Učitel - Série 1 (série)

Krimi

Polsko, 2016, 9 h 10 min (Minutáž: 55 min)

Marian Prokop

Atanas Valkov

Grzegorz Damięcki, Piotr Głowacki, Cezary Łukaszewicz, Maciej Stuhr, Mateusz Więcławek, Malwina Buss, Magdalena Cielecka, Katarzyna Dąbrowska, Paweł Królikowski, Joachim Lamża, Józef Pawłowski, Krzysztof Pieczyński, Przemysław Bluszcz, Robert Gonera, Katarzyna Kwiatkowska, Aleksandra Popławska, Beata Kawka, Ewa Kolasińska, Maria Maj, Łukasz Simlat, Helena Sujecka, Dariusz Toczek, Sebastian Fabijański, Tomasz Dedek, Andrzej Konopka, Delfina Wilkońska, Magdalena Pociecha, Olga Kalicka, Kamila Kamińska, Tomasz Oświeciński, Magdalena Czerwińska, Aleksander Mikołajczak, Piotr Miazga, Andrzej Deskur, Rune Temte, Bartosz Wesołowski, Zuzanna Bernat, Grażyna Zielińska, Joanna Orleańska, Adrian Zaremba, Paulina Szostak, Szymon Piotr Warszawski, Patryk Pniewski, Jakub Serwaczak, Robert Czebotar, Jakub Zając, Katarzyna Sawczuk, Aleksandra Grabowska, Kamil Mróz, Wojciech Czerwiński, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Maciej Charyton, Sandra Drzymalska, Mateusz Malecki, Michalina Rodak, Piotr Kruszewski, Michał Hytroś, Tomasz Jóźwik, Zbigniew Konopka, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Łojan, Adam Nawojczyk, Tomasz Piotrowski, Jacek Reda, Zbigniew Stolarek, Rafał Szałajko, Robert Wabich

Wojciech Bockenheim

Scénografie:

Maciej Fajst, Karolina Kosicka (set dekoratér)

Kostýmy:

Agnieszka Werner

A co z toho teď máš? Žes viděl ten polskej seriál? :-) Skandinávie to není, ale velmi solidní počin jo. Taková ta kritika maloměšťáckejch poměrů podpořená zajímavými hereckými typy a výkony. Scénář sice občas připraví postavám dost zvláštní jednání, ale za ten nečekanej závěr dávám silný ****. Stručně: rád se podívám s učitelem i do Wrocłavi...(7.3.2020)

Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4*. Seriál má dobrou atomosféru, ale v mých očích jej sráží ne vždy logické chování hlavních i vedlejších postav a zklamal mě i konec. Ani ne tak označení konkrétního pachatele, i když to byl můj první tip, jako spíš způsob odhalení. Na principu Deux Ex Machina. Nicméně prostředí, atmosféra a některé herecké výkony byly velmi dobré, takže nakonec jsou z toho silné ***.(15.11.2018)

Takže, máme tu malé mesto a zavraždenú sedemnásťročnú, krásnu blondínku, obľúbenú premiantku triedy. Kde na to tí Poliaci len chodia? Do Dobrowic (spomínané malé mesto) prichádza nový učiteľ z Varšavy, vraj z osobných dôvodov a účelovo sa zamotá do všetkého, do čoho sa zamotať dá. Vraždy, drogy, skazená mládež, skazení dospelí, biznis so Švédmi (nevídali) aj bez Švédov, korupcia, intrigy, milostné avantúry, temné tajomstvá a hnusné ohováračky. Proste štandardné malomesto. My z väčších miest také problémy nemáme, aj keď blondín je všade dosť, že? Ak pri mojom popise nikomu na rozum neprišiel seriál Twin Peaks, tak ho ešte nevidel (nie rozum, Twin Peaks). Navzdory povedomému základu, medzi týmito dvoma dielami neexistuje žiadna ďalšia podobnosť, Belfer sa drží v medziach reality a sleduje svoju vlastnú originálnu dejovú líniu. Tuším sa začínam do Poliakov zamilovávať, len nech sa nezačnú príliš nakláňať na západ a ponechajú si tú čarovnú, pre slovanské filmy tak typickú, dušu. Sic telesnou konštrukciou nezodpovedá, pán učiteľ Pawel mi vizuelne pripomínal jedného reálneho Pavla a ako jeho osobnostný protiklad ma ten fiktívny svojim správaním neprestával udivovať (čiste súkromná pridaná hodnota, pardon).(22.6.2019)

Maciej Struhr přijíždí na malé město jako učitel na střední školu, jejíž studentku někdo zavraždil a on se dá do pátrání po vrahovi. Postupné odhalování jednoho zločinu plynule přejde v rozkrývání mocenských struktur na malém městě - korupce, klientelismus, obchod s drogami apod. Dobře vystavěný příběh, vykreslení postav a herecké výkony parádní. Poláci si zkusili něco jako severskou detektivku a mně to bavilo tak jako dlouho nic jiného.(11.3.2020)

Na podobnost výchozí situace s "Twin Peaks" tu už přede mnou upozornili jiní a já k tomu dodám, že sovy, jak známo, nejsou tím, čím se zdají být. Rýsující se rozuzlení vypadalo zprvu lehce banálně, pak se ukázalo, že vše bude patrně poněkud složitější a když byla nakonec jako hybatel řetězce nešťastných událostí a morálně nejzkorumpovanější osobnost odhalena postava, která mi byla po celou dobu asi nejsympatičtější, musel jsem před odvahou a důmyslem tvůrců smeknout pomyslnou rogatywku.(7.3.2020)