poster

First Reformed

 • Slovensko

  Prvý napravený

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  First Reformed

Drama

USA, 2017, 108 min

Režie:

Paul Schrader

Scénář:

Paul Schrader

Kamera:

Alexander Dynan
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MikeZ
  ****

  Působivý katolický derivát Taxikáře s Ethanem Hawkem v životní roli. Schrader pořád umí, panáka skotské s Pepto-Bismolem na to. 8/10(2.8.2018)

 • Devadesát Dva
  ****

  Studie reverenda (Hawke), nahlodaného vlastním životem a pochybami, který se snaží pomoct ženě s jejím uzavřeným a depresemi zmítaným mužem, posedlým myšlenkou, že jsme zkurvili planetu a nezasluhujeme si žít. Když muž spáchá sebevraždu, reverend logicky do jisté míry obviňuje sebe sama, jeho pochyby, zdravotní stav a celková beznaděj, ho však přijmou převzít otěže myšlenek zavražděného muže... zároveň ho tlačí ke stěně s nožem na krku. Vlastně po 'Affliction' a letech, teprve druhý film, co vidím a režíroval Schrader a opět je to pořádná porce drsné, deprimující reality. Statická kamera. Minimalistický film. Skvělý scénář, přesně odehrané postavy. Provokující (jak pro koho).(5.8.2018)

 • Avathar
  *****

  "WILL GOD FORGIVE US?" Minimalistické, presné, herecky a technicky brilantné, plné otázok a neľahkých volieb. Ťaživá a depresívna štúdia viery a pochybností s pochmúrnymi tónmi apokalypsy, ktorá už klope na dvere. Silná káva.(8.8.2018)

 • Tft
  ****

  Při pohledu na Schraderovu filmografii je First Reformed jako blesk z čistého nebe. To, že je lepším scénáristou než režisérem, o tom není pochyb, ale tady konečně dokázal, že to možná není zas tak úplná pravda (možná v tom má trochu ruce i studio, pod kterým točí?). Schraderovi se povedlo navázat na svoje nejlepší scénáristické dílo a vytvořil Taxi Drivera z křesťanského prostředí. Ethan Hawk hraje pastora s temnou minulostí, který se snaží posunout v životě dál skrze víru, ale narazí na mladý pár, který naprosto změní jeho pohled na církev a svět jako takový. Hawk je tady naprosto famózní, stoprocentně soustředěným výkonem provází filmem diváky jako skutečný pastor. Umět zahrát tak klidně a procítěně, zatímco je z vašeho výkonu cítit vnitřní neklid a rozpolcenost, to už chce zatraceně velkou dávku hereckého umění, kterou Hawk dokazuje, že rozhodně má. Schrader zvolil pro natáčení oříznutý poměr stran a volba pro intimnější vyprávění příběhu to bylo rozhodně dobrá, ovšem souhlasím s názorem, že film vypadá až trochu moc digitálně a natáčení na film by tomu slušelo daleko víc. V jednoduchosti je ale krása a tenhle komornější obrazový styl First Reformed prostě sluší a ta digitálnost je jen malá skvrna na jinak skvělém obrazu. Spolu s jednoduchými a statickými záběry film výtečně vykresluje kontrast, kterým si církev prochází, na jedné straně skromnost a jednoduchost, kterou káže lidem a naproti tomu příběh filmu, který odhaluje, že je to pouhá póza a skutečným motorem jsou peníze. Z toho vychází největší eso v rukávu First Reformed: zakořeněnost filmu v realitě. Na plátně se neodehrávají věci, které by se v reálném životě neděli. Film skvěle ukazuje jak funguje nejen církev, ale společnost jako taková, a že dostatek peněz donutí lidí přehlédnout cokoliv. Hodně silný film s drtivým koncem, který nechává hromadu prostoru k zamyšlení. 89%(15.8.2018)

 • sochoking
  ***

  Výborne napísané, super zrežírované, no záver ma osobne dosť nasral! Jedna hviezda kvôli tomu dole...(6.8.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace