Český Lev 2 : Herec HR - Martin Dejdar, Zvuk + 4 nominace: Režie, Herec VR - Radek Holub, Herečka VR - Jana Hlaváčová, Scénář(8.9.2004)

Dejdarova role učitele tance byla zdá se jeho vrcholným počinem na poli filmu. Tanečník je to proklatě dobrý, alespoň podle mých amatérských měřítek...a v režii Jaromila Jireše i věrohodně zahrál.(17.3.2003)

Jednoznacne nejlepsi film pana Jirese a taktez zdaleka nejpusobivejsi herecky vykon v podani Martina Dejdara.(25.7.2002)

Nemůžu si pomoct, ale Dejdar mi přijde sice jako kvalitní, ale velice monotónní herecký typ. Učitel tance není zaručeně nejlepším Jirešovým filmem, jak jsem se dočetl v denním tisku, je to velmi pěkně nasnímaný (Jan Malíř je záruka kvality) a místy i docela hezky napsaný příběh (ani Hubač rozhodně nepatří mezi diletanty). Bohužel mi to celé přijde trochu moc táhlé a retrospektivní vsuvky působí značně neústrojným dojmem, potěší jen přítomností Miloše Kopeckého. Atmosféra plicního sanatoria je vydatná, postavy uvěřitelné a určitý sentiment velice přijatelný. Prostě příjemný film, což nic nemění na faktu, že Jireš má i lepší tituly.(13.5.2007)

Co já vím, tak to byla taky jedna z nejlepších Dejdarových rolí, kde jsem měla slzy na krajíčku. Silná touha žít a tancovat mu dávala sílu k povzbuzení i těch druhých, kteří sdíleli podobný osud jako on, dokud mu síly stačily. Mě tady ve své roli dokonale přesvědčil, že umí, ale jak je to s ním dnes, to bych už musela asi trochu pátrat.(13.4.2013)

Tuberák Martin Dejdar to v sanatoriu rozjede na plný pecky a nakonec se protancuje až ke smrti. Zvláštní film o dnes už prakticky zapomenutý nemoci, kterej kombinuje humor i nějaký ty vážný situace. Neni to sice žádnej zázrak, ale docela mě to bavilo. A je neuvěřitelný, že před nějakejma 20 lety Dejdar mohl hrát hlavní roli ve filmu, kde mu křoví dělali herci jako Zindulka, Kopecký nebo Hálek. A nakonec to dotáhnul k tomu, že moderuje "zábavný" pořady a hraje ve stupidních seriálech. 65%(1.10.2016)

Solidní psychologické řemeslo, postavené především na výkonu Martina Dejdara...(10.11.2008)

Řekl bych, že spolu s Amerikou je to nejlepší Dejdarova role na filmovém plátně, bráno z pohledu dnešní české filmové produkce by si snad film zasloužil i čtvrtou hvězdičku. Emotivní příběh o jednom umírání. Celkový dojem: 65 %.(19.4.2009)

Nesnadné a možná ne zcela domyšlené téma tohoto záměru-scénáře-metafory bylo scénáristicky i režijně zvládnuto na vrcholné úrovni. Jirešova a Hubačova odrazová parketa se prolnula do výborné výpravy, věrohodného děje a přesvědčivě zachycených reálií té doby - tj. konce Třetí republiky. Nadsázka, která by v jiných případech doslova vraždila a deptala kvalitu, tady slouží jako přesvědčivé východisko k vybudování podobenství o potřebnosti, nenahraditelnosti a životadárnosti elánu, lidské potřeby přesahu a bojovnosti i na druhé straně naivity a zranitelnosti. Všechny tyto vzájemně se v sobě křížící a mnohém vzájemně rušící tendence postihuje v soustředěné podobě Dejdarova postava tanečního mistra Majera v Dejdarově podání. Mimořádných hereckých výkonů tu ovšem najdeme podstatně více. Retrospektivní dědoušek Miloše Kopeckého, komisní ženství vrchní sestry Jany Hlaváčové nebo dobyvačné pojetí v rolích Kodetové či nedoceňované Zuzany Bydžovské jsou asi nejvýraznějšími markantami tohoto rysu UČITELE. Zápas o zachování lidské důstojnosti v mezních podmínkách je patrně i hlavním obsahem nesporného nadčasového rozměru tohoto nanejvýš aktuálního českého filmu.(28.2.2009)

Nijak extrovní, přesto velmi solidní snímek se zvláštně nahořklou atmosférou a nejspíš životní rolí Martina Dejdara. 60%.(14.5.2007)

Přiznám se, chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, jak pěkný film to je. Ta metafora tance jako boje proti smrti a umírání… Opravdu povedený film, ve kterém Dejdar předvádí zřejmě svůj herecký vrchol. Za zmínku také stojí výkony Bydžovské (zde byla krásně roztomilá), Hlaváčové (na pohled přísná, ale když jde do tuhého, tak laskavá a starostlivá sestřička) a Holuba. Hlavně kvůli závěru zaokrouhlím na čtyři hvězdy, a pevně věřím, že za čas si zase tuhle lekci tance a života opět dám.(11.2.2011)

Výtečné.(26.2.2009)

Výborný citlivý český film. Martin Dejdar exceluje ve své asi nejlepší filmové roli, možná trošku na zvážení jestli by tento herec neměl dostávát více příležitostí v podobných projektech. Při sledování filmu mi vytanuly na povrch myšlenky na Přelet nad kukaččím hnízdem (sbor pacientů ústavu) a také na film Pozor, Vizita. PS: Jana Hlaváčová jako česká odpověď na slečnu Ratchedovou není špatná.(19.6.2007)

Dejdar v jedné ze svých parádních rolí(10.9.2007)

co by člověk neudělal pro zdraví... třeba i chcípnul...(8.2.2011)

