Propast

(festivalový název)

Dvaja bývalí partneri sa po dlhej dobe stretávajú v dome jedného z nich. Stretnutie sa odohrá za záhadných okolností, keď jeden z nich obdrží telefonát, v ktorom druhý hovorí o tom, že ho v jeho príbytku niečo sleduje. Musia sa spojiť a zistiť, čo sa na mieste deje. (Marceloo)

ricci.s

Zatiaľ najslabší režisérov horor a po parádnom Child Eater jasný krok späť. Je to síce zasadené do pekného chladného prostredia a atmosféra v záverečných minútach funguje výborne, hudba a herecké výkony taktiež fajn, a homosexuálna téma mi vo filmoch nevadí (názor, že sa chcel zavďačiť "inému" typu publika beriem s humorom, keďže je to podľa mňa to posledné, o čo by režisérovi išlo). Rovnako neviem, kde tam boli tie erotické scény. Maximálne hlavný hrdina do detailov rozoberal, ako ho znásilnili a ako sa mu to páčilo. Bohovsky zaujímavé, fakt. Vadili mi ale iné veci, presnejšie 3 obrovské prúsery: Vraždiaca stopáž, mŕtvolné tempo a pointa, ktorú každý blbec uhádne ešte v prvej tretine filmu. Celkovo viac nebavilo ako bavilo, a strašne by som si želal, aby sa Severania vrátili k starým dobrým časom Rovdyr / Reykjavik / Fritt Vilt a vyprdli sa na tie komorné, únavné konverzačky. Ani ako psychologický horor to podľa mňa nefunguje. ()

Marceloo

Dvaja bývalí partneri sa po dlhej dobe stretávajú v dome jedného z nich. Stretnutie sa odohrá za záhadných okolností, keď jeden z nich obdrží telefonát, v ktorom druhý hovorí o tom, že ho v jeho príbytku niečo sleduje. Musia sa spojiť a zistiť, čo sa na mieste deje. - Jednou z funkcií hororového žánru je diváka znechutiť. A to sa homosexuálnym erotickým scénam v Rift a podobných hororoch zaoberajúcich sa touto tematikou v mojom prípade aj darí, pretože to je snáď jediná vec, u ktorej musím odvracať zrak. Ale veď čo, v USA je z toho každý nadšený, pretože to má nálepku gay. Jeden z čitatelov Dread Central to vystihol úplne najlepšie, keď napísal, že keď ten film nemá čím zaujať, začne sa promovať ako LGBT, aby si pritiahol pozornosť. Prečo som to teda pozeral? Pretože režisér je podla mňa talentovaný, čo ukázal v svojich predchádzajúcich projektoch. Tu sa ale chcel zavďačiť trochu inému typu publika a vôbec mu to nevyšlo. Žiadna atmosféra, úbohé rozuzlenie a úplne nevyužité prostredie s izolovanou chatou uprostred drsnej prírody. ()

George Stobbart

Thoroddsen je náhodou dobrý. Za neveľké peniaze točí fajn horory, ktoré majú vlastnú tvár, jeho atmosférický štýl a už pomaly charakteristický, mrazivý audiovizuál. To na neho zatiaľ platí vlastne univerzálne a hoci tento "Rift" nie je až taký silný ako predchádzajúci "Child Eater", stále patrí k tomu zaujímavejšiemu čo sa tento rok urodilo a vlastne jedinou výraznejšou vadou tu bola pre mňa tá dĺžka. Skrátiť to o pol hodiny a bolo by to efektívnejšie aj znesiteľnejšie. Výborné prostredie, obstojní herci, atmosféra dobrá, dej neistý a hoci pointa je potom už z tých prevarenejších, použitá je akceptovateľne. A ani tá gay stránka diania nie je nejaká iritujúca, ako by sa mohlo zdať z tohooo pochybného komentára (ktorý sa tu objavil hneď v hodinu kedy film vyšiel), skôr to filmu pomáha trochu sa odlíšiť. Samozrejme nič pre nadšencov pásového, komerčného hororu dnešnej doby ;-) ()

*CARNIFEX*

Nebyť poslednej 25 minútovky, šľahnem tejto slaboduchosti, nesúcej sa na vlne "teplošskej" dilemy, jasnú "jednotku". No ten záver predsa len trošku pookrial, čo samotný snímok vynieslo aspoň na úroveň číslo "2". ()

petrsv

Islandské prostředí je snad vždy zajímavé. Když se ale někdo snaží násilně diváka do něčeho natlačit a něco mu vnutit, vyzní to nakonec spíše trapně. Zde ta snaha evidentně byla až moc. Přitom herci fajn, prostředí taky, kupodivu i kamera ujde. Herecké obsazení je naštěstí takové, že se nejedná o nějaké karikatury, ale jsou to normální chlapi. Film je určený spíše pro ty, kteří mají rádi horory a psycho. A kdyby se snad někdo bál, že tu budou nějaké lechtivé scény s chlapama, tak to opravdu ne. ()