Mise

• slovenský

Misia

Dobrodružný / Drama / Historický

Velká Británie / Francie, 1986, 125 min

Ďalší film o hanebnostiach kat. cirkvy. Film ťahajú esá, ako Irons- františkánsky mních, ktorý obráti na pokánie bratrovraha De Nira. Z oboch sa stávajú obráncovia ohrozeného indiánskeho kmeňa, obráteného na kresťanský spôsob života. Tŕňom v oku to nebolo len" najkatolíckejšej " krajine Španielsku, ale i pápežovi a bolo rozhodnuté. Smrť pre všetkých, čo sa nevzdali skutočného kresťanského života.(16.2.2009)

Skvost. Nádherný velkolepě pojatý film s božskou hudební kompozicí, hlubokým dechberoucím příběhem, nadhernými přírodními kontrasty, famozními hereckými výkony, atd... Prostě nezapomenutelný filmový zážitek.(22.5.2009)

Dobrý příběh, skvělý Robert De Niro a jeden z nejlepších počinů mága filmové hudby Ennia Morriconeho. I přes atraktivní prostředí, příběh a dobré výkony herců jsem stále slyšel jen tu božskou hudbu a nemohl se soustředit na vlastní film.(19.11.2009)

80%(14.1.2010)

To se snad nedá ani popsat, co všechno zničila Evropa a církev. Uchvacující film s nádhernou hudbou od Ennia Morriconeho. Stydím se za církev...(11.4.2010)

Veľmi pôsobivý a dojemný film zo super De Nirom, Ironsom aj Neesonom a nezabudnuteľnou hudbou hudobného génia Ennia Morriconeho !(6.6.2010)

Velký příběh s velkým hercem v hlavní roli, a ne jedním... Nádherné okénko do historie španělsko-portugalských kolonií koncem 18. století. Film poukazuje na dobu, která pro obyvatele pralesů Jižní Ameriky nebyla vůbec jednoduchá. A jak film skončil? Právě tak, jak musel. Drsný, krutý, smutný, ale opravdu velký příběh. Do toho všeho úchvatná hudba E. Morriconeho!(16.11.2010)

Jeden vzácný film, který dokazuje, že velice málo slovy se dá sdělit obrovské poselství.(2.9.2011)

• Raimok

Chtěl jsem dát aspoň 3 hvězdy, ale pak jsem si uvědomil, že to byla zdlouhavá nuda, kterou tak nemám rád. Film to byl asi dobrej, netvrdím, že ne. Ale přišlo mi, že se dost vyhýbali složitějším záběrům, radši vždycky ukončili scénu. Na mě moc složitá náboženská tématika. Zbytečně natahovany a proloženy zbytečnými dialogy. Já si to znovu nepustím ani za prachy. 49 %(15.11.2011)

Pozoruhodné, neskutečné a pravdivé! Opravdu dech beroucí film, který rozhodně stojí za shlédnutí vícekrát.(20.2.2012)

Příběh, hudba a herecké výkony řadí tohle monstrózní dílo mezi nejlepší snímky historie. Škoda toho konce, indiáni by si zasloužili happyend. 90%(4.5.2012)

Historické filmy mám veľmi rád. A nezáleží mi v ktorej epoche našich dejín sa odohrávajú, ani to o aký kontinent ide. Proste rád si ich pozrem hlavne kvôli atmosfére. Misia, kde kraľujú De Niro a Irons mi prišla ako vhodné doplnenie vedomostí z oblasti Južnej Ameriky a jej kolonizáciou hlavne Španielmi a Portugalcami. To som, ale ešte nevedel, že film bude mať tak silnú náboženskú podtlač, ktorá mi moc nevyhovovala. Je síce krásne ako sa to rozbieha. Lovec otrokov De Niro spočiatku prezentuje to negatívne v tomto svete ďaleko od civilizácie, aby sa nakoniec usmernil na Boha v čom mu dopomáhal Irons. A príbeh to, ale absolútne nebol farbistý. Skôr zobrazenie misionárov, kde si v predeli dažďového pralesa ako sa snažia domácich veriť vo sväté božie desatoro. Moc ma to nebavilo, aj keď záverečné pasáže zatraktívňujú tento film. Úprimne som čakal niečo lepšie a odlišné. Morricioneho hudba je však výborná a dotvára krásne kolorit pralesa a situácie za akej sa daný dej odohráva.(3.1.2015)