Naprosto skvělý scénář, kamera a režie (záběrování). Herecké výkony faň - Dejdar je v průběhu filmu čím dál lepší. Viděl jsem to už několikrát, ale až teď se mě film poprvé naplno dotknul a pocítil jsem veškerou jeho tragiku i krásu (sand je to tím, že jsem i u předposledního shlédnutí byl asi pořád eště malý - například jsem až tentokráte pochopil, že ten Majer vlastně maximálně pár dní po poslední scéně umře). No prostě je to po technické stránce precizní snímek, který se nesnaží hrát si na něco víc, než k čemu má scénářem dané dispozice - ostatně strach ze smrti je pro mě dost silné téma (nebo je ten film o něčem jiném ?).(13.5.2007)

• LiVentura

Český filmový nezmar, nechci se k tomuto "filmu" znát.!(4.7.2009)

• Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 3/10 Hudba 4/10 Efekty 3/10/// +známích herců je tu habaděj -téma mě nezaujalo/// Když se nad tím zpětně zamyslím, tak je to téma vážné a přitom je film podán s lehkostí, tak aby se divák i bavil. Jenže problém je, že já jsem se nebavil, navíc osudy zde přítomných mi byly lhostejné. Určitě za to ale nemohou herci, prostě je to látkou a nebo možná taky réžií./// Celkem 42%///(12.5.2008)

Možná jeden z nejlepších hereckých výkonů Martina Dejdara. Život v plicním sanatoriu čtyřicátých let plný boogie-woogie. :) Naděje v podobě tance, jenž jako jediný dodává hlavnímu hrdinovi energii, se stává nadějí i ostatním členům ozdravovny..některým i posledním únikem z jejího obyčejného a jednotvárného režimu.(14.5.2007)

Viděno 2x cca - 75%(27.2.2009)

Pokud je tento trpký a nevýrazný film něčím pozoruhodný, je to skutečně jen výkonem Martina Dejdara, který mu vynesl sošku Českého lva. Jestliže dokázal bravurně uhrát takovou kládu, pak je mi záhadou, proč stojí dnes po krk v žumpě zvané „sitcom“, kde podává tak ubohý a trapný výkon, který by přivedl do rozpaků i podnapilou společnost na vesnické zábavě. Jaromil Jireš není režisér mého srdce, ale pokud dokázal natočit film jako je Žert, mohl z tak závažné a umělecky dráždící látky - boje s těžkou nemocí a strachu ze smrti, vytěžit daleko víc…(29.4.2009)

Martin Dejdar a jeho chroptící učitel tance na mne již kdysi udělal velký dojem a považuji ho za jeho nejlepší a nejlépe zvládnutou roli. Navíc byla naprosto uvěřitelná a pro tanec má Dejdar opravdu vlohy. Dojemný příběh o boji se zákeřnou nemocí a nezdolné vůli chytí za srdce, a i když to není tak kvalitní dílo, musím říci, že herci i režisér udělali maximum, aby ze scénáře dostali nadprůměr. Zasloužených 75%(30.10.2010)

Martin Dejdar vo svojej najlepšej úlohe tanečného majstra Mayera. Príbeh, rozprávajúci o vážnych veciach, je podaný s ľahkosťou charakteru hlavného hrdinu, okúzľuje nás večným optimizmom aj na prahu smrti.(15.5.2007)

tudle sem v hospodě potkal znamýho a von mi vyprávěl jednu dávnou příhodu....její variace se proflakujou skoro na kazdy druhy skole stylem "kamarad kamarada myho kamarada mi vypravěl,,," pokaždy ale s menší úpravou....jeho verzi sem ale ještě neslyšel...začínala dejdarem.....tak se děti pěkně usaďte a poslouchejte.... příběh se odehrál na jedné středočeské škole....učil tam učitel co prej vypadal přesně jako dejdar...tančit sice moc neuměl...zato ale vynikal mohutnými gesty, při kterých šermoval rukama s takovou elegancí, že jeho hodiny byly dokonce i samým ředitelstvím školy považovány za rizikové,,,,semtam, když vykládal třeba o svých oblíbených komplexních číslech, ji někdo nevědomky chytil....čas od času dokonce některého studenta se zvoněním odvážela sanita....je podivuhodný že všecky tyhle likvidační zákroky zvládal prakticky jenom jednou rukou,,,levačku totiž míval obvykle v kapse...sem tam ji někdo v mlze zahlíd, ale jinak měla pověst sněžného muže... dejdar se za ni totiž styděl.....chyběl mu na ní malíček a dva články prsteníčku.. ...když na to přišla řeč, skromně tvrdil, že mu je uřízli běhěm přepadení jedné dámy, které se zastal a zachránil ji tím život...ale vrátnej zezdola povidal, že mu je ukousla jedna kurva..........noale proč vam tohle všechno povidam ...... na jednu jeho rizikovou hodinu řišel student Mára malinko pozdějc....to se občas stávalo, zvláš na odpoledních hodinách, protože stravovací zařízení pro jejich instituci bylo mimo areál školy, asi 700 m na sever,,,a protože hned vedle byla hospůdka u kohouta,a neměli tam ty smradlavý tácy...školní jídelna zela většinou prádnotou....no a Mára vstoupil do třídy řádně "najeden"...uďál na učitele véčko, povídá mu NAZDAR JARDO a šel si dát dvacet do zadních lavic....jarda měl ale zrovna asi ňákou blbou náladu neboco...tak zamával rukama a přitáh si ho k tabuli...Mára motal nohama a mumlal něco ve smyslu: TO JAKO KTABULI? ALE MĚ BOLÍ BŔÍŠKO, ale dejdar ho ignoroval,,,začal mu dávat jednu otázku za druhou, a to dokonce i z jiných předmětu...mára si toho moc nevšímal...vklidu si dal do pusy malborku a začal se schánět po sirkách.... profesor rudnul vzteky čím dál víc a celý todle představení vyvrcholilo když mára spadnul na zem a lez po čtyrech...náš učitel si v rozčilení stoupnul: TAKŽE NIC? TAKŽE NIC! TAK PANE MAREK, NESKA JE TO ZATOLIK... zařval uplne bez sebe a udělal jedno ze svych oblibených sardelových gest...bohužel si v tom zmatku neuvedomil.....ze to gesto proved svojí legendární levačkou...a tak když to mára viděl, a konečně se postavil zpátky na dvě... šťastnej jak blecha se vobrátil dozadu do třídy a povídá....TY VOLE DOBRÝ, DAL MI TŘI MÍNUS....(28.1.2009)

