Príbeh manželky Martina Luthera Kathariny von Bora. Katharina von Bora vstúpila do dejín ako mníška, ktorá utiekla od života v kláštore, úspešná obchodníčka, matka šiestich detí, no najmä manželka reformátora Martina Luthera. Keď sa počas svojho života v kláštore oboznámila s Lutherovymi spismi, otvorili sa jej úplne nové obzory. Spolu s niekoľkými ďalšími mníškami porušili svoje sľuby a vydali sa do sveta za jeho múrmi. Mladá žena celkom bez prostriedkov a odmietaná svojou rodinou našla útočisko u maliara Lucasa Cranacha. Tam sa osobne stretla s mužom, ktorý zmenil jej život... (STV)

Autogram

Trochu nudný životopis, ale má to hlavu aj pätu a niečo som sa o ich živote dozvedel. Za slabšie tri hviezdy to stálo. –––– Otec, zaplatili ste za mňa, ale tento obchod s Bohom nie je platný! –––– Martin, nemôžeš zhadzovať kamene a potom sa sťažovať na lavínu. ()

Arsenal83

Film plný historických nepresností, ktorý sa na dobu pozerá očami 21. storočia, nie človeka spred viac ako 500 rokov. Film chce byť feministický, ale aj poplatný dnešným merítkam, keď napríklad o Lutherovi sa nedozvedáme veľa a keď tak povrchne, veď nie je ani hlavnou postavou filmu, ale zároveň nemusí podstatná časť jeho osobnosti byť vykreslená ako brutálneho antisemitu. Čím samozrejme bol, avšak vtedy nimi boli asi všetci v nemeckých krajinách i širokej Európe, čo nemali na komode menoru a na dverách mezuzu. Lenže to sa deje v 95% prípadov dnešných filmárov - nemajú historický odstup. Výhodou filmu je tak aspoň náčrt osobnosti Kathariny von Bora a že ju na rozdiel od jej obrazov trocha skrášlili, lebo Karoline Schuch je naozaj omnoho atraktívnejšia a to je teda už fakt čo povedať. 😕 ()

• Ešte pred oficiálnou televíznou premiérou 22. februára 2017 na Erste mal film predpremiéru 1. februára 2017 v berlínskom Friedrichstadtkirche. (Arsenal83)
  • Prepašovanie reformačných dokumentov do kláštora a výzva Luthera (Louis Christiansen), aby mníšky opúšťali rehoľu, je len špekuláciou, ktorá historicky nijako potvrdená nie je. (Arsenal83)
  • Martin Treu, ktorý poskytoval technické rady filmovému tému tvrdí, že zobrazenie Lutherovej domácnosti je reálnym obrazom, ako to asi vyzeralo - Katharina (Karoline Schuch) riešila obchody, Martin Luther (Louis Christiansen) teológiu: „Podľa mňa film ukazuje úplnú pravdu. Luther nebol spôsobilý na domácky život, pretože bol monomaniak. Bol ženatý výlučne so svojou prácou. Vlastne sa na niekoľko dní zamkol vo svojej izbe, raz museli vylomiť dvere, pretože sa tri dni neukázal, bez jedla a pitia.“ (Arsenal83)