Město duchů (festivalový název)

Mesto duchov

(festivalový název)

• Austrálie

• Nizozemsko

Dokumentární

USA, 2017, 90 min

Matthew Heineman

Viděno v rámci festivalu Jeden Svět 2018. S tímhle "dokumentem" mám jeden zásadní problém, a to, že je většina pasáží očividně hraných, navíc dost špatně. Nevím, jestli se tvůrci pokouší o jakousi rekonstrukci skutečných dialogů a situací, které neměli možnost zachytit když se skutečně staly, nebo je to z velké části masáž, která má co nejvíc glorifikovat hlavní protagonisty a v reálu to bylo bůhví jak... Nezpochybňuju, že ten či onen zpravodajec byl zabit, ale těm scénám kdy se to např. hlavní postavy dozví a reagují na to prostě nevěřím jejich autentičnost. Pro příklad - jeden z hlavních protagonistů jde po rušné ulici v Německu, kameraman je od něj poměrně daleko, zazvoní mu telefon, zvedne to (ne na handsfree) a my nejenom že naprosto čistě slyšíme co do telefonu říká, jako by měl někde připnutej mikrofon, ale my dokonce slyšíme, co říká osoba v telefonu;) A takových "detailů" je v tomhle "dokumentu" spousty...(11.3.2018)

Nemůžu si pomoct, ale když jsem se na tenhle snímek koukal, uvědomil jsem si jednu zásadní věc - nějak mě to téma nezajímalo. To, co se děje ve státech, kde je, byl nebo bude ISIS je zvěrstvo, ale to se přece ví... Jsou to kruté osudy, ale prostě to ve mně nedokázalo nic vyvolat. Asi jsem otupěl anebo je toho zlého z téhle oblasti až moc.(19.1.2018)

Je to přesně jak píše kaylin. Člověk už toho o ISIS četl a viděl tolik, že tahle light verze islamistických zločinů s člověkem jen těžko pohne. A nijak zvlášť mě neoslovila ani snaha několika syrských aktivistů alespoň něco dělat, ačkoliv si za to určitě zaslouží respekt. Ale mě to prostě nic neříkalo. Jediné, co si asi budu pamatovat, je batole řezající hlavu plyšákovi. Řemeslně je to určitě slušná práce a pokud by ISIS nebyl tak provařený, měl by dokument svou sílu, ale takhle to vytáhnu tak maximálně na průměr. 50%(21.1.2018)

Islámský tát se již rozpadl, ale aktuální je dokument jako varování. Naši němečtí věčně problémoví sousedé odmítli udělit občanství okolo miliónu běženců, kteří se teď pohybují kdesi v Německu a po EU a jsou bezpečnostní hrozbou.(25.4.2018)

• macejko1979

Dosť nudné.(17.3.2018)