Zvyšuji hodnocení, jelikož původní dvě hvězdy jsou opravdu málo. Tento film je hodně zapamatovatelný samozřejmě hlavně kvůli Dejdarovi, který si svoji roli zde vychutnává a divák má z jeho výkonu pocit, že je opravdu učitelem tance. Takže Dejdare, zauvažuj o změně své profese:)(21.8.2011)

Neprávem pozapomenutý film. Samozřejmě má své meze, ale Dejdar tady rozhodně předvádí to nejlepší ze svého, vskutku "poněkud monotóního" herectví. Režie, kamera i scénář a taky hudba jsou naprosto perfekrní a jako celek tenhle film rozhodně řadím k tomu nejlepšímu, co u nás na počátku devadesátých let vzniklo. Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Marigold, gudaulin, Gemini, sportovec(26.12.2006)

Martin Dejdar sa pár rokov po natočení Učiteľa tanca sťažoval v jednom rozhovore pre Cinemu, že je mu veľmi ľúto, že mu už také výrazné ponuky neprichádzajú. Odvtedy sa bohužiaľ toho v jeho prípade čo sa týka hraného filmu veľa nezmenilo. Z prvej polovice 90tych rokov patrí tento film v českej kinematografii rozhodne k tomu lepšiemu. Hodnotenie č. 3333.(30.10.2013)

Napriek tomu, že hlavnú úlohu hrá Dejdar to bolo dobré.(13.1.2010)

• honajz

S Jirešovými filmy mám obecně problém, že jsou slušně nasnímané, docela dobře herci zahrané, mají i jistou meditativní atmosféru, ale pokud chybí kvalitní předloha (jako tomu bylo v případě Žertu, a částečně Causy Králík či Katapultu), Jireš filmům nic svého nepřidává, jen bezduše "kopíruje", a často ani nevíme, co chce říct, kam se přiklání. Stejně tak zde se bijí oslava života a pozitivního náhledu na každou cenu s okolnostmi života, resp. nemoci, aniž bych zde nacházel nějaké vyváženější stanovisko, dialog, zajímavost. Dejdar hraje slušně (i když chvílemi je na něm znát, jak moc dává najevo, že hraje, aby bylo vidět, jak dobře hraje), ale nepřesvědčil mne natolik, abych jej bral jako reálnou postavu, jako jsem třeba Hrušínskému věřil jeho Prepsla se vším všudy ve filmu Pozor, vizita!(28.4.2018)

ČT2 HD - Úplně jsem zapomněl, že má česká kinematografie takovýto povedený snímek z nemocničního prostředí. Dejdar ještě v době, kdy opravdu hrál a nepitvořil se v přiblblých TV seriálech (vyjma Zdivočelé země) a různých TV show, apod. V Učiteli tance předvedl výkon, který si diváka získá. Smutné a úsměvné zároveň. 70% (with J.)(14.12.2015)

Dukaz, ze Martin Dejdar neni jen sasek, ale dokaze dobre zahrat i charakterni role.(13.4.2006)

Skvělý Dejdar, dobrá atmosféra prostředí, dobré vedlejší postavy a dobrý námět. Bohužel ale Jireš nedokázal z látky "vytřískat" tolik kolik by asi šlo. Přeci-jen scénář, ve kterém jde spíše o pocity a ne úplně primárně o děj mohl být na můj vkus zpracován trochu jinak. Jinak ale nadstandartní porevoluční snímek, bez větších výhrad. Tam se vážně jenom chlastá? (12.2.2011)

Jeden z nejzarivejsich vykonu kariery Martina Dejdara...jak po herecke strance tak i po tanecni(14.5.2007)

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů. Už když jsem ho viděl poprvé kdysi jako malý kluk, přišel mi něčím zvláštní a jedinečný, ač jsem bohužel viděl jen jeho část (ani začátek ani konec). Ani jsem nevěděl, jak se ten film jmenuje až asi po 10ti letech jsem jej spatřil znovu, zase náhodou a zase né celý ale hned na to jsem si ho sehnal a už v klidu vychutnal od začátku až do konce. Film se natáčel v sanatoriu v Jevíčku, kam jsem zrovna v tech dnech, kdy jsem jej viděl celý, jezdil navštěvovat babičku, a tak možná i proto se mi tento film tolik zavrtal do paměti a nejen tam.(21.2.2009)

Nenadchlo mě to, ale ani neurazilo. Martin Dejdar se na roli hodí a jeho výkon je výborný. Film jako celek je docela příjemný, ale stejně na mě působil průměrným dojmem. Líbilo se mi na něm, že je podán nesentimentálně; jenže možná právě to zapříčinilo určitou odtažitost postav, což mi přišlo docela líto, protože příběh mě tak nijak výrazně nezasáhl.(31.10.2011)

