Učitel (TV seriál)

• angličtina

The Teach

(festivalový název)

Krimi

Polsko, 2016–2017, 16 h 30 min (Minutáž: 55 min)

Atanas Valkov

Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Grzegorz Damięcki, Paweł Królikowski, Józef Pawłowski, Sebastian Fabijański, Aleksandra Grabowska, Piotr Głowacki, Mateusz Więcławek, Paulina Szostak, Krzysztof Pieczyński, Łukasz Simlat, Katarzyna Dąbrowska, Michalina Łabacz, Szymon Piotr Warszawski, Eliza Rycembel, Dariusz Starczewski, Zofia Wichłacz, Damian Kret, Aleksandra Konieczna, Miroslaw Haniszewski, Stanisław Linowski, Bartosz Sak, Joanna Niemirska, Jakub Gąsowski, Cezary Łukaszewicz, Malwina Buss, Joachim Lamża, Przemysław Bluszcz, Robert Gonera, Katarzyna Kwiatkowska, Aleksandra Popławska, Magdalena Czerwińska, Beata Kawka, Ewa Kolasińska, Andrzej Konopka, Maria Maj, Helena Sujecka, Dariusz Toczek, Tomasz Dedek, Andrzej Deskur, Magdalena Pociecha, Rune Temte, Olga Kalicka, Kamila Kamińska, Piotr Miazga, Aleksander Mikołajczak, Joanna Orleańska, Delfina Wilkońska, Grażyna Zielińska, Bartosz Wesołowski, Tomasz Oświeciński, Zuzanna Bernat, Agnieszka Wosińska, Paulina Walendziak, Anna Smołowik, Magdalena Smalara, Dorota Landowska, Radosław Krzyżowski, Zina Kerste, Weronika Asińska, Adrian Zaremba, Maja Szopa, Patryk Pniewski, Jakub Serwaczak, Robert Czebotar, Jakub Zając, Katarzyna Sawczuk, Kamil Mróz, Wojciech Czerwiński, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Jan Hrynkiewicz, Krystian Pesta, Maciej Tomaszewski, Milena Staszuk, Monika Roszko, Filip Warot, Stefan Pawłowski, Philippe Tłokiński, Dariusz Biskupski, Aleksandra Domańska, Maciej Charyton, Sandra Drzymalska, Mateusz Malecki, Michalina Rodak, Piotr Kruszewski, Michał Hytroś, Tomasz Jóźwik, Zbigniew Konopka, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Łojan, Adam Nawojczyk, Tomasz Piotrowski, Jacek Reda, Zbigniew Stolarek, Rafał Szałajko, Robert Wabich, Jacek Sałaj

Wojciech Bockenheim

Scénografie:

Maciej Fajst, Karolina Kosicka (set dekoratér)

Kostýmy:

Agnieszka Werner

Komentáře uživatelů k TV seriálu (47)

Škoda několika posledních dílů druhé řady, byly překotné, nelogické a nedotažené a to zamrzelo hodně. Do té doby by seriál pravý opak, dynamický, překvapivý, zaťatý Maciej Stuhr výborný a jako objev netradičního seriálu našich slovanských sousedů Učitel velmi potěšil.(19.8.2019)

Tenhle seriál jsem jela téměř v jednom tahu, takže to nejde jinak, než abych ho patřičně ohodnotila. Polská produkce stále něčím překvapuje a tohle byl zase jeden z jejich super počinů. Možná se to chvilkama trochu moc zauzlíkovalo, ale vždy se jim to podařilo rozmotat k mému překvapení a že jich je dost, to už tady někdo psal. Ani mně se to nepodařilo prokouknout do mrtě a poslední minuty, kdy došlo na krájení chleba, bylo vyřešený podle mě bezvadně. Jedno slůvko pro Poláky zcela běžné, nemusí titulkáři snad ani překládat, to nejde přeslechnout a ani co do počtu, kterých je ve filmu neurokom.(24.10.2017)

V případě Macieje Stuhra nepadlo jablko daleko od stromu a tatínek může být, myslím, se synkem spokojen. Jeho profesor je dostatečně charismatický a mužný, aby si získal přízeň televizních diváků, a kriminální případ je dostatečně spletitý na to, aby utáhl 10dílnou sérii. Pokud bych přece jen měl nějaké výhrady, tak ke scénáři, který z hlavního hrdiny dělá až příliš suverénního hráče. Vypadá to, jako by polský učitel prošel v rámci přípravy kurzem pro příslušníky speciálních služeb a špinážní praxí. Jinak je ale seriál zaplněný celou řadou postav s velkým potenciálem a logika vyprávění se neohýbá směrem, při kterém bych nesouhlasně kroutil hlavou. Celkový dojem: 80 %.(23.2.2020)

