Nepřátelská zóna

Zona hostil

Rescue Under Fire

Válečný

Španělsko, 2017, 93 min

Gonzálesům spadla kopéra. Tři šokující věci to s sebou nese. Za prvé, že na to mají, i když jim více, než čtvrtina mládeže vyžírá pracák. Asi to platí Katalánci. Za druhé pak zde řada dumatelů nepodchytila fakt, že jde o film dle skutečné historky (byť okresního formátu). A za třetí v reálu (dle fotografií) vypadají doktorka i švestra, co neumí ve stanu zhasnout, podstatně lépe, než obsazené filmové divy. Když se dokážete těmito šoky prokutat, tak vás čeká veskrze průměrný válečný filmík, odehrávající se v zemi radosti, lásky a svobody.(10.1.2018)

Válečný filmy podle skutečný události je povětšinou těžko hodnotit, když člověk přesně neví, jak to vlastně ve skutečnosti bylo. Ale přinejmenším se jim musí nechat, že zviditelňují to, co by jinak širší veřejnosti zůstalo neobjeveno. Z tohohle filmu je na hony daleko cítit, že to není běžná produkce ve stylu amerických válečných filmů. A je příjemný vidět zase trochu jinej přístup k tomu. Ta klasická americká patetická epičnost tu není a filmu to prospívá - působí to prostě reálněji. I tak tu tomu něco chybí. Ty postavy tu nemají moc prostoru se ukázat a je to asi docela na škodu. I když ten přístup přímo k věci taky nebyl úplně mimo, a nebylo tam cpáno nějaké nemístné a přehnané emoční drama. Hudební podkres je taky slabší - takovej tuctovej a naprosto typickej. Ono někdy nechat toho diváka v klidu bez vnucování nějaký hudby by taky neuškodilo. Sešteno podtrženo, snímek je to zajímavej, ale ne ještě úplně vypilovanej.(23.7.2019)

,, Tady se toho moc neděje..dokud se něco nezačně dít! '' ------ Tak už nám i Španěláci přispěli svojí trochou do mlýna a teď nemyslím jejich účast v ISAF, ale tento film. Filmečky od zemí, které mají v Afghánu na misích své vojáky se nám pěkně rozrůstají a já jsem tomu rád. Je to pochopitelné, každý válečný konflikt láká filmaře ke zpracování a jsem si jist, že těchto filmů ještě přibude. Možná hned, možná až odtamtud odejde poslední zahraniční voják... S filmy o Vietnamu se také roztrhl pytel prakticky až po válce. Já tedy rovnou musím říct, že mne opět nemile překvapilo zdejší prachbídné hodnocení. Nechápu. Film parádně odsejpal, byl napínavý a kdo má rád ty velké sekačky na trávu s rotory, opravdu si přijde na své více než bohatě... Uvidí tu Eurocopter Super Puma, nezaměnitelný vzdušný náklaďák CH-47 Chinook, zabijácký Erocopter Tiger... Prostě lahoda. Film je hodně akční a většinu děje se v něm bojuje. Odvrátím li i já hlavní údiv nad tím, proč se velení kvůli jedné mašině rozhodlo riskovat tolik životů, pak mne tam vadily vlastně jen dvě věci. Jednou z nich byly houfové útoky Afghánců, myslím, že ten sniper by si je dával už když stáli v řadě na skále... A druhou věcí byli zranění Amíci. Nevím jestli to byl záměr udělat z nich blbce, ale jakmile se probrali natolik aby mohli zase dejchat a koukat ihned se začali bavit o ženských.... No já mít do hrudníku zabodlé brčko abych se neudusil, tak bych asi myslel na něco jiného než na pusu od ošetřovatelky z Medevacu. Celkem bych to shrnul na 3,5 hvězdy. Ale Španělé mi udělali slušnou radost a taky chci reagovat na některá jednohvězdičková nebo dvojhvězdičková hodnocení zde... Takže dávám za 4 sundané vrtulové listy z rotoru ! * * * *(21.10.2017)

Dá se i říci, že je to celkem napínavé. Ale neřekl bych, že ta převrácená helikoptéra stála za ten risk, že tam mohlo dost vojáků zařvat. Já bych ji nechal sešrotovat a rychle vypadl. Jako vojáka by mě hodně s.... , že mám vlastním krkem chránit kus šrotu ... jako kdyby si nemohli koupit novej ... ehm ...(28.10.2017)

Španělé tu divákovi prodali hodně slušný námět, který je, po vzoru Španělů, trošku zmatečný, ale výsledný dojem rozhodně nezkazí. Kvalitní válečná akce, které nechybí solidní záběry na vojenskou vzdušnou techniku a ještě tu trošku naznačí, kromě španělské, i americkou náturu, které jsem i já schopný uvěřit. Za mě super. Závěrečné záběry dokazující, že příběh si zakládá na skutečné události, jsou důkazem, že tento film má své místo v žánru. A je tedy moc pěkné, že se ho chopili právě tvůrci ze Španělska. Jedná se totiž o moc příjemnou změnu na poli válečné kinematografie.(18.4.2018)