V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Dost ulítlý, komplikovaný, ale vtipný a hlavně zcela originální film podle scénáře Charlie Kaufmana. Děj filmu? Pobyt v kůži Johna Malkoviche. Samozřejmě se vstupem v 71/2-tém patře a výstupem u dálnice. Trailer - zde na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/4871-v-kuzi-johna-malkoviche-being-john-malkovich/videa/(13.8.2009)

Jestli mělo posledních 5 minut ve mně vyvolat zamyšlení nebo emoce, tak neměl být zbytek filmu tak neuvěřitelně cáklý. Tohle zaručeně nikde jinde neuvidíte, je to z jiného vesmíru. Hlavní hrdina Craig je neúspěšný loutkář, shání práci a sdílí lóže s transsexuální lesbičkou, uvědomující si zrovna svoji identitu a chovající šimpanze. Craig tak začně třídit kartotéky v 7 1/2 patře 105 letému nadrženému šéfovi a k tomu se tam potká s ženou, o kterou by opravdu stál, ale jeho zájmy mu to nedovolují. Jo a mimochodem objeví portál do hlavy Johna Malkoviche, jestli vás to ještě zajímá. Jediné, co "malkovichův" a náš nudný svět spojuje, je právě Malkovich. Zní to ujetě, ale ani to vás nepřipraví na tuhle ojedinělou originální pseudokomedii. Značku Kaufman + Jonze jsem ochutnal už v Adaptaci a chutnala mi i když se nepodobala ničemu, co jsem kdy zhlédnul. V kůži Johna Malkoviche hodnotím o stupínek níž, protože kromě nápaditosti nemá co nabídnout. Ostatní stránky snímku jsou na přijatelné, ale neohromující úrovni. Ani ty Cusackem zmiňované kozy Catherine Keener za moc nestojí, což fakt zamrzí.(22.7.2009)

Dobrý a neobvyklý námět, ale horší zpracování a scénář. Nesdílím nadšení většiny ostatních, co že to je za skvělý film. Ve skutečnosti je dost nudný a zdlouhavý, absurdní scénky sice jsou dost absurdní, ale málokdy směšné a mnohdy i trapné. Nemusím se u komedie smát celou stopáž, ale víc jak dvakrát bych uvítal (scénka se samými Malkovichi a pak s chytáním za levý prso). Zápletka je přinejmenším absurdní a stejně tak spousta nápadů a postav, ale co mi vadí, není tu nic vysvětleno. Prostě nezjistíme, proč ten tunel tam je nebo jak vznikl, nebo proč zrovna do Malkoviche. John Cusack je standardně dobrý, ale za jeho životní výkon to rozhodně nepovažuju a ani on sám určitě ne. Tím byste se ho ještě spíš dotkli. Ostatní se ve svých rolích vyžívají a možná až přehrávají, ale v absurdní komedii se to dá omluvit. No některé věci mi přišly opravdu hloupé, třeba nápad s prodejem výletů do Malkoviche za 200, aniž by si to Maxine zkusila sama. Takže skvělý nápad s dobrým cameo Charlie Sheena a nepříliš dobrým dějem. Ovšem od mnoha ostatních neabsurdních filmů, závěr je tu skutečně logický. Svým způsobem je vlastně taky absurdní a to právě proto, že je logický.(26.1.2007)

Bežní ľudia sú bábky, herci sú bábky, aj bábkari sú bábky. Pokiaľ majú pocit, že niečo ovládajú, všetko je v poriadku, ale akonáhle pred nimi odhalíte pravdu, spanikária. (Asi som ešte nevidel film, ktorý by mimo uťahovania si zo scenáristických poučiek a základných konceptov ako "boy meets girl" alebo "from zero to hero", okrajovo tematizoval a ironizoval možnosti vlastnej interpretácie, so všetkými "nad-" a "dez-". Ako to ten Kaufman dokáže?) Kto by nechcel byť Johnom Malkovichom? 100%(3.12.2015)

Mělo to vtip,víceméně mnou oblíbené herce- skoro k nepoznání John Cusack a Cameron Diaz.Patřičnou originalitu snímek nezapře, scénarista Charlie Kaufman musí mít asi nenormálně vyšší myšlení protože o tomhle filmu by se dalo diskutovat hodiny ... a stejně by jste se neposunuly ani o píď.Pro zanícenné fanoušky Johna Malkoviche filmová odysea.(26.9.2010)

• - Pravé Malkovichovo druhé jméno je Gavin, ve filmu se jmenuje Horatio. (Tygrys)

• - Spoiler: Když na začátku filmu Craig hádá jméno Maxine, vysloví také jméno Emily – tak se jmenuje holčička, která se Maxine narodí. (HellFire)

• - Scenárista Charlie Kaufman mal pôvodne dva rozličné nápady na scenár. Prvý bol o tajnom portály do hlavy cudzieho človeka, a druhý o afére muža s jeho spolupracovníčkou. Cítil však, že ani jeden z nich nikam nesmeruje, preto sa ich rozhodol spojiť a vytvoril Being John Malkovich. (HelenOfTroy)