Kóma (festivalový název)

The Coma

Sci-Fi / Akční

Rusko, 2019, 101 min

• LIVINGDEAD

Pane Bože, já zase naletěl na hodnocení! To zase byla sračka! Nesmyslný příběh, mizerné akční scény..... Za efekty 20%, víc si to nezaslouží!(10.4.2020)

Jako by někdo zfilmoval můj Pinterest - zkopíroval z jednotlivých nástěnek impozantní obrázky lodí, vlaků, ponorek, mostů, měst a industriálů, chaoticky je zavěsil do vzduchu a nechal mezi nimi a skrz ně pobíhat a poskakovat postavy. Hlavně prvních pár minut je WOW a celé to volá po sledování na velkém plátně, protože vizuálně je to fakt pecka a je na tom vidět každý rubl, co do toho narvali a že jich muselo být hodně. Bohužel, první polovina je dějově nudná, jen se chodí z místa na místo a vysvětluje se, přičemž velké mínus je, že se o postavách skoro nic nedozvíme. V druhé polovině wow efekt i fajn akce odezní, ale postavy se konečně prokreslí a zazní pár zajímavých, byť neoriginálních myšlenek. Jo, je to ruská splácanina Matrixu a Inception žonglující s kómatem, vzpomínkami a sny, která by potřebovala lepší scénář, režii, herce, akční scény i hudbu, ale už kvůli vizuálu to není ztráta času a pokud máte rádi filmové útěky do virtuálních realit jako já, taky byste neměli být zklamáni.(17.8.2020)

Svět, ve kterém se nachází člověk, co upadl do kómatu, je poskládán ze vzpomínek všech, již se zde ocitli. A pak jsou tu i sny, které patří do škatulky - vstup zakázán. I když jsem měl pocit, že sny a vzpomínky zde byly zaměňovány - viz místnost, kterou dostal Viktor jako byt. Snímek sází na vizuální stránku a tady je kámen úrazu. Po výtvarné stránce je fantastický svět působivý, po stránce trikové už to taková sláva není. Pozadí jsou placatá a vypadají jako namalované kulisy, většina objektů vytvořených v počítači působí až příliš uměle a pixelově. Z hlediska speciálních efektů nesahá Kóma americkým snímkům (comicsovky, Star Trek, Star Wars ad.) ani po kotníky, což by se nakonec dalo přežít, kdyby měl film větší spád a napětí. Na druhou stranu pár zajímavých scének se najde - úvodní honička, vyzvedávání torpéda či obklíčení smrtícími lovci. Konec potěšil, ale na film asi brzy zapomenu.(14.6.2020)

(72%) Ale jo, proč ne? Kóma je solidní, ruský film, který se dá asi vidět spíš jen jednou, ale mě to nepohoršilo a i docela bavilo. Nemůžu říci, že bych se zde nudil a hledal nějakou převratnou chybu. Největším kladem je rozhodně skvělý VIZUÁL EFEKTŮ – to se rusům povedlo. Samozřejmě to není nic extra jiného, co bych neviděl u jiných filmů, ale zde se na to dívalo opravdu hezky. Jak už tu každý píše, námětem je to tak trochu vykrádačka MATRIXU a tím vizuálem trochu Nolanového POČÁTKU. Ale to mi nevadí. Zápletku to mělo docela jednoduchou a pointa je rovněž taková přímočará, ale naštěstí funguje. Určitě bych k tomu rozuzlení něco poupravil a celkově bych obohatil scénář buď o víc akčních sekvencí, nebo nápadů, ale to by zase musel být mnohem větší rozpočet. Takže to vlastně asi ani lépe dopadnout nemohlo. K hereckému obsazení výtky nemám, i když mě skoro nikdo extra nezaujal. Hudba obyčejná, ale ušla. Takže taková nadprůměrná, příjemná jednohubka, kterou si ještě možná někdy při správné náladě pustím.(8.8.2020)

• Chrustyn

Akčnější, ale hloupější a méně zábavná ruská variace na Nolanův Počátek.(9.11.2020)

