V kůži Johna Malkoviche

V koži Johna Malkovicha

Being John Malkovich

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Přihrával mi do karet fakt, že už jsem dávno zmagořil, že mám pod postelí dvířka do vašich myslí- na to obvzlášť pozor- a hlavně jsem se v tom nechtěl babrat. Být v něčí kůži je fuška sama o sobě, proto jsem si nechtěl přihazovat na hrb pytel s problémem takto vrtošivým. Charlie Kaufman je výjimečná osoba, jejíž fantasmagoristické stavy jsou pro mě jako výstup na Everest, ale výsledná rekapitulace cesty, jejich útrap a pádů, je nakonec tím největším zadostiučiněním a katarzí. A obrovská herecká příležitost pro Cameron Diaz, která tentokrát nechala diblíkovský úsměv doma a do Lotte se pořádně opřela. S láskou, Malkovich!(29.12.2009)

Originální filmový počin, který se jen tak nevidí. Kvalitní herecké obsazení hraje ještě nad očekávaní. Hlavně John Cusack předvadí bezchybný výkon a naprosto reálný přepis postavy do filmu. Scénář je geniální, spousta vtipů, hlášek, dává možnost vyniknout a stvořit dokonalé filmové postavy/charaktery, které jen tak aspoň já z hlavy přes noc nevyženu. Film možná nabízí akorát trochu hůře stravitelný příběh na pochopení, což neberu jako chybu. 9/10*(1.5.2008)

V kůži Johna Malkowiche bych chtěl být pouze v případě, že by mi společnici dělala Catherine Keener, kterážto pro mě byla tím nejlepší (a zároveň pochopitelně i nejhezčím), co film nabídl. Držela mou pozornost, protože zbylá směs černé komedie, parodie, sci-fi a mysteriózního thrilleru kříženého s romantickou love story mi pro svou přeplácanost příliš nevoněla. Nepodařilo se ji totiž namíchat tak, aby bylo v každém jednotlivém okamžiku jasně patrné, jak je skutečně zamýšlena. Ono je pěkné si lecos domýšlet podle svého uvážení, ale to není dost dobře možné, přeskakuje-li mysl mezi tolika žánry. Přitom námět se mi více než zamlouvá. Proto pevně věřím, že se někdy v budoucnu podaří ještě někomu jinému zpracovat jej do vyváženější podoby.(24.7.2011)

Zvláštní. Mně to příjde, jako kdybych koukal na něco, co nevzniklo na naší zeměkouli. Celé je to totiž hrozně divné, neobvyklé a hlavně odehrávající se v kůži Johna Malkoviche. Příběh mi ze začátku nabízel takovou milou pozitivní nudu, která sice na žádný zázrak nevypadala, ale zase se nedá říct, že by byla natolik strašná, že bych u toho umíral. To co se dělo pak už prostě mlelo tak zvláštním mlejkem na maso, že jsem prostě seděl, koukal a absolutně nechápal. Jenom dobře, že je to uvolněno tím, že je to vlastně zčásti komedie plná zvláštních situací. John Malkovich se do filmu povedl na výbornou. Abych se přiznal, stejně jako ve filmu lidem, ani já si přesně nedokážu vybavit konkrétní roli, kterou on ztvárnil a já bych si jí zapamatoval, krom toho, že teda jméno mi je dosti známé. Což je asi tak všecko. Každopádně s tímto filmem si udělal nemalou reklamu a hlavně nádherně zkombinovanou realitu s fikcí tak zajímavým způsobem, že prostě nejde od tohoto filmu odejít jinak než se vztyčenou hlavou. Je to tak zvláštní. --- Nějaké otázky? - Proč je tady tak nízký strop? - Nižší strop, nižší nájem.(13.7.2008)

Svět naruby. Normálně se Malkovich stává postavami, tentokrát se postavy stávají Malkovichem. Sobec je to. Vůbec mu nevadí, když vládne svojí postavě a připadá mu přirozené, že ta tančí, jak on píská, ale když se to prohodí, hned je oheň na střeše. Není však dobře, když se chce Malkovich stát Malkovichem, protože takový Malkovich jistě bude chtít stát se Malkovichem, který bude chtít stát se Malkovichem, který bude chtít stát se Malkovichem. Malkovich, MALKOVICH, MAAALKOVICH!!!! Nikdy to neskončí!!!! ÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ!!!!!!(2.5.2011)

• - Počas úprav scenáru sa Charlie Kaufman dozvedel, že v tom čase John Malkovich prebýval v manhattanskom apartmáne na 7 a 1/2 poschodí. (HelenOfTroy)

• - John Cusack kvůli svojí roli chodil na loutkářské kurzy. (Karlos80)

• - Režisér Spike Jonze se ve filmu mihne v cameo roli asistenta Dereka Mantiniho (Karlos80)