Jednička byla vyváženější, dvojka spíš nastavovaná kaše.(17.6.2020)

Zpočátku mi to přišlo jako banální klišé. Izolovaného malého města se zmocnili bohatí padouši, zkorumpovali policii a ve jménu své hamižnosti terorizují zbytek slušných lidí, přičemž neohoržený amatér nakonec dá všechno určitě do pořádku. V závěru však příběh dostal novou energii a záískal na originalitě, díky čemuž jsem * přidal.(31.5.2020)

Tenhle polský seriál Učitel může bez debat konkurovat dánským seriálům. V posledním díle mi spadla brada, protože takhle překvapivý děj a konec jsem u dánských seriálů dlouho nezažil. Moc se těším na další řadu, ale obávám se, že té první už se asi nevyrovná. Výborný casting, atmosféra a charaktery určitých postav nemělo chybu. Nebudu vypisovat určité postavy, protože by to nebylo fér. Filmy a seriály z Polska poslední době nemají chybu. Kéž by takovéhle konce seriálu u polska viděl u českých seriálů, ale to bude asi můj jeden velký sen.(7.3.2020)

Vražda jedné dívky se vyšetřuje celou sérii a přesto to bohatě stačí. Na zdánlivě jednoduchém příběhu se postupně odhaluje portrét jednoho provinčního městečka a je to po čertech prohnilý obrázek. Pavučiny vztahů se táhnou do minulosti, hezký povrch zakrývá pořádnou špínu. Vraždu místo policie vyšetřuje učitel.... Ale vzhledem k tomu, jak neschopná a úplatná policie je, by snad byla lepším vyšetřovatelem i školní kuchařka. SHRNUTÍ: Polsko - dobře, ty!(12.4.2020)

Belfer - no, tak se dělají dnešní seriály...Určitě byla inspirace v severské tvorbě, ale Belfer je dobře zasazen do polských reálií...Jak moc dobrý seriál je, se většinou pozná podle konce, jak moc nám tvůrci odkryjí postavy a poskytnou nám indicie k odhalení pachatele...No a tady jsem překvapen, jak jej scénaristé napsali...Netipoval jsem dobře a myslím, že pramálo lidí dojde k odhalení pachatele ještě před koncem...Herci na výbornou, atmosféra, dialogy...Jo jo, stačí mít dobrý nápad, promyšlený scénář, zápletku, dobrého producenta a točíme...(9.2.2017)

Tak trochu dánská legendární Forbydelsen. Hodnotím po čtvrté epizodě, přičemž jsem se mylně domnívala, že šestou bude vymalováno. Deset dílu mě straší, ale jak znám polské filmaře, zajisté se k látce postavili čelem a já se nudit nebudu. Prozatím za 4.(15.2.2020)

Musím říct, že se mi to docela líbilo - i když ty rodinné vztahy tam byly přetažené za vlasy. A hvězda první velikosti Maciej Stuhl na mě tedy zrovna velký dojem neudělal. Ale poslední díl byla dobrá tečka, málokdy se závěr povede a tady se to stalo (vážně mě překvapilo, co se nakonec vyklubalo z nejsympatičtější ženské postavy).(8.3.2020)

Kvalitu polských filmů znám dobře, ale s polským seriálem mám co do činění poprvé. Příběh přináší záhadnou vraždu mladé dívky v malém městě a důsledné hledání viny. Pochopení motivů všech hlavních postav je tak zamotané, že počet potencionálních zabijáků střídavě roste a klesá. Přirozeně rostoucí napětí nenechává diváka lhostejného až do nečekaného konce a musím říct, že to byla "kurwa" paráda.(29.10.2017)

