Tom of Finland

• Finsko Tom of Finland (více)
Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Režie:

Dome Karukoski

Kamera:

Lasse Frank

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Daehn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, Siim Maaten (více)

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce. (AČFK)

Mishqo

70% ... Sužovaný traumou z WWII a stigmatizovaný za svoju homosexualitu sa Touko i tak ocitne na ceste stať sa s jednou najvplyvnejších osôb homo kultúry 20. storočia. Masky/makeup boli príšerné. ()

TroiMae

Dle komentáře "Britrik" se potrefený bílý, heterosexuální, křesťanský muž ozval :P A Tom of Finland ťal do živého... a evidentně křehkého sebevědomí. Já nechápu, proč homofobní lidi chodí na film jako Tom of Finland, pokud to nebyla povinná školní projekce. Ale děti jsou v pohodě. Dokonce vědí, že většinu zneužití dětí nemají na svědomí pedofilové, ale... bílí heterosexuální muži.Takže proč na to bílý, heterosexuální, křesťanský muž jde, aby se mohl rozčilovat, jak je to nechutné...? ;o) Odpíraného největší... erekce :P Aha, takže jde jen o komentování anotace filmu. Co přijde nyní? Kritizování zhýralého fontu použitého u plakátu? Z došlé pošty: Britik "... Přesto byste měl vědět, že směřujete k věčným pekelným trestům - zkuste Danteho Božskou komedii." reply: Nicméně čsfd je web o filmech, není to platforma na vyjadřování svých náboženských a politických názorů. Mrzí mě, že jste si, jak vidím, dal s odpovědí tolik práce, přitom já ji číst nebudu. Ale mám potřebu podotknout, že směřování k věčným plamenům se týká pouze vás. Vzhledem k tomu, že nejsem katolík, jsou my tyto kratochvíle zapovězeny. "Zpráva se nepodařila odeslat, pravděpodobně jsi na seznamu blokovaných uživatelů." https://www.facebook.com/britrik ()

jiri.twist

Bodík přidávám za příběh jako úctu k životu a dílu Touko Laaksonena. Film nadprůměrný, ale ne oslnivý. Film životopisný, ale nevryl se mi tak do duše, jak jsem očekával. I přesto, že není dokonalý, je i poučný a doporučuji ostatním ... 8776 ()

IvonaK

Film je místy dost nudný a čekala jsem od něj více. Avšak pořád lepší než Another gay movie. Tom of Finland má alespoň nějáký děj. A kdo chce vidět totálně realistické kresby homosexuálních potřeb, tak nebude zklamán. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Ikdyž jsem na kozy (ty ženské), tak jeho obrázky, z uměleckého hlediska, jsou dobré. Každopádně, film s minimem informací a ještě blbě podané. ()

Amonasr

Životopisná pocta tvůrci světově proslulého kresleného gay porna, což samo o sobě je jistě dost kontroverzní a pro mnohé i neskousnutelné téma. V tom je ale snad jeho největší přínos, že se  nebojí  podobné téma otevřít, i když dnes už to v západní společnosti vlastně ani žádné tabu není. Na snímku se mi líbí, že místo laciné senzacechtivosti ukazuje postupnou a bolestivou emancipaci gayů na západě v době po druhé světové válce až někdy do 70. - 80. let (u nás se odehrála spíš až v 90. letech). Kdo nemusel nikdy svou sexuální orientaci skrývat, může snad po shlédnutí tohoto filmu leccos i lépe pochopit. Toma bych sice bůhvíjakým umělcem nenazýval, tvořil v podstatě homoerotický komiksový kýč, ale i podobná tvorba má samozřejmě v určitých vrstvách své místo. O tom ale film není, alespoň ne v první řadě. Osobnost Toma of Finland možná glorifikuje až přehnaně nekriticky, přesto mnoha sugestivními dramatickými momenty dává nahlédnout, čím si museli dříve narození gayové projít, což ti dnešní si už naštěstí možná ani nedokážou představit. I když homofobie ze světa samozřejmě nezmizela, jen  se v civilizovaných zemích  ve veřejném prostoru chtě nechtě různě maskuje, zatímco dříve to museli dělat naopak sami gayové. ()

jafuska

Jsem ráda, že jsem nezažila tuto dobu, jediný, kdo je tady v tom to filmu zvrácený jsou lidi, kteří absolutně nechápou co je to pravá láska mezi homosexuály, také k nim patřím, tedy k homosexuálům, a nestydím se za to. Celý tento film mi přišel smutný z toho důvodu, že jejich láska je nepochopena, jediný, kdo by se měl léčit jsou tito lidé, aby konečně pochopili, že homosexualita není nemoc, a mají stejná práva jako ostatní a když jsem slyšela větu chtěl bych se vyléčit, je mi z toho hodně smutno, z čeho vyléčit? Není z čeho, není to nemoc, není to úchylka a a ni homosexuáloé nejsou úchyláci, ale stejní lidé jako ostatní, takovéto filmy at jich je co nejvíce, aby všichni lidé konečně pochopily, že homosexualita není špatná. ()

