Nepřátelská zóna

Roque Baños

Cristina Pastor

Kostýmy:

Paola Torres

Dá se i říci, že je to celkem napínavé. Ale neřekl bych, že ta převrácená helikoptéra stála za ten risk, že tam mohlo dost vojáků zařvat. Já bych ji nechal sešrotovat a rychle vypadl. Jako vojáka by mě hodně s.... , že mám vlastním krkem chránit kus šrotu ... jako kdyby si nemohli koupit novej ... ehm ...(28.10.2017)

Španělé tu divákovi prodali hodně slušný námět, který je, po vzoru Španělů, trošku zmatečný, ale výsledný dojem rozhodně nezkazí. Kvalitní válečná akce, které nechybí solidní záběry na vojenskou vzdušnou techniku a ještě tu trošku naznačí, kromě španělské, i americkou náturu, které jsem i já schopný uvěřit. Za mě super. Závěrečné záběry dokazující, že příběh si zakládá na skutečné události, jsou důkazem, že tento film má své místo v žánru. A je tedy moc pěkné, že se ho chopili právě tvůrci ze Španělska. Jedná se totiž o moc příjemnou změnu na poli válečné kinematografie.(18.4.2018)

Líbilo se mně, že příběh neměl žádný kličky, seznámení se s věcí, nějaký to blablabla a už se to řeže, to oceňuju. Myslím si, že tenhle film zůstal někde v půli cesty mezi evropským akčňákem a hollywoodem, bylo vidět že budget je menší než úmysl.(22.4.2018)

Polámal se vrtulníček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali činůčího doktora... Hoši - a děvčata - z Pyrenejského poloostrova zatoužili po vlastní verzi Black Hawk Down. Nenechte se zmást zdravotnickým úvodem. Tohle není drama o smyslu války a jejím dopadu na člověka jako kupříkladu dánský film Krigen (natož aby přiblížil absurdnost místních podmínek jako britský černohumorný Kajaki), tohle je čistokrevný válečňák, který má mnohem blíže k hollywoodské produkci než k evropskému zamyšlení se. Kouká se na to celkem obstojně, i když té patetické hudby na konci začínalo být trochu privela. Naštěstí má děj spád a tvůrci film moc neprotahují, takže historku o jedné noci, kterou zdravotnický tým z havarovaného vrtulníku stráví spolu s malou jednotkou uprostřed afghánské země koz a Tálibů, lze slupnout na posezení. Nepřináší nic zvláštního a místy jsem kroutil hlavou nad mírně podivným rozhodováním jednotlivých protagonistů a vůbec celou operací, kdy kvůli vrtulníku nechají lidi přes noc na území nepřítele, ke konci trochu drhne střih (závěrečný záchranný průlet třetího tigru je takřka mimo záběr, možná je na vině docházející rozpočet), ale přesto mě to bavilo a dokázalo to být i celkem napínavé. Jsou to takové slušné tři.(23.9.2017)

Gonzálesům spadla kopéra. Tři šokující věci to s sebou nese. Za prvé, že na to mají, i když jim více, než čtvrtina mládeže vyžírá pracák. Asi to platí Katalánci. Za druhé pak zde řada dumatelů nepodchytila fakt, že jde o film dle skutečné historky (byť okresního formátu). A za třetí v reálu (dle fotografií) vypadají doktorka i švestra, co neumí ve stanu zhasnout, podstatně lépe, než obsazené filmové divy. Když se dokážete těmito šoky prokutat, tak vás čeká veskrze průměrný válečný filmík, odehrávající se v zemi radosti, lásky a svobody.(10.1.2018)

,, Tady se toho moc neděje..dokud se něco nezačně dít! '' ------ Tak už nám i Španěláci přispěli svojí trochou do mlýna a teď nemyslím jejich účast v ISAF, ale tento film. Filmečky od zemí, které mají v Afghánu na misích své vojáky se nám pěkně rozrůstají a já jsem tomu rád. Je to pochopitelné, každý válečný konflikt láká filmaře ke zpracování a jsem si jist, že těchto filmů ještě přibude. Možná hned, možná až odtamtud odejde poslední zahraniční voják... S filmy o Vietnamu se také roztrhl pytel prakticky až po válce. Já tedy rovnou musím říct, že mne opět nemile překvapilo zdejší prachbídné hodnocení. Nechápu. Film parádně odsejpal, byl napínavý a kdo má rád ty velké sekačky na trávu s rotory, opravdu si přijde na své více než bohatě... Uvidí tu Eurocopter Super Puma, nezaměnitelný vzdušný náklaďák CH-47 Chinook, zabijácký Erocopter Tiger... Prostě lahoda. Film je hodně akční a většinu děje se v něm bojuje. Odvrátím li i já hlavní údiv nad tím, proč se velení kvůli jedné mašině rozhodlo riskovat tolik životů, pak mne tam vadily vlastně jen dvě věci. Jednou z nich byly houfové útoky Afghánců, myslím, že ten sniper by si je dával už když stáli v řadě na skále... A druhou věcí byli zranění Amíci. Nevím jestli to byl záměr udělat z nich blbce, ale jakmile se probrali natolik aby mohli zase dejchat a koukat ihned se začali bavit o ženských.... No já mít do hrudníku zabodlé brčko abych se neudusil, tak bych asi myslel na něco jiného než na pusu od ošetřovatelky z Medevacu. Celkem bych to shrnul na 3,5 hvězdy. Ale Španělé mi udělali slušnou radost a taky chci reagovat na některá jednohvězdičková nebo dvojhvězdičková hodnocení zde... Takže dávám za 4 sundané vrtulové listy z rotoru ! * * * *(21.10.2017)