Dejdar není vůbec ,,můj herec", takže film jsem zhlédla náhodou. Uznávám, že on i film byl perfektní. Vadila mi jen Kodetová.(31.5.2014)

,,Jestli tohle přežiju, tak to tady roztočíme!" Scenárista Jiří Hubač mě zatím pořádně nezklamal (s výjimkou dosti laciné televizní detektivky Polední žár) ani v porevolučním období. Příběh se odehrává v brzké poválečné době, přičemž historie se odráží zejména na skvělé dobové muzice, ale jinak se zabývá lidskými charaktery, nemocí, odvahou nebo také optimismem a mohl by se prakticky odehrávat kdykoliv, i v současnosti. Váhal jsem při hodnocení mezi 4* a 5*, ale vzhledem k tomu, že moc podobných filmů s nadčasovými náměty se v porevolučním českém filmu neurodilo (z nemocničního prostředí ještě o dva roky starší Městem chodí Mikuláš), tak se přikloňuju k plnému počtu. Coby mladší ročník mám Martina Dejdara zažitého spíš jako "šaška" z trapných komedií a nejpříšernějších tv pořadů a shows, zde mě v roli nemocného tanečního mistra Mayera velice mile překvapil. Oceňuju dále Janu Hlaváčovou, která mi mimochodem hodně připomněla její svéráznou zdravotní sestru v sérií Básniků, ale taky Jirešovu režii zajímavou zejména ve chvílích vracející se s hudebními motivy do Mayerova dětství. Celý film oplývá kvalitami, ale do transu mě dostaly zejména dvě momenty: poprvé když Mayer přesně podle plánů nemocného pacienta objeví na půdě zámku starý prsten (byť se příčina této záhady časem vysvětlila, zapůsobila na mne tato scéna jako symbol jisté naděje existence něčeho mezi nebem a zemí) a podruhé závěrečný obrat v ději se setkáním starých známých po letech, symbolicky zakončeným společným tancem, s příchozí novou radostí do dalšího života. Krásně dojemné a svým způsobem nečekaně "navazující" na Hubačovy filmové balady jako Lístek do památníku nebo Nezralé maliny. (90%) (Filmová výzva 2018 - HonzaBez)(28.7.2018)

Životní role Martina Dejdara. Je nezapomenutelný.(14.2.2011)

Skvělý Martin Dejdar v roli člověka, který se v jednom z nejdepresivnějších prostředí dokáže starat o zábavu a nakazit své souputníky optimizmem. Dojemný a hezký film. Václav Vydra jako pacient s vyoperovanými žebry mě v myšlenkách ještě dlouho pronásledoval. (387.)(31.8.2008)

Martin Dejdar mě nesedí jako herec skoro v každém filmu, tady navíc hraje titulní roli, za kterou získal i Českého lva (nechápu). Pořád stejnej, nezáživnej, protivnej. Prostě nuda. Nejlepší je jako dabér Bárta ze Simpsnů. Z pera Jiřího Hubaču určitě vypadly mnohem lepší práce, než je Učitel tance. Nevím, možná je to i režií Jaromila Jireše, ale tenhle film ve mě nějaké zvláštní pocity nevyvolal. Nejvíce se mě líbil Radek Holub v roli umírajícího a stále optimistického tuberáka. Jinak celkově slabší průměr.(9.12.2016)

Jasně, na jednu stranu to bylo přehnaný, vždyť kolik lidí by v podstatě spáchalo sebevraždu tancem a ještě takhle? Ale ten příběh se mi líbil. Dejdar se mi líbil. Vlastně celý film.(14.5.2007)

Vesele i smutně v tanečním rytmu. Velmi působivý film se skvělými hereckými výkony.(25.2.2009)

Jestli to přežil, tak to tam roztočil. Ovšem, obavám se, že to nepřežil. Poslední scéna nemá chybu a do Dejdara by kdekdo takový výkon neřekl. Nicméně v devadesátkách celkem jel a jak vidno i dobře stepoval. Tenhle film dost stojí právě na něm. Českého lva dostal zcela zaslouženě. Akorát mu mohli vybrat hezčí herečky a vypustit tu linku s divnou léčitelkou. Jinak, ale skvělý film.(18.12.2018)

Výborný Dejdar ve slabším Jirešově snímku. Ale poselství filmu, "bojuj vždy a za všech okolností", je potěšující.(13.2.2003)

Nakažlivě optimistický příběh z pochmurného a depresivního prostředí.Strhující herecký a taneční výkon M.Dejdara.(18.11.2006)

• kagemush

To jsem se zas nechal zlákat,jako že Jireš a tak....Ani na tu českou modlu pana Dejdara dneska nic kydat nebudu,škoda úderů do klávesnice.(22.5.2009)

Taká milá a úsmevná veselohra s dramatickými prvkami. Dejdar, to je to čo sa na snímku oplatí.(25.3.2011)

• Maq

Jak velkým literátem vlastně je Jiří Hubač? Uznejme, že napsal několik scénářů, které v České kotlině dosáhly statutu nezapomenutelnosti. V románové podobě by se patrně zařadily mezi rodinné bestsellery, v tomto ohledu je ekvivalentem třeba takového Stephena Kinga. Originální moc není, díky čemuž s bolševikem neměl potíže, ale zná řemeslo. Umí vytvořit silné a věrohodné charaktery, příběhy a situace často ve stínu smrti, ponejvíce nepříliš vzdálené poloze populárního dojáku, ojediněle ještě níž (vždy uměl napsat ubrečené sólo pro některého v dané době populárního herce). Je to hodně nebo málo? Z poloviny plná nebo z poloviny prázdná? --- Učitel tance podle mého soudu představuje v obecně dobré Hubačově tvorbě průměr. Jireš se ke zpracování takové látky nepochybně hodil dokonale. Na Dejdarově místě bych raději viděl nějakého herce, jenže, Dejdar byl tehdá zrovna populární, že?(5.2.2011)

