Žert

The Joke

Drama / Komedie / Podobenství

Československo, 1968, 80 min

Na pohlednici z brigády stálo: "Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij". Žert, díky kterému byla jeho autorovi "odejita" svobodná volba, kariera i lidská důstojnost.(20.10.2005)

I když oslavu mj. lidové hudby, skryté v knize i filmu, opravdu nechápu, je tento snímek pro mě asi nejtypičtějším příkladem z hlediska vyjádření absurdity nad komunistickým režimem. Tři nejhlavnější klady: Josef Somr, vedlejší postava faráře, uvažujícího o těch nejdůležitějších tématech života a smrti a také závěr, který se vám ve své jednoduchosti nevykouří z hlavy opravdu nikdy.(19.11.2003)

„Ty vole, tebe jsem bít nechtěl!“ Žert z filmového plátna si stejně jako ten ze stránek knihy zaslouží přídomek „Kunderův“. Autor spolupracoval na scénáři, který vznikl před vydáním knihy (nikoliv před jejím napsáním) a také díky tomu funguje Jirešův film jako ucelená, na knize nezávislá hořká komedie. Filmu neškodí ani nejvýraznější změna oproti předloze, redukce vypravěčů na jediného – namísto specifického jazyka jsou nám ostatní představeni adekvátním projevem herců (Kostkovy krátké kapitoly plné náboženských motivů svou několikaminutovou přítomností plně vynahrazuje Evald Schorm, morální autorita nové vlny). Odhodlanost v jinak smutně prázdném pohledu Josefa Somra násobí tragikomičnost Ludvíkova počínání. Cokoliv udělá, ublíží tím sobě, nebo někomu jinému. Lépe, kdyby neudělal nic? Flashbacky, kdy na ostatní hledíme očima Ludvíka a postavy hovoří přímo k nám (dochází tudíž ke skutečnému dialogu s dobou minulou), slouží jako ironický komentář přítomnosti: vítání občánků x jaké proradné bestie z nich nejspíše vyrostou; cimbálová muzika x tvrdá práce v dolech. Iracionální smích se nabízí jako jediné rozumné východisko. Kundera scénárista stejně jako Kundera spisovatel varuje před zapomínáním na minulost, aniž by sklouzával k moralistnímu poučování. Kromě Ludvíka, který ovšem v minulosti zatuhnul jako vaječný koňak v závěru Passerova Intimního osvětlení, se většina postav chová, jako kdyby žádné „tehdy“ nebylo. Nemožnost určit, co je lepší, vzbuzuje intenzivní, dlouho doznívající pocit marnosti. 80% Zajímavé komentáře: sportovec, Vančura(22.11.2014)

Žert není tak vtipný jak by se mohlo z názvu zdát. Film podle knihy napsané Milanem Kunderou vypráví (nečekaně) o milostných vztazích, ženách a jednom muži, který je má rád. Bohužel pro mě je Josef Somr nedostatečný herec na roli, která mu zde byla darována. Předlohu samotnou hodnotit nemohu, protože jsem ji nečetl. Film však ukazuje pozadí příběhu a období komunismu s perfektní přesností a celý příběh hlavní postavy odsouvá lehce do pozadí.(28.10.2006)

Jedna z těch nemnoha adaptací výborné knihy, která se své literární předloze minimálně vyrovná.(10.9.2002)

Spíše nezdařená adaptace, na jejíž kvalitě nic nemění to, že pod scénářem je podepsán Milan Kundera. Výborným nápadem je rozhodně první část, kdy celé Ludvíkovo kárné řízení probíhá z pohledu první osoby a vztahuje se k zestárlému Ludvíkovi, který se přijel pomstít. Dost zásadním problémem je, že do filmu nebylo možno přenést komplexitu knižní předlohy a tak se celý příběh redukuje na zkazku o cynické mstě poníženého chladnokrevného nihilisty. Logicky tak zmizela nejen Ludvíkova nešťastná snaha nalézt sebe sama za věčným koloběhem masek, ale i spousta nádherných momentů knihy (epizoda s Lucií za všechny). I odsudek ideologie je mnohem přímočařejší a prostodušší oproti postoji, který Kundera zaujal v knize. Uvědomění si sdílené viny na stavu světa a zároveň bezmocnosti tváří tvář dějinám je jednou z mocných vlastností předlohy, ve filmu ale chybí (drastické na Ludvíkově žertu je, že z určitého pohledu vše, za co je soudruhy odsouzen, skutečně je pravda). Asi to tak být muselo.(23.2.2004)

Vrcholná adaptace Kunderova románu, Jaromil Jireš přesně postihl ducha Kunderova textu a přidal magický černobílý obraz českého filmu šedesátých let, který si s narativním světem Milana Kundery dobře rozumí. Všechny ostatní filmové (i zahraniční) adaptace už se s Kunderovými texty výrazně míjí... Ten závěrečný Somrův beznadějný pohled...ten v sobě obsahuje všechnu bezvýchodnost nikdy neproběhlého vyrovnání se s komunistickou minulostí...(28.4.2007)

Film, který je prosáklý tragikomedičností skrz naskrz. Závisí pak jen na osobnosti diváka, zda se tomu všemu bude smát, či zda mu pouze bezmocně sklapne čelist. Bezvýchodnost a nejednoznačnost pomsty tak, jako málokde. Téma nemožnosti spravedlivé pomsty, zvláště dnes, převažuje téma tupého režimu. A cimbálka samozřejmě dokonalá a nezbytná!(10.8.2005)

,,V TÉ CHVÍLI JSEM POCHOPIL, ŽE SE MI NABÍZÍ PŘÍLEŽITOST K POMSTĚ, NA KTEROU JSEM ČEKAL 15 LET...“ /// Návrat do doby, ve který VŠUDE vládl zdravý duch. Nebo že by to tam páchlo blbostí? První půlka je (z mýho chabýho kulturního pohledu) fajn. Pak to začne bejt nuda. Ludva je děvkař, kterej nevěří lidem. Toť fakt. Když se dozvíme proč, tak se tady přestane cokoliv řešit. Aspoň z mýho pohledu. Má vyniknout cynismus? Nebo ideologická zoufalost? Oboje je jistě možno ukázat líp. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsal v roce 1965 Milan Kundera, jsem nečetl. 2.) Už se nepamatuju. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(2.8.2014)

Knížku si už moc nepamatuju, takže srovnávat nemůžu. Nicméně jako film sám o sobě je Žert působivé svědectví o dobách naštěstí minulých a nadčasová úvaha o nemožnosti pomsty. Somr i Munzar jsou naprosto přesní.(23.9.2007)

Film, který mohl vniknout v jediné možné době, a který by taky "po zásluze" uzamčen v trezoru. "Ať žije Trockij", vyloučení ze strany, fakulty a šest let do dolu. Jen ta pomsta nevyšla podle představ ... Josef Somr v životní roli.(11.7.2011)

• dobytek

Osud hlavní postavy byl zajímavej a dal by se o tom určitě natočit daleko lepší film. Tohle mi přišlo jako nevyužitej potenciál. Když nebudu počítat některý vzpomínky z pracovního tábora, což bylo dohromady cca 15 minut, tak mi zbytek filmu přišel dost slabej. Josefa Somra mam rád a film jsem dokoukal hlavně kvůli němu. Hrát v hlavní roli nějakej méně oblíbenej herec, tak to pravděpodobně vypnu. Česká nová vlna se poněkud minula s mym vkusem. To fakt radši těžkopádný normalizační komedie od Schulhoffa.(15.2.2012)

Nemám nic proti tomu, když je hlavní hrdina filmu nesympatický. Jenže u Žertu mi není jasné, jestli je to záměr a hrdina má být hajzl, nebo omyl a hrdina má být normální člověk "donucený" okolnostmi k hajzlovství. Když film nedokáže vysvětlit ani tohle, jak může chtít vysvětlit cokoliv dalšího?(31.8.2012)

To je ten problém adaptací, které člověk vidí až po přečtení knihy. Jako čtenář si udělám nějakou představu o postavách, o vyznění popisovaných událostí, a pak se musím porovnat s tím, že se zfilmovaná podoba od mé představy více nebo méně liší. Žert rozhodně není špatný film, zároveň je však podle mne neúplný, 77 minut ani nedovoluje víc než jen zobrazení některých klíčových událostí z knihy (sem tam pozměněných). Silné jsou především scény od PTP, to není sranda vojna, jak ji představil Švandrlík, zde jde o skutečné peklo na zemi. Možná ještě syrovější je "výslech" před studentským výborem ("Jsi trockista"). Samotný motiv pomsty (zpackané), která nakonec dopadá na vlastně nevinné osoby, ale pro mne ve filmu nevyzněl tak jako v knize. Tedy alespoň před těmi cca 20 lety, kdy jsem film viděl, což bylo krátce po přečtení románu. K němu mohu dodat, že jde o jeden z příkladů skutečnosti, že i povinná středoškolská četba může chytnout.(29.10.2017)

Byl to žert, ale nesmál jsem se ani jednou. (Pro Nettrasse)(2.11.2012)

Žert, to je především výjimečná literární látka, jedno z nejlepších děl Milana Kundery a zároveň jeden z nejlepších románů o atmosféře 50. let u nás. Hořké vyprávění o tom, jak dějiny dokážou semlít jedince, a o tom, že pomsta nemusí chutnat sladce a nosit celý život v sobě zahořklost znamená zbytečně se připravit o spoustu příjemného. Je to tíha, která každého poznamená. Jedna ze zásadních rolí Josefa Somra šitá jeho herectví přímo na tělo. Celkový dojem: 90 %.(14.6.2006)

Padesátá léta a jejich odpadový odkaz působila svou tíhou už na současníky a zejména pak na ty, kteří byli jejich nechtěnými účastníky a nezřídka i mravními spolupachateli. Tedy i na generaci Kunderovu, Kohoutovu, Vaculíkovu, Jiráskové a mnoha dalších, kteří z mnoha důvodů - nejčastěji pro mladický věk - podlehli v druhé polovině čtyřicátých let vábničce navenek idealistického projektu KSČ. Hlavní postava, do níž jsou zřejmě sneseny zkušenosti mnoha lidí této skupiny, svým životem i svou bezmocí, krystalizující do touhy po černobílé mstě-odplatě, svou ponurou životní cestou i naplněním své chorobné touhy zjišťuje, že vlastní vnitřní problémy není možné řešit snížením na úroveň zhoubců a reflektovat je navíc do lidí, kteří s původními ději mají jen málo společného. Při posuzování a srovnávání kvality literární předlohy a filmového zpodobení není možné překrývat písemnictví a obraz; na to jsou obě umělecké řeči až příliš odlišné. Společný jmenovatel - pocit tísně a bezmoci, vlastní dnes i nemalé části polistopadové populace - , který prostupuje celý ŽERT, vrcholí závěrečným Jahnovým povzdechem, že zbil nepravého. Ale jakého nepravého? A tak na vylučovací scény padesátých let, ze kterých mrazí i dnes - bylo to v našem hraném filmu zřejmě poprvé, co byly podány v takto obnažené podobě - nenalézáme odpověď nejen ve více než 40 let starém díle, ale ani dnes, v naší současnosti. Tato nadčasová hořkost bezmoci a bezradnosti ŽERTU je plně ne nadčasová, ale - bohužel - současná.(14.7.2010)

Zajímavá tragikomedie. Ikdyž přes všechnu tu hořkost mi moc do smíchu nebylo. Kunderovu předlohu jsem nečetl, ale ve filmovém zpracování mi činilo docela problém nějak fandit, či litovat hlavního hrdinu, protože mi byl svou povahou krajně nesympatický a jeho osud, přestože k němu rozhodně nebyl spravedlivý, mě tak nějak nechal chladným. Zvláštní a trochu dějově nevyrovnaný příběh (hrdinovo vzpomínání mě zaujalo podstatně více než jeho současný život) byl ale dobře uzavřený, když o tom tak přemýšlím, tak více než jen "dobře". Kniha je možná vynikající, ale film hodnotím "pouze" lepším průměrem.(24.4.2010)

Životní dílo Milana Kundery i Jaromila Jireše. Film dlouhá léta trezorovaný a stále málo promítaný. Na klíčových místech je totiž stále plno Zemánků. 100%.(8.10.2010)

Z děl problematických let čs. kina (jindy čteme jako děl čs. zázraku) mívám jen velmi vzácně pocit nepromarněného času a nezmučené a neznásilněné divácké svobody. A některé výsledky Jaromila Jireše toto dokáží. Spontánně jsem se zamilovala do jeho děl let 90., ze starších do Lva s bílou hřívou, Vlaštovek i Valerie a nyní opatrně oceňuju Žert. Nebylo by ale tomu tak, kdybych si tak naplno neužila Zítra se bude tančit všude, protože bez poznání těch exaltovaných národních tanců v akci by toto bylo jako nic. Ty kariky Munzara a Křesadlové Žert srážejí až na dno, Schrom je bezbranný ve svém hereckém výkonu jako dítě, z Dítětové je mi teskno, ale Somra si mohu vyčlenit nad všechna zaváhání.(9.12.2012)

Nesúď, lebo sám budeš súdený. Nekrivdi nikomu slovom ani činom, lebo môže byť ukrivdené Tebe. Zase, na druhej strane pomsta chutí najlepšie vychladnutá. "Tak teda hop, prečo nevyužiť príležitosť?", povie si školskou straníckou čistkou zomletý bývalý vysokoškolák, pre ktorého nevinný pohľadnicový žart znamenal šesťročnú cestu pomocnými technickými prápormi a uránovými baňami v Jáchymove. Čo však z toho ak namiesto zdania, že pomsta bude chutiť ako iskrivo vychladené šampanské sa dostaví len pohár vyprchanej jedovatožltej malinovky? Jireš sa parádne vyrovnal s prelínaním prostredia súčasnosti s minulými spomienkami, pričom strihom zdôraznil aká situácia vyvolala reminiscencie na priebeh stalinského zväzácko straníckeho súdu a jeho chmúrne dôsledky.(8.1.2014)

