Smrt ve tmě 2

• USA Don't Breathe 2 (více)

Pokračování úspěšného hororu se odehrává několik let od násilného vniknutí do domu, kde Norman Nordstrom (Stephen Lang) žije v tichém ústraní, dokud ho nedostihnou vlastní hříchy z minulosti. (Falcon)

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA $30,673,128║ Tržby Celosvetovo $45,273,128▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Po výbornej dusnej prvej časti, takýto stŕmhlaví pád dole u tohto ako že pokračovania. V každom ohľade zbytočne prestrelené, klíšové až to bolí. A to samotná kostra príbehu ani nebola až tak zlá ale to prevedenie, bolesť dopozerať, zbytočnosť.   /40%/ ()

POMO

Jednička byla překvapivá a zajímavá. Dvojka je jenom morbidně zábavná. Nejlepší na filmu je casting a imidž bandy ultra šmejdských záporáků. Na jejich umírání se vysloveně těšíte. Pointa “kdo je kdo a oč mu jde” je rafinovaně (a povedeně) skrývaná, ale po odkrytí působí rozpačitě, je přitažená za vlasy. Brutalita uvolňující nenávist enormní, jakoby se nám zde rodil nový subžáner “viothriller” (violent thriller). Schopnosti slepého strejdy v novém prostředí pro alespoň trochu přemýšlejícího diváka úsměvně metafyzické. Ale taky dostane na frak, tak proč se nad tím pozastavovat, že? Bizardní je na filmu snaha a relativizaci hranic mezy dobrem a zlem, bohužel laciným béčkovým způsobem. **1/2 ()

verbal

Sahat psychošově schovance na orgány může mít u zdravého jedince klidně stejné vedlejší účinky, jako nechat se opíchat kurevsky ziskovou experimentální rychlokvaškou bez empiricky prokázané účinnosti proti mediálně záměrně zveličované nemoci s letalitou nižší než u zarděnek. Například smrt. A tak ve tmě zase číhá zmrd v podobě slepého, proti bolesti imunního, rychlohojivého a nyní téměř bez dilemat veskrze kladného sedmdesátníka, i ve svém požehnaném věku schopného bez bílé hole a labradora nafiletovat celé komando mladých a vidoucích speciálních jednotkářů, ovšem jednotkářů s řadou skrytých komorbidit a oslabenou imunitou vůči důchodcům. Oproti originální jedničce jde tentokrát „jen“ o stupidně jednoduchou a notně přestřelenou domácí invazičku. Avšak invazičku skvostně a neserouce se natočenou, syrovou, parádně brutální, plnou mimořádně oslizlých bezskrupulózních patolů a s megadrsným dědou Štefanem, předávkovaným Geriavitem. Čili sanctasimplicitní blaženost a rozhodně nic pro artové hnědopichy, přecitlivělé bukanýry, romantické hospodyňky a astrofyzika LIVČU. ()

J*A*S*M

Sama o sobě by Smrt ve tmě 2 byla solidním žánrovým přírůstkem - kvalitně natočeným, bezútěšným, na dnešní žánrovou konkurenci i nadstandardně drsným. Jenže mám s tím filmem jeden zásadní problém - a to, že mi nedává smysl jako pokračování výborné jedničky. Co do emocionálních nároků souvisejících s podivným shiftem okolo postavy záporáka, respektive tentokrát (anti)hrdiny, by mi dvojka dávala divácky jakž takž smysl jako prequel, ale jako sequel prostě ne. ()

MrHlad

Slepý drsňák Stephen Lang se od minula polepšil a teď kope za ty hodné. A musí umlátit, udusit, rozsekat a jinak pomordovat partu obchodníků s drogami, kteří unesli dívku, na níž mu záleží… Dvojka Smrti ve tmě má menší ambice než první díl a v základu jde o poměrně působivý, atmosférický a krvavý slasher s nečekaně nepříjemnou atmosférou. Ale nic víc. Pokud vám to stačí, budete spokojeni, protože debutující režisér Rodo Sayagues má řemeslo zvládnuté. Jakékoliv větší ambice však očividně nikdo na place neměl. ()

