Nesnadné a možná ne zcela domyšlené téma tohoto záměru-scénáře-metafory bylo scénáristicky i režijně zvládnuto na vrcholné úrovni. Jirešova a Hubačova odrazová parketa se prolnula do výborné výpravy, věrohodného děje a přesvědčivě zachycených reálií té doby - tj. konce Třetí republiky. Nadsázka, která by v jiných případech doslova vraždila a deptala kvalitu, tady slouží jako přesvědčivé východisko k vybudování podobenství o potřebnosti, nenahraditelnosti a životadárnosti elánu, lidské potřeby přesahu a bojovnosti i na druhé straně naivity a zranitelnosti. Všechny tyto vzájemně se v sobě křížící a mnohém vzájemně rušící tendence postihuje v soustředěné podobě Dejdarova postava tanečního mistra Majera v Dejdarově podání. Mimořádných hereckých výkonů tu ovšem najdeme podstatně více. Retrospektivní dědoušek Miloše Kopeckého, komisní ženství vrchní sestry Jany Hlaváčové nebo dobyvačné pojetí v rolích Kodetové či nedoceňované Zuzany Bydžovské jsou asi nejvýraznějšími markantami tohoto rysu UČITELE. Zápas o zachování lidské důstojnosti v mezních podmínkách je patrně i hlavním obsahem nesporného nadčasového rozměru tohoto nanejvýš aktuálního českého filmu.(28.2.2009)

70% — Můžeme si o Martinu Dejdarovi myslet, co chceme, faktem je, že když má příležitost, tak opravdu umí. Jeho frajer Richard Majer je asi vedle Antonína Maděry ve Zdivočelé zemi dosud jedna ze dvou jeho životních rolí. Film dokáže obratně balancovat na hranici sentimentu a je dosti uvěřitelný a i přes závažnost tématu a prostředí nakažlivě optimistický. Oceňuji, že konec hlavního hrdiny, ač očekávatelný, není ve filmu explicitně podán a je tu prostor na zázrak.(25.4.2016)

Určitě to lepší, co v porevoluční pětiletce dokázal český film vyprodukovat. Jeden z nejlepších výkonů Martina Dejdara.(8.2.2011)

Přestože jsem netančící nekuřák, film se mi moc líbil...(1.3.2012)

"Co si nevemete hned, to si nevemete nikdy!" Je to především herecký koncert Martina Dejdara. A také drama o touze skutečně žít. "Když tancuju, tak žiju, ale když ležím..."(30.3.2018)

Pro mě spolu s Šakalými léty nelepší heecký výkon Martina Dejdara.(13.5.2007)

Tento film prošel kolem a ani nezamával. S výjimkou výborné kořalnické léčebné kůry se to se mnou v podstatě minulo. Navíc tanec není zrovna mou šialkou kávy. Kamera výborná. 66%.(11.3.2010)

Herecké bravurní sólo pro Dejdara. Životní výkon v psychologickém depresivním filmu.(6.6.2017)

Ta "léčba" TBC je snad ještě horší než samotná nemoc. Vykuchaný Vydra mě bude strašit ve snech ještě hodně dlouho. No ale jinak výborná, těžce podhodnocená záležitost s Dejdarem v životní roli. Na tento film je vhodné se podívat, pokud máte pocit, že máte nepřekonatelné problémy. Já osobně jsem při sledování zjistila, že 90 % toho co řeším, jsou vlastně ptákoviny.(11.12.2017)

Připojuji se k ostatním - nejlepší herecký výkon M. Dejdara.(13.3.2009)

Opravdová oslava života nastává až se zubatou na jazyku.. Sólo tanec se smrtí do posledního dechu v nehostinných kulisách sanatoria pro tuberáky a zasloužený český lev pro Dejdara.(8.2.2011)

Skvělý Martin Dejdar drží jinak šíleně nudný film. Pokud si mám vybrat, jestli Dejdar jako Bejby a Dejdar jako taneční mistr Majer, volím Bejbyho...(2.4.2011)

Jedna z nejlepších rolí Martina Dejdara. Dle mého názoru jeden z nejlepších polistopadových filmů.(8.1.2014)

Je to takovej PřeletnadkukaččímhnízdemPozorvizita trojka, ale je to krásně napsaný a bezvadně zrežírovaný i zahraný. Po dlouhé době silnej českej film. Škoda, že jsme to tady zapomněli dělat. P.S.: Do tohoto filmu musí člověk dozrát. Jako kluk lehce přes dvacet jsem ho kdysi v premiéře nepochopil. Něco jsem musel zažít, abych mu porozuměl.(15.12.2019)

Martin Dejdar ve skvělé formně, parádně natočený film o neumíráni a tanci věčná škoda Jaromila Jireše(5.3.2010)

To byl Dejdar ještě luxusní chlap. A jeho pohyby jsou zaručeně na jedničku. Skvělou roli zde měla paní Wilhelmová, ta jediná dovoluje uvádět v žánru tohoto filmu slovo komedie. Pravda ještě Halbich byl vtipný. Z ostatního obsazení bych vyměnila Báru Kodetovou, ta svou postavu úplně uzemnila. Hlaváčová byla super, Bydžovská, Adamovská jakbysmet.(31.10.2013)

• pipapa

Jedna hvězda za skvělou Janu Hlaváčovou v roli vrchní sestry. Jinak námět o hlupákovi, který hazarduje se svým zdravím až k tragickému konci, mi moc nesedí.(24.1.2018)

životní role Dejdara....(20.8.2009)

Většina herců přiznává, že pokud jim scénárista píše roli "na tělo", je to obrovskou výhodou. Postava Richarda Majera z pera Jiřího Hubače a v podání Martina Dejdara je toho jasným důkazem. Výborný výkon tady podává také Radek Holub v menší roli umírajícího Parduse (nominace na Českého lva byla na místě). Jako celek působí Učitel tance velmi lehce a nenuceně. Přemýšlel jsem dokonce nad plným hodnocením, je to tak na 4 a půl * :-). Každopádně velmi příjemné překvapení. "Člověk by měl žít, jako by umíral."(9.2.2011)

• topi80

Dejdar se snažil, co mu síly stačily, ale opravdu není Menšík ani Hrušínský, takže film ani jeho hlavní hrdina mě nijak neuchvátily, jen kolem mě toto dílo s parametry televizní inscenace proletělo.(17.10.2018)

Na temném pozadí lidské tragédie, se rozehrává příběh, který vtáhne do děje. Martin Dejdar a skutečně role, která mu sedla.(18.11.2009)