Výrazně metaforické pozadí vyprávění a výtečný výkon smutně prázdného Josefa Somra – to je tím hlavním, co si na Jirešově Žertu budu vždycky pamatovat. Snímek kritizující totalitní politické praktiky, jak víme, komunistická cenzura poslala do trezoru. Působivé svědectví těží i z toho, že si Milan Kundera pohlídal scénář. Tragikomické, přesné. Nezapomínejme na minulost.(10.11.2016)

90% - První Kunderův román, a první kniha, co jsem od něj kdy přečetl. Nemyslím si, že je tento film příliš věrný své literární předloze, jejíž hlavní klad je VYPRAVĚČ, a skládání příběhu z rozdílných časových epoch v jednu velkou lidskou puzzle. Jaromil Jireš ale podle mě udělal správně vše, co mohl. Atmosféru vystihl parádně, herci hrají tak, jak se sluší, a konec - ačkoli také hodně okleštěný oproti knize - má v sobě hodně z hlavní myšlenky románu. O moc lepší to určitě udělat nešlo. Pět hvězdiček milujícího čtenáře a spokojeného diváka.(9.1.2006)

Kde jsou zasvěcené výklady o hudbě a folklóru, kde je Kunderovo erotické dusno, kde je to vyprávění, při jehož hltání jsem přejížděla stanice? ..... Kdyby tento film neměl ambici adaptace Kunderova románu, nemám k němu sebemenších námitek.(29.7.2007)

Knihu jsem nečetl, takže porovnávat nemohu, ale tahle adaptace mi nepříjde dvakrát povedená. Neznat obsah knihy, asi bych se ve filmu ztrácel. A nějak mne to nechalo chladným.(14.1.2010)

Duo Kundera a Jireš funguje bez chyby. Spisovatel dodal výtečnou kousavou a trpkou předlohu a režisér ji neméně výtečně převedl do filmové řeči. Na předloze se mi líbí jak věrně vykresluje cynismus hlavního hrdiny, který je však jen maskou pod níž se skrývá sžíravá a neuhasitelná nenávist vůči strůjci osobního neštěstí a možná vůči všem lidem. A samozřejmě celý příběh Žertu je naprosto skvělý. Na filmu se mi líbí kamera, která místy zastupuje pohled hlavního hrdiny a tak nějak působí stejně cynicky jako životní postoj této postavy. No a pak jsou zde skvělé herecké obsazení. Jana Dítětová zahrála Ludvíkovo oběť tak pateticky, že se divákovi z její ubohosti dělá zle. Obermaierová zase perfektně zvládla tupou zapálenou komunistku a Munazrův bezpáteřák mi v závěru hnul žlučí. Zkrátka další velice silný film ze zlaté éry.(5.10.2010)

Ne, opravdu to není komedie, jak se nám snaží podstrčit v profilu, ani humoristický pořad typu Vtipnější vyhrává. Dokonce to ani není veselé. Naopak je to smutný příběh o hloupém mládí, svinských povahách soudruhů a soudružek, hořkém dozrávání a zaprášené rezignaci při uvědomění si faktu, že nejlépe se za nás pomstí čas... Výtečný Somr v jedné ze svých "Hlavních rolí".(11.1.2011)

Výborný film. Jedním dechem, Somr nepřekvapí velmi dobrým herectvím a Munzar asi ve své nejodpudivější roli komunistického funkcionáře, kterému se chce právě Somr v roli Jahna pomstít za minulost tak, že svede jeho ženu..(24.7.2012)

první polovina byla hodně zajímavá, především forma dialogů, realita doby a prostřihy do minulosti, ale pak mě to začalo nějak uspávat a cosi mi vadilo, jen to nedovedu vlastně ani specifikovat... i vzhledem ke své stopáži a absenci hlubších, detailních scén je to spíš taková reklama na svoji předlohu. 60%(18.8.2010)

• S.Quentin QUALE

Minimalistická zápletka s nádechem pomsty s minimalistickou pointou by ještě sama o sobě nebyla kamenem úrazu. Je jím oplzlej Somr v nátělníku a folklorní hudba v šíleném prostřihu Jaromíra Jireše. A co na tom, že kdesi vzadu je komunismus....nelíbilo se mně to, nebavilo mě to. 35%(17.9.2014)

Jedna z velkých rolí Josefa Somra. Necenzurovaný pohled na dění v 50tých letech je rozhodně základem kvalit tohoto snímku. Nevinný žert připraví pro Ludvíka Jahna nelehkou budoucnost, plnou falše a pokrytectví. Přesto si zachovává svou osobnost, i když touží po pomstě...touží někoho řádně zfackovat. Excelentně zobrazený a sehraný kontrast padesátých a šedesátých let ve velmi vytříbené režii.(24.10.2012)

Prišlo mi trochu zvláštne, že si ho tá ženská nepamätala, zase až tak dlhá doba neubehla. Ten jej ex s tým nemal problém a Ludvíka v pohode spoznal. Len to mi tu trocha vadilo. Inak ide o výbornú výpoveď jednej smutnej doby, kedy o osude človeka mohla rozhodnúť trebárs aj len jedna pohľadnica. Šialený čas, šialený človek. Najhoršie na tom je, že potom väčšina z nich spolu s ich potomkami štrngali na námestí akoby sa nechumelilo. No áno, prevrátiť kabát je tak ľahké, omnoho ťažšie je zachovať si čisté svedomie. Ale ani pomsta nič nerieši, ako koniec koncov ukázal aj tento snímok. Nadpriemer. 75/100(13.4.2018)

Nesadlo mi to. Ten príbeh aj myšlienka sú samozrejme super, formálne to je takisto paráda a herci hrajú ako o život. Ale zbytočne veľa času zaberá folkórna linka, ktorá zážitok nepríjemne prerieďuje a uberá tak na intenzite. Neznesiteľná ľahkosť bytia sa mi páčila o dosť viac. Slabších 7/10(26.11.2018)

Knižní předloze se to sice nevyrovná, ale již za tu odvahu převést tento těžce zfilmovatelný Kunderův román na filmové plátno, za samotné převedení, za excelentní výkon Josefa Somra, za vynikající černobílou kameru a za citlivou režii Jaromila Jireše udílím snímku plné hodnocení.(8.6.2009)

Milan Kundera je môj najobľúbenejší český spisovateľ. Jeho Žert ma fascinoval už v roku 1969, kedy som ho čítal po prvý krát. Aj s filmom som bol spočiatku spokojný. Len som nemal k nemu napísaný komentár. Tak som si ho pozrel opakovane a doplatil na to stratou jednej hviezdičky. Je v ňom priveľa folklóru, pétepákov a manifestácií a na druhej strane mi tam chýba Lucie, viac vnútorného sveta Ludvíka Jahna a asi by som bol aj spokojnejší s jeho iným predstaviteľom. Uznávam, že Žert je ťažko sfilmovateľný aj keď sa jeho autor podieľal na scenári. Táto tematika je pre moju generáciu pomerne živá a každý falošný tón, každú nepresnosť vnímame citlivejšie, ako napr. naši potomkovia. Preto výsledok považujem iba za ľahký nadpriemer.(1.11.2013)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné Kunderovy knihy, kterou osobně řadím k nejlepším románům 20. století. Žert je film, o kterém Jan Žalman ve své knize "Umlčený film" píše: "... Už scénář, na němž s Jirešem spolupracoval Milan Kundera, překvapil jistotou, s jakou jeho autoři svedli prózu do filmového řečiště. Hovořit v podobném případě o "adaptaci" je sice běžné, ale právě jen běžné. Nepostačí to tam, kde - jak se to stalo zde - byla z jedné hermeticky uzavřené struktury vydobyta jiná, stejně uzavřená, ale především osobitá a v této osobitosti kongeniální románové verzi". S tímto názorem se zcela shoduji, a Žert tak pro mě představuje hned několik prvenství: určitě nejlepší film Jaromila Jireše, jeden z nejlepších hereckých výkonů mého milovaného Josefa Somra, a jeden z nejlepších filmů československé nové vlny. Žert mě ohromuje svojí kolážovou strukturou - na prostoru pouhých 77 minut staví mistrně sestříhaný příběh o jednom nezdařeném studentském žertu a pozdější morální kocovině téhož hlavního hrdiny. Psychologicky zdařilé vykreslení jednotlivých charakterů a promyšlené využití retrospektivního přístupu zde vytváří jedinečnou narativní kompozici, která dovedně pracuje s diegetickým zvukem a propracovaným prostříhám jednotlivých záběrů, které i v rámci jedné scény budují nedělitelný most mezi minulostí a přítomností. Zamrzely mě jen dvě věci: vypuštění postavy Lucie, jejíž vztah s Ludvíkem považuji za nejvíce jímavou pasáž Kunderova textu, a pak to, že Somr neměl v sekvenci pobytu u pétépáků dohola ostříhanou hlavu jako v románu a ostatně jako i ostatní herci v tomto filmu. Jeho obsazení do role Ludvíka je ale jinak jednou z největších předností tohoto filmu - postavu cynického intelektuála s tragickou minulostí zahrál výtečně, a dokonce se i věkově blížil Ludvíkovi literárnímu (Somrovi bylo v době natáčení 34 let a Ludvíkovi "přítomnému" 37 let). Výborný je i výkon Jany Dítětové, která dokonale odpovídá postavě Heleny, jak jsem si ji vytvořil z četby. Rovněž potěšilo obsazení Evalda Schorma, který zde tak trochu hrál sám sebe, zdá se mi. Naopak mi byla protivná Věra Křesadlová, kterou nemám rád a která se pro svou roli, soudím, nehodila. Skvělý film, který nezestárnul a představuje mimořádnou podívanou i pro diváky neseznámené s Kunderovým textem. Jehož, zcela ohromen jeho působivostí, si přece jenom cením výš než filmu, protože je to mimořádně napsaný román, jehož meditativní a úvahové pasáže řadím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Namátkou z knihy ocituji závěrem jeden odstaveček, který dle mě nejen věrně vystihuje celý román i jeho filmovou adaptaci, ale i jednu z pravd o našem světě: "Většina lidí se klame dvojí chybnou vírou: věří na věčnou památku (lidí, věcí, činů, národů) a v odčinitelnost (činů, omylů, hříchů, křivd). Obě jsou to falešné víry. Ve skutečnosti je to právě naopak: vše bude zapomenuto a nic nebude odčiněno. Úlohu odčinění (pomstění i odpuštění) zastoupí zapomenutí. Nikdo neodčiní křivdy, jež se staly, ale všechny křivdy budou zapomenuty".(4.7.2012)

Vynikající adaptace vynikajícího románu. Geniální jsou ty hudebně ilustrované prostřihy minulost - přítomnost a Ludvík stojící mezi nimi jako nezúčastněný divák obou. Herecky jsou vynikající snad všichni, zvláště skvělý Somr a milá kuriozita v podobě Evalda Schorma. (Nehraje zde faráře, nýbrž laboranta. Tosima upozorňuji, že když je někdo evangelík, "uvažující o těch nejdůležitějších tématech života a smrti" a má doma mnoho starých knih, nemusí to být ještě farář.) Knihu jsem četl už dávno a mnohé se mi z hlavy vykouřilo. Pokud si vzpomínám, bylo v závěru mnohem více prostoru věnováno tématice moravského muzikanta a moravských (slováckých) písní. Je to téma smutné, protože tato žitá krása už tehdy umírala. A Ludvík se v tomto prostředí narodil. Proto na filmu oceňuji i takovou drobnost, že třeba na zábavě po jízdě králů jsou muzikanti rušeni nejen omladinou s tranzistorákem, ale i místním staříkem vyřvávajícím jakousi pseudomoravskou "romantickou" odrhovačku. Přiznám se, že mě taková nepovrchní vnímavost překvapila i u tak kvalitního autora, jako je Jireš. Rovněž místní autenticita - na dědovi z hotelu jsou jasně patrné nuance místní mluvy, přestože nemluví nářečím jako Ludvíkův přítel - primáš. Marigoldův kritický komentář mi prozrazuje, kolik jsem toho z knihy už zapomněl, narozdíl od něj jsem ale přesvědčen, že Jirešovo řešení je velmi dobré. Jakkoli je film z tohoto hlediska opravdu jen povrchní pozvánkou k tomu, abychom poznali (přečtením knihy), co je Ludvík vlastně zač. Ale mám-li být zcela upřímný, je mi odkunderovštěný Ludvík mnohem sympatičtější.(18.3.2011)

47th KVIFF 2012 - TRIBUTE TO JOSEF SOMR - Pocta Josefu Somrovi (Žert / THE JOKE / Žert)(14.8.2012)

Žert je rázným výpadem proti komukoliv, kdo by rád tvrdit, že na světě existuje něco jako spravedlnost. Není to jen román/film, který ukazuje, že pomsta je nesmyslná. Kundera chce spíš říct, že sám svět nedává ve své podstatě smysl. Je to jen změť hořko-sladkých, mnohdy bolestně-směšných momentů, jdoucích vždy nepředvídaným (a často tím nejhorším možným) směrem, proti našim pohnutkám či nejlepším předsevzetím. Jakoby osud, pokud vůbec existuje, byl jenom jakýmsi dětinským a zároveň sadistickým vtipálkem, ničím víc. Přiznám se, že podobně jako u většiny Kunderových děl jsem na jednu stranu Žertem fascinován, pro jeho rafinovanost, chytrost i postavy a zároveň zděšen jeho nekonečným cynismem a nevírou v jakýkoliv vyšší smysl našeho ubohého lidského pachtění. „...vše bude zapomenuto a nic nebude odčiněno...“(28.12.2015)

“To nebyla láska, to byla neláska.“ Příběh o nesnesitelné krutosti bytí. Příběh o tom, jak jeden malý, nevinný žert dokáže krutě poznamenat celý život lidské bytosti. Má však člověk právo se mstít? Nota bene, na nevinných? Není krutější pomsty, než si krutě zahrávat s city jiné osoby. Celý příběh je o to bolavější a krutě nesnesitelnější, že jde o pomstu zbytečnou. Viník zůstal nezasažen, mstitel neuspokojen a jen za sebou zanechal spoušť dalších krutě poznamených lidí, kteří se pak dál budou mstít dalším nevinným. Ze všech bytostí všehomíra, člověk je bytostí nejkrutější.(13.11.2014)

