Nesnadné a možná ne zcela domyšlené téma tohoto záměru-scénáře-metafory bylo scénáristicky i režijně zvládnuto na vrcholné úrovni. Jirešova a Hubačova odrazová parketa se prolnula do výborné výpravy, věrohodného děje a přesvědčivě zachycených reálií té doby - tj. konce Třetí republiky. Nadsázka, která by v jiných případech doslova vraždila a deptala kvalitu, tady slouží jako přesvědčivé východisko k vybudování podobenství o potřebnosti, nenahraditelnosti a životadárnosti elánu, lidské potřeby přesahu a bojovnosti i na druhé straně naivity a zranitelnosti. Všechny tyto vzájemně se v sobě křížící a mnohém vzájemně rušící tendence postihuje v soustředěné podobě Dejdarova postava tanečního mistra Majera v Dejdarově podání. Mimořádných hereckých výkonů tu ovšem najdeme podstatně více. Retrospektivní dědoušek Miloše Kopeckého, komisní ženství vrchní sestry Jany Hlaváčové nebo dobyvačné pojetí v rolích Kodetové či nedoceňované Zuzany Bydžovské jsou asi nejvýraznějšími markantami tohoto rysu UČITELE. Zápas o zachování lidské důstojnosti v mezních podmínkách je patrně i hlavním obsahem nesporného nadčasového rozměru tohoto nanejvýš aktuálního českého filmu.(28.2.2009)

Na české poměry zajímavý a dobrý film, Dejdar zde k tanečnímu přidává taky pro mě překvapivě i výborný herecký výkon. 7,5/10(8.2.2011)

Hořká tragikomedie z prostředí plicního sanatoria. Film nevyniká nějak extra dějově, ale přesto je dobrý. Dejdar je možná trochu moc výrazově plochý, ale na postavu tanečního mistra se hodí náramně, protože tanečně je velmi nadaný a tancuje výborně, což ukázal už v Šakalích létech. 70%(8.2.2011)

M. Dejdar skvělý, J. Hlaváčová ještě lepší. Krásný, smutný, dojemný film, na mě zapůsobil.(1.6.2012)

To nebylo ani tak sanatorium jako spíše hospic. Mayer aspoň přinesl trochu života do toho umírání. Film o síle radosti, naděje a psychiky celkově na kvalitu života i umírání. Solidní výkon Martina Dejdara, ale jinak průměrný film.(1.4.2015)

Proč má tento film jen 69%? Tohle naprosto nechápu! Je to nejlepší film s Martinem Dejdarem v hlavní roli. Naprostý unikát ze scenáristické dílny mistra Jiřího Hubače. 85%(9.7.2015)

V malé roličce (chlápek s foukačkou) lídr mé milované kapely Bluesberry Petar Introvič a umírající Holub taky nemá chybu.(22.7.2008)

tento film jsem chtěl vidět. říkal jsem si, že je to potřeba. ale po shlédnutí mám jakýsi pocit, že bych se bez něj i obešel. tedy trochu zklamání z otevřeného konce, který nevím jestli byl dobrý nebo špatný. nicméně si ho umím přeložit i tak, že to byl zkrátka konec a neměl nic znamenat. zajímavé natočené, s velkou dávkou sentimentu. po shlédnutí jsem měl pachuť po filmu, který prostě nebyl nic extra. a šel jsem si pustit pro spravení chuti 1 díl svého oblíbeného seriálu :-)(9.2.2011)

Tenhle film nemá chybu, vážně se mi moc líbil a Martin Dejdar je tu fakt bezkonkurenční ;-)(9.2.2011)

Jsou filmy, na které člověk nemůže (a ani nechce) zapomenout. Dejdar tančí (jako) o život a divák doslova tančí a dýchá s ním...(3.4.2011)

Martin Dejdar hraje skvěle a skutečně se nechce vzdát, alespoň ne bez boje a bez tance.(28.8.2012)

Z 89 hodnocení má pouze 5 hodnocení méně jak 3 hvězdy. To samo už svědčí o kvalitě filmu. Dejdarova možná životní role, stejně tak zbylé osazenstvo se kladně podílí na kvalitě filmu. Zajímavý příběh o "tuberácích", kteří žijí na hranici života a smrti. Jsou filmy, které se dostanou divákovi "pod kůži". A mně se to u tohoto stalo - ani nevím proč, ale má to svoje kouzlo. Moc příjemné překvapení.75%(23.8.2014)

Vyloženě "televizní" zpracování, nicméně na myšlence a vyznění filmu to nic neubírá.(11.3.2016)

Jedna z nejlepších Dejdarových rolí.... Tenhle film si pusťte, když si chcete srovnat životní hodnoty a priority.(26.4.2018)

Film fajn, ještě poctivá kinematografická práce začátku 90 let. Umírajícího Parduse ve ztvárění R.Holuba nikdy nevymažu z paměti...(28.3.2019)

Jireš zde potvrdil, že nostalgie nemusí sklouznout do kýče a dokázal eliminovat Hubačovu papírovost. Je vidět, že oba autoři dobu v níž se film odehrává zažili. Nejpůsobivější jsou vzpomínky na rozverné hry s dědečkem, kterého s až překvapivým elánem hraje Kopecký. Dejdar je sice výborný, ale nejvíce si mne z pacientů získal Zindulka. Naopak není úplně ideální Hlaváčová jako přísná sestra, Galatíková by byla autentičtější. Pasáž s léčitelkou je zábavná, Wilhelmové role skvěle sedla.(25.4.2019)

Výborný film, stejně jako jeho divadelní předloha Modrý pavilon, kterou hrají v Mětském divadle v Kladně.(29.5.2019)

1 2 3 4 5 6 následující >>