V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Co se stane, když John Malkovich vleze do mysli Johnu Malkovichovi? Malkovich, Malkovich, Malkovich, Malkovich.......Spike Jonze je buď bůh nebo ďábel. Ať tak či onak je v Kůži Johna Malkoviche geniální, bizardní a notně zvrhlá hříčka o nalezení nesmrtelnosti. Každý si může udělat výlet do Malkovichovy hlavy a užít si svých 15 minut slávy v jeho kůži. Kdoby odolal. Omluvte mě prosím, vydávám se na křížovou výpravu, avšak namísto svatého grálu jdu hledat portál do hlavy Charlieho Kaufmana.(16.2.2009)

Obsahově vyjmečně inovativní společensko-vztahová satira plná absurdních situací, zaobalená v neopakovatelném bizár feelingu a podivné atmosféře. Jonze se nebojí experimentovat a Kaufman je hlava pomazaná na všelijaké roztodivné příběhy. Výsledek tomu odpovídá. Občas je to sice trochu moc teatrální a nosná dějová linka sem tam možná ani nedává úplně smysl, ale to mezi řádky smysl dává. Něco naprosto jiného, těžko uchopitelného a extrémně originálního. Film o vztahových problémech moderní doby v nejatypičtějším podání co si (ne)dokážete představit.(20.7.2017)

Luis Bunuel sa môže ísť so svojím poňatím surrealizmu v porovnaní s geniálnym dielom Spikea Jonzea pásť spoločne napríklad aj s Lynchom. Nič proti nim, ale nástup scenáristu Charlieho Kaufmanna na scénu bola v Hollywoode udalosťou desaťročia. Hovoriť o deji nemá zmysel, pretože to žiadny zmysel slovami dať nemôže. Plagát hovorí za všetko, film je rovnako šialený. Lenže na rozdiel od niektorých filmov hore spomínaných tvorcov dáva určite zmysel a nemusíte byť rozmaznaný intelektuál, aby ste si film užili na plné pecky. Oscar za scenár v rukách iného tvorcu je jeden z mnohých prešľapov našich obľúbených akademikov.(3.6.2012)

Malkovich je tradičně super. Zbytek silně pokulhává. Diaz s Cusackem se standardně snést dají (ač standardně nehrají), ale ve svých umaštěných a hysterických verzích byli za hranicí únosnosti. Jakkoli film začíná více než slibně a jakkoli jsem na úchylárny zatížen (Zoolander a spol.), tak se scénář záhy řítí špatným směrem a i přes třeba vynikající scénu s Malkovichem uvnitř Makoviche mne zbytek filmu moc nebavil... 60%(5.9.2017)

"But what I had been through. I am hungry as the winter. I am sick, anxious, poor as a beggar. Fate has tossed me hither and thither. I have been everywhere. Everywhere! But wherever I have been.., every minute, day and night - my soul has been full of mysterious anticipations. I feel the approach of happiness. I see it coming!"(8.5.2008)

• - Hra, kterou Malkovich nacvičuje na jevišti je Richard III od Williama Shakespeara. Konkrétně jde o scénu, ve které si Richard kochá svou mocí a lží, pomocí nichž dosáhl ženy, kterou miluje, lady Anne. Po této zkoušce následuje scéna, kdy se Craig poprvé miluje s Maxine, alias Malkovichem. (HellFire)

• - V originálním scénáři je v roli Malkovichova přítele místo Charlieho Sheena Kevin Bacon. (Tygrys)

• - V první verzi scénáře měl Lester s přáteli využívat portál k ovládnutí světa ve jménu Satana. (HellFire)