Kniha dokonalá, film stále hodně dobrý... Výborně obsazený přepis, který velmi dobře odhadl, jak přesvědčivě zobrazit padesátá léta a znázornit Ludíkovu zahořklost. Některé postavy a motivy sice film neobsahuje, ale domnívám se, že základnímu významu a Kunderově nekompromisnímu vidění padlých to neubližuje. Snad jen způsob vyprávění trpí oproti jedinečně rozkouskované knize, jejíž záchvěvy čtenáře naplno pohltí, pokud se v průběžně vrací o pár stran zpět, doplněn o znalost dalších informací. Neznám lepší film Jaromila Jireše a navíc věřím, že univerzální způsob sdělení může uspět za hranicemi i dnes. Světový román se dočkal výborného filmu, byť uznávám, že filmové dílo si Kundera nikdy plně neautorizuje. Hold celuloid...(27.10.2005)

Skvělé převedení Kunderovy knížky. Málokdy se povede, aby člověk měl při čtení i při koukání téměř stejné pocity. Munzar super (a pak že to Luďek bez přehrávání neumí).(16.7.2007)

For ME 84%(6.2.2008)

Smutná komedie o obětech a jejich žertech je zároveň, pro mě dosti nečekaně - labutí písní za lidovou hudbu, režimem zneužitou a devalvovanou.(7.5.2012)

Typická "trezorová" záležitost ukazující nesmyslnou dobu a ještě více nesmyslné jednání lidí té doby. Výborný Josef Somr.(30.7.2012)

Smutná komédia o pomste, ktorá nebola sladká... Na prvý pohľad to vyzerá na rozmarnú komédiu, keby nešlo vážne veci.(28.11.2019)

Srdcovka. Nejen kvůli prostředí mého milovaného Hradiště, nejen díky folklóru, nejen díky tomu, že Žert je má oblíbená Kunderova kniha (i když tady samozřejmě vypreparovaná). Film má totiž atmosféru. Taky myšlenky, které zde nevyznívají do prázdna. A hlavně scény, kdy vzpomínající Ludvík je sice uvězněn v přítomnosti, ale vzpomínky a osoby na něj reagují z minulosti.(12.9.2007)

Kdyby neexistovala knížka, hodnotím líp. Takhle ale musím "jen" čtyři, i když si upřímně neumím představit, jak knižní předlohu líp dostat do 80 minut filmu. Jireš odvedl moc dobrou práci a není jeho chybou, že Kundera to napsal tak výtečně. EDIT LFŠ 2018: celý letošní festival /tj. 25 hodin/ jsem de facto absolvoval kvůli jedinému lákadlu - setkání s Josefem Somrem. Očekával jsem vetchého senilního starce a bál jsem se, že ho na pódium Slováckého divadla dovezou (člověk nesmí věřit Kleinovi a jeho Básníkům). Josef Somr je stále vtipný, hloubavý a upřímný muž a já si přeju, abychom se za těch dvacet let v Uherském Hradišti oba znovu potkali. Filmu budeme říkat stále Žert, a ano, má své pevné místo v tom nejlepším šuplíku čs kinematografie. Z odstupem dalších deseti let od prvního zhlédnutí a kdoví kolik od četby románu, Jireš natočil geniální věc. To prolínání časů, Ludvíkova absence v obrazech z úplné minulosti a postupné četnější oběvování v novějších etapách života, je mistrně sestříhané a kdyby tehdy Žert mohl soutěžit o nějaké dnešní ceny, získal by absolutorium za střih zvuku i kamery, dialogy a scénář. Škoda, že filmový technik z radia už není mezi námi. A taky Evald Schorm, skvěle zahraná civilní postava.(30.6.2008)

Nebýt atmosféry Nové vlny, byl by Žert vlastně o ničem. Díky ní, ale získává takovou podivnou psychotropní atmosféru (ostatně jako každý druhý film let šedesátých) a působí tak zvláštním dojmem, který v člověku zanechá pachuť ublíženosti a morálního neklidu. 7/10(14.5.2014)

Je to jak víno - dobře uleželé, ale poněkud suché a po pár skleničkách se dostanete do flegmatické letargie. Rozhodně horší než kniha.(19.11.2008)

Ďalší antirežimovo ladený film českej novej vlny. Jireš ale neostáva iba pri kritike praktít súdruhov, dotýka sa aj psychológie postáv a rieši otázku pomsty, ktorá v podstate stojí samostatne a nie je závislá priamo na zločinoch komunizmu, ale všeobecne. Tieto dve zložky sa výborne dopĺňajú a som rád, že Jireš neostal iba pri tuctovom (i keď točenie podobných filmov v totalite samo o sebe nebolo tuctové) odmietnutí režimu. Somr sa do úlohy výborne hodí, avšak skutočným esom je káderácky nesympatický ksicht Ludeka Munzara, ktorý si toho bol chudák asi aj vedomý. Ja som mal ešte radosť z toho, že žijem aspoň v tej dobe, v ktorej žijem, pretože si myslím, že disponujem rovnakým suchým humorom, ako Ludvík a niekoľkoročnú prácu "dole v dole" by som psychicky asi nezvládol. VIDENÉ ZNOVA 11/19 Neviem prečo Munzarova milenka išla pre zmrzlinu, ale kúpila cukrovú vatu. Tá asi bude aj nejakou vtipnou metaforou, napríklad toho, že si treba poriadne "osladiť jazyk" predtým, než niečo pred kádrami trepnete.(31.10.2013)

Žert poměrně dobře vystihuje náladu Kunderovy předlohy, což se myslím moc filmům (nebo žádnému?) podle jeho předlohy nepovedlo a asi ani nepovede. A už tohle je největší triumf a zároveň hlavní výhra Jirešova filmu. Jako Olomoučan musím ocenit “krásu“ našeho orloje, který se po svém proletářském předělání stal symbolem 50. let a krásně navodil to správné klima tohoto filmu. Jo, pomsta je někdy hodně hořká.(29.11.2008)

Jak kniha, tak film jsou rozporuplné, samozřejmě hlavní hrdina je hajzlík, ale stejně tak doba a lidé kolem něho jsou hajzlíci, a daleko větší. Kdo může srovnávat? Jenže tady najednou máme i možnost srovnání s černými barony, v protikladu k moravským lidovým písničkám, a najednou to kruté podobenství (on ani Kundera nic jiného neumí, než krutá, mrazivá podobenství, v nichž se promítá jeho zhrzenost) má i něco navíc. Současnost se prolíná s minulostí o to děsivěji. Jirešova dokonalá, minimalistická a úsporná režie celé vyznění pak jenom podtrhují. Jediné, co mi vadilo na knize i filmu, je blbost hlavního hrdiny, který si nezjistil skutečný stav věci před tím, než se začal "mstít".(28.10.2012)

--- Veselý može byť i nihilista. Smeje sa ľuďom, ktorí trpia--- --- VY ste moja pravda...i VY ste moja pravda --- --- Čo myslíš, čo by na to povedali súdruhovia, ktorí neprežili ? Tí neboli ješitní, tým šlo o život, pochopili by, že šlo o ŽART --- --- Čakal som Vás skor, než som Vás poznal...--- --- "SVLÉKNĚTE SE HELENO, SVLÉKNĚTE..." ---(7.6.2009)

Oproti knížce, která mě v dobrém slova smyslu překvapila a přes drobné výtky se mi opravdu moc líbila, tak mi filmové zpracování přineslo zklamání. Josef Somr se mohl snažit sebevíc, ale mně tam prostě typově příliš neseděl (zvlášť ze záběrů z vojny, kde přece mělo být Ludvíkovi jen něco přes 20...) - ale to je ještě nejmenší problém. I přes plno světlých momentů, hlavní myšlenku a charaktery postav (což je však zásluha pouze a jenom Milana Kundery) mě film nudil a bohužel ve mě navodil pocit, že to bylo místy takové rozplizlé a strnulé. Něčeho tam bylo příliš, něčeho zase málo a hlavně - kdybych film viděl jako první, nemohl by ve mě vzbudit zájem o postavy a o děj - a knize se to podařilo. Se zavřenýma očima bych ale toto všechno mohl odpustit, kromě jedné věci, což ale opravdu považuju za chybu: vynechání nesmírně zajímavé a důležité postavy (jak pro příběh tak pro samotnou hlavní postavu a její život) - Lucie. Toto opravdu považuju za selhání a divím se, že si to Kundera neprosadil, když navíc napsal i scénář. Film rozhodně nemusí knihu kopírovat, proto nekritizuju poněkud odlišnou retrospektivu, ale tohle fakt není možné. Takže ode mě slabé 3*, a to ještě by mohl být režisér Jireš rád!(6.1.2009)

předlohu jsem nečetl a nemám tudíž s čím porovnávat, ale myslím, že adaptace je to vcelku povedená.. sice jsem se místy trochu neorientoval - skoky ze současnosti do minulosti (a naopak) nebyly totiž dost často moc poznat a já jsem tedy nevěděl, kdy se co odehrává.. na konci to do sebe ale víceméně zapadlo a když jsem si pak navíc ještě přečetl na internetu děj knihy, tak jsem byl už zcela v obraze :) slabší 4*(24.3.2009)

Žert kvalitou nesporně oplývá, zvláště, když si Milan Kundera pohlídal scénař. Rozhodně to není takový výbuch jako Nesnesitelná lehkost bytí. Stále více nabývám dojmu, že Kunderovy knihy lze natočit jen velmi ztěžka. Styl, jakým byl Žert natočen, s neustálými prostřihy, mně nesedí, spíše mě to rušilo. Vadilo mi, že příběh byl značně osekaný, nicméně herecké výkony jsou víc než slušné.(9.10.2010)

Co dokáže jedna povedená pohlednice v rukou nesprávného člověka?(15.7.2012)

Osekání Kunderova geniálního románu pouze na Ludvíkův úhel pohledu byl pro potřeby filmovosti výsledného díla pravděpodobně nezbytný krok. Díky němu není Jirešův film pouhou zdařilou ilustrací předlohy, ale svébytně fungující adaptací, ve které pochmurné zacyklení osudu hlavního hrdiny vyniká o to zřetelněji. Dialog s minulostí v první polovině je krystalicky čistým vítězstvím filmového média. 90 %(20.10.2017)

LFŠ 2007 ... nevím jestli bych v ději neplaval, kdybych nečetl knížku...ale na kdyby se nehraje, tak jsem byl akorát překvapen, že hlavní zápletka, totiž ostravská Lucie, se ve filmu vůbec nevyskytla...faktem je, že by stopáž musela být značně delší, ale i tak možná škoda... Josef Somr hrál opravdu fantasticky a vůbec celé zpracování bylo věrné atmosféře knihy, snímku velmi prospělo, že se na režii podílel sám Milan Kundera.(30.7.2007)

Neskutečná paráda a výjimečně dobrá adaptace skvělé knihy. Zvláštní je, jak některé střihy působí až amatérsky, a jiné naopak zcela dokonale.(9.8.2013)

"Byl jsem definitivně zbaven veškerých starostí o svoji budoucnost.... "(7.1.2014)

Společně se Spalovačem mrvol a Všemi dobrými rodáky je Žert mým nejoblíbenějším československým filmem (v této trojici není vítězů ani poražených - všechny jsou dokonalé).(17.11.2003)

Zajímavé filmové zpracování knihy, kterou jsem nečetl. Somr zde má až nápadně podobnou roli té, kterou měl v Ostře sledovaných vlacích, ale je to pan herec a tyhle typy prostě umí. Nejvíc se mi ale ve filmu líbil Evald Schorm. Jeho poeticky laděná role smířeného evangelíka opravdu zvláštním způsobem mrazila.(28.11.2009)

• NinonL

Těžko se mi tento film odpovědně soudí, protože jsem Kunderovu knihu nečetla a z filmu vůbec netuším, o co autorům šlo. Hvězdičky dávám za konec, který mi byl jediný trochu sympatický aneb jak soudruzi ve vhodnou chvíli začali převlékat kabáty. Ludvíkův žert byl - podán tvůrci filmu - hloupý a dětinský, úplně postrádal smysl. Mezi soudruhy bylo zcela jistě mnoho pitomců a šmejdů, zmanipulovaných soudružek - udavaček taky. Doba, zvláště v 50. letech, byla určitě hrozná. Ale, ať se na mě tvůrci nezlobí. Ludvík Jahn mi v tomto filmu nepřipadal jiný než ostatní, a už vůbec ne lepší. Takže asi tak.(8.1.2014)

Vtipné mi to neprišlo, skôr smutné, no je to dosť trefné a jasné a vo svojej dobe nebojácne. Takých filmov si treba vážiť, ak sú navyše dobré.(17.8.2015)

Tento film mi přijde, jako by byl ušit horkou jehlou. Velice krátké zpracování Kunderova románu, které bez znalosti literární předlohy, nemůže diváka uspokojit (podle mého názoru).(9.12.2008)

Docela příjemné překvapení, neboť jsem se obával toho, jak bude vypadat adaptace velice dobré a komplexní knihy v pouhých 77 minutách. Samozřejmě došlo k celkem výrazné redukci a zjednodušení, nicméně ani mi to výrazně nevadilo, Jirešovi se to podařilo ukočírovat s čistým štítem. První půle, kde se prolíná Ludvíkův příjezd do rodného města a jeho proces, natočený v první osobě, je výborná a skvěle sestříhaná, druhá už je spíše slabší, ale nahoře to drží excelelentní Josef Somr.(6.7.2012)

