V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Malkovich, John Cusack, Sheen, Penn, Pitt... a Diaz? Znova. Malkovich, John Cusack, Sheen, Penn, Pitt... a Diaz? A tohle? Jako nápad asi pěknej, ale taková blbina? Že vlastně ženská je otcem dítěte! Nejlepší z toho se mi zdálo to snížený patro. Jinak dveře do hlavy Malkoviche a to eště tak zneužitý, aby si dvě ženský spolu mohly užít, je krajně ujetý, pošetilý, praštěný a směšný.(15.10.2008)

Po tomhle už nikdy nebude žádný film dost divný...Asi ten nejoriginálnější film, který jsem kdy viděl. První polovina je nezapomenutelná, spousta skvělých nápadů (loutky), vtípků a všelijakých výstředností. Bohužel ve druhé půli snímek několikrát zbytečně zvážní a začne se odehrávat řada rádoby dramatických situací, film se v tu chvíli začne brát vážně a divák už z té překombinovanosti nedočkavě vyhlíží konec...Ani na minutu ale nepoleví skvělí herci a u některých bych řekl, že odvádí nejlepší výkony své kariéry. Cameron Diaz coby transexuální lesbička, ochránkyně šimpanzí psychiky, otec dítěte Maxine (znamenitá Keenerová) a k tomu oblečená jako hipies s trvalou na hlavě? Ano vážení, tohle uvidíte jen v kůži Johna Malkoviche. Malkovich? Malkovich!(16.7.2008)

V kůži Johna Malkowiche bych chtěl být pouze v případě, že by mi společnici dělala Catherine Keener, kterážto pro mě byla tím nejlepší (a zároveň pochopitelně i nejhezčím), co film nabídl. Držela mou pozornost, protože zbylá směs černé komedie, parodie, sci-fi a mysteriózního thrilleru kříženého s romantickou love story mi pro svou přeplácanost příliš nevoněla. Nepodařilo se ji totiž namíchat tak, aby bylo v každém jednotlivém okamžiku jasně patrné, jak je skutečně zamýšlena. Ono je pěkné si lecos domýšlet podle svého uvážení, ale to není dost dobře možné, přeskakuje-li mysl mezi tolika žánry. Přitom námět se mi více než zamlouvá. Proto pevně věřím, že se někdy v budoucnu podaří ještě někomu jinému zpracovat jej do vyváženější podoby.(24.7.2011)

Hlavni klad filmu je rozhodne originalita. A tentokrat je to skutecne originalni, divnej a velice zajimavej napad a takovej je celej film. Jonzeho rezie, kamera a hudba jsou jen normalne v pohode, ale scenar je tak skvelej, ze to staci. Zvlast kdyz tu jsou takovy skvely herci. Cusacka jsem absolutne nepoznal, zjistil jsem az ted, ze tam hral, ale byl skvelej. Pak tu je Malkovich, kterej je proste genialni, zvlast ve scene Malkoviche v Malkovichovi. A Cameron Diaz tu predvadi mozna zivotni vykon. A potesi plesatej Charlie Sheen. Ke konci uz je film sice krapet slabsi, zhruba od okamziku, kdy se presuneme o 8 mesicu dal a uplnej zaver uz je nejakej moc zamotanej. Ale i tak davam hodne dobry 4 hvezdicky, protoze se skutecne jedna o velmi originalni a dost vtipnej film.(27.4.2007)

Tak pravil Charlie Sheen: Nadržená lesbická čarodějnice, zamysli se nad tím. Je to geniální! Být, či nebýt Johnem Malkovichem – to je, oč v této nenormální komedii mimo jiné běží. Mimo jiné v něm John Malkovich zavítá do Johna Malkoviche, mimo jiné v něm žena oplodní jinou ženu (či něco na ten způsob v rovině ryze psychologické), mimo jiné v něm loutkař v podání Johna Cusacka, který je tak „necusackovský“, že jsem ho vůbec nepoznal, zavře Cameron Diaz do klece, aby mohl(a) souložit s Catherine Keener. Velice vtipná, kaufmanovsky lidská anomálie je evidentně obeznámena s Kafkou i Carrollem, aniž by (byť na sekundu) přestala být svá, tzn. úžasně originální. Apendix: Adept na scénu dekády, „Malkovich, Malkovich…“, mě utvrdil v tom, že je možná lepší sám sebe zas tak moc dobře neznat. 90% Zajímavé komentáře: Melies, MIMIC, curunir, twinpeaks, TotalFilm(19.7.2009)

• - V originálním scénáři je v roli Malkovichova přítele místo Charlieho Sheena Kevin Bacon. (Tygrys)

• - Hra, kterou Malkovich nacvičuje na jevišti je Richard III od Williama Shakespeara. Konkrétně jde o scénu, ve které si Richard kochá svou mocí a lží, pomocí nichž dosáhl ženy, kterou miluje, lady Anne. Po této zkoušce následuje scéna, kdy se Craig poprvé miluje s Maxine, alias Malkovichem. (HellFire)

• - Scenárista Charlie Kaufman mal pôvodne dva rozličné nápady na scenár. Prvý bol o tajnom portály do hlavy cudzieho človeka, a druhý o afére muža s jeho spolupracovníčkou. Cítil však, že ani jeden z nich nikam nesmeruje, preto sa ich rozhodol spojiť a vytvoril Being John Malkovich. (HelenOfTroy)