Fr

„MÁŠ V SOBĚ DAR, KTERÝ MŮŽE MÁMĚ ZACHRÁNIT ŽIVOT…“   Slepej magor znovu v akci. A tentokrát ho Rodo Sayagues  poslal do vyššího levelu… Hele sráči jsou parádní, všichni přitvrdili a nejedná se „jen“ o vyvražďovačku, ale má to i „lidskej“ příběh. Víc vod toho nikdo nemůže chtít!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na svoje první setkání s mámou do smrti nezapomenu. 2.) Tržný rány lepím vteřináčem (a hovno vidím).   ///  Thx za titule „Petr Zenkl“.  PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  * ()

ricci.s

Z nášho slepého dedulu je odrazu kladný hrdina a musí sa popasovať so skupinkou únoscov, ktorí by si radi privlastnili jeho osvojenú dcéru. Nepriateľov bude napokon v porovnaní s prvou časťou viac, čo znamená rovnako viac akčnosti a viac vrážd, ináč je to kvalitami celkom porovnateľné, hoci to ide trochu viac do akcie ako atmosféry. Keby neboli nejaké 3 scény mimo kameru, mohol to byť možno aj horor roka (škoda). Stále mi to ale vychádza na full rating, nuda nehrozí a za návštevu kina to určite stojí. ()

EvilPhoEniX

Don´t Breath 2 je tak trochu zbytečný Sequel, který nikdo nepotřeboval, ale naštěstí vyšel v době, kdy je hororové sucho, takže technicky a řemeslně nadstandartně natočenou podívanou beru všemi deseti, ale bez Alvarézového stylingu, to nešlape, tak jak má.Trochu mi vadí, že první půlka je hodně podobná prvnímu dílu, opět Home Invasion, kde místo vyloupení Langa jdou ukrást jeho osvojenou dceru, ale průběh je dost podobný. Zvrat v druhé půli je docela zajímavý, má to trochu exploit nádech, ale mínusem je pro mne akce, Lang mi prostě jako drsný slepec nesedí ( Když to srovnám s tím, co Momoa předvádí v See, tak Lang je spíš minion než Boss) a taky absence výraznějšího masakru ( 3 gore scény z možných 15 je opravdu málo) a takové zastřelení 4 protivníků během 3 sekund je vyloženě plýtvání dobře načtrnutým materiálem.Za vidění film určitě stojí, za poslední měsíc Don´T Breath 2 určitě patří k tomu lepšímu, ale příliš mě nestrhl ani jsem se u něj nebavil, tak jak jsem doufal.Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 6.5/10. ()

tron

Tie 4* sú možno trochu veľa, ale chcem sa poučiť z hodnotenia jednotky, ktorej som dal len 3 a potom ma to roky škrelo, až som sa prestal na niečo hrať, uznal som sám pred sebou, že sa mi to (napriek chybám) páčilo a zvýšil som hodnotenie o jednu hviezdu. Dvojka je snáď ešte temnejšia a to už je vážne čo povedať; Detroit tu vyzerá ako niečo, oproti čomu pôsobí sídlisko z Candymana ako rozprávkové, priam idylické miesto, kde žijú dúhové jednorožce. 69-ročný Stephen Lang si to znova raz efektne užíva (tentokrát rozumne už aj ako producent). Zaskočilo ma, aký jednoduchý a priamočiary scenár je. V podstate si vystačí s dvoma budovami... čo je ale vlastne o jednu viac, než v jednotke, ehm. Vraždy sú efektné, hnusné, špinavé a brutálne. Nie, že by som si ich užíval, nie som psychopat, ale proste je vždy fajn, ak niekto natočí dospelý horor pre dospelých divákov, ktorý sa na nič nehrá a ide na doraz. Dieťa je vcelku znesiteľné a Lang realistický: nie je nezraniteľný, vie sa poučiť z vlastných chýb a zápory dokáže po chvíli premýšľania šikovne využiť vo svoj prospech (spôsob, akým vystopuje unesené dievčatko). Na konci to s ním síce nevyzerá dobre, ale nezabudnite na medzititulkovú scénu. Oceňujem, že grázli sú odporní a prajete im len to najhoršie, čo nie vždy býva samozrejmosť a to je chyba. Bezcitné, nekompromisné, tvrdé, drsné. Poznámka na okraj: ešte som sa nespamätal z Jasona Stathama, ktorý sa v rámci sérií Rýchlo a zbesilo/Hobbs & Shaw prerodil zo zápornej kreatúry na sympaťáka zachraňujúceho bábätká a už tu máme ďalší drastický kolotoč, kedy sa stáva hrdina z psychopata, ktorý zabíjal ľudí a v pivnici väznil a oplodňoval ženu. ()

