V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Dost ulítlý, komplikovaný, ale vtipný a hlavně zcela originální film podle scénáře Charlie Kaufmana. Děj filmu? Pobyt v kůži Johna Malkoviche. Samozřejmě se vstupem v 71/2-tém patře a výstupem u dálnice. Trailer - zde na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/4871-v-kuzi-johna-malkoviche-being-john-malkovich/videa/(13.8.2009)

V kůži Johna Malkoviche je druhý film podle Kaufmanova scénáře, který jsem měl tu možnost vidět a musím říct, že se jedná opět o velice nadprůměrnou podívanou. Příběh je originální, což je vlastně známka Charlieho Kaufmana, co scénář to skvost, který si nedovoluje nic kopírovat. U této komedie jsem se opravdu bavil od začátku do konce, barvité dialogy, chytlavý příběh a hlavně hrdinové kteří získávají čím dál více zkušeností. Ještě více než základní dějová linie se mi líbila snaha Craiga a Lotte zalíbil se půvabné ale poněkud nepředvídatelné a odměřené Maxine, v podání skvělé Cathrine Keener. Zajímavá také byla studie Malkovitche, kterého se Craig učil ovládat tak dlouho, až se mu podařilo vypudit hercovo podvědomí do míst, kde již nemá žádnou moc. No prostě parádní podívaná, která nikdy neomrzí...(13.1.2006)

Byť toto Shyamalanov film, tak sa na základe záverečnej pointy ani nečudujem. Veľmi zvláštny, zaujímavý, kvalitný a vo svojej kategórii jedinečný film, len čo je pravda, a bol by som veľmi zvedavý na to ako vznikala táto myšlienka, ako rolu prijal Malkovich a či vôbec bola ušitá priamo naňho alebo boli aj iní herci v poradí alebo pred ním! Každopádne tá inovačnosť bola na pár miestach až veľmi poprekrúcaná a pridaním viacerých prvkov komédie by sa film len vylepšil. Sugescia sa totiž dostavila a nie raz som sa pristihol pri tom, či moje myšlienky sú ozaj moje. 80%..(18.5.2006)

Luis Bunuel sa môže ísť so svojím poňatím surrealizmu v porovnaní s geniálnym dielom Spikea Jonzea pásť spoločne napríklad aj s Lynchom. Nič proti nim, ale nástup scenáristu Charlieho Kaufmanna na scénu bola v Hollywoode udalosťou desaťročia. Hovoriť o deji nemá zmysel, pretože to žiadny zmysel slovami dať nemôže. Plagát hovorí za všetko, film je rovnako šialený. Lenže na rozdiel od niektorých filmov hore spomínaných tvorcov dáva určite zmysel a nemusíte byť rozmaznaný intelektuál, aby ste si film užili na plné pecky. Oscar za scenár v rukách iného tvorcu je jeden z mnohých prešľapov našich obľúbených akademikov.(3.6.2012)

Kam pojedete letos na dovolenou? Na Kanáry, do Alp, do lázní nebo je libo poznat kebuli Johna Malkoviche zevnitř? Doporučuju ty lázně, protože jsem se právě vrátil z restaurace plné Malkovichů a v rámci zachování duševního zdraví odcházím na delší posezení k profesionálnímu nahlížeči do zákoutí cizích hlav.(4.9.2009)

• - Režisér filmu Spike Jonze priznal, že počas propagovania scenáru v Hollywoode mu jeden z producentov navrhol prepísať názov filmu na Being Tom Cruise (V koži Toma Cruisa). (HelenOfTroy)

• - Natáčelo se v Los Angeles, New Jersey a Long Beach (USA). (Tygrys)

• - Hra, kterou si Malkovich předčítá v křesle je The Cherry Orchard od Antona Chekhova. (HellFire)