Zápletka mi příliš nesedla. Evakuace vojáků je samozřejmá, ale evakuace polámaného vrtulníku mi přišla trochu přes čáru. Kor když se jednalo o zdravotnickou mašinu, která mohla těžko ukrývat nějaký technologický výkřik, který by pasáky s kalašnikovem dostal do nějaké strategické výhody. Ale budiž. Cca pollovina filmu je o zajišťování perimetru a povrchním se seznamováním s postavami. Nic urážejícího, ale ani nic, co by výrazněji zaujmulo. Ale když konečně dojde na akci, tak má film koule a splňuje všechny kritéria válečného filmu. A nakonec jsem vzal na milost i tu záchranu vrtulníku, která tomu všemu dodala trochu netradiční nádech. Herci v pohodě, takže nakonec jsem poměrně spokojen. 65%(19.11.2017)

Příznivci žánru mohou být spokojeni. Zápletka je jednoduchá - hraje se klasický evakuační model což živí zájem diváků až do konce.. Akční střílečky udělají správnou náladu. Mě to ani moc nevtáhlo, ani neoslnilo, tak dávám průměr 50%(3.1.2018)

Ale jo, celkem to šlo. 60 %(20.10.2017)

Záchrana vrtulníku a raněných na nepřátelském území. Chtělo to pár hellfajrů.(16.10.2017)

Další španělský snímek názorně ukazující, že to španělští tvůrci umí také, a že tu na takové snímky není pouze Hollywood. Stejně jako ´Černý jestřáb sestřelen´ a ´13 hodin: Tajní vojáci v Benghází´ je i tento na základě skutečné události, což je na konci snímku prezentováno jak dobovými záběry, tak i fotografiemi přímých účastníků ve spojení s herci, kteří je ztvárnili. Místo události: Afghánistán roku 2012. Centrem dění je snaha převést havarovaný zdravotnický vrtulník během přistávání na nepevný povrch během akce a to jenom proto, aby se nepřítel, tedy Taliban, u něj vítězoslavně nefotografoval a obrázky nepoužil k vlastní propagandě. Zajímavostí je hlavně fakt, že mezi vojáky je také nemalé množství žen, což takto není presentováno ani v amerických snímcích. A ty ženy prostě umí. Dějově se ukazuje vojenský tým, který zůstává na místě, dokud havarovaný vrtulník nebude vyzvednut. A to by samozřejmě nebylo, aby se Taliban neobjevil a nezačalo peklo. Režijně naprosto zvládnutý snímek nenechávající v ničem nit suchou. Stejně jako u vzpomínaných amerických snímků je prezentována především ohromná profesionalita vojska. Nakonec aby ne. Jak je na konci titulkově řečeno, film je věnován členům ozbrojených sil padlých při mezinárodních misích. Mezi lety 2002 - 2005 zemřelo v Afgánistánu 100 španělských vojáků a to si alespoň filmovou poctu a úctu zaslouží.(9.1.2018)

• Mamlas

Vojáci zachraňují rozbitý vrtulník. Kdyby nemluvili španělsky, nevěřil bych, že to není ruský bohatýrský počin.(26.3.2018)

Pocta Španělům padlým v afgánu. Skutečná záchrana převráceného vrtulníku. V potitulkových scénách autentické záběry.(21.1.2018)

Fascinuje mne ve zdejších komentářích jak nevěří, že by se dala přednost záchrana vrtulníku do druhého dne, před okamžitou evakuací několika vojáků ihned. Myslím, že v Afganistánu je pro vojáky daleko nebezpečnější, když někde týden staví v nějaké vesnici školu, jezdí opakovaně na hlídku, než někde přečkat noc uprostřed pouště byť na nepřátelském území. Cena takového vybaveného vrtulníku může být možná přes 250mega, takže nějaké riziko přečkat jednu noc pod dohledem není nic do očí bijícího. Tento film o této akci inspirované skutečným případem z roku 2012 ( skutečná foto během titulků) - nejedná se o americkou patetickou huráá akci, ale celkem realistický ( až na pár momentů) opravdu napínavý film o jedné děsně dlouhé krušné noci. Dle mého gusta.(1.7.2018)

Súhlas s Flanker.27. Ktorý občan ešte nenatočil oslavu hrdinstva svojich vojclov v Uterákstane nech sa hlási u súdruha Žinčicu! Ale dej ozaj odsýpa, za hlavu som sa chytal iba, keď pri masívnom útoku uterákov vytiahne hrdinný španielský vojak revolver a páli cez široké údolie na protiľahlý svah. Mal som vtipné anglické titulky - keď sa hovorilo španielsky, text bol po anglicky, a keď zopárkrát zaznela angličtina, titule boli španielske.(2.10.2017)

Film dobrej. Ale jestli se takhle chovaj a jestli je tohle boj proti nepřátelům demokracie... tak to mě teda poser kozy. Banda neskutečnejch idiotů se zahrabe v písku, a v průběhu filmu se chovaj jak malý haranti. Na písku. Do toho přiběhne banda votrhanejch dementů s kalašnikovama a na babetách s flintama co vyhrabali z písku po druhý světový dávaj pěkně přes koule dokonale vyzbrojený zápaďácký armádě. Odrovnal mě přílet bojovejch vrtulníků bez munice, který rozháněním nepřátel nasazovali vlastní vrtule na ochranu těch pakostů, co jsem zmínil na začátku. Takže máme satelit, kterej rozezná žabí prd na opičím zadku, máme úplně všechno, a stejně nám tam postřílej snad půlku tý naší armády. Ještě že nakonec těch mrtvejch moc nebylo, aby zůstal ten jak se říká hepyjend.(19.12.2017)

slušná akční podívaná(20.4.2018)