Nějakou dobu jsem ro měl rozkoukané a nakonec musím přiznat, že se tohle Polákům opravdu povedlo. Maciej Stuhr je opravdu výborný a v mých očích trochu herecký chameleon. Viděli jsme s ním doma všechny ty jeho romantické komedie a tady předvedl ještě daleko lepší výkon, než v Rudém kapitánovi. V mých očích je to skvěle namixovaná kriminálka, ze severských vlivů a třeba i britského Luthera (hlavně druhá řada). Překvapila mne druhá řada, kde jsem čekal recyklaci a ono to doslova zařadilo dvojku. A taky jako chlap musím ocenit krásný Polky, kde jsem docela rád, že se do rolí gymnazistech rozhodli obsadit dvacítky. Jinak to má dost kvalitní český dabing (Rimský a spol...) Začíná to podobně jako naše Pustina, nakonec je to teda uplně jiný, ale kvalita v podstatě srovnatelná. 9/10 Asi dám šanci všem těm polským Temným lesům, na které mne láká Netflix.(8.10.2020)

S Czasem Honoru a Alternatywami 4 zcela jistě nejlepší seriály, který kdy v Polsku vznikly. Nejde se nevyhnout porovnání s naší Pustinou, která vznikla ve stejnou dobu a je vcelku i stylově i vyprávěním dost podobná. Výborná kriminálka s inspirací jak ze severu, tak i třeba z True Detective nebo Killing a rozhodně to nefláká, což se ani od Palkowskiho nedalo nečekat. Dost mě zaujaly herecké výkony a na to, že Maciej Stuhr je jasně největší hvězdou tohoto seriálu, tak jsem rád, že Fabijański s Damieckim podali ještě lepší výkon než on. Paráda, fakt super!(13.3.2017)

Naozaj vynikajúci poľský počin, u ktorého je len jedna škoda, že sa v ňom nepokračuje. Keďže ide o TV projekt, majiteľ televízie dáva už tri roky prednosť iným veciam a pritom Belfer bol populárny, napínavý, mal veľa fanúšikov, v hlavnej role najznámejší herec a ešte to aj skončilo tak, že je na čo nadviazať. Seriály tohto typu mi budú vždy chýbať, niektoré časti končia mega pútavo, že človek ihneď, ak môže, púšťa ďalšiu časť. A hlavne celé to je natočené tak, že divák zaplače nad tými našími filmovými počinmi. Len o pár kilometrov severne od nás to robia naozaj na západnej úrovni.(13.4.2020)

Velká poklona k severním sousedům. Už dlouho se mi nekoukalo tak dobře na seriál kde jsem si připadal tak skoro doma jako v Pustině. Rozuzlení do poslední chvilky velice utajené, herecké výkony na úrovni, scénář i režie nádherně vyvážené.... Proetě paráda s velkým P(25.9.2017)

Maciej Struhr přijíždí na malé město jako učitel na střední školu, jejíž studentku někdo zavraždil a on se dá do pátrání po vrahovi. Postupné odhalování jednoho zločinu plynule přejde v rozkrývání mocenských struktur na malém městě - korupce, klientelismus, obchod s drogami apod. Dobře vystavěný příběh, vykreslení postav a herecké výkony parádní. Poláci si zkusili něco jako severskou detektivku a mně to bavilo tak jako dlouho nic jiného.(11.3.2020)

• bearmeedek

Hurááá. Má to hodně bodů, všichni to chválí, bylo to úspěšné i v jiných zemích - tak honem do toho a kdybych byl náhodou rozpačitý, tak pro jistotu to budu taky chválit. Leda prd. Dal jsem dva díly a mám jasno, že u tohoto nechci trávit čas, protože si raději aktuálně pustím třeba Pád (The Fall). Učitel je laciná polská snaha napodobit temné kriminálky a nejlépe snad i trochu "severského chladu". Nic z toho tu nefunguje a to kopírování místy působí dost uměle a nuceně. Poláci kopírují odjakživa kde co, ale ta kvalita je jiná.(13.2.2020)

• Sakee

Provinční seriál, který se hodí na všední odpoledne do programu TV Nova. Eh. Čím si to zasloužilo tak vysoké hodnocení?(14.3.2020)

Jsem moc ráda, že jsem objevila tenhle seriál. Vůbec jsem netušila, že Poláci tak umí. Jdu hledat další perly mluvené jazykem, na který si ještě musím zvykat.(10.2.2018)

Maciej Stuhr, toho vedu v povědomí už od romanťárny Noc plná zázraků (2011). On vypadá tak jako nemastně neslaně, přitom docela válí. U nás takový seriál nikdo neumí natočit, protože by to bylo spíš směšné, a musím říct, že mě to hodně bavilo. To co mi ale vadí, je poměrně překotné rozuzlení v posledních dílech druhé řady.(13.2.2020)

<< předchozí 1 2 3