(4x) Film bez sebevětšího napětí v retrospektivách podává osud studenta z období 50.let, vyhozeného ze studií na fakultě kvůli žertu, když své dívce napíše na zadní straně pohlednice svůj názor na optimismus a zdravý druch lidstva. Velice zajímavý způsob natočení předkládá pestrou mozaiku volně navazujících příhod a okamihů života, kdy se hlavnímu hrdinovi při návštěve rodního města a památních míst vybavují útržky z prožití několik radostných, ale především spoustu těžkých, smutných a trapných chvil. Ukázky ze "šťastného" budování socialismu a "stavění nového světu" komentuje vnitřními myšlenkami s časovým odstupem a se silnou kritikou hlavní postava, nalézame tu příklad totální absurdity doby. Vzpomínky na prožité dny v bojovém cvičišti a uvědomování si zmarněného života v kombinaci s hledáním nové krásy života v staré lásce v podobě lidové hudby patří k těm nejsilnějším momentům. Oslavu lidové hudby a folkloru pak lze brát jako další rozměr díla, coby tradice lidové umělecké tvorby a světlým okamžiků historie, ke které se národ stále v těžkých chvílach vracel a ctil. O to více silně musel tenhle snímek působit o premiéře začátkem roku 1969 vzhledem na neblahou politickou situaci. A jak se ve filmu zpívá v jedné z lidovek, dobré je, dobré je, že už není pána... // Jinak scénář (i s humorem), artová kamera, Jana Dítětová, mladý Munzar, folkoristi, písničky, jízda králů i provokativní malba jednoho z vojáků na jedničku :-) Top záležitost a jako symbolický bonus Evald Schorm v dalším filmu coby postava s náboženskou filosofií.(12.7.2017)

10/10 To nejlepsi z "vlny" a povinnost pro ty, co stale voli tu stejnou stranu. Somr se prostrednictvim Kundery vraci do sve rodne oblasti a docela se divim, ze po tomto a Smutecni slavnosti fungoval dal treba v Zemanovi...(2.3.2009)

"Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij!"... Z tzv. trezorových filmů - tedy z těch, které jsem viděl - Žert ihned zakotvil na prvním místě na pomyslném piedestalu a stál se mým nejoblíbenějším, pravděpodobně je to tím, že mám slabost pro Milana Kunderu... Ovšem síla samotného filmu nespočívá jen v síle námětu, tudíž v Kunderově imaginaci a umění vyprávět příběh, neméně také v Jirešové způsobu vyprávět obrazem, kupříkladu pamětihodným prolínáním Ludvíkovy přítomnosti s minulostí a dalších "vychytávkách"... Mimochodem, Josefu Somrovi hlavní role také sluší... 90%(12.1.2014)

Trezorovka jak vyšitá! Josef Somr udělal žert, za který 6 let strávil v dolech a po létech náhodou potkává ženu bývalého kamaráda, který se proti němu kdysi postavil a tu ho napadlo, že by se mohl pomstít.... Vynikající dílo v režii Jaromila Jireše natočené podle románu Milana Kundery, který s Jirešem napsal i scénář. Jaroslava Obermaierová v roli naivní dívky posedlé stranickou odpovědností byla perfektní. Opět důkaz, že šedesátá léta byla pro československý film nejlepším obdobím.(7.12.2015)

Milan Kundera je literární génius a filmová zpracování jeho děl mají k ideálu až nebezpečně blízko. Hollywoodskou verzi "Nesnesitelné lehkosti bytí" nechme prosím stranou... "Žert" je po "Já, truchlivý bůh" další velmi zdařilou adaptací Kunderova literárního díla. Po herecké stránce výtečné, přesně vystihující ducha a myšlenku Kunderovy románové předlohy.(27.10.2008)

Film natočený podle stejnojmenné Kunderovy knihy se dost povedl. Obyčejný žert nebyl soudruhy brán jako žert, a tak se hlavní hrdina ocitl na okraji tehdejší společnosti, což ovlivnilo jeho osobnost.(13.3.2014)

Jakožto velkého fanouška knižní předlohy mě film poměrně zklamal. Podstatné části Kunderova románu chyběly úplně, a přestože dialogy byly občas i doslovné, samotný děj byl poněkud pozměněn. Celkem mě to mrzí, čekala jsem víc. A poslední věc... určitě nechci shazovat herecké kvality pana Somra, je to vynikající profík ve svém řemesle, avšak na tuto roli se mi vůbec nehodil, až mi skoro připomínal hororového Hrušínského ve Spalovači mrtvol. Možná i sám Luděk Munzar by se do úlohy svůdníka Ludvíka hodil více, ale to už je jen můj názor.(10.3.2012)

nie, radšej knihu!(5.6.2012)

Film o nepodařené pomstě s výborným Josefem Somrem. Komunismus je svinstvo!(18.11.2008)

Výborný film, jeden z nejlepších filmů celé naší kinematografie. Jireš s Kunderou napsali scénář geniálně, krásné chvilky kombinovali s hrůznými, čímž jen umocnili zážitek z celého filmu. Kamera taky výborná a naprosto dokonalé doplnění folkovou muzikou. Herci byli taky výborní, Somr úplně geniálně vystihl charakter předlohy, Munzar byl úžasný "hajzl" a straník, Dítětová hrála dost podobnou roli jako v Zemanovi...Fakt dokonalý film s naprosto geniálním námětem. Nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet, což charakterizuje celý film a o to je to pak lepší.(6.6.2009)

Žert, který donutí především k zamyšlení a spíš než k smíchu je vlastně k pláči - zvláště to, co se tehdá dělo. Filmově velmi vytříbené!(6.6.2009)

Geniální film, který se jako jeden z mála filmů dokázal vyrovnat své brilantní knižní předloze. Klobouk dolů.(15.12.2012)

„Ty blbče, tebe jsem přece bít nechtěl,“ říká Ludvík Jahn (J.Somr) rezignovaně nad zmláceným mladíkem, protože si uvědomuje, že režim, který mu ukradl nejlepší roky života, potrestat nedokáže. Dělá tak smutnou tečku za kvalitní adaptací Kunderova hořkého příběhu o jedné trapné a zbytečné pomstě, včasném převlečení kabátů a vlastně celém tom společensko-politickém bolševickém marastu 2.poloviny 20.století.(19.3.2007)

• kajas

Aneb jak jsem opět nepochopila českou klasiku. Přemáhala jsem se, abych neusnula.(13.12.2012)

Verdikt: Tak tohle nám pustili v 1. kole prijimaciho rizeni na obor Filmova veda na na Karlove univerzite v roce 2005. Nijak extremne me to ovsem nezaujalo.(20.7.2007)

Celkem zajímavej film podle předlohy stejnojmenné knihy Milana Kundery. Knihu jsem nečetla, takže nemůžu porovnávat s předlohou. Josef Somr se mi v hlavní roli dost líbil, nedokážu si na jeho místě představit někoho jiného. Film byl i místy docela vtipný a zajímavý. Přesto mu nedám 4 hvězdičky, jelikož nemůžu říct, že bych se vůbec nenudila. Vadil mi tam dost Munzar, ale to proto, že ho vůbec nemám ráda, ale aspoň se hodil na tu negativní roli. Myslím, že se režisérovi podařilo vystihnout tehdejší dobu a její paradoxnost. Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij(5.6.2008)

Kinematograficky dost povedená adaptace Kundery pracující s celou plejádou filmových prostředků, aniž by působily samoúčelně, a jinak "nudný" příběh tím ozvlášťňují. Nová vlna hadr.(23.1.2009)

Ač se knize nevyrovná, adaptace to není špatná. Ovšem obsazení mi vůbec nesedělo - zejména Josef Somr a Jaromír Hanzlík. Oba herce mám rád, ale jejich postavy tím úplně změnily tvář...(16.4.2010)

České filmy z šedesátých let mi dělají mimořádné problémy. Protože třeba u Žertu se mi chce napsat: "mnoho povyku pro nic." Nedělá mi problém to pochopit, ocenit jednotlivé části Ludvíkova vyprávění, ani herecké obsazení. Dohromady mi to prostě nesedí, nebere mě to a nezanechá pražádný dojem.(19.1.2012)

Co mi zde opravdu chybělo byla část s Lucií, která je v knize klíčová. Jinak se mi moc líbilo, že se příběh drží své předlohy (bohužel ale i s jemně pokulhávajícím zakončením, ale s tím se nedá nic dělat). Dokonce i s výběrem herců jsem byla spokojená, nejlépe vystižený mi připadal velitel-chlapeček v podání Jaromíra Hanzlíka, po delším uvážení i Josef Somr, který se na nesympatickou postavu Ludvíka skvěle hodil. Velmi mě zaujalo, jak jsou v několika scénách dávány do kontrastu protiklady - stejně jako je tomu v Kunderových knihách, avšak snímek stejně nebyl schopen pojmout všechny myšlenky, které by mohly zaujmout.(14.5.2013)

,,Ty vole, tebe jsem bít nechtěl." Síla tohoto snímku spočívá v každém jeho okamžiku.(25.5.2016)

Těžko uvěřit, že někdo vůbec našel odvahu pokusit se natočit tak mnohovrstevnatý román, jako je žert. Každopádně před Jaromilem Jirešem klobouk z hlavy dolů, stejně jako před Josefem Somrem. Tohle je opravdu unikát...(6.11.2006)

Nevinný pohled a pár vět i tak málo stačilo k tomu , aby člověk šel do vězení k PTP a do dolů. I taková byla doba v 50.letech. Poměrně netradiční film na život v téhle nehostiné době. Hlavní hrdina v podání J.Somra si po odpykání trestu vrací do rodného města, kde se zrovna chstá a koná jízda králů. Děj se různě časově prolíná se vzpomínkami před onou událostí a po ní a současnost, kdy se chce hrdina pomstít. Někdy je to humorné ,ale spíš to má hlubší podtext.(7.4.2009)

Atmosféra románu je výstižná a přesvědčivá. Je tam vidět kus poctivé práce i hereckého kunštu, tak pod 4hvězdičky jít nemůžu a je to i vhodná známka pro celkový můj dojem z filmu. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](14.7.2012)

Vyborna adaptace romanu Milana Kundery. Strohost pribehu jen dodava celemu filmu silu sdeleni a vetsi vyznam. Josef Somr, ostatne jako vzdy ve vrcholne forme, Ludvika vsak povazuji za jeho nejlepsi roli. Zcela jiste jeden z nejlepsich filmu sedesatych let, ktery se u nas natocil. Tato doba, kterou bohuzel nepamatuji musela byt hodne uvolnena, protoze mi hlava nebere, jake namety se zpracovavaly...(1.10.2012)

Celkem slušný přepis Jedenácté směšné lásky, který vás ve své jednoduchosti dostane v závěru do kolen... Bavil jsem se celou dobu a film má mnoho vrcholů... tak proč jen čtyři? Jsem totiž velikým Kunderovým fanouškem a tak jsem nemohl s klidem přehlédnout absenci Ludvíkovi "tragické" vojenské lásky, kterou si nedokázal udržet. Příběh tak dostává další rozměr a hloubku... Neznat ovšem knihu a nemilovat v ní právě tuto, zde chybějící, pasáž, bylo by to jasně za pět... I přes jasnou proklamaci folkóru, která ovšem naproti knize dostává (zaplaťpánbůh) podstatně menší prostor.(16.6.2005)

Popravdě nebýt toho, že znám alespoň stručný obsah předlohy od M. Kundery, nejspíš bych se v napůl retrospektivním a napůl paralelním příběhu ztratila. Nicméně to nemení nic na tom, že film (nezávisle na knize, kterou jsem nečetla) je velice povedený, i když docea krátký :). Velice zajímavě je vylíčen příběh Ludvíka Jahna, který kvůli svojí lehkovážnosti příjde téměř o vše, včetně "lásky" k lidem. O to víc vám bude hlavního hrdiny líto, až zjistíte, že jeho pomsta nevyšle přesně podle jeho představ...(7.2.2010)

Nemyslím si, že by se tento snímek zrovna vydařil. Bohužel některé ztvárnění postav působí dost naivně (zejména postavy J. Obermeirové a E. Schorma) a taktéž ztvárnění vysokoškolských studentů čtyřicátníky nepůsobí moc věrohodně. Z těchto, ale i dalších jiných důvodů není pro mne filmový Žert nijak výjimečným filmem... Pokud jde o srovnání filmu s knihou, zaostává film nejen ve výše zmíněných prvcích, ale i v tom, že je Ludvík Jahn představen spíše jako ryzí cynik a jeho charakter postrádá složitost jeho knižního předobrazu (čímž nechci říct, že by v knize byl jednoznačně kladným hrdinou). V čem však film zůstává knize nejvíce dlužen, je výpověď, kterou s sebou nese (,což je z velké míry dáno velkým osekáním příběhu, kdy některé postavy a s nimi související dějové linky nejsou ve filmu vůbec a jiné jsou nevyužity - postava J. Hanzlíka a dalších vojáků). Film se snaží, a snad se mu to i do jisté míry daří, podat výpověď o absurditě doby, ve které se odehrává, jeho předloha je však mnohem více výpovědí o lidských bytostech a rysech jejich povahy, což je mně osobně mnohem bližší.(14.11.2010)

Nejlepší filmový zážitek odnesený z LFŠ 2007! Až noirovský, cynický anti-hrdina, trousící hlášky a vedoucí vnitřní monology, zasazený do krutého totalitního světa, kde hledá žertovnou pomstu. No neříkejte mi, že kdyby tento film promítali ve své době v Americe, že by to nebyl hit (samozřejmě považován za fikfci zasazenou do fiktivního československa, haha) !(2.8.2007)

Se "Skřivánky na niti" nejsilnější filmové ztvárnění doby 50.let. Nekompromisní adaptace Kunderova románu, která mnohovrstevností proti originálu neztrácí a uchovává si sílu osobního sdělení. "Ty ruce proti mně zvedali mí nejlepší kamarádi !" Bezchybné typy a herecké výkony Somra, Dítětové, Munzara, Obermaierové, Křesadlové a mrazivě smutného i vyrovnaného Schorma. Stejně mrazivé pak i vyústění bez katarze "Tebe jsem bít nechtěl !" Top 10 československého filmu s nenápadně mistrovskou hudební složkou(24.11.2012)

Třicet stránek ve knize shrnou tvůrci filmu do pěti minut. Film by ode mně dostal lepší hodnocení, kdyby byl o něco delší.(19.1.2013)

