Nepřátelská zóna

Alfredo Mayo

Roque Baños

Kostýmy:

Paola Torres

Polámal se vrtulníček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali činůčího doktora... Hoši - a děvčata - z Pyrenejského poloostrova zatoužili po vlastní verzi Black Hawk Down. Nenechte se zmást zdravotnickým úvodem. Tohle není drama o smyslu války a jejím dopadu na člověka jako kupříkladu dánský film Krigen (natož aby přiblížil absurdnost místních podmínek jako britský černohumorný Kajaki), tohle je čistokrevný válečňák, který má mnohem blíže k hollywoodské produkci než k evropskému zamyšlení se. Kouká se na to celkem obstojně, i když té patetické hudby na konci začínalo být trochu privela. Naštěstí má děj spád a tvůrci film moc neprotahují, takže historku o jedné noci, kterou zdravotnický tým z havarovaného vrtulníku stráví spolu s malou jednotkou uprostřed afghánské země koz a Tálibů, lze slupnout na posezení. Nepřináší nic zvláštního a místy jsem kroutil hlavou nad mírně podivným rozhodováním jednotlivých protagonistů a vůbec celou operací, kdy kvůli vrtulníku nechají lidi přes noc na území nepřítele, ke konci trochu drhne střih (závěrečný záchranný průlet třetího tigru je takřka mimo záběr, možná je na vině docházející rozpočet), ale přesto mě to bavilo a dokázalo to být i celkem napínavé. Jsou to takové slušné tři.(23.9.2017)

Zápletka mi příliš nesedla. Evakuace vojáků je samozřejmá, ale evakuace polámaného vrtulníku mi přišla trochu přes čáru. Kor když se jednalo o zdravotnickou mašinu, která mohla těžko ukrývat nějaký technologický výkřik, který by pasáky s kalašnikovem dostal do nějaké strategické výhody. Ale budiž. Cca pollovina filmu je o zajišťování perimetru a povrchním se seznamováním s postavami. Nic urážejícího, ale ani nic, co by výrazněji zaujmulo. Ale když konečně dojde na akci, tak má film koule a splňuje všechny kritéria válečného filmu. A nakonec jsem vzal na milost i tu záchranu vrtulníku, která tomu všemu dodala trochu netradiční nádech. Herci v pohodě, takže nakonec jsem poměrně spokojen. 65%(19.11.2017)

Dá se i říci, že je to celkem napínavé. Ale neřekl bych, že ta převrácená helikoptéra stála za ten risk, že tam mohlo dost vojáků zařvat. Já bych ji nechal sešrotovat a rychle vypadl. Jako vojáka by mě hodně s.... , že mám vlastním krkem chránit kus šrotu ... jako kdyby si nemohli koupit novej ... ehm ...(28.10.2017)

,, Tady se toho moc neděje..dokud se něco nezačně dít! '' ------ Tak už nám i Španěláci přispěli svojí trochou do mlýna a teď nemyslím jejich účast v ISAF, ale tento film. Filmečky od zemí, které mají v Afghánu na misích své vojáky se nám pěkně rozrůstají a já jsem tomu rád. Je to pochopitelné, každý válečný konflikt láká filmaře ke zpracování a jsem si jist, že těchto filmů ještě přibude. Možná hned, možná až odtamtud odejde poslední zahraniční voják... S filmy o Vietnamu se také roztrhl pytel prakticky až po válce. Já tedy rovnou musím říct, že mne opět nemile překvapilo zdejší prachbídné hodnocení. Nechápu. Film parádně odsejpal, byl napínavý a kdo má rád ty velké sekačky na trávu s rotory, opravdu si přijde na své více než bohatě... Uvidí tu Eurocopter Super Puma, nezaměnitelný vzdušný náklaďák CH-47 Chinook, zabijácký Erocopter Tiger... Prostě lahoda. Film je hodně akční a většinu děje se v něm bojuje. Odvrátím li i já hlavní údiv nad tím, proč se velení kvůli jedné mašině rozhodlo riskovat tolik životů, pak mne tam vadily vlastně jen dvě věci. Jednou z nich byly houfové útoky Afghánců, myslím, že ten sniper by si je dával už když stáli v řadě na skále... A druhou věcí byli zranění Amíci. Nevím jestli to byl záměr udělat z nich blbce, ale jakmile se probrali natolik aby mohli zase dejchat a koukat ihned se začali bavit o ženských.... No já mít do hrudníku zabodlé brčko abych se neudusil, tak bych asi myslel na něco jiného než na pusu od ošetřovatelky z Medevacu. Celkem bych to shrnul na 3,5 hvězdy. Ale Španělé mi udělali slušnou radost a taky chci reagovat na některá jednohvězdičková nebo dvojhvězdičková hodnocení zde... Takže dávám za 4 sundané vrtulové listy z rotoru ! * * * *(21.10.2017)

Film dobrej. Ale jestli se takhle chovaj a jestli je tohle boj proti nepřátelům demokracie... tak to mě teda poser kozy. Banda neskutečnejch idiotů se zahrabe v písku, a v průběhu filmu se chovaj jak malý haranti. Na písku. Do toho přiběhne banda votrhanejch dementů s kalašnikovama a na babetách s flintama co vyhrabali z písku po druhý světový dávaj pěkně přes koule dokonale vyzbrojený zápaďácký armádě. Odrovnal mě přílet bojovejch vrtulníků bez munice, který rozháněním nepřátel nasazovali vlastní vrtule na ochranu těch pakostů, co jsem zmínil na začátku. Takže máme satelit, kterej rozezná žabí prd na opičím zadku, máme úplně všechno, a stejně nám tam postřílej snad půlku tý naší armády. Ještě že nakonec těch mrtvejch moc nebylo, aby zůstal ten jak se říká hepyjend.(19.12.2017)