Nepřátelská zóna

Roque Baños

Cristina Pastor

Kostýmy:

Paola Torres

Súhlas s Flanker.27. Ktorý občan ešte nenatočil oslavu hrdinstva svojich vojclov v Uterákstane nech sa hlási u súdruha Žinčicu! Ale dej ozaj odsýpa, za hlavu som sa chytal iba, keď pri masívnom útoku uterákov vytiahne hrdinný španielský vojak revolver a páli cez široké údolie na protiľahlý svah. Mal som vtipné anglické titulky - keď sa hovorilo španielsky, text bol po anglicky, a keď zopárkrát zaznela angličtina, titule boli španielske.(2.10.2017)

Zápletka mi příliš nesedla. Evakuace vojáků je samozřejmá, ale evakuace polámaného vrtulníku mi přišla trochu přes čáru. Kor když se jednalo o zdravotnickou mašinu, která mohla těžko ukrývat nějaký technologický výkřik, který by pasáky s kalašnikovem dostal do nějaké strategické výhody. Ale budiž. Cca pollovina filmu je o zajišťování perimetru a povrchním se seznamováním s postavami. Nic urážejícího, ale ani nic, co by výrazněji zaujmulo. Ale když konečně dojde na akci, tak má film koule a splňuje všechny kritéria válečného filmu. A nakonec jsem vzal na milost i tu záchranu vrtulníku, která tomu všemu dodala trochu netradiční nádech. Herci v pohodě, takže nakonec jsem poměrně spokojen. 65%(19.11.2017)

Fascinuje mne ve zdejších komentářích jak nevěří, že by se dala přednost záchrana vrtulníku do druhého dne, před okamžitou evakuací několika vojáků ihned. Myslím, že v Afganistánu je pro vojáky daleko nebezpečnější, když někde týden staví v nějaké vesnici školu, jezdí opakovaně na hlídku, než někde přečkat noc uprostřed pouště byť na nepřátelském území. Cena takového vybaveného vrtulníku může být možná přes 250mega, takže nějaké riziko přečkat jednu noc pod dohledem není nic do očí bijícího. Tento film o této akci inspirované skutečným případem z roku 2012 ( skutečná foto během titulků) - nejedná se o americkou patetickou huráá akci, ale celkem realistický ( až na pár momentů) opravdu napínavý film o jedné děsně dlouhé krušné noci. Dle mého gusta.(1.7.2018)

Dá se i říci, že je to celkem napínavé. Ale neřekl bych, že ta převrácená helikoptéra stála za ten risk, že tam mohlo dost vojáků zařvat. Já bych ji nechal sešrotovat a rychle vypadl. Jako vojáka by mě hodně s.... , že mám vlastním krkem chránit kus šrotu ... jako kdyby si nemohli koupit novej ... ehm ...(28.10.2017)

Španělé tu divákovi prodali hodně slušný námět, který je, po vzoru Španělů, trošku zmatečný, ale výsledný dojem rozhodně nezkazí. Kvalitní válečná akce, které nechybí solidní záběry na vojenskou vzdušnou techniku a ještě tu trošku naznačí, kromě španělské, i americkou náturu, které jsem i já schopný uvěřit. Za mě super. Závěrečné záběry dokazující, že příběh si zakládá na skutečné události, jsou důkazem, že tento film má své místo v žánru. A je tedy moc pěkné, že se ho chopili právě tvůrci ze Španělska. Jedná se totiž o moc příjemnou změnu na poli válečné kinematografie.(18.4.2018)