Knížkou uchvácen někdy v devatenácti-dvaceti, krátce před převratem, filmem viděným brzy nato dezorientován a zklamán. Dneska už na něm dokážu leccos ocenit, včetně té kdysi matoucí střihové skladby, a rozhodně jde o jedno z výrazných svědectví doby, ale pořád mám problém s tím, že je to (byť třeba logicky a záměrně) film bez vášně, naplněný jenom odtažitým cynismem a trpkostí – trochu mi to potvrzuje Somrův vlastní výrok, že se na Žert dívá nerad, protože cítí, že zůstal Ludvíkovi cosi dlužen. ***1/2(22.4.2018)

Když sleduju tenhle film a podívám se na současné dění v Severní Koreji... Je mi špatně z toho, že tam podobně absurdní věci zažívají lidé ještě dnes. Tenhle film dostává palec nahoru.(7.1.2014)

Josef Somr exceluje...tak promyšlený -ironický snímek sem dlouho neviděl...bomba!!(5.6.2009)

Námět je to velmi zajímavý, ovšem, dle mého názoru, jej režisér nedokázal uchopit tak, jak by si zasluhoval. A nešťastná volba byla umístit Josefa Somra do hlavní role. Ač ho jako herce mám rád, tady mi opravdu neseděl.(7.6.2009)

Výborný film, který vám vykouzlí mrazivý úsměv na rtech. Zajímavé prolínání současnosti a minulosti, ve kterém určité situace vyznívají až neskutečně cynicky a podtrhují tak absurdní atmosféru dýchající z celého filmu... Jedna náhoda, vyvolá touhu po pomstě, která se ale tak úplně nevyvede... Poslední věta filmu mě pak už odrovnala neuvěřitelným způsobem "Ty vole, tebe jsem bít nechtěl"(1.3.2010)

Kvalitka, ktora vystizne a presne zobrazuje pomery v drsnych a brutalnych 50. rokoch. Vtip isteho studenta ho pripravi o studia, a uvrhne do brutalnej reality pracovneho taboru/utvaru. Zaver bol trochu od veci, ale stale len priemer. Znesitelny - tojo, ale len priemer . 60 %(8.1.2014)

Jeden z vrcholů tvorby Jaromila Jireše nabízí vyníkající filmový přepis Kunderova románu se skvělými hereckými výkony. Film bezpochyby patří k perlám naší celkové kinematografie. Povinná četba!!!(12.10.2010)

Kdo se komu ve skutecnosti pomstil?(6.4.2011)

Krásná a smutná, chvílemi vlastně děsivá Kunderovská Jirešovina. Vždyť jsem v těch sračkách taky žil a k zemi jsem dělal každou chvíli a přesto mě z toho nějak zamrazilo. "A k čemu vlastně vy potřebujete svobodu? Jsem děvkař pane asistente." Na platformě vzpomínek čtyřicátníka vznikly povětšinou nudné filmy, tohle nudné nebylo. Po souloži zní píseň Stavíme, stavíme nový svět. Těžká symbolika...(11.9.2011)

Somrovo životní výkon ?(6.7.2015)

Žert je jedinečným spisovatelským počinem Milana Kundery. Barvitě rozvíjí filozofické hloubání nad cynismem osudu života, nechává nahlédnout do nejzazších hlubin duše člověka a přemýšlivě ukazuje příčiny i dopady osobních ambicí jednotlivců v kontextu společenského uspořádání. Připraveným nabízí možnosti, nepoddajným bere iluze i rovnost příležitostí. Kundera svým stylem dokázal rozprostřít atmosféru rozpolcenosti doby a bez předsudků ze všech možných stran popisoval konkrétní situace a tím je začleňoval do celku a výstižné charakteristiky všeobecné společenské nálady. Ze závěrů mrazí, byť jsou podávány se sarkastickým nadhledem. Vítězů není, jsou jen masky, úspěchy a osobní vnímání naděje i vrozeného pesimismu životních zkušeností. Jaromil Jireš, s vydatnou pomocí Milana Kundery, přenesl specifickou atmosféru literárního díla na obrazový děj. Svou důraznou expresí a psychologickým neklidem je film jedním z vrcholů tehdejší československé kinematografie. Hlavní postavou vícevrstevného příběhu je Ludvík Jahn (vynikající Josef Somr), poživačný životní cynik. Zlomová privátní nespravedlnost se natrvalo zapsala do jeho přijímaní a oslovování světa. Bohorovná nepoddajnost, překvapený oboustranný údiv a nekompromisní obrana nového řádu, který demonstrativně trestá k posilování své nadvlády moci. Pocit křivdy nemizí ani po letech a připravovaná pomsta doléhá s jízlivým posměchem zpět na strůjce a odnímá poslední jistotu přesvědčení. Naděje zůstává, i když se záhy může zvráceně rozjančit pod rukou každému troufalci. Hlavní ženskou postavou je rozhlasová reportérka Helena Zemánková (velmi dobrá Jana Dítětová), oběť souhry náhodných událostí a ctižádosti odvety nejintimnějšího řádu. Chvilka na vrcholu očekávání a pád do rozčarování skutečného stavu věcí. Životním Ludvíkovým protipólem je jeho bývalý vysokoškolský spolužák Pavel Zemánek (dobrý Luděk Munzar), na všech frontách oblíbený člověk v proměnlivé době. Krok za krokem buduje svoji pevnou pozici na výsluní. Bez strachu a bez zábran. Důležitou postavou je Markéta Pospíšilová (velmi zajímavá Jaroslava Obermaierová), Ludvíkova spolužačka se spasitelským syndromem jediné správné alternativy budoucnosti. Víra se brání všemi dostupnými prostředky a její škádlivé znevažování se nikdy nepromíjí. Zajímavou postavou je laborant Kostka (příjemný Evald Schorm), hlas svědomí a smířlivosti s osudem, na který se nemá ohlížet se zatrpklou záští, ale prožívat jeho okamžiky lidských vzmachů a prožitků smysluplnosti i smyslnosti. Z dalších rolí: Ludvíkův známý z mládí a náruživý tradiční houslista Jaroslav se smutkem v duši z přítomnosti a odcizování nastupující generace bez hodnot (příjemný Milan Svrčina s hlasem Bohuslava Čápa), lidské důstojnosti zbavený skalní komunista, nevybíravá oběť krutovlády a Ludvíkův snaživý druh na vojně Alexej (pozoruhodný Miloš Rejchrt), Zemánkova mladá bezprostřední přítelkyně Věra Brožová (příjemná Věra Křesadlová s hlasem Ivy Janžurové), pevně velící poručík oddílu PTP (dobrý Jaromír Hanzlík), věrně zamilovaný rozhlasový technik Jindra Tkadlečka (zajímavý Michal Pavlata), nadaný svérázný malíř a Ludvíkův vojenský druh Čeněk (Jiří Sýkora), či svatá trojice nekompromisních studentských funkcionářů (Václav Svěrák, Dušan Trančík a Dušan Trančík). Žert není dílo s tíživým černobílým pohledem, ale celou situaci zvažuje ze všech možných stran. Obraz je důležitý pro vytvoření vnitřního neklidu, existencionálních otázek i vyniknutí škádlivé jízlivosti života. Kniha i film jsou klenotem doby i životně dychtivých postojů lidské existence.(20.3.2017)

Přece jenom filmy o pomstě mám rád. Hrůzný obraz režimu a jeho dopad na lidskou osobnost.(3.2.2013)

"TY VOLE TEBE SEM BÍT NECHTĚL." ....no ty vole a mně se nejvíc líbily ty lidovky a cimbálovka.....tož tomu říkám (ne)povedený žert, zdá se že nezadržitelně stárnu.....holt člověk své kořeny nezapře a neuteče před nima ani na kraj světa, a tak i tenhle trezorový skvost přede mnou neutekl a hanba mně, vždyt já neměl ani tucha, že se natáčel v mém rodišti. Děj samotný je jedna velká ukázka absurdnosti doby budování lepších zítřků skvostně mísená se zvyky a tradicí Moravského Slovácka. Tož trošku přimhouřím očko a hvězdiček plno naložím....vždyt pomsta je vždy sladká, nebo ne.....? LFŠ 2018(31.7.2018)

Není to až taková prdel, jak by se podle názvu mohlo zdát. Kunderova kniha, která sloužila co by předloha, je opravdu dokonalá, ale po shlédnutí filmu začne člověku v hlavě vrtat hodně velký červ a hned tak nepřestane. Úvodní záběry na olomoucký "orloj" - hrající památník socialismu - mi sice vykouzlil úsměv na tváři, ale následný děj už tak humorný není. Prostřihy přítomnosti a minulosti jsou neskutečné - vítání občánků vs. odsouzení a vyloučení z univerzity, naše "muzika" vs. doly. Běhal mi mráz po zádech. Tenhle film je pro mě také určitým způsobem osobní záležitost, protože se natáčel částečně v Olomouci, Uherském Hradišti a Vlčnově, kde se všude pohybuju... a i když to podlě mě není úplně čistý plný počet, našly by se tam nějaké mouchy, tak se nemůžu ubránit a 5 hvězd dát. Jinak bych ale film doporučovala pouštět všem těm novodobým komoušům (ať už se skrývají za oranžového Paroubka nebo se otevřeně hlásí k třešním) - tomuhle říkáte svobodný a kvalitní život? A to se děly daleko větší hrůzy, drazí soudruzi!(2.2.2008)

Úžasné vykreslení reality 50. let zejména v prostřizích Jahnových vzpomínek. Neuvěřitelné co v té době dokáže takový malý žert způsobit.(6.6.2009)

• Ace.Anita

V zásadě nic moc proti filmu jako takovému.. Jen mě tady Kundera rozčiluje jako nikdy. Naprostá absence jakékoli lehkosti, jen zatrpklá hořkost. Předčasná ejakulace (byť oprávněné) zloby na dobu a lidi v ní. „Prostě vám vylíčím, jak to bylo, a je mi úplně jedno, jestli vás to dojme, nebo ne. Mě to taky nedojalo.“ Kdyby alespoň ten vtip s Trockim alespoň za něco stál.. Milan je love/hate guy. Tentokrát hate.(8.11.2011)

Nejdůležitější na tom byla ta myšlenka, zásluhu za ní má ale kniha Milana Kundery. Film mohl být natočen lépe. (70%)(2.3.2012)

Uznávám, že v době svého vzniku to bylo nadmíru odvážné drama, ale v porovnání s Jasného "Rodáky", které jsem viděl konečně o den dříve, se jedná o mnohem mírnější a také hůře ztvárněným podobenstvím oné doby, včetně téměř pohodových PTP, kdy zrovna Jaromír Hanzlík nebyl pro svou roli typově vůbec správně vybraný. Potěšila mě celkem pěkná a dost vtipná pointa, jinak vyprávění bylo vláčné a přes svou nespornou hloubku výpovědi z dnešního pohledu už nepříliš šokující.(8.12.2015)

Somrův perfektní výkon. Výborný film...viděno díky Terezčině maturitě :) Ať žije Trockij :)(12.4.2009)

Pohlednice s několika ironickými větami, jeden naruby převrácený život a nepovedená pomsta. Film Žert, další vynikající počin „zlatých šedesátých“, zaujme především strukturou vyprávění (využívající souvislostí mezi filmovou minulostí a přítomností) i přesvědčivým výkonem Josefa Somra.(6.6.2009)

• Kačus

Dva a půl. Neviditelná půlka je za to, že se mi knížka líbí. Narozdíl od čudného zpracování plného herců jednoho výrazu.(11.5.2010)

Na postelích tehdejší doby bych opravdu nechtěl spát:) Nesmírně se mi líbilo prolínání obou časových linií. Moje generace se může poučit ,jak to chodilo na počátku komunistického režimu u nás. Člověk si nemohl dovolit mít vlastní názor a hlavně ho nemohl prezentovat. Jsem opravdu moc rád, že jsem nemusel tohle dobu prožít.(26.1.2011)

Somrova nejlepší herecká role. Geniální bezeslovné záběry zaměřené na kapitulující pohledy. 85%(23.8.2013)

Kunderovu knihu jsem nečetl, ale pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmů kritizující metody komunistického režimu na jeho samém počátku (únor - I. pol. 50. let), toho samého režimu, který svolil natočit tento film, aby z něj pak udělal trezorovou záležitost. "Děvkař" Josef Somr je fascinující, aneb "Optimismus je opium lidstva, zdravý duch páchne blbostí, ať žije Trockij!".(25.12.2014)

"Tebe jsem bít nechtěl..."(29.7.2007)

Snímek neurážející, ovšem nezanechávající hlubší stopu. Nechronologický způsob vyprávění je vítanou změnou oproti tradičním postupům, nicméně po celou dobu nefunguje dokonale a několik výpadků, kdy vás zanechá tápat přeci jen zhoršuje zážitek. Herecky velice podařené, nicméně i přes kratší stopáž mi to přišlo zdlouhavé.(9.6.2009)

Krutý film o tom, čo sa robilo na vysokých školách v 50tych rokoch. A v 60tych rokoch , to bolo v poriadku a v 70tych rokoch sa to znova nespomínalo. To je tá naša história........80%.(23.9.2010)

Celkem dobré, ale nikterak zvlášť zábavné či zajímavé zpracování slavné Kunderovy novely.(13.5.2012)

• Autogram

Keď sa pomsta vymkne spod kontroly. Trestanecký film a potom nastúpi príliš veľa ľudovej hudby a folklóru, dokonca moravských ľudových budovateľských pesničiek, to už bolo prehnané aj na takýto film. (30.10.2013) – Pridávam hviezdu za prednášku o budovateľskom význame nakreslenych aktov. (7.12.2015) –––– Svět, kde není nikomu odpuštěno, takový svět je peklo. A vy žijete v pekle, Ludvíku.(30.10.2013)

Film o jedné zbytečné "pomstě" má pro mě ještě přidanou hodnotu - Uherské Hradiště a jeho blízké okolí! A tak se ve mně pere určitá hořkost s nostalgií dávno ztraceného.(28.4.2014)

