Draculova dcera

Dracula's Daughter

Horor / Drama / Fantasy

USA, 1936, 71 min

Taký ženský horor, kde aj dejová línia s viazaním motýlika má pomaly viac priestoru ako Van Helsing. Viac dialógov a snáh o humor, ako by bolo žiadané a akýsi melancholický opar smútku z prekliatia (ktorý do dokonalosti doviedol až Lon Chaney Jr. ako Vlkodlak) zanechávajú čudný dojem. Film je určite zaujímavý a pokrokový (hlavná hrdinka deprimovaná z toho, že je upírkou + jemne lesbická scéna), no je nakrútený nanajvýš nehororovo. Počas väčšiny stopáže si človek ani neuvedomuje, že pozerá horor, za čo bezpochyby môže aj sladučká hudba.(30.8.2010)

Dracula zemřel před 500 lety a stal se upírem, jeho dcera zemřela před 100 lety a stala se upírkou, něco mi tam nesedí, zhruba asi tak 400 let. O rozmnožování nemrtvých přirozenou cestou jsem dosud neslyšel, ale kdo ví, třeba po nocích nesají jen krev. Přímé pokračování "univerzálního" Draculy se vydává trochu jinou cestou než první díl, dcera démonického krále upírů hraběnka Záleská se totiž nechce se svým prokletím smířit a snaží se mu čelit. Tento fakt pak znamená, že klasický horror ustupuje do pozadí a máme tu spíš psychologické lehce mysteriózní drama, byť několika povedených atmosférických scén se také dočkáme, zejména první zjevení hraběnky ve vězení se v tomto ohledu vážně povedlo. Příznivci klasických horrorů tak mohou cítit jisté zklamání, já byl však díky mnohem lepšímu scénáři, jistějším hercům, odvážnému náznaku lesbické lásky a mnohdy i lehkému humoru ("na upíry chodíte většinou do banky") spokojen.(18.11.2018)

Snímek začíná v momentě, kdy Van Helsing zabíjí Drákulu. Tedy několik v teřin před koncem "prvního dílu". Přesto však zmizel Harker i jeho žena, kteří tou dobou "na místě činu" byli. A není o nich zmínka ani nikdy později. Van Helsing čelí obvinění z vraždy a přesto ho nenapadne se na jich dovolávat jako svědků. Drákulova dcera se sice tváří jako sequel, ale je je zde příliš mnoho nelogičností v návaznosti (ostatně tím jsou Universal horory typické). Několik totálních nelogičností v chování postav se objeví i v průběhu filmu, ale jinak se jedná o snímek poměrně zdařilý. Gloria Holden je temnou upírkou par excellence. Škoda, že se neobjevil Lugosi, který za roli Drákuly v tomto filmu dostal dokonce zaplaceno :-)(12.1.2009)

Snímek velmi volně navazuje na Draculu s Lugosim. Začíná na místě, kde profesor Van Helsing zabil Drákulu, ovšem kromě těl je přítomen pouze profesor (což nekoresponduje se závěrem prvního dílu). Celý film se nese v jiném duchu, způsobuje to velká povahová rozdílnost mezi Draculou a jeho dcerou (přestože na konci už se chová opět jako pravý upír). Van Helsing dostal tentokrát ještě méně prostoru, což je velká škoda, vůbec většina herců byla nevýrazná (kromě inspektora Scotland Yardu a samotné Draculovy dcery). Zajímavé je, že se filmaři stále ještě vyhýbali natočení upírova vylézání z rakve, přestože to skvěle zvládal už Orlok, a raději uhýbají kamerou.(28.3.2012)

Béčkový horor z nastavované kaše o Drákulovi. Zatím nemůžu porovnat s dalšími dílky jako např. Drákulův syn, ale oproti mnohým dnešním hororům velice příjemná podívaná, která mrazení dosahuje pomocí krásně temné atmosféry, nikoliv odpudivosti. Místy však příliš statické a v konverzačních pasážích zdlouhavé.(17.10.2011)