Marceloo

Slepý muž žije so svojou dcérou v ústraní. Keď sa ale jednej noci do jeho domu vláme banda násilných mužov, ktorí chcú uniesť jeho dieťa, musí využiť všetky prostriedky, aby ju ochránil. - Opäť super jazda. Zatial čo prvá časť stavala dej skôr na hutnej atmosfére, tu sa tvorcovia viac zamerali na príbeh a jeho pozadie, do ktorého zakomponovali viacero twistov. To ale neznamená, že sa v druhej časti nedočkáme násilia, pretože toho tu je viac než dosť. Za mňa rozhodne odporúčam, a som rád, že som konečne našiel nový horor, ktorý sa zaobišiel bez riešenia rasových alebo genderových otázok. ()

Gilmour93

Neříkejte mi, že ten dědek nevidí..! Co se týká napětí, Rodo na uruguayského kolegu Feda nenavázal, takže zůstává jen poměrně drsná řežba, ve které lehce plesnivějící Stephen Lang děla ve své slepé zuřivosti haura (Hauera) a jeho vidomí protivníci střídavě nevěří svým očím a sepisují omluvu Braillovým písmem. Sic je white flight v rámci politické korektnosti přehlížen, nelze si nevšimnout, jak je Motown filmaři v posledních letech výhradně profilován jako miloučké místo k životu, kde za plotem z bílých latí můžete vychovávat děti k zářné budoucnosti. Zcela zaslouženě. Je to stoka. Když někdo ve Státech spláchne, doteče to tam.. ()

Eliott

Narozdíl od jedničky, tentokrát rozhodně nešlo o hororové překvapení roku, ale neváhal bych alespoň udělil cenu rodičů roku. Ke kvalitám: Vzhledem k velkým úspěchům prvního filmu šlo jednoznačně o něco, co jsem již dlouhou dobu s nadšením vyhlížel a nemohl se dočkat. Vysledek však považuji za pouhý lepší průměr. Což je s originálem zcela nesrovnatelný a trochu smutný výsledek. Dalo se to očekávat, jelikož dvojka málokdy slaví větší úspěchy. Já jsem však v tomto případě spokojený i s tímto výsledkem. Tentokrát se role obrátily a divák naopak spíše soucítí s hororovým bubákem. Jediné co bych vytkl je, jak si proboha vysvětlit návaznost s jedničkou? Prostě to nedává žádný smysl. Jakoby si scénáristé vycucali z prstu nový paralerní vesmír s hodnější verzí onoho samotářského zvrhlíka. Také příliš nesouhlasím se štítkem krimi, jelikož z tohoto žánru zde není vůbec nic. Jedná se spíše o akční thriller, přičemž i ten horor je zde velice diskutabilní.  Nuž, ale dobrá. Je to natočené solidně s velkou dávkou brutality i akčních scén a já hodnotím 71%. PS: Stále nejsem rozhodnut, jestli jsou to více tři nebo čtyři hvězdy. ()