Dejdarovi se role v tomto filmu opravdu povedla, ačkoliv mě film tolik nezaujmul, vydžel jsem až do konce.(24.11.2008)

Martin Dejdar je podle mě jediný z mladých herců (tady ještě mladý byl), kdo se mohl rovnat staré gardě. Komika i tragika, blbnutí, vypravěčství, všechno mu jde na jedničku. Škoda, že tak zapadl a vynořil se ne jako vynikající herec, ale jako figura Ozák. Nic proti Ozákovi, Comeback docela ujde, ale Dejdar by si určitě zasloužil pořádnou roli. Snad jednou....(6.5.2010)

Film s vybornym hereckym obsazenim, kde me nejvice svym vykonem zaujala Jana Hlavacova. S postavou tanecniho mistra Mayera, kterou ztvarnil Dejdar jsem se vubec neztotoznil. Vice me zaujaly vedlejsi pribehy. Dobry film, urcite bych ho vsak nepovazoval za nejlepsi dilo Jaromila Jirese.(23.12.2011)

Rozhodně pěkný pokus o zpracování nepříliš zajímavého tématu pobytu v léčebně pro souchotináře. Milé.60%(14.7.2011)

Krásný film o naději. Život muže, který navzdory své chorobě bojuje do posledního dechu. Většina z nás si neuvědomuje, jaké to je být nemocný, sám, čekat na smrt. Tento film nám to přiblížil. Musíme mít naději, jako on. Musíme vytrvat a bojovat s osudem, který je krutý. Dokážeme to? Postavíme se tomu? Nevím. Pan Mayer to dokázal a cestou do nebe tancoval o lepší druhý život. Protože kdo věří neumře, ale bude mít život věčný.(21.8.2015)

Martin Dejdar je v tomto filmu velmi sympaticky a jeho herecky vykon vyrovnany a presvedcivy.(19.3.2006)

Další z hold poměrně malého výčtu opravdu výborných porevolučních filmů. Nechápu proč nemá minimálně 85% (hold to je ten vkus v ČR, hlavně co se českých filmů týče jako takových). Vyníkající herecký výkon Martina Dejdara a společně s Amerikou jeho životní role. Kvalitní věc po všech stránkách - děj, hudba, atmosféra, režie, herecké výkony... 90%(30.7.2010)

Tanec leci.(13.12.2015)

Nakažlivě optimistický film s poněkud nedotaženým scénářem, ale zato velmi dobře hrajícím Martinem Dejdarem. Celkově to však na mě působilo neuspořádaně a vyznělo do ztracena.(14.5.2007)

Český Přelet nad kukaččím hnízdem - a i když není Dejdar Nicholson, boj se smrtí jsem mu věřil od začátku do konce. Jana Hlaváčová v roli vrchní sestry by možná přehrála i Louise Fletcherovou ze zmíněného Formanova snímku - opět skvělý výkon.(9.2.2011)

Devadesátá léta české kinematografii ještě přála a jedním z povedenějších filmů té doby je také Učitel tance. Příběh o nezlomnosti života i při vidině krátkodobé možnosti budoucích časů. Zhoubná nemoc ve střetu se životní vitalitou a neukojitelnou touhou po životě. V radostech a emocích hledání a nalézání tělesného i duševního štěstí. Beze strachu a puritánských morálních zábran. Konec může dorazit nečekaně brzy a veškerý možný čas lze využít k prožívání života v sebeobraně před odevzdáním se hrůzostrašnému Thanatovi. Život dokáže být krutý a osud nebývá spravedlivý, ale i v nelichotivé přítomnosti se lze občas zachytit života a radovat se z něj. Hlavní postavou odlehčené dramatické vzpoury života je mladý taneční mistr Richard Majer (zajímavý Martin Dejdar, jako malý Filip Truhlář), prahnoucí ze všech sil po krásách života. Kapitulaci neuznává a v bujarém vzývání prožívá každou možnou chvilku. Smíření je předzvěstí lišaje smrti, bolest je marností, a přesto je život lákavým prostředím, kde se zbraně přijímání nemají skládat dobrovolně bez snahy o boj. Hlavní ženskou postavou je vrchní sestra sanatoria pro souchotináře (dobrá Jana Hlaváčová), nekompromisní pedant nad dodržováním přísných léčebných řádů. I tvrdá vážnost dostává citlivějšího obrysu při vytrácení se života z mladého těla. Důležitou postavou je pacientka Lydie (zajímavá Barbora Kodetová), profesionální tanečnice s nezbytnou romantickou linkou a oslavou života. Výraznou postavou je Pardus (dobrý Radek Holub), pacient se zuřivě vybudovanou cestou spásy a nutného vykoupení přibližujícího se zmaru. Z dalších rolí: temperamentní autorita Richardova utváření pohledu na život v podobě energického dědečka (příjemný Miloš Kopecký), poskakující šašek sanatoria Venda Benda (Petr Vacek), ze strnulosti probuzený nesmělý pacient Pepa (zajímavý Kamil Halbich), bezprostřední a zamilovaná Miluška (příjemná Zuzana Bydžovská), zprvu opatrný a posléze vystrašeně za mámením naděje utíkající pan Mandlík (dobrý Stanislav Zindulka), shovívavý moudrý primář sanatoria (zajímavý Petr Pelzer), pohledná zdravotní sestra Áša (příjemná Zlata Adamovská). laskavá mladá zdravotní sestřička (Klára Jirsáková), nevybíravě cynický zřízenec Aloiz (dobrý Zdeněk Dušek), autoritativní lékař sanatoria Dr. Král (zajímavý Alexej Pyško), operovaný pacient s tíživým pocitem podvedení (dobrý Václav Vydra nejml.), hazardní hráč a pacient Maxa (příjemný Pavel Rímský), svérázná léčitelka s lehkomyslně bohémským pohledem na život Dotáhalová (dobrá Gabriela Wilhelmová), její nadšeně malující manžel (zajímavý Jiří Hálek), či nový pacient a mladý energický tanečník Olda Ondříček (Vladimír Míka s hlasem Ondřeje Vetchého). Filmová podoba díla citlivě přistupuje k vážnému tématu, podává důkaz o krásách života v touhách po ochutnávání radostí bez předsudků a bez falešného moralizování. Zdůrazňované prožívání je poselstvím.(22.3.2017)

