V kůži Johna Malkoviche

Being John Malkovich

V koži Johna Malkovicha

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 1999, 108 min

Veľmi zaujímavý námet vyvolávajúci viaceré otázky o potrebe ľudí kontrolovať iných a prostredníctvom takejto kontroly presadzovať seba pochovala pre Kaufmanov scenár neúnosná stopáž. Herecky výborné (Catherine Keener je ukážková mrcha), uletené, ale na môj vkus príliš málo bizarné a príliš dlhé. 8/10(25.12.2006)

Přihrával mi do karet fakt, že už jsem dávno zmagořil, že mám pod postelí dvířka do vašich myslí- na to obvzlášť pozor- a hlavně jsem se v tom nechtěl babrat. Být v něčí kůži je fuška sama o sobě, proto jsem si nechtěl přihazovat na hrb pytel s problémem takto vrtošivým. Charlie Kaufman je výjimečná osoba, jejíž fantasmagoristické stavy jsou pro mě jako výstup na Everest, ale výsledná rekapitulace cesty, jejich útrap a pádů, je nakonec tím největším zadostiučiněním a katarzí. A obrovská herecká příležitost pro Cameron Diaz, která tentokrát nechala diblíkovský úsměv doma a do Lotte se pořádně opřela. S láskou, Malkovich!(29.12.2009)

Film, který si asi zasluhuje více než jedno zhlédnutí, ale zároveň podívaná, do níž by se mi podruhé ani moc nechtělo. Ten nápad je prostě.... divný. Ano, to je to jediné správné slovo, které ale představuje v tomto případě dost velký pojem. Myšlenka podívat se přímo do hlavy slavné osobnosti a prožít pár chvil z jejího pohledu totiž představuje pro kvalitního režiséra i kvantum nepřeberných možností a zápletek. Netvrdím, že Spike Jonze je režisérská třída, ale zde si nakonec poradil tak dobře, jak to jen šlo. Sice mě nedokázal po celou dobu zbavit dojmu, že sleduji strašně divný film, ale to on ani neměl v plánu. On nechal diváka v tom příběhovém rébu vymáchat od hlavy až k patě a zároveň zvládl podat celý film tak, že nevyzní do ztracena a po pár hodinách upadne v zapomnění. A John Malkovich byl skvělou volbou. Já bych tam měl sice radši třeba Nicholsona, ale i tak klobouk dolů před jeho výkonem a třikrát sláva za scénu v restauraci, která byla skutečně pikantní. Ale taková je i celá tahle komedie- zábavná, jedinečná, nečitelná a "divná".. 75%(13.1.2013)

Kaufmanovo scénář ve mě vyvolal pochybnosti o hranici mezi originalitou a čirým bláznovstvím. Hodně ujetý film, jehož příběh se raději nebudu pokoušet nikomu převyprávět, protože by mě to mohlo stát plnou penzi v jedličkárně na dobu neurčitou. Pokud jste někdy chtěli být v kůži Johna Malkoviche, tak rozhodně neváhejte a pusťte si film "Being John Malkovich". Pokud se ptáte: "proč zrovna John Malkovich?", nebo "kdo to sakra je?". tak rovněž neváhejte a shlédněte film, už jen kvůli precizní filmařině a skvělým hereckým výkonům. Pokud bych v závěru měl zhodnotit celý film jednou větou, tak snad jen: Malkovich, malkovich malkovich malkovich John Malkovich malkovich malkovich malkovich.(11.5.2014)

opravujem svoje povodné hodnotenie a zvyšujem ho o jeden stupeň - musel som byť slepý a hluchý, keď som ho pri prvom zhliadnutí neocenil ako scenáristický vrchol americkej (a nielen americkej) produkcie - Charlie Kaufman je poloboh a tento scenár je jeho dokonalá vízia, a keď sa pridá Jomzeho réžia vedúca skvelých hercov ako bábky v ústrety úchvatným výkonom, vyjde z toho zážitok pudiaci sliny do ústnej dutiny. Ďakujem.(8.7.2005)

• - Ke konci filmu se na okamžik objevil i režisér David Fincher. (Karlos80)

• - Režisér filmu Spike Jonze priznal, že počas propagovania scenáru v Hollywoode mu jeden z producentov navrhol prepísať názov filmu na Being Tom Cruise (V koži Toma Cruisa). (HelenOfTroy)

• - Willie Garson (chlapík z restaurace) improvizoval scénu, ve které obdivuje Malkovichův výkon „retardovaného“ ve filmu. Gardin měl jasné instrukce – co nejvíce krát použít slovo retard. (HellFire)