V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Surrealistický romantický čtyřúhelník? Tohle bylo hodně zamotaný a bizarní. I kulisy, ve kterých se děj odehrává (podlaží 7½, vyplivnutí pár metrů nad zemí u odbočky na New Jersey), jsou jak z jiného světa. Mimochodem, opravdu si myslíte, že otcem dítěte nemůže být žena? Jedno poselství je ale jasné a ve svém podvědomí bych se opravdu hrabat nechtěl. Myslím, že jsem konečně přišel na to, kde se berou gayové a lesbičky :-) Pokud máte rádi loutky, chcete se stát někým jiným nebo jste potencionální kandidáti na Velkého bratra, tak tohle je pro vás to pravé. Jen doufám, že za mé nitky nikdo tahat nebude.(1.7.2009)

Portál do Johna Malkoviche, chovatelka zvířat, sedmapůlté patro, průlezné za dvě stě dolarů, nahluchlá sekretářka, Cusack, Diaz, Keener, Malkovich, další Malkovich, a ještě jeden.. nevěříte? Je to tak!! Podivně originální, mile šokující, brilantně zahrané. Dělat byznys z palice nějaké herecké star si chtěl vyzkoušet nejen tak trochu ňoumovitý loutkař, ale dle mnohých také geniální filmař Spike Jonze. Vyšumělá identita manželského páru se stává jakýmsi odrazovým můstkem pro tuhle bizarní záležitost, ve které není nic podle mustru a očekávání a divák čekající něco tradičního jednoznačně ostrouhá. Díky bohu za to!! Přesto i divák připravený na mnohé je stejně totálně mimo, ale je to moc milé „mimo“. Mezi výbornými herci jsem si nejvíc užíval nabroušené sexy manipulátorky v podání Catherine Keener!! A že už prý nejde ničím překvapit.. jde, stačí se nebát!!(18.5.2012)

Ripley X mě předběhl, teď už by to nebylo originální. Ale lepší vysvětlení asi není:). Zase jedna hvězdná sešlost, která zabodovala, chtělo by se říct. Jenže to není ta klasická hvězdně obsazená pohodovka, tohle má ujetej nápad a neskutečnej vtip. A není v tom nějaký hlubší smysl? To je jako chtít pochopit Twin Peaks:)(24.3.2003)

Originalita na ntou, která je však občas až moc překombinovaná, což ostatně platí o všech Kaufmanových snímcích, které jsem zhlédl, vyjma Věčného svitu. Ambiciózní, looserský loutkař žijící s puťkou, která miluje zvířata víc než by bylo zdravé a toužící po femme fatale, která ho chce jen využít. John Malkovich hrající sám sebe (skoro:-) a malé dvířka, vedoucí do jeho duše. Sekretářka s vysokoškolským diplomem za správnou výslovnost, která nikomu nerozumí, po ní toužící stopětiletý děda, který je naopak přesvědčený, že mu nikdo nerozumí, i když mluví výborně. Neuvěřitelné. No a scéna Malkovich v Malkovichovi? MUSÍ se vidět!!!! Jak takový film může dostat "jen" čtyři hvězdy? Netuším, někde holt byla chyba, ale kde, to vám nepovím... režie? Já? Každopádně zážitek. "Malkovich, malkovich malkovich..." "Malkovich?" -"MALKOVICH!" 80%(1.8.2006)

Veľmi zaujímavý námet vyvolávajúci viaceré otázky o potrebe ľudí kontrolovať iných a prostredníctvom takejto kontroly presadzovať seba pochovala pre Kaufmanov scenár neúnosná stopáž. Herecky výborné (Catherine Keener je ukážková mrcha), uletené, ale na môj vkus príliš málo bizarné a príliš dlhé. 8/10(25.12.2006)

• - Hra, kterou Malkovich nacvičuje na jevišti je Richard III od Williama Shakespeara. Konkrétně jde o scénu, ve které si Richard kochá svou mocí a lží, pomocí nichž dosáhl ženy, kterou miluje, lady Anne. Po této zkoušce následuje scéna, kdy se Craig poprvé miluje s Maxine, alias Malkovichem. (HellFire)

• - Režisér filmu Spike Jonze priznal, že počas propagovania scenáru v Hollywoode mu jeden z producentov navrhol prepísať názov filmu na Being Tom Cruise (V koži Toma Cruisa). (HelenOfTroy)

• - Počas úprav scenáru sa Charlie Kaufman dozvedel, že v tom čase John Malkovich prebýval v manhattanskom apartmáne na 7 a 1/2 poschodí. (HelenOfTroy)