrů nepovažuju za nutnou, tady bylo dost rušivé, že postavy mezi střihy dost výrazně měnily pozice a výrazy obličeje.(3.11.2017)

To se mi asi Lucerna pomstila za to, že Aero mi nedávno pustilo švédský péčko s holkama. Je to smutný, ale já ani pořádně nevím, jestli jsem doteď viděl tolik nahatejch ženskejch, jako tady nahatejch chlapů. A pak že s věkem mizí motivace...(9.3.2018)

Tom of Finland je napodruhé stále skvělý, ale ujasnil jsem si, že nejsem cílovkou Tomova díla. Holt mě přitahuje jiný typ kluků. :)(3.11.2017)

Do teď jsem viděla všechny gay filmy, jako totální zplácaniny nebo oplzlosti. Nicméne tohle? Tohle je dílo. Tom z Finska to totálně zabil. Bavilo mě to celou dobu. Jsem hetero a stejně mi to nepřipadalo nechutné. Bylo to tak akorát. A co si budeme povídat. Ty honící kresby a odhalené chlapy by ocenila asi každá ženská.(24.2.2018)

Přelom v dějinách kinematografie se nekoná, na to je film - jak píše akinorevv - až příliš konvenční a obyčejný (nenechte se mýlit popiskem o svalech a naddimenzovaných genitáliích, reálně toho moc neuvidíte). Přesto bych Toma doporučil, a to hned z několika důvodů. Jednak se divák poučí o fenoménu, o kterém dost možná neví (můj případ - ač gay, o Tomovi z Finska jsem poprvé slyšel až zde), jakož i o historicko-politické situaci. Filmů o tom, jak vypadala II. světová válka v USA, Británii, Německu, Čechách, Francii, Rusku.. už jsem viděl desítky. Ale jak to probíhalo ve Finsku? A jaká byla ve Finsku 50. let móda, společenská nálada, klubová scéna, jak se lidem žilo a bydlelo, jak se bavili? Kromě toho, jako Zkrocená hora zbořila westernový macho mýtus, podobně záslužnou práci dělá tento film na poli válečném. Ano, i válečný hrdina, co získal medaili za statečnost, mohl být gay. Mnohé diváky překvapí, možná až pobouří scény, v nichž je válečná vřava prolnuta záběry na vojáky, co se spolu milují. A kromě toho všeho je tu ještě jedna přednost - nádherně dojemné finále.(20.8.2017)

Čekal jsem, že se dovím víc. Film má téměř 2 hodiny, zabírá časové období kolem 45 let, ale ten rámec je nevyužitý. Postrádal jsem hlavně popisky času a míst, někdy vůbec nebylo jasný, kde se hlavní postava nachází, příp. proč. Podle popisů a ostatních informací jsem nabyl dojmu, že Touko byl slavný muž, osobnost známá mezi určitou skupinou gayů ve 2. pol. 20. stol. Film se mi snažil takový dojem vnutit, nezískal jsem ho z něj přirozeně, což je špatně. Přitom kamera, prostředí, herci,...skvělé. Dobrou práci odvedli i maskéři a hudba film skvěle doplňuje.(18.2.2018)

Rozhodně to není film pro všechny, ale myslím si, že Tom of Finland byl zajímavou osobností a jeho kresby si zaslouží kultovní status, protože jsou prostě rozpoznatelné navíc jasně cílené. Filmu se docela daří rozšifrovat jednotlivé motivace, které vedly Toma k tomu, aby se projevoval právě kresbou.(22.3.2018)

• kinderman

Larry Flynt je odpudivý chlap, který se živí odpudivým způsobem. Přesto je Lid versus Larry Flynt výborný film, protože tvůrci dokázali k vyprávění jeho příběhu najít ten správný klíč. Tvůrcům filmu o zakladateli a čelném představiteli komiksového gay porna Laaksonenovi, který ve svém díle vyvázal homoerotiku z osidel travesti zženštilosti a udělil jí maskulinní vizuál, se toto ani náznakem nepodařilo. Je úplně jedno, co si myslím o Laaksonenově umění, ten film selhává na všech úrovních. Je to špatně napsaná, špatně natočená a nepříliš srozumitelně sestříhaná nuda.(5.11.2017)

• easaque

+2* sice moje hodnocení nevyznívá pro film dobře, ale pro fanoušky tohoto slavného kreslíře a jeho díla může být zajímavý. Taky jsem znal jen jeho kresby a teď i něco ze života. Bohužel jeho zfilmování mi nepřineslo nijak výjimečný zážitek a hodně mi chybělo časové zařazení jednotlivých etap života, abych si to mohl dát do kontextu doby. Stylizace ani casting nezaslouží velkou kritiku, takže se na to dívat dalo, ale pro nezaujaté je tento film zbytečný, a proto nemá cenu přehánět s hvězdičkami. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](29.12.2017)