Kóma by se dalo pojmout jako ruská verze Počátku s menším rozpočtem a slabším příběhem, nicméně i tak se jedná o povšimnutíhodný film s nejedním zajímavým nápadem a několika audiovizuálně podmanivými scénami. Líbil se mi vizuál reaperů, podoba komatického světa a vesměs i jeho pravidla. Film má poněkud pomalejší rozjezd, což se cca od poloviny změní a děj jede již na plné obrátky. Nad filmem se po celou dobu vznášela na první pohled již ohraná, divácky však stále vděčná otázka: Co bychom byli schopni obětovat pro dokonalý svět, v němž je možné prakticky všechno? Ve výsledku milé překvapení z ruské produkce.(29.6.2020)

Vizuálně to bere dech. Koukáte na bombastické obrazy na plátně to s vykulenýma očima. Příběh je celkem chytrý a klade otázky, které nejsou vždy zodpovězeny. To největší peklo si vytváříme v hlavě sami. K tomu velmi jednoduché dialogy. Vizuální efekty zastíní i Marvelovky. Pobavilo mě přeložení z němčiny do českého titulku "Jsem tady vůdce".(20.4.2020)

Ruský Matrix s vizuálom v štýle Inception. Zase tu jeden vyvolený musí zachrániť všetkých ostatných tentokrát vo svete spomienok ľudí v kóme. Zápletka je strašne jednoduchá, takže sme hneď vrhnutý do akcie. Tá je hlavným ťahákom filmu. CGI síce chýba pár desiatok mega k dokonalosti, ale vizuálne to je neskutočne vynaliezavé a pôsobivé. Naháňačky v ktorých ľudia do strán alebo hore, čím sa mení celá perspektíva sú dostatočne pôsobivé. Pointa, ktorá za všetkým stojí ma zo začiatku trochu sklamala, ale úplne blbá nie je. Je to proste len príliš jednoduché, podobne ako postavy o ktorých sa tiež veľa nedozvieme a predstaviteľ ruského Nea by potreboval asi tak desaťkrát väčšiu charizmu. Ale napriek štedrej stopáži má film svižné tempo a ani na chvíľu som sa nenudil. Takže výsledkom je príjemná sci-fi jednohubka so skvelým vizuálom. 6/10.(7.8.2020)

• PauloZ

Vykradený Inception navíc s mizernou akcí a slabýma efektama. Námětově je to sice v pohodě, ale co z teho, že...(26.7.2020)

Musím souhlasit s kombajnem (klid, nezbláznil jsem se, je to uživatel), taky mi v hlavě okamžitě naskočil Počátek i Matrix, ještě se k nim ale přidal videoklip skupiny Korn Coming Undone. Je tedy jasné, že mi film nepřipadal příliš originální, přesto mě celkem bavil, a s klidem bych mu přihodil i čtvrtý kousek, kdybych se v určité fázi nezačal trochu nudit. Přes všemožné nedostatky CGI se mi hodně líbil vygenerovaný Žnec (nebo Reaper, jak kdo chcete). 3*+(24.11.2020)

Počátek (Inception) říznutý Matrixem, skoro až vykradačka. Úvodní scéna připomene Neovu záchranu před agenty (mimochodem jedna z postav se jmenuje Tank, další Link - stejně jako dva piloti Matrixu a hlavní hrdina, ten je Architekt). Čas samozřejmě plyne v komatu pomaleji... Prvotní vykradačku nicméně přikryje meziúrovňový boj a pak to začne mít i děj. Takže příjemné překvapení, o dost lepší než ruská scifi Ochranci. Slušné efekty, rvačky slabší průměr, ale mělo to příběh.(1.8.2020)

Z hlediska scénáře je to přehlídka klišé a schémat, ale jinak... Originalita a audiovizuální zpracování jsou na špičkové úrovni a já jsem jenom kroutil hlavou, jak něco takového mohlo vzniknout v Rusku. Holt se přisypaly haldy peněz a podle toho to vypadá. Jen tak dál. 80%(7.8.2020)