Neviem, čo originálne k tomu napísať a tak len zopakujem tisíckrát povedané - výpravný veľkofilm s prekrásnou vizuálnou stránkou (lokácie Južnej Ameriky sú dychberúce), a príbehom, ktorý chtiac-nechtiac svojím spôsobom chytí za srdce. Takmer zaručene sa objaví nevyslovená otázka, načo sa preboha do tých indiánov museli starať, prečo ich skrátka nenechali v kľude žiť ich život, prečo musia hodnostári oplývať takou zadubenosťou. Prečo... Okrem kvalitnej vizuálnej a rovnako obsahovej stránky (finálny stret je vskutku grandiózny) či v neposlednom rade božej hudby od Morriconeho, je film navyše aj skvelo obsadený - sympatickí indiáni, ktorým sa nedá inak než fandiť, De Niro na vrchole kariéry, presvedčivý Irons a relatívne mladé (no i tak výrazné) ucho Neeson, ktorý tu ešte neoplýva schopnosťami (ako teraz, v neskoršom veku) bez mihnutia oka vyriadiť hocijaké množstvo svojich protivníkov - a že by sa tým indiánom jeden taký neporaziteľný a nezlomný jezuita zišiel ako soľ, to vám teda poviem! Ale dosť bolo rečí, Misia je skrátka precízny Joffého majsterštyk, ktorému nemá ako uškodiť ani taká maličkosť, akou je zub času (ba práve naopak, pribúdajúce roky filmu len a len dodávajú na akejsi elegancii, a podľa mňa už teraz tomu možno bez debát prisúdiť status klasiky), bodka. 95%(22.9.2015)

Dlouho jsem se na ten film připravoval, moc se mi do něj nechtělo, ale jednou z nudy jsem si ho pustil. Lituju toho, že jsem se k němu nedokopal předtím. Moc povedený film zachycující misijní činnost jezuitů v Jižní Americe. I když poměrně smutný, tak se mi líbil. Mohu doporučit všem a hlavně je to můj asi první film, kde se mi líbil Robert De Niro a to je pro mě poměrně velký úspěch.(15.4.2016)

• hacho

Dobre, priznavam, bytostne jsem se nudila. Snad me neoslovilo tema, nevim...(11.7.2003)

Super film. Irons a De Niro exceluji. Skvela hudba Morriconeho. Nemuzu pochopit proc tenhle film nedostal Oscara. Za tohle by se meli akademici stydet.(3.5.2005)

Zajímavý film ze zajímavého a krásného prostředí... domorodci, kteří jsou ochotni přejít na víru bílých přistěhovalců a podřídit se způsobům jejich života jsou i přesto přeze všechno stále utlačováni, bráni do otroctvi a v poslední řadě i vyvražďováni...De Niro ukázal opět svůj herecký talent a dokázal divákovi velmi věrohodně svůj přechod z jednoho pólu na druhý... chamtivost lidí nezná mezí a ať už tito lidé reprezentují církev, korunu nebo sami sebe ve výsledku je to vždy stejné, protože při správném odůvodnění to vždy odnesou ti, kteří o žádné odůvodnění nestojí a jejich největší zločin spočívá v tom, že si prostě chtějí žít po svém... krásná příroda na pozadí smutného a bohužel pravdivého děje, při kvalitních hereckých výkonech je dobrým důvodem pro vysoké ohodnocení...(26.1.2007)

Mise je film, který těží z nádherných obrazů Jížní Ameriky, Morriconeho parádní a nyní už legendární muziky a vynikající role Roberta de Nira. Obsahuje taky několik podobenství a nejsilnější je to o nápravě viníka a odčinění viny (táhnutí zbroje). Jinak film nemá extra nějaký spád a kupředu směřuje spíše pomalejším tempem.(24.3.2007)

Příběh z dob kolonizace Nového světa. Jeden z řad otrokářů obávaný a krutý Mendoza hledá, po zabití svého bratra v souboji, vykoupení v jezuitské misii... Jezuité změnily od základů život indiánů a obrátily jejich víru na křesťanskou, ale posléze je představitel církve vyslaný z Evropy, nutí vzdát se víry a odsoudí je k smrti, tím, že je nechá napospas majitelům sousedních haciend, kterým jsou úspěšné misie trnem v oku. Misie jsou zniženy, obyvatelé včetně knězů pobiti a přeživší hrstka indiánských dětí se vrací do džungle. Jeden z mála filmů, kdy jsem fandil knězům a ještě k tomu jezuitům... citát na konci filmu: Ti co jsou zabiti jsou ti živý, protože žijí ve zpomínkách žijících...(12.2.2009)

90%(3.12.2009)