Draculova dcera

Dracula's Daughter

Horor / Drama / Fantasy

USA, 1936, 71 min

Americký horor „Draculova dcera“ se primárně zaměřuje na téma prokletí a na to, že jeho nositelka rozhodně není šťastná s tím, jak se její život změnil, co s sebou nosí a jaké jsou její potřeby. Už v tomto filmu se objevují náznaky toho, co je pro ženský upírský hororový film celkem standardní – tedy lesbické prvky. Ale ono se to s upírkami táhne i v literární historii, kde dostali prostor dříve než ve filmu.(24.1.2019)

• Mariin

První tři čtvrtiny filmy působí spíše jako psychologické drama s humornými prvky (vystrašený policista, vázání motýlka), teprve v závěrečné fázi, kdy se nudný a upovídaný děj z Londýna přesune do Transylvánie, trochu připomíná horor. On už ten námět sám o sobě, Draculova dcera, je špatný. Hraběnka Zaleska vypadá jako unavená herečka nebo zpěvačka, nikoliv jako dcera temnoty. Nemám tyhle relativizující variace rád a podle mne ten film není dobrý, neboť jakoby sám neví, čím chce být... .(4.6.2016)

Dracula zemřel před 500 lety a stal se upírem, jeho dcera zemřela před 100 lety a stala se upírkou, něco mi tam nesedí, zhruba asi tak 400 let. O rozmnožování nemrtvých přirozenou cestou jsem dosud neslyšel, ale kdo ví, třeba po nocích nesají jen krev. Přímé pokračování "univerzálního" Draculy se vydává trochu jinou cestou než první díl, dcera démonického krále upírů hraběnka Záleská se totiž nechce se svým prokletím smířit a snaží se mu čelit. Tento fakt pak znamená, že klasický horror ustupuje do pozadí a máme tu spíš psychologické lehce mysteriózní drama, byť několika povedených atmosférických scén se také dočkáme, zejména první zjevení hraběnky ve vězení se v tomto ohledu vážně povedlo. Příznivci klasických horrorů tak mohou cítit jisté zklamání, já byl však díky mnohem lepšímu scénáři, jistějším hercům, odvážnému náznaku lesbické lásky a mnohdy i lehkému humoru ("na upíry chodíte většinou do banky") spokojen.(18.11.2018)

Prime pokracovani Browningova filmu Dracula prekvapi predevsim pojetim hlavni hrdinky. Hrabenka Marya Zaleska je sice upirka, ale nenavidi sve prokleti, snazi se jej zbavit a stat se opet normalni zenou. Tim castecne vzbuzuje divakovi sympatie a filmu tak chybi klasicka stvura, jakou byl v prvnim dile Dracula. Sluha Sandor, byt skvely, je jen slabou nahradou. Nove se ve filmu objevuje jemny naznak erotiky a to rovnou v lehce lesbicke scene v atelieru. Prijemne zpestreni . Gloria Holden vroli Zaleske je nadherne aristokraticka, bohuzel herci ve vedlejsich rolich jsou dost nevyrazni. Dokonce i Van Sloan, v uloze Von (opravdu Von, nevim bohuzel proc) Helsinga jen pricmrndava a ani se nepriblizuje svemu vykonu v Draculovi.(11.12.2004)

Snímek velmi volně navazuje na Draculu s Lugosim. Začíná na místě, kde profesor Van Helsing zabil Drákulu, ovšem kromě těl je přítomen pouze profesor (což nekoresponduje se závěrem prvního dílu). Celý film se nese v jiném duchu, způsobuje to velká povahová rozdílnost mezi Draculou a jeho dcerou (přestože na konci už se chová opět jako pravý upír). Van Helsing dostal tentokrát ještě méně prostoru, což je velká škoda, vůbec většina herců byla nevýrazná (kromě inspektora Scotland Yardu a samotné Draculovy dcery). Zajímavé je, že se filmaři stále ještě vyhýbali natočení upírova vylézání z rakve, přestože to skvěle zvládal už Orlok, a raději uhýbají kamerou.(28.3.2012)

• - Poslední hororový film produkovaný pod dohledem Carla Laemmleho. (liquido26)

• - Profesor Van Helsing je v titulcích chybně uveden jako Von Helsing. (liquido26)

• - Odehrává se bezprostředně po událostech zobrazených ve filmu Dracula. (liquido26)