Sluneční stát (festivalový název)

• Gruzie

Mzis qalaqi

City of the Sun

Dokumentární

Gruzie / USA / Katar / Nizozemsko, 2017, 104 min

• Jhershaw

Jestli chcete vědět, do čeho jdete, nečtěte ani tak oficiální synopsi, ale komentář uživatele iz67, je tam vše: " Šel jsem na to už s vědomím, že se toho nebude moc dít. Ale doufal jsem, že toho hodně uvidím (interiéry a exteriéry v rozkladu). Bohužel i přes značnou délku snímku se díky rychlosti (pomalosti) záběrů do filmu moc nevešlo." Tedy ve zkratce - chcete-li jít na film doufajíce, že budete obdivovat krásu rozkladu a zániku, nechte si zajít chut. Takových záběrů je tam jen pár. Zbytek filmu vypadá že byl natáčen stylem: postavíme kameru ke skupině neznámých, indiferentních lidí, necháme ji běžet 5 minut a uvidíme, co se stane. A pokud se nic nestane, pořád aspon máme 5minutový záběr a to se počítá. Odešli jsme po 40 minutách a určitě jsme nebyli mezi první dvacítkou odchozích.(6.7.2017)

Šel jsem na to už s vědomím, že se toho nebude moc dít. Ale doufal jsem, že toho hodně uvidím (interiéry a exteriéry v rozkladu). Bohužel i přes značnou délku snímku se díky rychlosti (pomalosti) záběrů do filmu moc nevešlo. Navíc je film omezen tím, že sleduje pouze 3 skupiny lidí. Takže místo spousty informací jsem si užil ne mnoho super rozvleklých záběrů. Škoda. 3* za téma.(1.7.2017)

Musím to trochu obhájit. Sluneční stát jsou skutečný čáry máry se zvukem (bože, ten machrovinkovej přechod z burácení hromu do burácení lokomotivy - slast!), obrazem a propojováním objektů v náročnejch podmínkách pro kompozici - každej záběr je vlastně tak dobrej, že by si zasloužil vlastní rozbor. Sice si myslím, že znova už to tu hodinu a třičtvrtě nedám (ostatně z toho nebude víc než zapadlá festivalovka), ale na jedno podívání si Rati Oneli zaslouží absolutorium. Už jenom proto, jak na mě dokázal přenýst atmosféru mésta, prostředí, do kterýho je zasazený, a (byť trochu stylizovaně) života smutně šťastnejch lidí v něm.(7.7.2017)

Sluneční stát aneb jak by to dopadlo v Adamově, kdyby tam byly doly a neměli jsme Klause, který nám zařídil slušnou transformaci. Po pravdě jsem si to dost užil, každý záběr má svoji jedinečnou kompozici a i když něco bylo zdlouhavější, tak všechno mělo svůj smysl.(8.7.2017)

Za ty holky atletky trénující v takové díře a za týpka likvidujícího betonový monstra ***. Ikdyž chápu, co chtěl autor sdělit, musím říct, že to byla dost nuda a stopáž přepálená. ( 52. KVIFF )(9.7.2017)