• slunicko2

Suchopárné, šablonovité, dosti nudné. 1) Překvapilo mě množství účinkujících. Z filmu jsem měl pocit komorního snímku a přitom titulky uvádějí přes 200 herců. 2) Laaksonenovy kresby byly a jsou velice oblíbené a staly se předlohou mnoha porno filmům. Dodnes patří k vysoce ceněným erotickým materiálům. Hlavní přínos dějinám emancipace homosexuálů (o revoluci bych v této souvislosti fakt nemluvil) je v tom, že Tom of Finland vlastně poprvé prezentoval gaye jako macho typy a nikoli zženštilé růžovoučké vykroucenky. Film ovšem není žádné porno, netěšte se. Ty nejzajímavější detaily jeho prací neuvidíte. 3) Snímku tedy chybí vlastně vše, co kdo může očekávat: nedozvíme se o gayovské emancipaci nic jiného, než že začala. Přitažlivých herců bylo pomálu, erotika žádná. Komu se zachce dramatického příběhu, lásky, boje o uznání, ten má rovněž smůlu. 4) Jednu hvězdičku dávám za to, že snímek vůbec vznikl, a ještě jednu přihodím ze stavovské sounáležitosti.(6.6.2018)

70% ... Sužovaný traumou z WWII a stigmatizovaný za svoju homosexualitu sa Touko i tak ocitne na ceste stať sa s jednou najvplyvnejších osôb homo kultúry 20. storočia. Masky/makeup boli príšerné.(11.3.2018)

Dle komentáře "Britrik" se potrefený bílý, heterosexuální, křesťanský muž ozval :P A Tom of Finland ťal do živého... a evidentně křehkého sebevědomí. Já nechápu, proč homofobní lidi chodí na film jako Tom of Finland, pokud to nebyla povinná školní projekce. Ale děti jsou v pohodě. Dokonce vědí, že většinu zneužití dětí nemají na svědomí pedofilové, ale... bílí heterosexuální muži.Takže proč na to bílý, heterosexuální, křesťanský muž jde, aby se mohl rozčilovat, jak je to nechutné...? ;o) Odpíraného největší... erekce :P Aha, takže jde jen o komentování anotace filmu. Co přijde nyní? Kritizování zhýralého fontu použitého u plakátu? Z došlé pošty: Britik "... Přesto byste měl vědět, že směřujete k věčným pekelným trestům - zkuste Danteho Božskou komedii." reply: Nicméně čsfd je web o filmech, není to platforma na vyjadřování svých náboženských a politických názorů. Mrzí mě, že jste si, jak vidím, dal s odpovědí tolik práce, přitom já ji číst nebudu. Ale mám potřebu podotknout, že směřování k věčným plamenům se týká pouze vás. Vzhledem k tomu, že nejsem katolík, jsou my tyto kratochvíle zapovězeny. "Zpráva se nepodařila odeslat, pravděpodobně jsi na seznamu blokovaných uživatelů." https://www.facebook.com/britrik(3.11.2017)

vic gayu nez obrazku, o ktere jsem myslel ze pujde vic. dame si Cock-tail ?(1.1.2018)

Jsem ráda, že jsem nezažila tuto dobu, jediný, kdo je tady v tom to filmu zvrácený jsou lidi, kteří absolutně nechápou co je to pravá láska mezi homosexuály, také k nim patřím, tedy k homosexuálům, a nestydím se za to. Celý tento film mi přišel smutný z toho důvodu, že jejich láska je nepochopena, jediný, kdo by se měl léčit jsou tito lidé, aby konečně pochopili, že homosexualita není nemoc, a mají stejná práva jako ostatní a když jsem slyšela větu chtěl bych se vyléčit, je mi z toho hodně smutno, z čeho vyléčit? Není z čeho, není to nemoc, není to úchylka a a ni homosexuáloé nejsou úchyláci, ale stejní lidé jako ostatní, takovéto filmy at jich je co nejvíce, aby všichni lidé konečně pochopily, že homosexualita není špatná.(29.6.2018)

Film je místy dost nudný a čekala jsem od něj více. Avšak pořád lepší než Another gay movie. Tom of Finland má alespoň nějáký děj. A kdo chce vidět totálně realistické kresby homosexuálních potřeb, tak nebude zklamán.(17.2.2018)

Tož děj byl, řekla bych, až poučný:-)). Velmi zajímavé byly detaily toho, jak svoji odlišnost vnímal sám Touko (Tom of Filland) a co byly spouštěči a posuny v oblasti jeho vnitřního gay-postoje a jeho kreseb - ostatně ty byly teda povedené - erotické náboje a pózy jeho drsných malovaných chlapíků se nedaly popřít (určitě měl na to talent, byť to byla v podstatě v té poválečné době úchylná pornografie). Za mě pěkné jemné na nic moc si nehrající filmové zpracování i toho, jaký byl tehdy postoj a rozdíl společnosti k této gay-komunitě ve Finsku a jaký v Americe (konkrétně tady ve Filadelfii). A i když tohle téma fakt není pro každého diváka, tak mě film bavil.(29.11.2017)

Pozoruhodné životní osudy mistra gay erotických obrázků. Cesta za tolerancí nebyla snadná ani v severských zemích, ale podařila se.(31.7.2017)

• kolemjdouc

no hlavně že to zažalo revoluci(28.5.2018)