Naprosto úchvatný film o lïdské touze a víře. Jak už tady bylo řečeno je to vrchol hereckého úmění Martina Dejdara.(25.1.2006)

Na to jak Dejdara jako herce nemusím, jde o povedenou věc...(24.8.2014)

Povedéná role pro Dejdara, kterou dovedl využít a ukázal jaký je tanečník. Herec ovšem bude vždy jen průměrný. Nebylo to zas tak špatné, ale některé scény mi tam vyloženě vadily. Jinak ale malounko nadprůměr a o hvězdu více pro Dejdara.(22.1.2005)

moje hodnocení = 5,5 z 10.(23.1.2015)

Výborný herecký výkon M.Dejdara. Prostredie nemocnice je vždy smutné a pochmúrne. Tento príbeh je tiež smutný, ale film sa mi páči.......80%.(18.3.2006)

• klima777

Ono i citově vydírat se musí umět (citově, tudíž s citem, a nikoliv s těžkým kalibrem autorské nemohoucnosti). Můžete sice tančit vášnivě, jak chcete a střídavě naložit a vyložit libovolný počet vagónů s uhlím, leč život je jinde. A umírání též. Tohle je slizké handlování s lidským utrpením a bojem proti němu.(21.4.2010)

Volnější tempo není špatné. Martin Dejdar to zvládl parádně. Ten typ filmu, který balancuje na hranici 70%. Já se za celkový dojem přikláním ke 4*. 71%.(8.2.2011)

Spíše drama než komedie, Dejdar jako tanečník "profesionál" je nepřesvědčivý. Jako lazarovi už mu to jde lépe. Příběh však zajímavý.(10.5.2012)

Myšlienku bojovať s chorobou silou optimizmu stvárnil Dejdar ako tanečný majster na výbornú, v rámci toho ani na chvíľu nezíde z plátna a tak sa s jeho postavou dobre stotožníme. Množstvo scén je natočených veľmi verne, až sa mi chvíľami ťažko dýchalo. Vo filme je ale množstvo zjednodušení a málo rozvinuté boli všetky ostatné postavy a miesto toho sa objavovali výjavy z detstva, ktoré nemali jasný účel a skôr vyrušovali. Naviac tanečné čísla sú zo všetkého najnudnejšie, tiež tam boli akosi naviac, aj keď má film tanec v názve. –––– Chtěla bych důrazně upozornit, že během pobytu v našem ústavu se vystříháte vzrušení, kouření, pití, rychlé chůze, horké lázně, křiku, hlasitého smíchu, slunění a sexu!(6.11.2013)

O tom jak se smrti nebat a uzit si sanatorium. Celkove trosku morbidni.(3.6.2014)

Takový ten typický devadesátkový film, když tvůrci tak nějak nevěděli kudy kam.(22.3.2019)

Na kino moc TV film, ale jako TV film v TV, je to dobré. Herecké výkony pak také lehce nadprůměrné.(14.5.2007)

Kvalitní psychologické drama s velice kvalitním hereckým výkonem Martina Dejdara. Na filmu je velice vidět typický režiérský rukopis pana Jireše. Učitel tance je malý, komorní film o lásce k životu, jenž v souboji se smrtí nikdy nemůže vyhrát. Ale bojovat se má až do trpkého konce a to je na hlavní postavě Mayera vidět.(25.5.2007)

Bezpochyb jeden z nejlepsich ceskych "novodobych" filmu! a ja osobne nemam co bych mu vytknul!(12.9.2009)

Sympatický film s výborným hereckým obsazením.(23.4.2014)

Na víc jak tři to nebude. Dejdar tu hraje fakt dobře, dobře i tančí, ale dějově to je prostě nijaké a nedokáže to tolik zaujmout. Mám snad jen takový drobný poznatek: Tam na začátku, když stojí před nemocnicí, je mimo záběr slyšet Dejdarův hlas, říkající: "Tady jsem strávil dva roky a kdo ví, jestli jsem je vůbec přežil." Což v souladu s koncem nedává smysl. Nebo že by to vyprávěl MOŽNÝ SPOILER ze svého druhé života KONEC MOŽNÉHO SPOILERU, o kterém se tam mluví? Nevím. Možná to vypráví tak, že v té nemocnici byl před tím, ale o tom taky není ani zmínka. No, rozebírat to tady podrobněji už nebudu, buď mi něco uniká, nebo jsem na něco přišel. Jo, a myšlenku filmu taky rozebírat nechci, to by bylo kontroverzní... Každopádně 3*, ačkoli slabé.(27.4.2018)

Martin Dejdar mě dostal.(19.1.2006)