"Ty vole, tebe jsem bít nechtěl."(6.4.2019)

Kniha a film operují s jinými výrazovými prostředky. Kniha slovy, film hlavně obrazem. Podle toho by se měl tento film při porovnávání s knihou posuzovat. Někdo může namítnout, že je snímek Žert ploší než jeho románová předloha, což není pravda. Těžko lze chtít, aby byl snímek budován podobně jako knižní předobraz. Hodně motivů ve filmu je, některé byly vypuštěny. Řekněmě tedy spíše, že filmový Žert je jiný než románový. Oba ale jistě stojí za pozornost ...(3.5.2009)

Svíral se mi žaludek z těch nechutných bonzů ve jménu proletářů. Celé mi to připadalo o strachu udělat krok někam jinam než se má. Josef Somr uměl dokonale vystihnout svůj záměr pomstít se Munzarovi, ale už bylo pozdě. Škoda, on by si to tak zasloužil. Jaromil Jireš si s celým filmem hezky pohrál. Místy jsem měla pocit, že některé okamžiky tam byly zbytečné, ale bohudík měly logiku.(8.6.2009)

"Byl jsem definitivně zbaven starostí o svou budoucnost. Dva a půl roku téhle vojny, rok vojenského kriminálu, tři roky v dolech. Šest let." Ludvík Jahn, semletý režimem, bezbranný a cynický. Kunderou odvážně a dobře napsáno, (nejen, ale především) Somrovým hereckým výkonem přesně vystiženo.(1.11.2010)

Absurdní tragikomický příběh o touze po pomstě za zpackaný život. Přestože je celý film natočen velmi dobře, v závěru jako by ztrácel dech spolu s rozplývající se nenávistí hlavního hrdiny k lidstvu. Film podává několik zajímavých témat k zamyšlení (což je především plus knižní předlohy). Herci na můj vkus nebyli vybráni dobře... nemám rád Somra ani Munzara. Perfektně hrál hlavně Jaromír Hanzlík velitele PTP s rodičovským vztahem ke svým svěřencům.(15.12.2010)

Skvělé a originální zpracování jednoho z mála záživných a zajímavých literárních děl o 50. letech u nás. Ironický až sarkastický Josef Somr v hlavní roli je nepřekonatelný, stejně tak, jako komediální stránka celkové kritiky komunismu. Hold filmové adaptace knih pod dohledem autora předlohy vždy dopadnou v mnohých směrech lépe a Žert je právě tento případ, jen by jich tu mohlo být víc.(18.4.2011)

Žert na druhou. Nejdříve odeslaná pohlednice s žertovným textem, který se však naprosto neshoduje s vážně myšlenou radostnou náladou budovatelského období - odesílatel je vyhozen z fakulty a o dalších šest let života se mu postarají PTP a další trestná a nápravná zařízení. O dalších patnáct let později se Ludvíkovi naskytne příležitost k pomstě, ale nakonec se ukáže, že si z něj "život" ztropil další krutý žert. Pro zajímavost: Evald Schorm - laskavý protestant - hraje sám sebe.(30.7.2011)

Na úvod je třeba zmínit, že film i jeho knižní předloha mě sraly tím motivem slováckého folkloru, protože všechny ty tradiční halekačky a tanečky s pentličkami mi přijdou hrozně otravný. Jinak celé toto dílo pokládám za ohromně přeceňovaný pseudoumělecký manifest období bolševiků s lidskou tváří (což bylo mimochodem asi nejnaivnější období v našich dějinách). Hlavní postavy příběhu mě velmi zaujaly kouzlem nechtěného. Somr má načesanou epesní přehazovačku a neustále se objevuje v děrovaném tílku, které nesundá ani tehdy, když komicky przní Janu Dítětovou. Jinak právě Dítětové mi bylo líto, protože na obnažovací scény už byla tehdy celkem přestárlá a její role umanutě zamilovaný holky byla dost neuvěřitelná. Munzar nezklamal a zase si načesal svůj pověstný kokrhel a s gustem deklamuje nějaký stalinistický žvásty. Navíc se pokouší zpívat a musel ho nadabovat nějaký pěvec s heroickým hlasem, což působí obzvlášť nepatřičně. Nejlepší je ale poslední scéna, kde se Somr porve s nějakým chcípákem a tato rvačka pro mě zůstává nejlegračnějším bojem v dějinách filmografie ever. U tohoto filmu mě stejně jako u většiny ostatních trezorových filmů zaráží, že byly zakázány až někdy v roce 1971; vezme - li člověk v úvahu konec obrodného procesu už v srpnu 1968...(20.2.2012)

Komentovat jsem tento film nechtěl. Když jsem si ale přečetl dva pod sebou stojící komentáře Marigold *** a Radek99 *****, pocítil jsem potřebu přiklonit se na něčí stranu. Přikláním se tedy na stranu Marigold, především Jirešův scénář považuji slabý. To říkám i přesto - a plně si to uvědomuji -, že jsem byl v době uvedení tohoto filmu do kin, právě tímto zpracováním nadšen.(3.4.2015)

Poněkud nevýrazná adaptace, navzdory účasti Kundery, zejména scény ze současnosti postrádají drive. Josef Somr se na tu roli moc nehodí.(8.4.2019)

Rozhodně hodně dobře zpracované dílko podle knižní předlohy. Musím říct, že se mně to líbilo, ale na pět hvězd to asi nemá...(29.7.2008)

Oproti původní Kunreově knize mi chybí pro mě klíčová postava Lucie a i postava Jaroslava je nedořešená. Hlavním mottem knihy je deziluze, zatímco hlavním mottem filmu je pomsta. Na druhou stranu celková atmosféra je dobrá a herecké výkony výborné.(7.6.2009)

Já bych to nedokázala. Nedokázala bych odpustit, teda spíš nechat si ujít příležitost vrazit pořádnou ránu přímo do obličeje člověku, který mě připravil o šest let života. Ovšem je správné mstít se? Ludvík by musel v tom případě odejít se zkrvavenou pěstí než by se zúčtoval se všemi lidmi, kteří tenkrát v sálu zvedli ruku. Spousta otázek Žert vyvolává, ovšem o to méně odpovědí nacházíme. Ať žije Trockij!(7.2.2010)

Hloubku filmu Žert se mi nepodařilo odhalit ani po několikerém skouknutí. Netvrdím však, že v něm není, to bych si nedovolil, už jen proto, že film vychází z Kunderova románu.(11.7.2012)

"Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí! Ať žije Trockij!" :-D nevinný Žert, který přišel skutečně draho ... U filmového ztvárnění jsem maličko na rozpacích mezi hodnocením 4 a 5 ... nicméně vzhledem k tomu, že znám knižní podobu autora Milana Kundery a mám k ní osobní vztah, nemohu hodnotit jinak než takto.(6.6.2009)

• Hanys_

Chápu jak, co a proč, ale už jen ta sofistikovaná Somrova pomsta byla leda tak k pousmání, navíc když mu to tak ještě vyšlo, tak jsem se už regulérně smál. Do toho ty vsuvky lidových zpěvů a tanců, vážně? Jediné co jde vychválit je ta pasáž u PTP a pak asi Munzar, z toho jeho ledově přátelského pohledu šla fakt hrůza. "Ty vole, tebe jsem bít nechtěl."(2.4.2019)

Za /ne/vinný apríl byl předán "katovi." "Bij se za likvidační status bytí, bij." To nabádá tě i Evald Schorm, andělský posel zemský, ten moudrý dobrák od kosti.(2.4.2019)

Další skvělý film ze šedesátých let. Adaptace ještě skvělejšího a geniálnějšího románu Milana Kundery (který bych v porovná s filmem hodnotil minimálně 10 hvězdičkami). Po prvním shlédnutí jsem byl trochu zklamaný z "osekání předlohy" hodně scénám nebylo dáno více prostoru a například zápletka s Lucií, do které se hlavní hrdina zamiluje, když slouží u "Černých baronů", úplně chybí. Na druhou stranu, kdyby ve filmu mělo být všechno jako v knize, musel by být tak o hodinu (nebo více) delší - proto jsem přidal (po půl roce od prvního shlédnutí) jednu hvězdičku navíc. Toto "osekání" dalo filmu větší spád a snad navnadí více lidí, aby si přečetlo i knihu.(5.5.2011)

"To nebyla láska. To byla neláska." To tedy byla. Ještě že už není.(13.6.2011)

Bohužel se zde potvrzuje, že kniha zůstane knihou.(6.1.2012)

• hroubek

Knížku jsem bohužel nečetl, takže jediné srovnání mě nabízí film. Na Žert jsem jsem těšil, a proto jsem hodně zklamaný z toho co jsem viděl. Čekal jsem mnohem více, lepší postavy, příběh, větší důraz na vojnu, ztracenou lásku atd. Film má několik velmi slušných momentů, ale spíše mě nudil, než bavil. Snad příště to dopadne lépe.(8.1.2014)

Zpracování Kunderova románu do filmové podoby je nesmělé a poměrně strohé. Film sice věrně kopíruje repliky z knihy, avšak ořezání několika částí knihy působí, jakoby byl děj bez souvislostí. Chybí zde důležitá postava Lucie a také několik výrazných momentů, aspoň že základní kostra příběhu a retrospektivity zůstala zachována. Jako stručné pochopení smyslu díla a absurdity totalitního režimu a tehdejší doby bohatě stačí.(12.10.2017)

Kniha je určite lepšia, no ani filmu nie je čo vytknúť .(9.1.2011)

Přečťete si raději knihu.(14.1.2011)

Řekl bych, že je to dobré zpestření knihy, kterou Jireš zajímavě zpracovává. Především se mi líbilo prolínání časových linií, ale zase vynechal jednu hodně důležitou osobu celého příběhu. Na konci je příběh oproti předloze trochu upravený, ale to prakticky nevadí. I atmosféra (i když v knize mnohem hutnější) Kunderova komunismu a absurdity a také lidových písní a tradic je velice vydařená. Přesto mě snímek tolik nezaujal. A pochybuji, že by mě bavil, aniž bych četl předlohu. Tuhle knihu možná lepší nefilmovat...(9.1.2012)

Skvělá adaptace stejně kvalitního románu. Dokonalý je především začátek, ve kterém se prolíná současnost z pohledu Ludvíka reagující na scény z minulosti. Josef Somr je naprosto přesným obrazem Ludvíka Jahna - mísí se v něm zahořklost, touha po pomstě a okázalá lhostejnost (zajímavé jsou jeho setkání s farářem, který uvažuje o Ludvíkově životě). Z filmu také notně sálá zrůdnost a absurdita komunistického režimu. Nicméně od "plného počtu" mě odradila například absence pasáže, která mi z knihy utkvěla v paměti asi nejvíce (ano, jde o Marigoldem zmiňovanou krásnou epizodu Ludvíka a Lucie během šestiletého pobytu v dolech). Proto tedy jen(?) krásných 80%; "Ať žije Trockij!".(31.1.2014)

Knihu jsem četla několikrát, je jednou z mých nejoblíbenějších. Kdybych neměla srovnání s knihou, film by mi asi nepřišel vyloženě špatný,ale ta knížka prostě existuje a je kurňa dobrá! Ve filmu toho strašně moc chybí a přišlo mi, že místy se úplně mění či vytrácí myšlenka, která na mě z předlohy dýchala na každé stránce... Málo ironické, málo suché, málo kruté. Slabý odvar knižního díla. Ale třeba jsem to nepochopila(10.7.2014)

Pěkný film, tedy až na tu cimbálovku, tu nemusím:). Jinak ale příjemný zážitek a krásné záběry.(20.4.2010)

Tvůrce se kriticky dotkl éry stalinismu a vlastně celé komunistické ideologie, proto je možno ho zařadit za klasický příklad tzv. trezorového filmu. Film, jenž ukazuje dobu tak depresivní jaká skutečně byla, by se dal jednoduše popsat z dialogů filmu: Markéta byla jako duch doby. Naivní, radostná a přísná. Radost byla vážná a nepřipouštěla žádnou legraci. Žili jsme ve věznici, kde na balkonech hráli kapely. Byl jsem definitivně zbaven starostí o svou budoucnost.(7.6.2011)

Knižní předloha mě tedy doslova odzbrojila, tohle je spíš jen ilustrace.(30.1.2015)

• BeranSon

Snímek, který není určen mojí generaci, ovšem i tak k němu chovám patřičný respekt i přes to že je pro ně zajímavý nulově. - 3/10 -(7.12.2015)

nevim, jako film zajímavej, pěkně natočenej, až trochu reálně absurdní.. ale nebudu ze sebe dělat znalce, nijak zvlášť mě neoslovil. čtyři hvězdy je moc, i když uznávám že tři hvězdy jsou málo. inu, je to pouze můj osobní názor, jak se mi film líbil, nikoliv jakej film ve skutečnosti je.(23.1.2006)

Žert jsem zrovna nečetla, ale pokud je zpracování knihy na stejném principu jako "Jakub a jeho pán - pocta Denisi Diderotovi", který jsem prostě nebyla schopná dočíst, jsem ráda, že jsem mohla nasát energii z tohoto díla a jeho sílu prostřednictvím filmového zpracování.(17.2.2012)

• Dejvi21

Tak jestli je na čsfd zvykem dávat vysoká hodnocení takovýmhle filmům jenom proto, že jsou starý, tak toho já nejsem schopen. Pro mě to bylo doslova utrpení, obsazení prazvláštní, chabé herecké výkony, docela slušný střih, děsivý scénář, předloha byla dodržena obstojně, ačkoliv místy jsem (hlavně na konci) nestačil zírat. Mám rád staré filmy, ale jenom ty kvalitní. Rok natočení není záruka kvality a tento film to dokazuje.(25.3.2013)

Pro mě jeden z nejlepších příkladů adaptace literatury do filmu...Vždycky je nutno komprimovat obsáhlý text do obrazů, ale tady se to povedlo beze ztrát - myšlenka, vyznění, atmosféra jsou v obou případech stejné, ač je ve filmu vše řečeno daleko stručněji...(30.11.2005)

