poster

R.A.S.

 • Francie

  R.A.S.

 • Itálie

  R.A.S. - Nulla da segnalare

 • Československo

  R.A.S.

Drama / Válečný

Francie / Itálie, 1973, 145 min

 • fragre

  Při vzpomínce na dávné vidění tohoto filmu mi připadá, že to byla taková francouzská variace na americké kritické filmy o Vietnamu, zde tedy v Alžírsku. Proto to taky v rámci "nastavování zrcadla" bylo toto drama z jedné špinavé války puštěno k nám (hlavní hrdina byl dokonce komunista, či co). Pamatuji si nějaké drsné scény (tehdy jako puberťákům nám to imponovalo) jako postřílení několika francouzských výsadkářů jejich vlastním spolubojovníkem, kterému přeskočilo z jejich krutosti. A obecněji byla oblíbená hláška "Máme se jak na zámku, ať to trvá věčně, máme se jak na zámku, děkujem' pane veliteli", kterou museli při dělání kliků v plné polní vykřikovat potrestaní vojáci. Tehdy byl účinek filmu mohutný, ale po tolika letech si netroufám hodnotit.(16.6.2015)

 • xaver
  *****

  Vynikající snímek z novodobé války. Alžír zůstane pro Francouze nadlouho traumatem, stejně jako Vietnam pro Američany nebo Afganistán pro Rusy. Špinavou válku nakonec ukončil francouzský prezident De Gaulle, hrdina z II. sv. války, který se ze to stal terčem mnoha pokusů o atentát ze strany skupiny francouzských důstojníků, kteří se nikdy nesmířili s tím, že museli odejít z Alžíru jako poražení.(24.5.2012)

 • igi B.
  *****

  Drsné válečné drama z dob Alžírské války, pradávno uvedeno i v českých normalizačních kinech - asi jako odstrašující příklad krutosti a násilí zlé imperialistické války... Matně si pamatuju, že zkratka R.A.S. znamenala ve vojáčtině při podávání hlášení cosi jako "Všechno vpořádku" nebo "Nic se nestalo" či tak nějak... Chtělo by se po cca třiceti letech vidět znovu...(31.8.2007)

 • Scott67
  *****

  Přesto, že jsem tento film dlouhých 38 let neviděl, stále mám některé scény vryté v paměti. Jako kluci jsme tyhle filmy s hvězdičkou dost hltali a taky jsme v nich nacházeli inspiraci ke svým syčáckým hrám. Z tohoto filmu jsme okopírovali mučení partyzána pomocí elektrického proudu. Jelikož jsme neměli induktor z polního telefonu, tak kdosi přinesl do školy otcovy kabely z autonabíječky. Připnutí těch svorek na bradavky bylo už samo o sobě slušná bolest, takže stačilo "jako" motat klikou a partyzán řval i bez proudu. A ještě si pamatuju výraz: "Pojízdnej bordel v terénu" s nakaženými prostitutkami a taky jednoho vojáka, co si v poušti chytil fenka s velikýma ušima a upjal se na něj. Moc rád bych se na něj po letech zase podíval, ale vůbec nevím, kde ho sehnat. Případné tipy proto přivítám...(10.2.2015)

 • Terva
  *****

  Málo francouzských filmařů reagovalo v průběhu let na dramatické události, které poznamenaly dlouholetý boj francouzské koloniální armády s osvobozeneckými jednotkami Afričanů v Alžíru koncem padesátých a počátkem šedesátých let a tady je jeden z těch nejlepších - dle mého. Scénář : Yves Boisset a Claude Veillot. Kamera : Jacques Loiseleux a Georges Pierre(17.6.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace