
Josef a jeho skvostný plášť
-
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Muzikál
Velká Británie, 1999, 76 min
Režie:
David MalletPředloha:
Tim Rice (kniha)Kamera:
Nicholas D. KnowlandHudba:
Andrew Lloyd WebberObsah
-
Dvanáct synů měl Jákob, který žil za dávných časů v zemi Kananejské. Ale jednoho miloval nade všechny: Josefa, který se tak velmi podobal své matce. Josefa, s nímž znovu prožíval své mládí. Netušil, že v srdcích svých ostatních synů rozdmychává plamen zášti. Netušil, že nádherný plášť, který mu koupil na důkaz své přízně, bude poslední kapkou do poháru jejich nenávisti. Ani Josef, který tak štědře rozdával svůj šarm napravo i nalevo, neměl tušení, že si svým chováním a sebevědomými řečmi dláždí cestu do málo záviděníhodné budoucnosti: do otroctví...
Biblickým příběhem o Josefovi, prodaném do egyptského otroctví, začala v polovině šedesátých let spolupráce dnes slavné autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Weber. Napsali jej na žádost svého přítele Alana Doggita, ředitele školy, který potřeboval hru pro děti. Muzikál měl premiéru 1. března 1968 a od té doby se hraje neustále. Nejen na profesionálních jevištích, ale i ve školách. Svěží melodie, vtipný ústřední příběh, nadčasové téma vztahů v rodině, možnost dát hereckou a pěveckou příležitost doslova stovkám dětí – pro to vše se stal „Josef" trvalkou, k níž se zejména britské školy neustále vracejí.(Česká televize) - Jde vlastně o prvotinu veleúspěšné autorské dvojice Webber - Rice, která vznikla v roce 1967 na žádost jedné z londýnských škol. Mělo jít o dětské divadelní show, které by v duchu britské tradice spojilo výuku s praxí, děti s učiteli a rodiči... (tato původní verze tak měla pouze něco kolem dvaceti minut). Úspěch představení vedl k tomu, že bylo dále studováno a autory několikrát přepracováno. Zásadní věci však zůstaly: "muzikálová" forma, dětský divák a biblický příběhový základ o Josefovi a jeho bratrech. Bonusem je skvostné obsazení, které je dáno skutečností, že každý britský herec považuje za poctu účastnit se projektu nekorunovaného krále hudební show a ostrovního patriota.(drussila)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © Česká televize
-
- Film je výsledkom doplňovaných verzií a piesní. Nahrávka z roku 1969 má 30 minút a obsahuje aj motív, ktorý bol použitý v muzikáli Jesus Christ Superstar (1973). Ide o motív, keď je Ježiš pred Pilátom. V Jozepfovi je to scéna príchodu do Egypta, pred vstupom Putifara. Do filmu sa motív ani pieseň nedostala, hoci divadelné predstavia ju obsahujú. Je súčasťou aj slovenskej verzie, ktorú režíroval Jozef Bednárik. (giaruj)
-
- Jospeh je "druhým" muzikálom z dielne Webber - Rice. Prvým bol "The Likes of Us" (1965), ktorý mal premiéru až v roku 2005, takže verejným debutom je práve Jospeph. Tretím muzikálom je Jesus Christ Superstar (1973), ktorý mal však od začiatku pevnú štruktúru, obsadenie a rozsah. Jozeph je príznačný pre svoje variácie a možnosti obmien. (giaruj)
-
- Film je koncipovaný ako výchovný koncert pre deti. Zdôrazňujú sa tak rôzne štýly piesní ako Rock´n´roll, francúzska balada, paródia šanzónu, jazz či rockovú vlnu 50 rokov. Učitelia sú zároveň aj hercami. Pieseň "Close Every Door" vyšla ako samostatný singel. Dostala aj mnohé variácie na tému židovského holokaustu. (giaruj)
Cobur
Krásný, povedený, technické dokonalosti na hony vzdálený televizní muzikál, který jsem měl to potěšení vidět na stařičkém VHS, blahé paměti a i v oné otřesné kvalitě televizní nahrávky televizního filmu staré nejméně dvacet let a mnohokrát ohrané, to byla paráda. O to se zasloužila především Webberova skvělá hudba, jejíž části jako třeba faraón Elvis, či hamižný Putifar mi uvízly v paměti jako jedny z nejlepších muzikálových čísel všech dob.(1.2.2018)
FISSSH
Kouzelně a se značnou nadsázkou zpracovaný biblický příběh s řadou parodií na nejrůznější hudební žánry. Jeden z mála vážných momentů je balada Close every door, vzápětí odražená rejem hippíků v pestrých kostýmech. Farao vypadá a zpívá jako Elvis Presley a Putifarova manželka ztělesněná Joan Collinsovou se tam sice jen mihne, ale dost ozdobí.(23.2.2004)
Autogram
Nečakal som podľa tunajších zlých hodnoteni takýto nářez. Netreba sa brať ani v hodnotení príliš vážne, hlavne pri tomto type parodujúcich muzikálov. Je to farebné, veľkolepé, často aj smiešne a bizarné, celkom v štýle kvetinových detí, akoby to prišlo zo začiatku sedemdesiatych rokov. Až na pár momentov by som povedal, že je to muzikál pre deti, aj dĺžka je prijateľná, pribeh so skvelou spievajúcou tancujúcou rozprávačkou-učiteľkou je jednoduchý a niečo sa v ňom aj skrýva. Jednoducho treba snívať, aj o takomto farebnom svete, do ktorého príde v nečakanej chvíli možno aj Elvis.(30.12.2017)
katasta
Velmi oceňuji už ten nápad zpracovat biblický příběh zajímavější formou, než jak ho podává bible samotná a Webberovi a Riceovi se to povedlo na výbornou. Tento příběh je podán s malou porcí nadsázky, horou potrhlého humoru, zajímavých kostýmů, krásných písní a zahrán sympatickými herci, a tak pobaví jak malé diváky tak dospělé. Musím uznat, že když jsem se na film koukla poprvé, tak mě zas tolik neuchvátil, všude spousta barviček, ale časem jsem mu přišla na chuť a ráda si ho kdykoli pustím znova a zpívám si s nimi :o)(2.9.2009)
otík
Úžasný muzikál s hudbou otce muzikálů Andrew Lloyda Webbera a slovy Tima Rice, který si musí získat srdce každého milovníka starých dobrých muzikálů. Báječná hudba bohatá na všechny možné druhy hudby (výjimkou není country, rock´n´roll), krásné kulisy a hlavně zcela bezprostřední pocit, že divák je součástí dění. A kdo neviděl snad do poslední mrtě obdobný muzikál v Městském divadle Brno, ten ať upaluje do Brna a rychle to napraví. Výtečný zážitek vám bude odměnou. Jen velká škoda, že muzikál vyšel na DVD natočeném v roce 1999 jen v anglickém znění bez českých nebo alespoň anglických titulků a je dostupný v zahraničí nebo za těžké prachy v Praze v Bontonlandu (nebo aspoň býval).(11.12.2009)