Tento film jsem viděl již hodně let zpátky takže ho hodnotím podle tehdejšího dojmu který ve mě zanechal. Jediná scéna na kterou nezapomenu a kterou si stále pamatuju je ta jeho přítelkyně nebo kamarádka co mu říká že spolikala ty prášky že umře a on že to je projímadlo či co to :) no možná to bylo jinak takže se omlouvám pokud mystifikuju lidi co to ještě neviděli .(2.8.2009)

"Ty vole, tebe jsem bít nechtěl" Nevydařená pomsta ve velké kritice režimu. Skvělá role Josefa Somra.(7.2.2014)

Že_rtem potaženým hlenem políbí tvou duši(11.5.2007)

Tady toho k smíchu moc není... zkuste při návštěvě amerického prezidenta u nás poslat někomu po icq, že ho půjdete srovnat... ... ... Navíc jedna z nejlepších rolí mistra Somra(11.6.2007)

Nejlepší český film. Udavač v životní formě.(10.12.2008)

Kruté a veskrze pravdivé...(2.3.2012)

Josef Somr je v roli Ludvíka Jahna prvotřídní, k němu žádná výtka. Bohužel ani nevím proč, jsem se z tohoto filmového Žertu neposadila na zadek tak, jako u čtení Kunderovy předlohy. Ovšem i tak lepší čtyři hvězdy.(10.12.2012)

"Strana má přece právo vědět všecko!" Opravdu hořké drama, které odpovídalo volné době Pražského jara a útočilo na jádro problému citelněji, než většina porevolučních filmů podobného tématu. Škoda závěru, který mi vyzněl do ztracena, jinak bych hodnotil za plný počet.(28.2.2016)

Krásné vyjádření absurdity nejen komunistického režimu, ale hlavně jasná ukázka toho, co udělá z každého režimu to pravé svintvo. Lidská hamižnost, závist, malost a snaha urvat si pro sebe co nejvíce. Dnes se vše háže na bývalý režim, před tím se vše házelo na nacismus, před tím na ck Rakousko. V tomto skvěle zrežírovaném a výborně zahraném snímku se ale pravda dostává až na dřeň. To největší svinstvo si dělají lidé sobě navzájem, někdy z velmi malicherných příčin a bohužel totalitní režim k tomu těmto "malíčkům" dává ohromnou moc. Jinak jasná ukázka toho, že na pomstu se musí jít s rozvahou, mít na ni "koule" a počítat s následky. Za mne 90%.(6.6.2018)

Stát se vám to co Josefu Somrovi tak se sice smějete ale to jenom proto že vám nic jiného nezbývá. Film o tom jak moc se dokáží proměnit vaši kamarádi a jak komunisti řešili některé "žerty".(7.6.2009)

• Magoor

Trapnost!(9.1.2013)

Kniha mě moc nevzala, ale film je vynikající. Zejména díky Josefu Somrovi (jeho vizualita s přehazovačkou a děrovaným tílkem je bezchybná), mírnému zjednodušení knihy a trochu nepředvídatelnému střihu. Žert přesně zachycuje padesátá léta i léta takzvaného uvolnění v šedesátých letech a dává možnost i snad trochu pochopit "ducha" doby. Nabízí odpověď na to jak mohlo tolik lidí jít s davem a "podporovat" stranickou linii. Žert představuje i realističtější pohled na PTP prapory než nabízejí Černí baroni od Švandrlíka (nic proti nim). A nabízí i úvahu nad pomstou, její zotročující tendenci a prázdnotě. Mrazí z toho....(11.5.2014)

Nevím, proč se mi film Žert tak dlouho schovával. Jde o velmi zajímavý pohled na dobu dávno minulou. Jeden malý žertík, který dokáže člověku pěkně zamíchat se životem, rozjíždí vlnu následků, které se vymykají lidskému rozumu. Z dnešního pohledu černá komedie, ale mě by docela zajímalo, jestli i v době, kdy běžel film poprvé našimi kiny (1969 – čili už po okupaci), než ho zavřeli do trezoru, vzbuzoval v sále tolik smíchu, který se rozléhal při promítání dnes. Každopádně i přes vtipná místa mi běhal hlavně mráz po zádech z toho, čeho jsou lidi schopni pro své přesvědčení, které nemusí být vždy to správné. Jak dokážou druhým zničit život a kariéru jenom proto, že s nimi názorově nesouhlasí. Hlavně je neskutečný přesah i do dnešních dní, protože lidi jsou na sebe jako psi pořád a spravedlnosti se málokdy dočkáme. A já se jen bojím, co všechno nás ještě čeká.(8.8.2018)

O malichernosti jednice který se nevědomky a neúmyslně dostane do sporu s komunistickou stranou které je sám členem. Svůj boj prohrává a je označen za nepřítele republiky, vyloučen ze strany a z fakulty a poslán do pracovního tábora. Film ukazuje velikost a všudypřítomnost komunistických "chapadel" která dosáhla uplně všude a do každého člověka. Samozřejmě nechybí i trochu humoru který se ale docela ztrácí v kontextu celkového významu a dopadu filmu, ale pro oživení určitě stačí. Další skvělý Jirešův trezorový film, který ukazuje tehdejší dobu se stylem jemu vlastním...(11.7.2006)

Dokonalý výsměch komunistům a jejich režimu... Nádherně viditelná jeho absurdita a nesmyslnost, spolu s satirickým nadhledem a porovnáním s další generací. Nemluvě o finální hořkosti z pohledu vypravěče Ludvíka... Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. Žert je fakt foor a já se skvěle bavil... | 05/2008(6.5.2008)

Kundera je stejně nejlepší v knize a nikdy se nedá úplně dokonale převést na plátno, i když tohle je prý jeho osobně nejlepší pokus. Muselo se,asi nutně, vynechat pár zásadních věci z knihy. Ale budovatelský olomocký orloj na začátku je vynikající a alegorický až běda.(1.12.2008)

Pachuť spravodlivej pomsty je Kunderova silná téma. Markéta a Majstrova Markéta nie sú to isté, o tom je smutno-smiešna pomsta.(19.4.2009)

Příhoda o síle slov a čase se přenesla z papíru na celuloid tak elegantně, jak to jen šlo. (Zdá se mi ale trošičku nepravděpodobné, že by se Somr do krásné Jany Dítětové nezabouchnul...) 4/5(8.12.2012)

Žert mě oslovil zajímavým přístupem k vyprávění děje. Časový posun vypadal na plátně skvěle, ale něco ho táhlo k zemi. Byly chvíle, kdy jsem se skoro rozplýval nad filmem a byly chvíle, kdy jsem si musel říkat: "Co to proboha je?" Film byl hodně nevyrovnaný.(23.12.2012)

P. Somr a p. Munzar ve svých rolích skvělí. Zajímaví méně známí herci ve vedlejších rolích. Skvělé civilní záběry. Zjednodušení knihy zostřuje otázku po tom, jaký člověk je vlastně hlavní protagonista. Pěkná finální scéna na koncertu.(15.12.2015)

60. léta jsou dekádou kulturního experimentování, čehož se nejvíc dosahovalo v hudbě a právě filmu. České luhy a háje tomu propadly také, proto tu mimo jiné dnes máme pecku jako Žert i když to vzhledem k roku vydání měl na mále a v pozdějších letech to také neměl jednoduché. Dalo by se říct, že Žert dostává svému názvu a snímek je dobrý, poeticky sofistikovaný vtip. Jeho dobová výjimečnost závisí na velmi zajímavé formě a stylu ždímající filmařské možnosti tak, aby z obyčejného příběhu udělali něco odlišného. Příkladem jest například poloha kamery, zajímavé řešení a snímání flashbacků a jejich prolínání se současností a mnoho dalších dílčích postupů. Přitom samotná premisa je na jedné straně velmi primitivní. Těžce nesympatický hlavní hrdina (geniálně ztvárněný panem Somrem) se chce pomstít starému známému, jenž ho v minulosti připravil o možnost studovat na škole a jeho nejlepší nápad jak této pomsty dostát je přes nic jiného než ženskou. Jenže Kundera a režisér snímku mimo zmiňované filmařsky nepřijatelné excesy prolínali skrz hlavní příběh i okatou a jasně mířenou kritiku k režimu, což se soudruhům samozřejmě nelíbilo a došlo k putování Žertu do trezoru. Já jsem rád, že jsem tento 52 let starý klenot měl možnost vidět, tak dobově jiné a filmařsky vyšperkované dílo jsem nečekal. 9/10. P. S. Velmi se mi líbilo až Formanovská schopnost na přirozené působení dialogů.(28.2.2020)

...pomsta je morální a tradice je skvělá...(25.3.2005)

Nežil jsem v komunismu, ale takhle absurdně si ho představuju. Asi je to úplně vyvedené do extrému, ale to já posoudit nemůžu. Ten konec je krásně jednoduchý. Až tak, že jsem se v tom snažil najít ještě něco jiného, než jenom vyvrcholení Ludvíkovi bezmocnosti, ale asi to tam vážně není :-).(2.5.2006)

Na tenhle film jsem si musel nechat patnáctiletý odstup. Teď mu dám o jednu hvězdičku víc, než bych dal předtím. Možná jen proto, že mám o 15 let více zkušeností se ženskejma...(9.6.2009)

Sohlasím s Honzou. Vyznání v kadibudce je opravdu dobrá sranda.(9.9.2009)

Tento film mi dlouhou dobu unikal - nakonec jsme se setkali a já byl velmi potěšen, obsahem (který jsem již znal z románu) a hereckým výkonem Josefa Somra. Bezpáteřní Zemánek (Munzar) je typickým příkladem polistopadového človíčka, který se měl dobře za všech režimů.....(24.10.2009)

Pro mne jeden z nejlepších českých filmů s excelentním hereckým výkonem Josefa Somra... Ve většině filmů mi Somr nikdy moc nesedl... Ale tady jsem se do něj zamilovala!(7.8.2010)

Žert, jakožto výborná kniha, se dal filmově velmi jednoduše pokazit, toto zpracování se ale svou kvalitou knižní předloze vyrovná.(18.9.2010)

Len 3*, lebo kniha je neporovnateľne lepšia, aj tu je jednoducho toto pravidlo potvrdené :-) Žert je inak skvelý príbeh, kniha je pútavo napísaná, vo filme mi chýbala Lucie, na ktorú som sa veľmi tešila, taktiež Kostkove reflexie mali zmysel, ale to by sme asi očakávali trojhodinový kúsok...(20.10.2013)

Konečně viděna slavná adaptace neméně slavné knihy. Nemůžu ji jentak dostat z hlavy.(7.1.2014)

Schopný snímek, až na způsob podání. Podle mého soudu je jistá část filmu velmi špatně sestřihána. Ovšem celkově je to ke koukání. Mísí se tu scény veselejší se scénami nahánějící husí kůži, zejména ty opěvující komunismus, nebo ty z vojny. Hodnotím jako lehce nadprůměrné dílko. 201109167718/7724++++++++ Souhlas s mým tři roky starým předchozím komentem. *** A PŮL(9.3.2014)

Těžko říct, co ve mě tento film zanechal. Žert životu nakonec vyšel, ale že by to bylo na celý film... Možná v té době mohlo vyprávění působit na lidi jinak.(24.3.2015)

Velmi hořko-sladký film o jedné letité a nevyřešené křivdě a s trochu neočekávaným koncem. Excelentní Josef Somr ve svých 34 letech už měl obří přehazovačku, kterou si u něj pamatuju vždycky. Ale v tomhle filmu je taky chvíli namaskovaný, má dodělané vlasy, je omlazený tak o 10-15 let, kdy byl na vojně a v dolech. Shodou okolností jsem dnes dal i jeho další film O rodičích a dětech (2007), kde ho omlazovali taky. 85%(29.3.2015)

Nadčasový film české nové vlny. Střízlivý a vynalézavý co se týče formy. Ohledně příběhu film lehce pokulhává (holt je těžké vtěstnat několik set stran do 75 minut), ale i tak jde o velmi poutavé dílo i po letech plno různých zajímavých okamžiků. Film, který by každý, kdo se jen maličko zajímá o film, měl určitě někdy vidět.(9.1.2016)

Ty vole, tebe jsem bít nechtěl! Zásadní film "ze života". Pro mne určitě.(17.4.2017)

Bylo naprosto logické ponechat z knihy hlavní dějovou linku. Tak vznikl svižný a velmi výmluvný snímek. Je škoda, že nebyl prostor pro dějovou linku s Lucií(12.1.2019)

ja se rochnil blahem, opet tísnivý pocit a mrazivý vánek z let minulých. somr je skvele civilni, kolika tvari se u tohohle herce "68" dockam?(12.4.2007)

Neskutečná kamera, režie, dokonalý vizuální dojem, psychárna jako hrom.(6.6.2009)

Realizace některých idejí provází četná lidská příkoří... Milan Kundera vystihl mnohé z tehdejší doby, pod vlivem politických praktik i lidských osudů napsal zajímavý příběh. Nabídl pohled na tři možnosti existence intelektuálů v padesátých a šedesátých letech – tu Ludvíka Jahna (ve filmovém převodu románu výborný Josef Somr) vzpomínkově zatrpklou, Zemánkovu (Luděk Munzar) bonviánsky bezstarostnou a Kostkovu (Evald Schorm) lidsky kvalitní ale smířeneckou. Ke škodě filmového zpracování jsou ve filmu Jaromila Jireše postavy Zemánka a Kostky jen epizodické. Hlavním hráčem zůstává pouze Ludvík, který stále jen prožívá starou křivdu, mstí se na nevinných... nebrání se, ač by chtěl, chybí mu soupeř? V románě i ve filmu se nedočkáme katarzního očištění ; řešení staré křivdy Kundera nenabízí, musel by přemýšlet o změně politického systému. Kunderovi příliš nevěřím, se svými znalostmi tehdejší reality dvakrát vstoupil do komunistické strany?! Poprvé lze snad vstup pochopit , ale podruhé...! Přesto byl Kunderův literární pohled na poměry v padesátých letech odvážný a objevný, jen zůstal ve svém psaní v polovině na cestě ke spravedlivému řešení. Spisovatel sám je dodnes zatrpklý a cítit lze u něj ublíženost – a ublížeností trpí i hlavní hrdina. Ludvíka Jahna je možno chápat jako Kunderovo alter ego.(8.6.2009)