Radko

Kuchársky príbeh. Kontinuitu kulinárskych slastí, ktoré pojedačov uvádzajú do extatických stavov má zabezpečiť malé dievčatko. A verte-neverte, neznamená to pre malé dievča žiadnu spásu, hoci sa to tak miestami javí. Malá slečna má našťastie ochrancu v podobe slepého deda. Nuž a ten ju hockomu len tak nedá! A tak sa môže začať priamočiara likvidačná akcia, kde sú záporáci slizko záporní a rodičia tiež riadne odporní. Možno vďaka faktu, že v poslednej dobe som videl veľa artových experimentov, padol Muž v temnote 2, odohrávajúci sa, rovnako ako jednotka, v meste duchov Detroite, ako riť na šerbeľ. Alebo inak: slasher jak sa patrí. ()

castor

Znovu solidně odvedená práce. Scénárista prvního dílu Rodo Sayagues tentokrát usednul i na režisérskou stoličku, znovu si jeho tým pohlídal nevlídnou atmosféru, postavy střídají depresivní lokace a jsou docela zmetkoidní. Samozřejmě musíme tvůrcům leccos odpustit, hlavně ty totální náhody a na sekundu „provedené“ kroky. Vrací se totiž zejména nevidomý zahořklý děda, který má hodně velké štěstí, že přesně sáhne po krku bídákovi, že přesně odhadne, co udělá rozzuřený čokl, že přesně udělá pohyb, aby ho minula kulka, že přesně sáhne po nějaké pomůcce, pomocí které dokáže nepřátelům zavařit. Je nezdolný, nebezpečný a nasraný a nějaká ta díra v těle mu nedělá problém, tvůrci tak na malém prostoru znovu sehráli docela fajn divadlo. Dál se schovává před svým svědomím, pár let už nicméně dohlíží na malou dívku, která ale začne zajímat i někoho jiného. A stane se z toho až otcovský duel. Jeho dům dál připomíná opevnění a tragický hrdina nedá vetřelcům vydechnout. Stephen Lang je znovu solidně děsivý a morbidně zábavný. Důstojné „pokračování“. ()

*CARNIFEX*

Kým bola prvá “kapitola” atmosférickou delikatesou, druhá vsádza na úplne odlišnú formu zážitku. Neviem čo tu pičujete. Pri momentálnych suchotách je toto “horor” roku, pričom či to mal byť “sequel” alebo “prequel” je prakticky irelevantné. Za mňa spokojnosť, akurát škoda, že podaktoré scény nemali dokrútku, akoby bolo zapotreby. Potenciál v podobe gore scén nebol využitý naplno, čo vždy trochu zamrzí. ()

gogo76

Pokračovania úspešných filmov len málokedy dopadnú dobre. Snáď jediný neomylný je v tomto režisér J. Cameron. Smrť v tme určite môžeme považovať za úspešný i pomerne kvalitný film. Jeho pokračovanie na prvý diel nijako nenadväzuje , dá sa pozerať samostatne a príbeh , ktorého sme svedkami by sa mohol odohrávať kľudne pred i po prvom diely. Dozvieme sa viac o postave slepého mariňáka, dej je dosť podobný, ale nie zas tak napínavý. Za brutálnejší a krvavejší ho s určitosťou môžeme označiť, rovnako je tu mnoho temných scén. Potešila ma slušná kopa magorov, ktorým všetci prajeme smrť, takže v tomto smere film klape. Výsledok svojho predchodcu neprekonal, ale je pomerne dôstojným pokračovaním. Kiež by každé pokračovanie dopadlo aspoň takto. 60%. ()

Davies182

I kdyby jen pětina všech slasherů pracovala s podobně fajn zvraty, hned by byl život fanouška hororů pestřejší. Pak ani nevadí ta přímočará generická vyvražďovačka, když je nad čím přemýšlet. ()

pepo

Strasne neprijemna zalezitost. Brutalna, temna, depresivna. Clovek ma pocit, ze na svete uz nikdy nebude dobre. Ma to fajny beckovy 80s feeling (obcas az na hranici grindhousu) a skoda, akurat tych logickych blbosti a jednoduchuckeho scenara (obcas som mal pocit, ze to pisal Besson). Ako jednohubka to vsak funguje vyborne. Mile prekvapenie. A Lang je zase skvely. 7/10 ()