• radektejkal

"a to je člověk ze sanatoria, pane Jireš! (zde spíš ?)", by si (kdyby chtěl) mohl postesknout Vlastimil Třešňák. A když ne on, tedy já. Některé filmy na mě působí svojí pravděpodobností, Jirešovy filmy mi připadají vesměs nepravděpodobné, a také neinspirované - zde v původním smyslu (dech, dýchání), . Konec dobrý, ale tím ne všechno dobré. A také herecká topornost, nejvíc asi vrchní sestra. Velikáni filmu, to ano, ale jakého? Co si tady povídáme, na tom moc nezáleží, ale dobře placení televizní dramaturgové by měli oddělit zrno od plev, a nedávat do stejného pytle Jireše s Schormem nebo Kachyňou (a dalšími). Pozn.: Možná jsem byl - neúmyslně a nevědomky - ovlivněn pojetím smrti, který tento film zastupuje. Kdybych si mohl vybrat, tak smířlivé smrti (po vzájemném seznamování a přesvědčování) dám přednost před násilnou smrtí (tanec v TBC sanatoriu, válka, pepka a spol., silniční či jiná havárie)(13.12.2015)

Ve své době tak trochu unikát. Dejdar opět tančící. A zajímavý námět z prostředí léčebny. Ale jako by tvůrci usnuli na vavřínech a do filmu se nedostalo příliš emocí a citu. A tak to celé zůstalo tak trochu chladné, stejně, jako to bylo chladné právě v té léčebně. Přesto určitě významný polistopadový film.(3.2.2011)

Film, který by mohl pomoci i těm nejzoufalejším zoufalcům, a to především v tom, že pokud není úplný konec je ještě stále proč žít. Pouze když se vzdáš všech nadějí a očekávání - končíš. Velmi dobrý výkon M.Dejdara, slušný scénář, ukazující jak to asi muselo vypadat v "ozdravovnách" pro nemocné TBC. Ty 4 hvězdičky dávám i za tu trochu naděje pro ty nejsmutnější.(13.9.2010)

Martin Dejdar exceluje.(11.8.2007)

Sterilna réžia, ktorú vyvažuje Dejdar v doposiaľ najlepšej roli a pekná sympatacká Kodetová. Smutne krásny príbeh, ktorý sa však nijako nerozvinul v osudnejšie drama.(28.9.2012)

70% — Můžeme si o Martinu Dejdarovi myslet, co chceme, faktem je, že když má příležitost, tak opravdu umí. Jeho frajer Richard Majer je asi vedle Antonína Maděry ve Zdivočelé zemi dosud jedna ze dvou jeho životních rolí. Film dokáže obratně balancovat na hranici sentimentu a je dosti uvěřitelný a i přes závažnost tématu a prostředí nakažlivě optimistický. Oceňuji, že konec hlavního hrdiny, ač očekávatelný, není ve filmu explicitně podán a je tu prostor na zázrak.(25.4.2016)

Určitě to lepší, co v porevoluční pětiletce dokázal český film vyprodukovat. Jeden z nejlepších výkonů Martina Dejdara.(8.2.2011)

Přestože jsem netančící nekuřák, film se mi moc líbil...(1.3.2012)

"Co si nevemete hned, to si nevemete nikdy!" Je to především herecký koncert Martina Dejdara. A také drama o touze skutečně žít. "Když tancuju, tak žiju, ale když ležím..."(30.3.2018)

Pro mě spolu s Šakalými léty nelepší heecký výkon Martina Dejdara.(13.5.2007)

Tento film prošel kolem a ani nezamával. S výjimkou výborné kořalnické léčebné kůry se to se mnou v podstatě minulo. Navíc tanec není zrovna mou šialkou kávy. Kamera výborná. 66%.(11.3.2010)

Ta "léčba" TBC je snad ještě horší než samotná nemoc. Vykuchaný Vydra mě bude strašit ve snech ještě hodně dlouho. No ale jinak výborná, těžce podhodnocená záležitost s Dejdarem v životní roli. Na tento film je vhodné se podívat, pokud máte pocit, že máte nepřekonatelné problémy. Já osobně jsem při sledování zjistila, že 90 % toho co řeším, jsou vlastně ptákoviny.(11.12.2017)

Připojuji se k ostatním - nejlepší herecký výkon M. Dejdara.(13.3.2009)

Opravdová oslava života nastává až se zubatou na jazyku.. Sólo tanec se smrtí do posledního dechu v nehostinných kulisách sanatoria pro tuberáky a zasloužený český lev pro Dejdara.(8.2.2011)

Skvělý Martin Dejdar drží jinak šíleně nudný film. Pokud si mám vybrat, jestli Dejdar jako Bejby a Dejdar jako taneční mistr Majer, volím Bejbyho...(2.4.2011)

Jedna z nejlepších rolí Martina Dejdara. Dle mého názoru jeden z nejlepších polistopadových filmů.(8.1.2014)

Martin Dejdar ve skvělé formně, parádně natočený film o neumíráni a tanci věčná škoda Jaromila Jireše(5.3.2010)

To byl Dejdar ještě luxusní chlap. A jeho pohyby jsou zaručeně na jedničku. Skvělou roli zde měla paní Wilhelmová, ta jediná dovoluje uvádět v žánru tohoto filmu slovo komedie. Pravda ještě Halbich byl vtipný. Z ostatního obsazení bych vyměnila Báru Kodetovou, ta svou postavu úplně uzemnila. Hlaváčová byla super, Bydžovská, Adamovská jakbysmet.(31.10.2013)

Herecké bravurní sólo pro Dejdara. Životní výkon v psychologickém depresivním filmu.(6.6.2017)

• pipapa

Jedna hvězda za skvělou Janu Hlaváčovou v roli vrchní sestry. Jinak námět o hlupákovi, který hazarduje se svým zdravím až k tragickému konci, mi moc nesedí.(24.1.2018)

životní role Dejdara....(20.8.2009)