curil

Životopisný film přiblíží většině diváků pro ně neznámého umělce Laaksonena, který se prosadil svými erotickými kresbami s gay tématikou. Příběh zachycuje "umělce" v průběhu čtyřiceti let a největší část je věnována životu po druhé   světové válce. Mě z té doby překvapily   zákony a názory veřejnosti na homosexualitu, z   čehož vyplývaly všechny Tuokovy problémy. Ve   filmu nechybí expresivní polibky mezi muži a   další "něžnosti", což mě vede k   průměrnému hodnocení filmu, i když   nepopírám jeho umělecké hodnoty. ()

ostravak30

Finsko je jedna z mnoha zemí o jejichž vývoji, a je teď zcela jedno, kterou historický úsek dějin zvolíme, se toho moc neví. I proto mě tento film zajímal. To, že se po válce ocitli gayové a lesby na okraji společnosti není zase tak nic divného, nebyla to zdaleka jediná země, kde se něco podobného dělo a jak je vidno, na režimu v tomto případě tak moc nezáleží. Touka Laaksonena jsem neznal a v životě jsem o něm neslyšel. A upřímně se tomu asi nedivím. Jeho kresby vycházely z jednoho explicitního a perverzního tématu. Krom slušné hudby jsem toho ale nenašel moc důvodů se na film dívat, pokud zrovna nepatříte k nějaké menšině a i tak si nejsem jistý, zda ještě někoho bude tento člověk zajímat. Filmaři totiž volí velmi složitý způsob vyprávění, kdy se hlavní hrdina pohybuje po USA a následuje střih a jsme v Německu. To se ale jen tak nedozvíte, to je třeba chápat samostatně z kontextu situace po několika minutách. A střih a jsme zase v USA. A tak bychom mohli pokračovat. Dále je těžké hledat cokoli zajímavého na lidech, jejichž jedinými zájmy je sexuální svoboda, ale jinak vlastně pochlastávají a ošu.ávají vše, co jim stojí v cestě. Sexuální svoboda sebou totiž přináší i zodpovědnost k druhému, což se projeví později, kdy se mezi gayi šíří AIDS. Jenže už je pozdě, aby jim to došlo. ()

blondboss

Tom of Finland je len jedným z ďalších priemerných snímkov, ktorý síce rozpráva zaujímavý životný príbeh, avšak jedná sa o niečo, čo mne ako človeku až také blízke nie je. Hoci nič nemám proti homosexuálom, filmy podobnej tematiky idú dosť mimo mňa. Film s odkazom, ale zároveň bez nejakej iskry. 50 % ()

PTuranyi

Životopisný film o nadanom kresličovi Taukovi Laaksonenovi nie je  pre každého. Hoci jeho príbeh má niečo z Filadelfie či Enigmy pretože AIDS, marginalizovania a šikanovanie homosexuálov je jednoducho jeho súčasťou. No na rozdiel od nich nie je homosexualita okrajovou epizódou ani nezobrazuje tú prijateľnejšiu povrchovú stránku homosexuality. Ide tvrdo do hĺbky a ukazuje hulibrkov či riťomilcov v celej ich pestrosti, frivolnosti a prelietavosti. Produkcia je dobrá ale filmu chýba napätie Enigmy a uhladenosť Filadelfie. Bude to však hlavne tým, že nič z toho životný príbeh Toma z Fínska neobsahuje. Väčšina tém a problémov je jednoducho bežnému heterosexuálovi proti srsti. Herci sú výborní ale bez príťažlivého príbehu veľa nezmôžu. 65% ()

hanca.uh

Tož děj byl, řekla bych, až poučný:-)). Velmi zajímavé byly detaily toho, jak svoji odlišnost vnímal sám Touko (Tom of Filland) a co byly spouštěči a posuny v oblasti jeho vnitřního gay-postoje a jeho kreseb - ostatně ty byly teda povedené - erotické náboje a pózy jeho drsných malovaných chlapíků se nedaly popřít (určitě měl na to talent, byť to byla v podstatě v té poválečné době úchylná pornografie). Za mě pěkné jemné na nic moc si nehrající filmové zpracování i toho, jaký byl tehdy postoj a rozdíl společnosti k této gay-komunitě ve Finsku a jaký v Americe (konkrétně tady ve Filadelfii). A i když tohle téma fakt není pro každého diváka, tak mě film bavil. ()

Fahrenheit

Pozoruhodné životní osudy mistra gay erotických obrázků. Cesta za tolerancí nebyla snadná ani v severských zemích, ale podařila se. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)