Česko-slovenský a rakousko-uherský (maďarský) koprodukční dvojfilm o Marii Terezii, který natočila část jejich národů o této velké panovnici našich zemí a jejíž život by vydal mnohem delší seriál. První díl mě zaujal líbil se více než druhý. Stejně jako uživatel jhr bych uvítal podrobnější udaje o válce o rakouské dědictví alias první slezské válce. Hezká výprava a lokace se postaraly o zvýšení hodnocení. Marie-Luise Stockinger a Vojtěch Kotek dobře vybráni dobře pro císařský pár. Stejně jako ostatní herecké obsazení. Zápor? Ano film má historické chyby.(30.12.2017)

• Ephemeris

Natočiť historický film je ťažšie než čokoľvek iné a opäť sme raz svedkami toho, ako sa to nepodarilo. Pritom spojili sily takmer všetky bývalé národy rakúsko-uhorskej monarchie. Symboliku projektu samozrejme chápem a osobnosť Márie Terézie si poctu zaslúži, minimálne za školskú reformu. Ale určite nie poctu v takejto podobe a v personifikácii takej herečky (nemám výhrady voči vzhľadu, veď samotná Mária Terézia bola škaredá ako noc, narážam ale na herecké schopnosti). Hlavný problém v mojej percepcii ale proste spočíva v tom, že nezaujímavý už je samotný historický námet. Raz darmo, nie sú to krížové výpravy ani stavba pyramíd. Z tejto látky sa proste nič vytrieskať nedalo.(26.12.2017)

• Marthos

Okázalá přehlídka marnosti, oděná do vznosných kostýmů a bílých paruk. Marie Terezie jako uhihňaná lolitka. František Štěpán jako nevychovaný sukničkář a frajírek první kategorie. Evžen Savojský coby arogantní intrikán. Císařovna Alžběta alkoholička. Dialogy, které jako by omylem vypadly z nějaké současné komedie nevalného charakteru. Zásadní nesrovnalosti, které pozná i laik. Děkuji, nechci.(2.1.2018)

Pokud budeme srovnávat s tvorbou podobného charakteru nás, je Marie Terezie opravdu příjemným překvapením a zaslouží si určitě více než průměrné hodnocení. Na druhou stranu, když se na to podíváme v kontextu např. seriálu The Crown, musíme zase s hodnocením trochu níže. Zůstávám tedy u průměru. Na naše poměry se jedná o velice hezkou podívanou, "světové" to ale není.(4.1.2018)

-3* tahle televizní rakousko-uherská koprodukce v mých očích nedopadla tak špatně jak ji mnozí popisují a beru ji jako vkusný vhled do dospívání a vladaření první císařovny Marie Terezie pro nejširší publikum. Tím pádem se bulváru vyhnout nešlo a nikdo snad nemohl čekat od dvoudílné dramatizace života bůhvíjakou životopisnou přesnost. Casting mi nijak zvlášť nevadil, dobová stylizace mi přišla velmi slušná a scénář normální. Druhá část mě bavila víc, protože v ní bylo mé oblíbené politikaření. Slabší tři hvězdičky dávám hlavně že nebyly zfilmovány i další životní události císařovny a tím pádem na mě působí film nekompaktně. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](3.1.2018)

• - Slovenská RTVS na projekt prispela sumou takmer 1 milión eur. Samotný rozpočet sa blížil k šesťnásobku. (kacer4)

• - Maškarný ples a bál sa nakrúcali na zámku v Kroměříži. (perseus142)

• - Kým štáb medzi sebou komunikoval a jednotlivé pokyny rozdával v angličtine, herci sa pri „ostrej" rozprávali svojím materinským jazykom. Panovníčka Mária Terézia stvárnená mladou rakúskou herečkou tak hovorila po nemecky, z úst jej osudovej lásky Františka Štefana Lotrinského v podaní herca Vojtěcha Kotka bolo ale počuť češtinu. Pri niektorých scénach sa dokonca stávalo, že sa z pľacu ozývali všetky štyri jazyky naraz. Každá televízia si napokon všetky scény predabuje do svojho jazyka. (kacer4)