V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

V kůži Johna Malkowiche bych chtěl být pouze v případě, že by mi společnici dělala Catherine Keener, kterážto pro mě byla tím nejlepší (a zároveň pochopitelně i nejhezčím), co film nabídl. Držela mou pozornost, protože zbylá směs černé komedie, parodie, sci-fi a mysteriózního thrilleru kříženého s romantickou love story mi pro svou přeplácanost příliš nevoněla. Nepodařilo se ji totiž namíchat tak, aby bylo v každém jednotlivém okamžiku jasně patrné, jak je skutečně zamýšlena. Ono je pěkné si lecos domýšlet podle svého uvážení, ale to není dost dobře možné, přeskakuje-li mysl mezi tolika žánry. Přitom námět se mi více než zamlouvá. Proto pevně věřím, že se někdy v budoucnu podaří ještě někomu jinému zpracovat jej do vyváženější podoby.(24.7.2011)

Téměř macourkovská sci-fi komedie, oplývající mnoha originálními režijními i scénáristickými nápady, ale podle mě není tak dokonalá, jak se říká. Zpočátku se to celé jeví jako absurdní crazy komedie á la Monty Python a sv. Grál, později to přechází v černou komedii, satiru a skoro i thriller a to je na jeden (jakkoli zajímavý) film až až. Navíc John Malkovich mi nikdy k srdci nepřirostl, je příliš fádní a patetický, pro komedii tedy zcela nevhodný. Zato Catherine Keenerová je zde vynikající. Ale hlavní problém vidím v tom, že motiv člověka ovládaného jiným člověkem se dá v komedii využít tisícinásobně líp (viz třeba "Pane, vy jste vdova!" nebo "Křeček v noční košili").(11.4.2003)

Dobrý a neobvyklý námět, ale horší zpracování a scénář. Nesdílím nadšení většiny ostatních, co že to je za skvělý film. Ve skutečnosti je dost nudný a zdlouhavý, absurdní scénky sice jsou dost absurdní, ale málokdy směšné a mnohdy i trapné. Nemusím se u komedie smát celou stopáž, ale víc jak dvakrát bych uvítal (scénka se samými Malkovichi a pak s chytáním za levý prso). Zápletka je přinejmenším absurdní a stejně tak spousta nápadů a postav, ale co mi vadí, není tu nic vysvětleno. Prostě nezjistíme, proč ten tunel tam je nebo jak vznikl, nebo proč zrovna do Malkoviche. John Cusack je standardně dobrý, ale za jeho životní výkon to rozhodně nepovažuju a ani on sám určitě ne. Tím byste se ho ještě spíš dotkli. Ostatní se ve svých rolích vyžívají a možná až přehrávají, ale v absurdní komedii se to dá omluvit. No některé věci mi přišly opravdu hloupé, třeba nápad s prodejem výletů do Malkoviche za 200, aniž by si to Maxine zkusila sama. Takže skvělý nápad s dobrým cameo Charlie Sheena a nepříliš dobrým dějem. Ovšem od mnoha ostatních neabsurdních filmů, závěr je tu skutečně logický. Svým způsobem je vlastně taky absurdní a to právě proto, že je logický.(26.1.2007)

Co se stane, když John Malkovich vleze do mysli Johnu Malkovichovi? Malkovich, Malkovich, Malkovich, Malkovich.......Spike Jonze je buď bůh nebo ďábel. Ať tak či onak je v Kůži Johna Malkoviche geniální, bizardní a notně zvrhlá hříčka o nalezení nesmrtelnosti. Každý si může udělat výlet do Malkovichovy hlavy a užít si svých 15 minut slávy v jeho kůži. Kdoby odolal. Omluvte mě prosím, vydávám se na křížovou výpravu, avšak namísto svatého grálu jdu hledat portál do hlavy Charlieho Kaufmana.(16.2.2009)

Tenhle Kaufmanovský snímek překvapí. A to zaručeně. Odvaha Spikea Jonze natočit něco podle tak šíleného scénáře, vynikající John Cusack, ošklivá Cameron Diaz, přitažlivá Catherine Keener a hlavně schopný-si-ze-sebe-udělat-legraci-John-Malkovich .. nepopsatelné. Jedinou výhradu mám k trochu protahovanému závěru.(16.8.2007)

• - Režisér filmu Spike Jonze priznal, že počas propagovania scenáru v Hollywoode mu jeden z producentov navrhol prepísať názov filmu na Being Tom Cruise (V koži Toma Cruisa). (HelenOfTroy)

• - Počas úprav scenáru sa Charlie Kaufman dozvedel, že v tom čase John Malkovich prebýval v manhattanskom apartmáne na 7 a 1/2 poschodí. (HelenOfTroy)

• - Scenárista Charlie Kaufman mal pôvodne dva rozličné nápady na scenár. Prvý bol o tajnom portály do hlavy cudzieho človeka, a druhý o afére muža s jeho spolupracovníčkou. Cítil však, že ani jeden z nich nikam nesmeruje, preto sa ich rozhodol spojiť a vytvoril Being John Malkovich. (HelenOfTroy)