A čo keby to aj bolo inšpirované INCEPTION (ako že asi je) ? KOMA má vlastnú víziu a je rýdzo filmová. Problém vidím v zamiešaní akcie a romantiky - Prečo sa tam strieľali akože ? Pretože bez toho už by sa tam vlastne vôbec nič nedialo ? - mne by hádam stačilo, aj keby sa len prechádzali po tej kúzelnej koláži z potrhaných spomienok. Pri prechádzke ale nezostane - za obrázkami sa skrýva parádny komplexný príbeh. Problém je však v tom, že názov filmu sám už prezrádza, o čo pôjde, takže niektorým zmlsaným miestnym géniom to vďaka tomu prišlo hrozne "predvídateľné". "Príšerne neoriginálne" to zase bolo preto, že to námetovo čerpalo - alebo sa podobalo - až DVOM iným, slávnym filmom! Ale prosím vás! (U 20 marveloviek za sebou to problém nie je..?) Ako vravím, mne prišla KOMA v pravom protiklade k väčšine komentujúcich až zbytočne "komplikovaná" v zmysle pokračovania a rozvíjania deja... pretože aj bez všetkých tých ďalších zápletiek iba samotné blúdenie vo svete útržkov spomienok a zisťovanie ktorá je koho, s riešením mučivej otázky, či sa odtiaľto dá dostať alebo sa zmieriť s miestnym, možno večným, možno mihnutým, životom, je dostatočne silné... Nie je to len s padnutou sánkou vyučujúcich zložená skúška zo špeciálnych efektov... - podopreté ešte tým príbehom nie je KÓMA nepodobným zjavením, ako keď Rusi kedysi prišli s NOČNOU HLIADKOU. A predstava úniku pred šedivým životom, horkou skutočnosťou reálneho sveta (a možno aj súčasným režimom) do zabudnutia snového sveta vybudovaného iba vlastnou fantáziou, je znepokojujúco lákavá.(2.12.2020)

• noriaki

Efekty jsou místy doslova ohrmoující, ale možná měla produkce část peněz investovat i do lepšího scenáristy. Film má skoro dvě hodiny a děje v něm je stěží na hodinu. Ani tak si nenašel čas na práci s postavami, na vykreslnení atmosféry, nebo na lidské momenty. Když se příběh dokodrcal až k akci, spadla kvalita ještě o stupeň níž. Tak nudné a nezajímavé přestřelky už jsem dlouho neviděl. Kóma má slušný námět a fantastické prostředí. Zbytek nestojí vůbec za nic.(11.10.2020)

Ruské Inception, které se vydalo vlatní cestou do ráje...70%.(2.8.2020)

Po technickej stránke sa Rusi dotiahli na taký mix medzi Inception, Doctorom Strangom a celé to bolo trochu pripomínajúce aj hru Inversion a samozrejme neurónové spojenia v ľudskom mozgu. Čo sa týka audiovizuálneho spracovania tak fakt neskutočnú prácu si s tým niekto musel dať. Príbeh je však namiesto akcie alebo trileru skôr dramatický a sčasti psychologický, keďže sa jedná o pacientov v kóme, takže vidím v tom nevyužitý potenciál. Ešte do dvoch tretín to bolo fajn, kým sa jednalo o survival v snovom svete, kde fantázia nepozná hraníc. Škoda. Na konci nechali mierne pootvorené vrátka pre prípadné pokračovanie, aj keď príbeh uzatvorili, tak by som bol zvedavý. Ak by to dostalo progres ako dostal Attraction Invasion po prvom Attraction, tak sem s tým.(12.4.2020)

Vizuálně Koma strčí třičtvrtě Hollywoodu do kapsy, na tohle je vyloženě radost se dívat - hlavně začátek je fakt mazec. Příběhově je to sice trošku slabší a předvídatelný, ale ne zas tolik, abych přestal dávat pozor. Chválím hlavní myšlenku filmu, konečně zas něco trošku neokoukanýho (i když inspirace Inception je zřejmá), navíc mě baví, jak si to Rusové točí po svým a rozhodně už se kvalitativně dotáhli na západní svět. Rozhodně jsem se bavil, i když to zdaleka není film, o kterým se bude mluvit i za deset let. Hlavně herecký výkony by to chtělo trochu zlepšit, hlavní hrdinové byli dost prkenný. Ti intelektuálně nesmělejší, co hodnotí film podle země původu - tak proč na to koukáte? Bože...(26.4.2020)

Vizuálně velmi povedené, bohužel příběhově a herecky totální průser.(10.4.2020)

Vizuálně poutavé, řekl bych že tohle se u ruského filmu jen tak nevidí. Příběhově bohužel slabé a až příliš klišoidní.(19.10.2020)

Originální a vizuální hodně povedený ruský sci-fi/fantasy. Zaujalo...(13.4.2020)

<< předchozí 1 2 3