Kniha úžasná... film už tak ne..(17.8.2009)

Skvělá kombinace Kunderova námětu, herecké obsazení i hudba Hradišťanu.(3.8.2010)

V románech Milana Kundery je děj víceméně jenom sledem modelových životních situacích, jež autor interpretuje filosofujícími, psychologizujícími a sociologizujícími esejemi, a právě ty jsou skutečným bohatstvím jeho knih. Ve filmu spisovatel pochopitelně nemohl věnovat tolik prostoru hlubokým verbalizovaným úvahám, neměl-li se snímek stát mnohahodinovým monologem vypravěče. Přesto se scénáristům - tedy Jaromilu Jirešovi a Milanu Kunderovi - dílo zdařilo. Dokázali i prostřednictvím filmového umění uplatnit geniální zkratku, jež je zhutněna především v závěrečné scéně. "Ale tebe jsem přece bít nechtěl," povzdechne si hlavní hrdina Ludvík Jahn při vyústění tragikomického - a mnohem spíše tragického než komického - řetězce událostí, poté co mlátil nevinného ležícího mladíka. Opravdu excelentní - bravurní a snad i neopakovatelný výkon podal Josef Somr. Dokonale ztělesnil cynického, zatrpklého nihilistu; především jeho mimika a polohlasně žlučovitý přednes neměly chybu. Josefa Somra proto dokonce řadím vedle Rudolfa Hrušínského a Radovana Brzobohatého, kteří ve Spalovači mrtvol a Všech dobrých rodácích rovněž využili vynikající texty k hereckému perfekcionismu.(1.3.2011)

Silné téma? Ano. Dobrá předloha? Ano. Filmové zpracování? Neslané nemastné. Nedokázalo mě to silněji oslovit a vůbec vtáhnout do děje. Téma o nesmyslných represích minulého režimu za sebevětší blbost bylo zpracováno již mnohokrát a mnohokrát lépe. Nebýt prvních dvou ano, film se nedostane ani na průměr.(23.3.2014)

Spolu s Vaculíkovou Sekerou je Kunderův Žert z hlediska společensko-politického sdělení jednoznačně největší a nejdůležitější knihou šedesátých let dvacátého století v československých literárních vodách, o to těžší muselo být tento komplexní a kompozičně složitý román zfilmovat, což se však Jaromilu Jirešovi povedlo více než uspokojivě, přesto si myslím, že kdyby bylo na realizaci filmu více času, financí a dalších faktorů, dalo by se z této vynikající předlohy dostat ještě o něco více.(12.5.2016)

Kundera je zručný vypravěč životních postojů a umí vygradovat i minipříběh díky neokázalé prezentaci silných emocí postupně, jaksi po vrstvách. Film, na kterém se scénáristicky podílel dokázal jeho literární předlohu převést do hutného filmového tvaru. A Munzar předvedl bohorovnou aroganci svého "hrdiny" dokonale.(19.4.2019)

Asi jeden z těch řídkých příkladů, kdy se film vyrovná knize (u mě osobně ji i předčí), protože se soustřeďuje na to podstatné a odhazuje onen balast tu úvah o lidové hudbě, tu filozofování o všem možném a především přespekulovanou stavbou a vůbec délkou celého románu. Zde je to prostě děj s retrospektivními vsuvkami v přesně takové délce, aby film posouvaly a jak nějak nemusím J. JIreše, tak tohle bylo asi jeho (aspoň pro mě) vrcholné dílo. A u Kundery oceňuji, že zákonitosti filmu pochopil a jeho podíl na scénáři byl ku prospěchu věci. Kromě vyznění filmu jsem ocenil i obsazení a dostalo mě (až když jsem se onou personou - samozřejmě díky bohu pouze imaginárně), jak onen Luděk Munzar vysekl onoho Pavla Kohouta, to nemohl být nikdo jiný...asi pil i krev nejen Josefu Škvoreckému, ale i Milanu Kunderovi. Rozhodně jeden z těch mála filmů, které si svoji kvalitu po všech stránkách, ale i "poselství" zachovaly dodnes. Ale poučit jsme se nedokázali. Vždyť kolik těch Petrů Zemánků, bezskrupulózních mladý komunistů ve nejhorší době padesátých let předvedlo (z čistě kariéristických důvodů, z touhy po moci) onen neuvěřitelný názorový obrat v osmašedesátém, aby se jako oni až trapní disidenti, když byli ze subjektivních i objektivních příčin převálcováni po roce 1989 vrátili, aby se na vlně falešných zásluh konečně k té vytoužené moci a na samý vrchol dostali...(30.8.2019)

Atmosféra románu na nás dýchá z každého záběru. Problémem je, že je předloha značně zjednodušena a divák se přesně nedoví, co vedlo hlavní postavu k jeho cynickému životnímu postoji (nasazení v dole je jenom naznačeno a chybí zde důležitá postava Lucie).(7.6.2009)

• Snakefinger

Bohužel. Všechny pokusy převést Kunderovo dílo na filmové plátno ztroskotaly a nejinak je tomu i v tomto případě. Sice to nedopadá tragicky jako Nesnesitelná lehkost bytí, po jejimž shlédnutí Kundera beznadějně z zapověděl veškerá zfilmování jeho díla, ale stejně na knihu to nemá ani náhodou. Film to není špatný, ale ve srovnání s literární předlohou je to jenom pahýl. Sorry Soudruzi.(6.10.2010)

Nejapná pomsta ústící v trapnost; kruté, ale o lidskosti - ať už vzdává hold jakékoli ideologii - výmluvné.(28.12.2011)

Stručné a výstižné, tento film "krásně" ilustruje zničující dopad svazácké spravedlnosti stvrzené váhavým hlasováním.(14.4.2012)

To ještě bylo v dobách, kdy Kundera komunikoval s filmaři i se světem a potřeboval se vyrovnat se svou komunistickou minulostí. Vyrovnal se s ní pomocí smutné ironie, jak je mu vlastní. Kundera stál v dané době na straně těch, které svou postavou reprezentuje Munzar a za napsáním Žertu je poněkud cítit černé svědomí. Slova o optimismu a zdravém duchu by se dala tesat do kamene. Hodí se ke každé formě totality a manipulace. V podobně hovadsky nadšeneckém kolektivním duchu se i dnes často nese PR a team - buildingové akce různých firem a institucí. Představa, že se někdo pomstí tím, že svede manželku člověka, který mu kdysi ublížil, mi připadá celkem trapná a vlastně tak asi i má působit. Somr se ale na postavu svůdníka svou fyziognomií moc nehodí. Zároveň je to ale postava tragikomická, což už zase Somr svým projevem celkem naplňuje. Neustálé přeskakovaní časových rovin nebylo divácky zrovna příjemné, ale mělo svůj význam. Všudypřítomný folklór zřejmě představoval Ludvíkův domov a kořeny, kterým se odcizil.(8.7.2012)

Tento film patří podle mě mezi nejlepší české filmové výtvory. Kontrast přítomnosti a minulosti Ludvíka Jahna se nese ve spojení s působivou lidovou hudbu, kterou sice vůbec nemusím, ale tady geniálně dotváří atmosféru. Hlavním motivem tohoto příběhu je totální ironie osudu jednoho člověka. Konec je silný a tak trochu otevřený, ikdyž se napůl dozvídáme, že Jahn už po pomstě netouží, nakonec je stejně donucen ke konfrontaci, ale s někým úplně jiným, než původně zamýšlel. Působivý obraz ironie, křehkého přátelství, lásky, zrady a všech věcí, které patří do kvalitního příběhu určitě stojí za shlédnutí. Rád bych poděkoval panu Kunderovi, panu Jirešovi, panu Somrovi...(27.9.2012)

Kompozičně ojedinělý film, ojedinělý i mezi filmy, vypovídajícími o době před šedesáti lety.(11.10.2012)

Málokterý film vystihuje tak trefně absurditu a beznaděj totalitního režimu.Snímek však nenabízí žádnou alternativu a působí depresivně ze všech stran.Knihu jsem nečetl,takže přesně nevím jak to bylo v předloze,ale film mi přijde dost "málo"na to jaké téma tam je.Ve srovnání třeba se skřivánky či uchem je to pro mě spíš takový "trezorový bakalářský příběh".Každopádně velká příležitost pro Josefa Somra,krásná "uvědomělá"Jaroslava Obermajerová,bezcharakterní Zemánek v přesvědčivém podání L.Munzara.Žert je více poctou Kunderovy než filmovým zážitkem.A to je vlastně dobře.(8.1.2014)

Před pár lety jsem viděl a také četl, dnes 12.11.2014 jsem se podíval znovu a očekával trochu víc, než jsem si pamatoval. Je to jistě dobrý film, velmi dobře odráží dobu a skvěle herecky i režisérsky odveden. Přesto kniha je o dost lepší. 70% a převažují 4*.(12.11.2014)

Jeden z vrcholů československé tvorby, jistěže i díky Milanu Kunderovi. Zásadní filmový počin (vlastně i literární).(7.12.2015)

Velice realisticky jsou tam vystižené poměry u "pétépáků" , žádná komedie jako v Černých baronech ... . Takže 5 * a 86 % .(22.8.2016)

film má svoje plusy aj mínusy..niekde medzi tromi a štyrmi *..ale keďže mám rád Kunderu a Somra, do hodnotenia dám štyri.."a nyní vám zahrajeme pro dobrou náladu.."(10.11.2018)

• hwnd

Prostě nebudu tvrdit, že je to nadprůměrný film jenom proto, že byl v trezoru. Sterilita je snad ještě šílenější než v knížce a to je opravdu co říct, protože ta se nepovedla hodně. Tady se ještě děj proškrtal o pár věcí, ale hlavní faktory a to "nevtipný, hloupý a divný žert" a "divná pomsta" tam zůstaly.(1.12.2019)

Pozdě.(22.8.2008)

nevim, předloha je velmi silná záležitost, dialogy (scénář..) jsou opravdy pěkný, chytrý, ale film jako celek - budí trošku rozpaky, spousta věcí působí tak zvláštně, atmosféra - retroflashbacky trošku umělé, ale zároveń takové zvláštní, správně vyseknuté z reality, je to těžký, co se obsahu, tématu, vyrovnávání se s temnou minulostí, to všecko je hodně silné, kůli tomu ale hodnotit 5, když já nevim, ženské postavy hrají trošku divným způsobem - ale řikal jsem si, že možná tak hrají jakoby v představách - ve vzpomínkách hl. hrdiny, může to být záměr, aby to působilo trochu méně realisticky, tak zastřeněji. No, jinak ty 60. tý léta, obzlášť tak kolem toho 68 hodně velké uvolnění, muselo to být úžasné, ale zároveň se dalo čekat, že to nebude mít dlouhé trvání, inu, ten film pochopitelně nebyl pro každého :), ale tak pár bystrých ho vidělo, daleko víc se mluví o knížce, ve školách se to dneska učí, já bych řekl, že obsazení je velmi dobré, skvělí herci, ale podle knihy jsem si je představoval trochu jinak, tak, jasně, Somr vypadá lehce slizce, ale jeho inteligence - nadhled to kompenzují, Munzar působí dobře úlisně (zákeřně), no, je to těžké, ty retroflashbacky - možná je měli hrát mladí jiní podobní herci, tak občas se to tak dělá, občas né, záleží na tom, tady to působilo trošku hůře (na mě), jinak, já nevim, zaujalo mě to, byl jsem velmi příjemně překvapen, ale tak, pomsta je skvělá věc, já pomsty nezavrhuji (záleží jak a za co, no :), ale takové věci na mě dobře působí..........nakonec si říkám, že bych tomu mohl dát 5, aby se zvedl průměr nepatrně....hm, už jsem unavená, tak to dopíšu, přepíšu jindy(10.10.2011)

Tragikomedii Žert natočil J. Jireš podle stejnojmenného románu Milana Kundery v roce 1968. Román a s ním tedy i film je obrazem našeho historického osudu v letech 1948 - 64 a je jedním z nejtvrdších odsouzení chyb této epochy našeho národa. Silný snímek, který byl dlouhou dobu uschován v komunistických trezorech. Závěr = ****(15.12.2012)

70% - Před shlédnutím filmu jsem četl knihu. Byl to můj první Kundera a kniha mě hodně zaujala. Natolik, že jsem se chtěl podívat i na to, jak byla zfilmována. Dopadlo to dobře. Film knihu poměrně věrně kopíruje a zachycuje dobře jejího ducha. Josef Somr v hlavní roli působí věrohodně a nepřehrává, což u této role považuji za velké plus.(24.4.2015)

Formální stránka i herecké výkony vynikající, jen se divím, proč leželo za normalizace v trezoru. Stačilo vystřihnout scény z buzerplacu. Srovnejme tyto scény z PTP s Černými barony, myslím, že jsou chtěnou parodií (možná že už Švandrlíkovou). Výstižný komentář NinonL.(10.1.2016)

Nevím, zůstal jsem z toho takovej rozpačitej. Asi jako Somr po té fackovačce.(2.11.2016)

Skvělá předloha, výborná režie a jeden z nejlepších herců té doby. Ta kritika režimu je tam vidět na každém rohu. Se nedivím, že to komunisti zavřeli do trezoru. Je tam tolik pravdy. Ukázka, že ne režim, ale lidi jsou svině. Jako každý Jirešův film, je to přehnaně reálné a prot asi tak smutné. To podkreslení hudbou je mrazivé. Zobrazení doby je perfektní. Kvalitní film nemusí být ani ve 3D, ani barevný.(24.2.2019)

• mikinko51

Námet určite výborný, aj výborné herecké obsadenie. Ale priznám sa, že som to nedokázal dopozerať. Dosť som sa v tom strácal a strašne mi vadilo, ako je ten film natočený. Taký nemastný, neslaný, skok sem, skok tam, ....(2.4.2019)