Dům veselých duchů

• slovenský

Dom veselých duchov

Komedie / Horor

Velká Británie / USA, 1988, 99 min

Je to dle rukopisu vic americka nez britska komedie. Indicie: duchove, osmdesata leta, Steve Guttenberg, Daryl Hannah. Jako nejvetsi zjeveni v pozitivnim smyslu ale ve filmu pusobi Peter O´Toole, ktery je bohuzel postupne odstavovan na vedlejsi kolej. Coz je skoda, protoze jeho excentricke vykony jsou na filmu tim nejlepsim.(2.2.2008)

Tenhle film jsem jednou viděl na staré VHS někdy počátkem 90. let s příšerně amatérským dabingem (jak bylo tehdy zvykem). Proto moje hodnocení není úplně objektivní. Tehdy bych tomu jistě dal plný počet. Nedivte se, ve vyprahlé poušti české kinematografie 90. let člověk jásal nad kdejakou slátaninou, která přišla ze západu a byla alespoň jakž takž koukatelná. Nicméně s odstupem času je třeba nalít si čisté víno. Tohle je prostě béčková komedie plá gagů, absurdit, ale je tu docela málo hereckých výkonů, nějakých smysluplných dialogů a zápletek. Malinko mi to připomíná slavnou německou ságu ze Spessartu v britském podání.(30.6.2013)

Režisér Neil Jordan se přesvědčil, že mu až tak nesvědčí filmy pro nenáročné publikum. S duchy na zámku si nepotykal v takové formě, jak jsem od něj zvyklý. Přece jen nezaznamenal jsem v tomhle pohádkovém příběhu jeho nezaměnitelný režijní rukopis. Všechno je to takové rozklížené. Když film doběhl, jen těžko jsem si z něj vybavoval nějakou výraznou scénu. Taková v něm snad ani nebyla. Na Neila Jordana až téměř tuctové a hlavně atypické. Vyzdvihl bych trikovou složku a dobré herecké obsazení. Jeho myšlenkově obsažné filmy jsou od něj mnohem lepší. 60%(9.5.2012)

Celkem povedený komediální horor. A to je nějak moc nemusím. Zde jsem se ale pobavil. Děj je příjemný, divák se ani chvíli nenudí. Stopáž úměrná a všem se to líbí. Některé herecké výkony byly téměř dokonalé. To se nebojím říci. Tento film mám na VHS a pečlivě si ji uschovám. Věřím, že jednou bude velmi cenná.(20.6.2010)

Hravě rozpustilá komedie s nepřeberným množstvím skutečných i falešných duchů, zpestřená všemožnými zápletkami a různými lidskými libůstkami, nejšmrncovnější je ovšem bradavičnatý Martin(stár 200let,to není nic proti věčnosti), smradlavý...ojéje, taky pajdavý a aby toho nebylo málo, taky "čvachtá", jenže je obdařen takovou přitažlivou živočišností(strčí do kapsy leckteré s bušícím tepem), že by bylo tuze lákavé si s ním trošku "zapleskat", ach...jaký mě to napadají hříšný myšlenky, hm...a proč,ne.(22.9.2009)

• - Vo filme si mala zahrať Liz Smith, ale kvôli chorobe, ktorá ju postihla pred začiatkom natáčania, nebola schopná pracovať. (Crybaby)

• - Režisér Neil Jordan vždy tvrdil, že predávajúca sa verzia filmu je veľmi odlišná od tej, ktorú zostrihal.  Z editačného procesu konečného strihu bol viac-menej vylúčený a tvrdil, že jeho verzia je stále zamknutá v trezore. (Crybaby)

• - Ponuku na rolu Petera Plunketta dostal od štúdia aj Sean Connery, ale nakoniec ju stvárnil Peter O'Tool. (Crybaby)