Většina herců přiznává, že pokud jim scénárista píše roli "na tělo", je to obrovskou výhodou. Postava Richarda Majera z pera Jiřího Hubače a v podání Martina Dejdara je toho jasným důkazem. Výborný výkon tady podává také Radek Holub v menší roli umírajícího Parduse (nominace na Českého lva byla na místě). Jako celek působí Učitel tance velmi lehce a nenuceně. Přemýšlel jsem dokonce nad plným hodnocením, je to tak na 4 a půl * :-). Každopádně velmi příjemné překvapení. "Člověk by měl žít, jako by umíral."(9.2.2011)

• topi80

Dejdar se snažil, co mu síly stačily, ale opravdu není Menšík ani Hrušínský, takže film ani jeho hlavní hrdina mě nijak neuchvátily, jen kolem mě toto dílo s parametry televizní inscenace proletělo.(17.10.2018)

Na temném pozadí lidské tragédie, se rozehrává příběh, který vtáhne do děje. Martin Dejdar a skutečně role, která mu sedla.(18.11.2009)

Ale jo, dám tomu 4 hvězdičky. Ono za mě osobně bych tomu dal jen 3 protože nemám moc rád filmy z nemocničního prostředí atd, ale filmařsky to bylo velice dobře zvládnuté, tak proto 4. Herce Dejdara moc rád nemám, ale toto jsem dokoukal až do konce, protože to mělo dobrý scénář. A dobrý scénář - příběh který upoutá a detajly na které se baví dívat - to je základ, ať máte nějakého herce rádi či ne. Dobrý film.(5.12.2010)

Na české poměry zajímavý a dobrý film, Dejdar zde k tanečnímu přidává taky pro mě překvapivě i výborný herecký výkon. 7,5/10(8.2.2011)

Hořká tragikomedie z prostředí plicního sanatoria. Film nevyniká nějak extra dějově, ale přesto je dobrý. Dejdar je možná trochu moc výrazově plochý, ale na postavu tanečního mistra se hodí náramně, protože tanečně je velmi nadaný a tancuje výborně, což ukázal už v Šakalích létech. 70%(8.2.2011)

M. Dejdar skvělý, J. Hlaváčová ještě lepší. Krásný, smutný, dojemný film, na mě zapůsobil.(1.6.2012)

To nebylo ani tak sanatorium jako spíše hospic. Mayer aspoň přinesl trochu života do toho umírání. Film o síle radosti, naděje a psychiky celkově na kvalitu života i umírání. Solidní výkon Martina Dejdara, ale jinak průměrný film.(1.4.2015)

Proč má tento film jen 69%? Tohle naprosto nechápu! Je to nejlepší film s Martinem Dejdarem v hlavní roli. Naprostý unikát ze scenáristické dílny mistra Jiřího Hubače. 85%(9.7.2015)

V malé roličce (chlápek s foukačkou) lídr mé milované kapely Bluesberry Petar Introvič a umírající Holub taky nemá chybu.(22.7.2008)

tento film jsem chtěl vidět. říkal jsem si, že je to potřeba. ale po shlédnutí mám jakýsi pocit, že bych se bez něj i obešel. tedy trochu zklamání z otevřeného konce, který nevím jestli byl dobrý nebo špatný. nicméně si ho umím přeložit i tak, že to byl zkrátka konec a neměl nic znamenat. zajímavé natočené, s velkou dávkou sentimentu. po shlédnutí jsem měl pachuť po filmu, který prostě nebyl nic extra. a šel jsem si pustit pro spravení chuti 1 díl svého oblíbeného seriálu :-)(9.2.2011)

Tenhle film nemá chybu, vážně se mi moc líbil a Martin Dejdar je tu fakt bezkonkurenční ;-)(9.2.2011)

Jsou filmy, na které člověk nemůže (a ani nechce) zapomenout. Dejdar tančí (jako) o život a divák doslova tančí a dýchá s ním...(3.4.2011)

Martin Dejdar hraje skvěle a skutečně se nechce vzdát, alespoň ne bez boje a bez tance.(28.8.2012)

Z 89 hodnocení má pouze 5 hodnocení méně jak 3 hvězdy. To samo už svědčí o kvalitě filmu. Dejdarova možná životní role, stejně tak zbylé osazenstvo se kladně podílí na kvalitě filmu. Zajímavý příběh o "tuberácích", kteří žijí na hranici života a smrti. Jsou filmy, které se dostanou divákovi "pod kůži". A mně se to u tohoto stalo - ani nevím proč, ale má to svoje kouzlo. Moc příjemné překvapení.75%(23.8.2014)

Vyloženě "televizní" zpracování, nicméně na myšlence a vyznění filmu to nic neubírá.(11.3.2016)

Jedna z nejlepších Dejdarových rolí.... Tenhle film si pusťte, když si chcete srovnat životní hodnoty a priority.(26.4.2018)

Film fajn, ještě poctivá kinematografická práce začátku 90 let. Umírajícího Parduse ve ztvárění R.Holuba nikdy nevymažu z paměti...(28.3.2019)

Jireš zde potvrdil, že nostalgie nemusí sklouznout do kýče a dokázal eliminovat Hubačovu papírovost. Je vidět, že oba autoři dobu v níž se film odehrává zažili. Nejpůsobivější jsou vzpomínky na rozverné hry s dědečkem, kterého s až překvapivým elánem hraje Kopecký. Dejdar je sice výborný, ale nejvíce si mne z pacientů získal Zindulka. Naopak není úplně ideální Hlaváčová jako přísná sestra, Galatíková by byla autentičtější. Pasáž s léčitelkou je zábavná, Wilhelmové role skvěle sedla.(25.4.2019)

Výborný film, stejně jako jeho divadelní předloha Modrý pavilon, kterou hrají v Mětském divadle v Kladně.(29.5.2019)