Jistě, je to spíše taková lovestory na pozadí dobových událostí než skutečně historický film, nicméně i tak se jedná o velice příjemné překvapení, tedy alespoň pro mě. Koprodukce čtyř států je tady hodně vidět a celé to poměrně velkolepé pojetí zpracovanému příběhu sluší, stejně jako podařená hudba. Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby došlo také na poněkud více propracovanou dějinnou složku ukazující detailněji tehdejší situaci, ať už z politického, vojenského a nebo jiného pohledu. I přes její absenci má ale tento snímek své silné momenty. 70 %(4.1.2018)

Zdálo se mi to nebo druhý díl neuzavřený? Měla jsem pocit, že si nechávají otevřená vrátka pro další pokračování. Přece jenom seděla Marie Terezie na trůnu nějakých čtyřicet let a to je opravdu hodně dlouhá doba. Jsem ráda, že nám bylo ukázáno její dětství a mládí, protože ji mám v hlavě zafixovanou jako poněkud korpulentnější dámu, ale tak to mají asi všichni, kteří navštěvavali pravidelnou školní docházku. Vojta Kotek mě velmi mile překvapil. Sexuální scény byly na pováženou. Ale pan režisér asi dobře věděl, čeho tím chce dosáhnout. Neokoukané tváře pro mě dosud neznámých herců byly velké plus a moc příjemné osvěžení.(8.1.2018)

• Johnny.ARN

Čakal som väčší dríst. Čakal som, že budú lietať v rokoch, riešiť niečo čo sa ešte neudialo, alebo, že to bude zle obsadené. Namiesto toho som len dostal ultra prečančanú a vysladenú lovestory, s peknými kostýmami a jedným pekným zámkom. Obsadenie fajn, čajka sa tam hodila, Kotek to držal, tri slovenské barónky si polku druhého dielu ukradli pre seba. Historicky to tiež nebolo až tak mimo ako som čakal. Je to síce pozerateľné, ale malo to svoje trhliny. Chýbali mi úvodné popisky lokácií, rokov, mien jednotlivých postáv, aby divák hneď vedel, kto je kto. Pre nezainteresovaného mohlo byť celkom zmätočné dozvedieť sa, že Štokinger z Rexa ( do konca života môže ďakovať za tú rolu!! ) je vlastne Eugen Savojský až v závere prvého dielu. Taktiež bolo cítiť tie milióny, čo sa tam vložili. Digitál exterierov na zelenom plátne určite niečo stál. A samozrejme kostýmy a prenájom zámku. V konečnom dôsledku je to príjemná historická telenovela, pri ktorej by som si rád pozrel aj ďalšie časti. Z čisto historického hľadiska samozrejme. 2 z 5(30.12.2017)

Mám dojem, že zde ve většině hodnocení, resp. podhodnocení vítězí známá pravda, že doma člověk nebývá generálem. Podle mne velice povedený projekt, byť někdy sklouzávající k poetice romantických televizních inscenací. Přesto ale nelze upřít velkorysou výpravu, herecké zvládnutí, ani pěkně vystavěný příběh.(14.1.2018)

Česko-slovenský a rakousko-uherský (maďarský) koprodukční dvojfilm o Marii Terezii, který natočila část jejich národů o této velké panovnici našich zemí a jejíž život by vydal mnohem delší seriál. První díl mě zaujal líbil se více než druhý. Stejně jako uživatel jhr bych uvítal podrobnější udaje o válce o rakouské dědictví alias první slezské válce. Hezká výprava a lokace se postaraly o zvýšení hodnocení. Marie-Luise Stockinger a Vojtěch Kotek dobře vybráni dobře pro císařský pár. Stejně jako ostatní herecké obsazení. Zápor? Ano film má historické chyby.(30.12.2017)

• - Vo filme hrajú dobových hudobníkov skutoční barokoví muzikanti z Brna. (perseus142)

• - Valtické zámecké zahrady byly během natáčení volně přístupny veřejnosti. (klara.leb)

• - Úvodní scéna seznámení Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek) byla natočena v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Dále se také točilo např. v Praze, Bratislavě, Vídni (Belveder), Dobříši, Milovicích a Světci u Tachova. (argenson)