Zvláštní příběh o lásce, tanci a neumírání se odehrává koncem čtyřicátých let. Do plicního sanatoria přichází mladý muž, taneční mistr Mayer. Jeho diagnóza je vážná - tuberkulóza. Své nemoci se však nepodává a začne proti ní aktivně bojovat tancem i optimismem. Postupně získává další pacienty, kteří se dosud trpně poddávali svému údělu. Zanedlouho však jeho nemoc propukne v plné síle a záludnosti. Tváří tvář smrti je zosobněním lidské odvahy a pozitivního přístupu k životu. Film režiséra J. Jireše podle scénáře J. Hubače získal ceny Český lev 1995 za hlavní herecký výkon Martinu Dejdarovi a za nejlepší zvuk. (oficiální text distributora)

Master19

Nakažlivě optimistický film s poněkud nedotaženým scénářem, ale zato velmi dobře hrajícím Martinem Dejdarem. Celkově to však na mě působilo neuspořádaně a vyznělo do ztracena. ()

davidek

Naprosto úchvatný film o lïdské touze a víře. Jak už tady bylo řečeno je to vrchol hereckého úmění Martina Dejdara. ()

klima777

Ono i citově vydírat se musí umět (citově, tudíž s citem, a nikoliv s těžkým kalibrem autorské nemohoucnosti). Můžete sice tančit vášnivě, jak chcete a střídavě naložit a vyložit libovolný počet vagónů s uhlím, leč život je jinde. A umírání též. Tohle je slizké handlování s lidským utrpením a bojem proti němu. ()

ghatos

Volnější tempo není špatné. Martin Dejdar to zvládl parádně. Ten typ filmu, který balancuje na hranici 70%. Já se za celkový dojem přikláním ke 4*. 71%. ()

Autogram

Myšlienku bojovať s chorobou silou optimizmu stvárnil Dejdar ako tanečný majster na výbornú, v rámci toho ani na chvíľu nezíde z plátna a tak sa s jeho postavou dobre stotožníme. Množstvo scén je natočených veľmi verne, až sa mi chvíľami ťažko dýchalo. Vo filme je ale množstvo zjednodušení a málo rozvinuté boli všetky ostatné postavy a miesto toho sa objavovali výjavy z detstva, ktoré nemali jasný účel a skôr vyrušovali. Naviac tanečné čísla sú zo všetkého najnudnejšie, tiež tam boli akosi naviac, aj keď má film tanec v názve. –––– Chtěla bych důrazně upozornit, že během pobytu v našem ústavu se vystříháte vzrušení, kouření, pití, rychlé chůze, horké lázně, křiku, hlasitého smíchu, slunění a sexu! ()

solskjaer

Povedéná role pro Dejdara, kterou dovedl využít a ukázal jaký je tanečník. Herec ovšem bude vždy jen průměrný. Nebylo to zas tak špatné, ale některé scény mi tam vyloženě vadily. Jinak ale malounko nadprůměr a o hvězdu více pro Dejdara. ()

klúčik

Výborný herecký výkon M.Dejdara. Prostredie nemocnice je vždy smutné a pochmúrne. Tento príbeh je tiež smutný, ale film sa mi páči.......80%. ()

klukluka

Je to takovej PřeletnadkukaččímhnízdemPozorvizita trojka, ale je to krásně napsaný a bezvadně zrežírovaný i zahraný. Po dlouhé době silnej českej film. Škoda, že jsme to tady zapomněli dělat. P.S.: Do tohoto filmu musí člověk dozrát. Jako kluk lehce přes dvacet jsem ho kdysi v premiéře nepochopil. Něco jsem musel zažít, abych mu porozuměl. ()

wosho

Kvalitní psychologické drama s velice kvalitním hereckým výkonem Martina Dejdara. Na filmu je velice vidět typický režiérský rukopis pana Jireše. Učitel tance je malý, komorní film o lásce k životu, jenž v souboji se smrtí nikdy nemůže vyhrát. Ale bojovat se má až do trpkého konce a to je na hlavní postavě Mayera vidět. ()

Paity

Spíše drama než komedie, Dejdar jako tanečník "profesionál" je nepřesvědčivý. Jako lazarovi už mu to jde lépe. Příběh však zajímavý. ()

Stružák

Film herecky nadupanej k prasknutí, tady snad hráli úplně všichni, koho si umím představit. 🤯 Režií precizní film, stejně tak hereckým výkonem Martina Dejdara. K pěti hvězdičkám mi snad chybí trošku střízlivější stopáž, protože mi to místy přišlo lehce táhlý. Umím si ale představit, že na Učitele tance budu jednou za čas koukat strašně rád. ()

sona123

Ve své době tak trochu unikát. Dejdar opět tančící. A zajímavý námět z prostředí léčebny. Ale jako by tvůrci usnuli na vavřínech a do filmu se nedostalo příliš emocí a citu. A tak to celé zůstalo tak trochu chladné, stejně, jako to bylo chladné právě v té léčebně. Přesto určitě významný polistopadový film. ()