Western o stavbě železnice skrz Kanadu a o překážkách, kterým musí čelit. Je to to samé jako v každém jiném železničním westernu - nasraní indiáni, nasraní osadníci (pro obě skupiny představuje železnice zlo, protože se bojí změn a pokroku), nasraní dělníci, kteří se bouří, protože jim nepřišla vejplata, kterou stejně nemají v pustině za co utratit a v pozadí jeden záporák, co tahá za nitky a dělá problémy. No a proti němu stojí samozřejmě Randy Scott, hrdinný průzkumník a zeměměřič, jenž našel cestu skrz Skalisté hory, a který kromě železničních problémů musí řešit taky milostné problémy - na jedné straně si má brát sexy holku z vesnice, která se brojí proti železnici (tu hraje Nancy Olson a její účes typický pro femme fatale čtyřicátých let je sice hezkej, ale zároveň do očí bijící anachronismus) a na druhé straně méně sexy upjatá doktorka, která odsuzuje to, že Scottova postava nosí zbraně a v sebeobraně i tasí. O vtipnou stránku se stará děda s dynamitem. ___ Kromě nijak originálního, výrazného nebo napínavého příběhu mi hodně vadila barva. Barevné westerny jsou sice super, ale Cinecolor rozhodně není Technicolor a barvy působí hodně vybledle a zároveň jsou děsně tmavé, takže se na to nedívalo moc hezky (obzvláště noční scény ke konci mi vadily).(5.2.2013)

I HEAR A MAN HAS BEEN SHOT, MALLIS. I AM A DOCTOR IF HE'S BEEN HURT? HE DON'T HURT NOW. HE'S DEAD!!! Colorovaný snímek z roku 1949, kde je železnice a nádherná příroda pod Skalnatými horami? Navíc s šarmantním Randolphem a dvěma okouzlujícími dámami? To může dopadnout jen skvěle. Scott sice ve svých filmech nepůsobí dost drsně, protože jeho hlas v sobě nemá dostatek Leydigových buněk, ale tady pro tuto roli mu stačilo i to málo co měl.(2.3.2016)

• - Ve filmu používají dynamit, ten však toho času v Kanadě společnost Canadian Pacific Railway při stavbě železnice nepoužívala. Místo něj měli nitroglycerin. (Mol)

• - Jedná se o první film Cinecolor, který použil postexpoziční blikající techniku umožňující interiérové scény natáčet s menším množstvím světla. (Mol)