Smrt ve tmě 2

• USA Don't Breathe 2 (více)

Pokračování úspěšného hororu se odehrává několik let od násilného vniknutí do domu, kde Norman Nordstrom (Stephen Lang) žije v tichém ústraní, dokud ho nedostihnou vlastní hříchy z minulosti. (Falcon)

Kudly4

Jednička se mi tenkrát netrefila do nálady a moc mě nebavila, ale tohle je dnes o poznání lepší. Až jsem sám překvapený, jak moc se mi tohle "pokračování" líbilo. Je to akčnější, je to svižnější, dědula stále ve skvělé formě, dobrý příběh, pár skvělých, brutálních scén a podařený finále s kapkou dojemnosti. Na hranici pěti hvězd, spokojenost. ()

Anderton

Dvojka je ešte depresívnejšia a bezvýchodiskovejšia než prvá časť. Toto nie je rozhodne horor pre teenagerov, ale v jadre sociálna dráma a správa o stave americkej postvojnovej (Irak) a postkrízovej (súčasný Detroit) spoločnosti a hodnotiť ho podľa toho, ako sa budete pri ňom báť, je nepochopenie celej záležitosti. Lang je síce pri sile, zároveň už ale pôsobí ako starý, zničený človek plný neprekonateľnej bolesti a presne tak to bolo aj zamýšľané. Nie som možno príliš stotožnený so zásadným zvratom, ktorý delí film na dve časti, skrátka mám skôr dojem, že otec by dal prednosť úplne inému riešeniu. Tak preto "iba" 8/10. ()

silentname

Na "Dont Breathe 2" som sa tešil už od roku 2018. Dlho to bolo avizované, neustále sa to odsúvalo, no konečne som mal možnosť si film pozrieť v auguste 2021. Nebol som si istý, ako sa to tvorcovia rozhodnú poňať, no myslím si, že snaha o solídne pokračovanie bola. Dopadlo to ale trošku všelijako. Osobne poviem, že film ma bavil, mal dobré momentky, niekoľko super postáv a občas aj dobre zapracovaných maličkostí. No súčasne by som to isté mohol povedať aj o tých negatívnych stránkach. Nevadí mi, že sa slepý muž tentokrát dostane do role antihrdinu. Je to niečo iné a môže to film posunúť do trošku novej roviny. Keď sa dozvieme, ako to celé bolo s jeho "dcérou" prináša to zaujímavý a dobre spracovaný zvrat. A finále je perfektné. Všetko čo by som od neho chcel. Rovnako aj útok na dom slepého muža. Zvládnuté super. Mrzí ma však niekoľko vecí. V prvom rade je mi ľúto, že "Hernandez" je ako postava skoro absolútne nevyužitá. Mohla toho priniesť viac a netrvalo dlho, aby som si ju obľúbil. Rovnako aj na strane zloduchov je postava, ktorá sa mi páčila a tou bol Raul. Nebudem hovoriť ale viac. Je zaujímavé vidieť, že naši zloduchovia chcú dostať "Phoenix" von z domu živú. No potom mi nie je jasné, prečo sa ju pred chvíľou pokúsil jeden z únoscov utopiť v klietke. A ešte jej tam potom strčí aj elektrický kábel. Nejde to tak trošku proti cieľu misie? A nakoľko sa tentokrát slepému mužovi snažia scenáristi dať trošku viac hĺbky, film to dosť spomaľuje. Prečo je pôvodný "Dont Breathelepší film? Pretože má jednoduchý koncept a jednoduché spracovanie. Tu však dostávame celkom komplikovaný príbeh, ktorý je spracovaný trošku tradičnou cestou. A hoci prinesie pár prekvapení, nemá to ten istý efekt, ako atmosféricky nápadnejší prvý film. Ale snaha sa cení a mňa film osobne bavil. Hodnotenie: B ()

Ten Druhy

Prítomnosťou detského herca (herečky) je to tak trochu Sám doma - hororová edícia, no slepý veterán US Navy ma neprestal baviť. Svoj účel film splnil, remeselne bol zvládnutý veľmi dobre. Možno som dúfal, že sympatická žena, ktorá sa starala o 12 ročnú slečnu v hlavnej úlohe, bude mať významnejšiu, nielen epizodickú, rolu. Jej brutálny mord na začiatku ma zaskočil. Tak to ale bolo so všetkým, film potreboval 15 min. na rozbeh, našťastie. Žiadne dlhé motanie okolo horúcej kaše a žiadna nuda. Aj prekvapivý zvrat ako bonus. U mňa spokojnosť. ()

ricci.s

Z nášho slepého dedulu je odrazu kladný hrdina a musí sa popasovať so skupinkou únoscov, ktorí by si radi privlastnili jeho osvojenú dcéru. Nepriateľov bude napokon v porovnaní s prvou časťou viac, čo znamená rovnako viac akčnosti a viac vrážd, ináč je to kvalitami celkom porovnateľné, hoci to ide trochu viac do akcie ako atmosféry. Keby neboli nejaké 3 scény mimo kameru, mohol to byť možno aj horor roka (škoda). Stále mi to ale vychádza na full rating, nuda nehrozí a za návštevu kina to určite stojí. ()

• Natáčení probíhalo v srbském Bělehradu a v Detroitu v Michiganu. Natáčelo se od 11. srpna do 17. října 2020. (noelcoward73)
  • Název filmu se objeví až těsně před závěrečnými titulky. (noelcoward73)
  • Opuštěný hotel je ve skutečnosti hotel „Staro Zdanje“ v srbském Arandjelovaci. (DJMaroko)