Suor Omicidi

Killer Nun

The Killer Nun

Horor / Mysteriózní / Thriller

Itálie, 1979, 88 min

náhodou jsem padnul na tento snímek, když jsi si stahoval filmy, co byly na seznamu "video-nastie", a protože mě zaujala tématika "zla v církvi", obzvlášť když šlo o příběh dle skutečných událostí (stihl jsem si přečíst nejdřív, co se dělo doopravdy, abych mohl porovnat, nakolik je film fikcí), tak jsem si film stáhnul, omrknul -- a nelitoval :) .. ještě aby ano, když příběh je o drogově závislé, sadisticky založené jeptišce, kterou její totálně rozvrácená osobnost přivede až na cestu vraždění (a ne jen jednoho) .. samotný příběh se drží celkem věrně skutečných událostí, mnoho nepřidává, mnoho neubírá .. a co více, namísto šokujících výjevů (ač pár gore scén tam je + nahotinky) se zaměřuje víceméně na psychologii oné jeptišky, kterou skvěle zahrála A.Ekberg .. do toho citlivě vybraná hudba, zajímavé "výjevy" a scénky vykreslující onu "mánii" jeptišky, dobrá kamera, i ostatní herci nijak filmu neškodili (na to, že šlo víceméně o Italy) .. a tak jsem dostal k vidění překvapivě kvalitní trihller o jedné ze "slavných" sériových vražedkyň popisující ani ne tak činy, jako to, co prožívala, jak to cítila a co se v ní dělo(v tom mi to připomnělo "Henry:Portrait of Serial Kiiler") .. a komu doporučit? určitě všem pánbíčkářům :-)!(28.5.2012)

• JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 44/72☠. Chyba tejto snímky je tá že, to nemalo žiaden výraznejší dej či hmatateľný príbeh. Pri sledovaní ma nutkalo sa usmievať a nie kvôli zlému spracovaniu či nehereckým výkonom (ktoré tu neboli) ale kvôli pocitu s toho ako sa mohli cítiť fanatický kresťania keď na vlastné oči videli aké zverstvá sa v tomto, zo začiatku nie tak relatívne šokujúco vyzerajúceho, filmu dejú s mníškami. Sex, homosexualita.vražda, drogy to všetko tu predvádza, schizofréniou trpiaca, sestra Gertrúda a neštíti sa to robiť v sanatóriu pre psychicky chorých (aspoň tak som to pochopil). Miestami tu boli aj surrealistické vsuvky, s fantastickou skladbou Suor Omicidi od skladateľa menom Alessandro Alessandroni, ktoré sa sem nehodili už len s toho dôvod že neboli podľa mňa dostatočne kreatívne. Skladbu takisto použilo duo Cattet-Forzani do svojho filmu Strange Colour of Your Body's Tears. Tento opus si určite znovupoužitie zaslúžil. Je totiž až príliš dobrý aby skončil iba v takomto filme ktorý sa snaží iba šokovať veriacich... 2.5*(12.8.2014)

Tento filmík jsem si pustil po dvaceti letech znovu a stále má své tajemné i brutální kouzlo ikdyž Anita Ekberg již není mezi námi.Opravdový půvab této Švédky vystihl film Ve jménu Říma (1959) a Boccaccio(1962),kde si zahrála spolu i s R.Schneider.Někdy si tyto filmy po letech připomínám.I když Suor Omicidi byl zatracován,přesto se začal po určité době promítat dále a to je dobře.(30.3.2018)

Psycholické drama o vyšinuté jeptišce není ani horror, ba ani mysteriozní thriller. Kontroverzi samozřejmě budilo církevní téma, odtud pak plynul i krátkodobý zákaz filmu. Na Anitu Ekbergovou se báječně kouká a navíc jeptišský hábit jí nesmírně sluší (úplně si ji představuji v nějakém fetishclubu s důtkami a bičíkem). Odhalené vnady zde však ukazuje vyvinutá Paola Morraová v roli sestry Mathie, naturalistického lesbického sexu se ale od ní diváci nedočkají (no, lesba, dle zpovědi za tím bude možná něco jiného). Film sleduje duševní rozpad sestry Gertrudy (jak příznačné jméno), v jejíž roli je Ekbergová přesvědčivá a na níž vše stojí. Slabý scénář zbytečně snižuje možnou zamýšlenou uměleckou výpověď. Z několika mála gore efektů je nejlepší devastace obličeje pomocí jehel a skalpelu. Dallesandro, nejodhalovanější herec v historii, prý, ukáže tentokrát jen malý kousek hrudi a ve své nevelké roli se herecky moc nepředvedl. Průměrný film, na nějž brzy zapomenete (na Ekbergovou možná ne).(18.11.2015)

Jeden z těch známějších nunsploiterů a dokonce hříšník na nechvalně proslulém "videonasties" listu. Tahle účast je mi záhadou, i když na listu vydržel film pouhý rok. The Killer Nun neoplývá značnou brutalitou, jeho kontroverznost bych tak viděl spíše na samotném obsahu, který je založen na skutečné události z roku 1977, kdy Belgií otřásl tento případ feťácké a vraždící jeptišky. V tomhle ohledu je to vážně celkem nepříjemná podívaná, ke všemu pěkně zahrána hlavní anti-hrdinkou, ale dnešním divákům přijde zcela jistě "softly" nebo dokonce "boring". Palec nahoru však dávám za závěr.(31.1.2014)